Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 247013 Wyświetlenia
  • Po wymianie mam już zrobione 10tys.
    także dolewam i jeżdżę dalej, dzięki za pomoc 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="michal33686"]A słyszeliście o tym Dyrektorze Castrola który 200 tys km nie zmieniał oleju.. 🙂 <!-- s:) -->[/quote]

    Nie słyszałem :zdziwko: I jak to się skończyło? :chytry:

  • [quote="michal33686"]A słyszeliście o tym Dyrektorze Castrola który 200 tys km nie zmieniał oleju.. 🙂 <!-- s:) -->[/quote]
    "szewc bez butów chodzi"

  • Ponoć nic się nie stało , facet twierdzi że współczesne oleje syntetyczne są tak doskonałe że nie trzeba ich wymieniać. 🙂 <!-- s:) -->

    Choć jakoś trudno mi się do tego przekonać, może jego samochód zużywał litr oleju na 1000km 🙂 .

    Widziałem kiedyś samochód w którym właściciel nie wymieniał oleju.
    Miał chyba 70-80 tys przebiegu silnik stukał, po odkręceniu miski okazało się że olej zmienił konsystencję na żelowatą packę. 🙂

    Pozdrawiam Michał

  • [quote="michal33686"]Ponoć nic się nie stało , facet twierdzi że współczesne oleje syntetyczne są tak doskonałe że nie trzeba ich wymieniać. [/quote]

    To przecież jego działanie jest na niekorzyść firmy - jak nie trzeba wymieniać, albo można wymieniać rzadziej, to producent oleju na tym straci 😉 <!-- s;) -->

  • a wracając do oleju... to jaki lejecie? Ja akurat za jakiś czas będę wymieniał.. jaki doradzicie..? castrol, mobil czy cos innego?

  • [quote="zdono"]a wracając do oleju... to jaki lejecie? [/quote]
    Ja lałem Castrol Edge 5W30 ale już drugi raz wlałem Castrol Magnatec 5W40. Czytałem gdzieś, że są różne opinie o tym oleju, ale ja postanowiłem przekonać się o tym na własnej skórze 😉 <!-- s;) -->

  • Mam na korku wlewu oleju znak Castrol i taki wlewam 🙂 <!-- s:) --> MAGNATEC PROFESSIONAL B4

  • [quote="zdono"]a wracając do oleju... to jaki lejecie? Ja akurat za jakiś czas będę wymieniał.. jaki doradzicie..? castrol, mobil czy cos innego?[/quote]

    W poprzedniej fabii miałem ten silnik co Ty plus LPG i lałem mobil1 5W50 przez 120 tys. km. Zero problemów.

  • ja mam u siebie teraz 5W30 (Mobil 1) i też ok.

  • ok w takim razie wleje Mobil 1
    Dzięki.. 🙂 <!-- s:) -->

  • ja tez smigam na Mobil 1 🙂 <!-- s:) -->

  • Ja leje Mobil 10W40. Taki był wpisany w książce serwisowej więc tego się trzymam

  • A tak na marginesie jest już dostępny w Polsce najlepszy olej silnikowy produkowany na świecie Royal Purple

  • Z tego co wiem ASO też leje Mobila1 do Fabii. Używają zarówno 5W40 jak i 5W50.

    Dobrze rozumuję, że jeżeli na 5W40 mam dość duże zużycie oleju to na oleju 5W50 powinno się zmniejszyć, bo jest on bardziej lepki w wyższych temperaturach?

  • Aby umożliwić porównywanie między sobą różnych olejów silnikowych, zostały opracowane systemy ich klasyfikacji. Klasyfikacje ulegają ciągłym modyfikacjom, wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań w budowie silników oraz nowych technologii.

    Można wyróżnić następujące klasyfikacje:

    -Klasyfikacje lepkościowe 
        Klasyfikacja SAE (Society of Automotive Engineers)
    
    -Klasyfikacje jakościowe
        klasyfikacja według ACEA &#8211; klasyfikacja europejska
        klasyfikacja według API &#8211; cywilna klasyfikacja amerykańska
        klasyfikacje według producentów silników, np. Mercedes-Benz (MB), Volkswagen (VW), Volvo, MAN, Ford itp.
    

    Na opakowaniu każdego oleju silnikowego można znaleźć oznaczenie lepkości według SAE. Klasyfikacja SAE dzieli oleje na podstawie parametrów użytkowych. SAE wyróżnia 11 klas lepkości:

    6 klas zimowych oznaczonych liczbą i literą W: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W
    5 klas letnich: 20, 30, 40, 50, 60
    

    Obecnie produkuje się oleje wielosezonowe, które mają własności lepkościowe olejów zimowych i własności wysokotemperaturowe olejów letnich. Ich symbol składa się z dwóch liczb przedzielonych literą “W”, np. 5 W-40. Z klasyfikacji i oznaczeń wypływa praktyczny wniosek: im niższa cyfra przed literą “W”, tym olej może być stosowany w niższych temperaturach otoczenia. Im wyższa jest druga liczba, tym wyższa może być temperatura otoczenia, przy której nie traci on swych właściwości. W naszych warunkach klimatycznych odpowiednie są oleje od klasy 10W-40.

  • Dokładnie jak kolega pisze 😉 <!-- s;) --> dodam jeszcze że lepkość jest podana wg. normy
    SAE J 300 , a norma 10W powinna zapewnić odpowiednią pompowalność do -25 i plynność do min -30 , choć niestety nie jest to przestrzegane.

    Pozdrawiam Michał

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 21-05-2011, 12:50[/i] ][/size]
    Cześć

    Polecam ciekawą lekturę, test olejów silnikowych który być może da odpowiedź na pytanie jaki olej do mojego samochodu ? 🙂

    http://www.animegame.com/cars/Oil Tests.pdf

    Pozdrawiam Michał

  • Witam.

    Czy ktoś wie jaki jest olej fabrycznie zalany w fabii 2 1.2tsi. Zbliżam się do 1500 km i nie wiem czy zmieniać olej czy nie ale chyba zmienię.

    Wczoraj podjechałem w Czechach do aso skody i się zapytałem ile kosztuje wymiana oleju. A pracownik serwisu mówi mi 225 kć~37.35 zł + dph (vat). A ja się go zapytałem ile kosztuje całkowita wymiana z częściami, a on 2 437 kć . Tylko z nim się nie dogadałem czy te 2437 to jest z dph (vatem) czy bez. Jeżeli z vatem to tak jak w polsce a jeżeli nie to drogo. Tam się opłaci wziąć filter oleju ~ 25.90 zł (156 kć) i robotę 74.70 +vat (450 + dph)

    Olej proponowali mi shell syntetyk. Nie wiem jaki syntetyk 5W40 czy 0W40 albo 0W30, 5W30

    W Polsce pobieżnie liczyłem to taka wymiana kosztowała by mnie około 400 zł

  • [quote="Mdek"]Tzn. powiem tak, po ostatniej wymianie oleju zaczęło lecieć z któregoś z zimeringu, niby stan oleju się nie zmniejszał ale pocił się ewidentnie silnik. Po jakimś czasie musiało się tam lekko zamulić bo wyciek pozostawił tylko tłusty ślad po sobie i jest wszystko ok. Zastanawia mnie czy nowy olej nie wymyje tego i czegoś innego przy okazji i zaczną się wycieki. Może to czas na jakiś dobry półsyntetyk.[/quote]

    Cześć
    Tylko to zamulenie ma dwojakie działanie, drugi efekt to zamulanie silnika.
    Osady gromadzące się w silniku powodują spadek jego mocy.
    Pozdrawiam

  • Właśnie, co do osadów. Ja kupując fabię, od razu mówiłem - "Zaleje ją najlepszym syntetykiem". Wszyscy mi odradzali bo "to nie jest nowy samochód", "ma już dużo osadów, najlepiej mineralnym zalej", "wypłucze Ci wszystko i będzie Ci ciekło!". Ale że ja się ludzi nie słucham to zrobiłem jak planowałem, Castrol Edge 5w40 Turbo Diesel. Efekt - silnik chodzi duuużo ciszej, nawet w takie upały, jakie są teraz dmuchawa się nie włącza, za to silnik nagrzewa się w bardzo szybkim tempie. Żadnych wycieków nie ma, żadnych strat na mocy. Polecam zalewanie syntetykiem!