Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 247013 Wyświetlenia
  • [quote="SebobeS"]Jest jakiś sposób aby sprawdzić co to za olej ten mój VW505.01?
    [/quote]

    To oznaczenie jest podane przy lepkości oleju 5W30 i zalecane jest do pompowtrysków w dieslach, jednakże wiele silników benzynowych również ma zalecane fabryczne lanie oleju o lepkości 5W30 także sądzę, że bez żadnej obawy możesz go zalać.
    Ja tak mam np w yarsie żony silnik 1.0 benzyna i w tym momencie mam ten sam olej Mobil 5W30 w yarsie co i w fabii mimo, iż to benzyna, a to diesel.

  • Zgadzam się z kolegą Ciacho. Też miałem wcześniej wlany olej pół syntetyczny. W końcu postanowiłem wlać coś lepszego i wlałem pełen syntetyk Mobil I, mimo że dużo osób mi tego odradzało. Na początku trochę było słychać zawory( tak się mi wydaje troszeczkę coś cykało) ale po przejechaniu kilkuset km, wszystko wróciło do normy, rzekłbym że silniczek nawet ciszej pracuje niż na poprzednim oleju. Niedawno ponownie wymieniałem olej i trzymam się Mobil I 🆗 <!-- s🆗 -->

  • Dzięki za pomoc.
    Po wnikliwym przeanalizowaniu Waszych rad, doszedłem do wniosku, że mogę wlać cokolwiek 🙂 <!-- s:) --> więc postawiłem na syntetyczny olej 5W40 castrol magnatec. Skusił mnie opis na pojemniku - zmniejsza zużycie paliwa. Pojeździmy zobaczymy...

    Pozdrawiam Sebastian

  • Myśle że to spalanie będzie mniejsze.Pozdrawiam 😛 <!-- s:P -->

  • Odnoszę wrażenie że na olejach z castrola lepiej chodzi silnik . A w to , że jest mniejsze spalanie czy mocy jest 45% więcej radziłbym nie wierzyć. Moim zdanie jest marketing handlowy mający na celu to żeby klient kupił ten produkt.

  • [quote="TOMUŚ"]Odnoszę wrażenie że na olejach z castrola lepiej chodzi silnik . A w to , że jest mniejsze spalanie czy mocy jest 45% więcej radziłbym nie wierzyć. Moim zdanie jest marketing handlowy mający na celu to żeby klient kupił ten produkt.[/quote]

    Robiłem kiedyś pewną robótkę dla gościa, który ma hurtownię oleju. Facet twierdził, że jak olej spełnia jakąś normę (np. ta wspomnianą vw) to ja spełnia i już. A te wszystkie dodatki, cuda itd. to tylko marketing. Mówił, ze do swoich aut leje Gulfa, bo kupuje go najtaniej. A jak frajer chce kupić olej tzw. markowy (czytaj reklamowany za bajońskie kwoty w TV, gazetach, czy na meczach) więc siłą rzeczy droższy, to mu przecież nie zabroni. Według niego sprzedawane w Polsce oleje pochodzą w większości z jednej rafinerii i tylko opakowaniem i logo producenta się różnią.

    Czy to prawda nie wiem, pokazuję tylko, że są i takie zdania ludzi z branży.

  • Cześć

    Ciekawe kto z kolegów stosuje Castrol Magnatec.

    Olej który wg VW został stworzony specjalnie dla silników tego producenta.

    Ciekawe czy nie ma w tym więcej marketingu niż prawdy.

    Jakie macie doświadczenia z Castrolem ?

    Pozdrawiam Michał

  • Cześć

    505.01 to norma do silników z wtryskiwaczami, diesle.
    Prawdopodobnie twój silnik był napełniany olejem dedykowanym przez VW.
    Jest to olej specjalnie skomponowany min dla tych silników, po wpadkach z zatarciami.
    Jest to CASTROL MAGNATEC PROFESSIONAL B4 5W-40.
    ACEA C3 A3/B4 API SM/CF VW 502 00/VW 505 01 itd dla twojego silnika liczy się
    norma 502 00.
    Oczywiście jest to pełny syntetyk o temperaturze płynięcia - 48 .

    Pozdrawiam Michał

  • :zly: <!-- s:zly: --> Witam, proszę o pomoc mądrzejszych w następującej sprawie: zakupiłem Fabię 1.9 TDI PD, obecnie zalany Castrolem 10W40 505.00 półsyntetyk Chcę wymienić olej w silniku na olej o spec. VW 505.01. dla pompowtrysków syntetyczny. Czy wolno to zrobić, czy pozostać przy półsyntetyku 505.00. Z góry dzięki za podpowiedź.

    [color=#008000]*
    [i]Temat przeniosłem ze złego działu Zrób to sam. Na przyszłość pisz tematy w odpowiednim dziale i z odpowiednim prefixem [F1],[F2],[F1 i F2],[Inne] [/color]
    [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=6758][color=#FF4500] Przy okazji -> Zapoznaj się z regulaminem[/color][/i][/url]

    [b][color=#008000]sid[/color][/b]

  • [quote="Nimrod"]Czy wolno to zrobić, czy pozostać przy półsyntetyku 505.00. Z góry dzięki za podpowiedź.[/quote]
    bardzo dziwne że był wlany zły olej, myślę że nie ma na co czekać, tylko szybko zmienić na taki o normie 505.01, może jeszcze nie jest za późno

  • Ja tez miałem podobny problem i nie wiedziałem co i jak wlać chciałem przejść na syntetyk , choć jezdizlem na polsyntetyku, lecz przed przeglądem zamawiałem części tel w http://www.iparts.pl i konsultant doradzil mi ,ze jak jezdze na polsyntetyku to raczej nie zmieniac na syntetyk , bo miał do czynienia z klientami, którzy tak zrobili i musieli kupować uszczelki na caly silnik :kwasny: <!-- s:kwasny: -->

  • Dzięki Twist, pewnie i ja pozostanę na semisyntetyku. Jeszcze może poradzisz markę oleju dzięki, szerokiej drogi.

    1. Napisz kolego ile przejechałeś na tym oleju (tak z ciekawości).
    2. W instrukcji zalecany jest 505.01 ze względu na pompowtryski.
    3. Może by tak zapytać kogoś kto np. regeneruje pompowtryskiwacze, czy rzeczywiście olej ma tak ogromny wpływ na ich zużycie.
    4. Sprawdź sobie cenę pompowtrysków (jest nie mała) może wtedy zdecydujesz co lepiej wymienić.
  • Tak Reda ja wiem o pompowtryskach. Auto kupiłem 2 tygodnie temu, poprzednik przejechał na półsyntetyku 40000 km (przebieg całkowity 250000 km). Silnik sprawny, boję się syntetyk może wypłukać silnik i uszczelnienia uszkodzić. Z fachowcami rozmawiałem, każdy radzi co innego. Ta specyfikacja 505.01 to chyba ściema producentów i oleju i aut. Pewnie chodzi o kaskę. Podaj proszę ile oleju wchodzi do silnika. Może coś poradzisz mądrego? Szacun.

  • To nie ściema tylko dokładna specyfikacja producenta, 505.01 posiada dwa dodatki przeciw zatarciowe (niestety dokładnej nazwy tych związków chemicznych nie pamiętam ) 😉 <!-- s;) -->, ma to zapewnić długa i bezawaryjną pracę pompowtryskiwaczy
    .okres wymiany oleju 15 tys km. 506.01 to norma dla pomowtrysków przy tzw długim okresie serwisowym 30 tys km. a 507.00 z DPF 😉
    Oczywiście zrobisz tak jak uważasz za stosowne 🙂

    Pozdrawiam 🙂

  • Pomyślmy sensownie... Ceny olejów nie są aż tak zróżnicowane, więc po co by mieli sobie wymyślać inną specyfikację. Myślę, że jakieś testy potwierdziły, że takie pompowtryski dłużej wytrzymają na takim oleju. Teraz jeśli nie zmienisz oleju, mogą ci paść one właśnie. Ale kiedy??? Nie wiadomo:(. Jeśli zmienisz, może okazać się, że go wypłucze (tak mówią) i będzie ci brał olej. Ale znowu. Czy nie lepiej raz na jakiś czas dolać olej, niż pakować się w wymianę pompowtrysków? I jeszcze jedno. Pytałeś poprzedniego właściciela po co zmieniał olej? Teraz może ci już chyba powiedzieć. Próbuję się postawić w twojej sytuacji. Chyba bym jednak zmienił olej na prawidłowy. Oczywiście zrobisz jak będziesz uważał.

  • Lać to co piszą i zalecają, bo nikt tak sobie nie usiadł przy piwie z kumplami i wymyślili sobie inną specyfikacje żeby było ciekawiej. Po za tym wszystko co się nowego pojawia w koncernach jest badane, sprawdzane i zatwierdzane lub nie, więc skoro ci co się tym zajmują na okrągło twierdzą, że taki olej jest do pompek to taki trzeba lać i tyle. Zalejesz silnik wodą to też chwile będzie chodził 🙂 <!-- s:) -->
    Sytuacja zmienia się jeżeli masz wydłużony okres pomiędzy wymianami oleju (w nr VIN masz oznaczenie QG1, ale z tego co wiem w fabiach tego nie było) wtedy się stosuje 504 00 i 507 00.

    Zalej np Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 i będzie OK 🙂

  • Dzięki wszystkim piszącym o moim problemie. Trochę już zbaraniałem. Mam wrażenie, że co nie zrobię będzie coś źle.

  • Nimrod nie zmienia się oleju z gęstszego na rzadszy czyli z 10w40 na 5w40 kup markowy olej i będzie dobrze.Wszystkie oleje są mieszalne w swojej specyfikacji.Może być np mobil 10w40.pozdrawiam.

  • Mariusz co rozumiesz pod pojęciem gęstszego , czy też rzadkiego ? o gęstości oleju decyduje druga liczba czyli 40 , mamy na myśli chyba gęstość w temperaturze pracy silnika 🙂 <!-- s:) -->

    Dalej sugeruje olej do pompwtrysków 🙂 ta norma to 2 związki chemiczne 🙂 , chyba że uznamy filozofie wg której pan Stasiu mechanik jest mądrzejszy od konstruktora VW.

    Pozdrowienia Michał