Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 246984 Wyświetlenia
  • michal33686 jak dobrze zrozumiałem zapytanie Nimroda to chodzi przejście z półsyntetyku na pełen syntetyk.

  • Ok nie ważne 🙂 <!-- s:) --> Pytałem tylko o te rzadkie i gęste oleje.
    To może nich nasz kolega wleje olej mineralny który będzie spełniał normę 505.01.
    Z tego co pamiętam MOBIL synt S jest robiony w hydrokrakingu 🙂

    Michał

  • Jak masz TDI PD (Pumpe-Düse) to MUSISZ (!!) uzywac odpowiedniego oleju. W tym wypadku MUSI on spelniac norme 505.01. Niektore oleje np. Castrol Edge Turbo Diesel 5W40 spelniaja normy 505.00 i 505.01. Zobacz sobie specyfikacje i wybierz olej do silnika PD.
    Co do tego czy syntetyk czy nie - ja uzywam wylacznie full syntetic i nigdy nie mialem problemu z wymywaniem czegos tam. Moj syn przeszedl z polsyntetyk na syntetyk przed 3 laty i tez nic sie nie stalo, poza tym ze spadlo mu zuzycie paliwa. I to o jakies 20%
    W ogole to ja nie rozumiem twojego pytania, bo tak dokladnie to sie pytasz, czy masz uzywac olej zalecany przez producenta, czy inny. Dla mnie odpowiedz na takie pytanie moze byc tylko jedna.

  • Dorzucę jeszcze do wątku ciekawy, myślę filmik 🙂 <!-- s:) -->

    http://www.youtube.com/watch?v=Ksm4Q1W7-cA&feature=related

    PS Tak na marginesie oleje 15w-40 to obecnie tragedia mało który trzyma dedykowane parametry.

  • castrol-nie jest dobrym olejem ,jezeli juz sie taki stosuje nalezy dbac aby go czesto zmieniac,najlepiej juz przy 6000max...oleje castrola maja tendencje do krystalizowania sie ,potrafia zalepic nagarem smok w misie olejowej,w benzynie zapycha liftery zaworowe,staje sie bardzo czarny juz po 4000km...ogólnie z doswiadczenia wiem co ten olej robi z silnikami...ale to tylko moje zdanie:)dobrym olejem jest np.Elf i jak lać olej to tylko pelny syntetyk.
    A do skrzyń biegow bardzo dobry jest czerwony olej do przekladni automatycznych,ma bardzo niską wartość pienienia,sam na takim smigam.pozdro

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 03-04-2011, 16:58[/i] ][/size]
    do skody dobry jest Mobil
    a co serwis ASO to inny olej rekomendują

  • ja smigam na Mobil 1

  • Stosuje Castrol Magnatec 10W40 od 6 lat. Jak na mój gust to dobry olej.

  • Osobiście też nie proponuje Castrola- chyba że rozlewanego w Niemczech. Ja przeważnie zalewam SHELL lub MOTUL

  • Rozmawiałem z kolega który pracuje w Niemczech w VW i przekonywał mnie jaki to Castrol dobry do silników VW.
    W w silnikach 1,4 16V występowało zapychanie odmy i wyrzucanie oleju i z jego opowieści Castrol wprowadził jakiś dodatek do oleju uniemożliwiający tego typu zdarzenia, a firma wprowadziła podgrzewanie.
    Ciekawe ile w tym prawdy a ile marketingu...

    Pozdrawiam M.

  • ja na swojej skórze wiem co robi castrol,np.byl sobie remont silnika (misa czysta i wszystko w srodku bez nagaru)..zalany zostal mobilem...3 wymiany oliwy jakoś przy 1000km ,10000km i 12000km,silnik w srodku bez nagaru olej zloty lekko ciemniawy..na trzecią wymiane dostal castrola magnateca,przy 6000km zagladam a tam jak w dieslu.
    skoda 1.4 8v czeszka

    jakos nie polecam

  • [quote="MARKO"]Osobiście też nie proponuje Castrola- chyba że rozlewanego w Niemczech. Ja przeważnie zalewam SHELL lub MOTUL[/quote]

    Cześć , a który konkretnie Motul stosujesz ?

  • już nie pamiętam jaki zawsze kupowałem. Długo nie miałem prywatnego auto (jeździłem służbowym). Motul który byś nie wybrał jest dobrym jak nie najlepszym olejem.

  • Jak kupowałem samochód to wiem, że miałem wlany Mobil 1, ale jakoś tak sam wyszedłem z inicjatywą i zmieniłem na Castrol 5W30 i to raczej był mój błąd. W jednym z poprzednich wątków pisałem o swoim samochodzie i głowicy, gdzie znajduje się biaława lepka maź. Podejrzewam teraz, że jak Castrol się krystalizuje to może to spowodowało tą awarię. W każdym bądź razie teraz naleję Mobil 1.

    Jeśli chodzi o Mobil 1 to w książce serwisowej mam napisane, że najlepiej, aby silnik spełniał normę VW 504.00 lub jeśli nie ma to VW 503.00. Jak wszedłem na stronę Mobil 1 to tylko "[b]Mobil 1 ESP Formula 5W-30[/b]" spełnia tą normę, ale zastanawia mnie, czy moge go wlać, bo mój tata wlewa właśnie ten do Skody Octavii Tour 1.9 TDI 😐 <!-- s:| -->. Możliwe, aby ten sam olej był do dwóch różnych typów silników?

  • Nie wiem co macie do Castrola . Jeżdżę na tym oleju moją Fabcią od 6 lat. Olej wymieniam co 10 tys. Nie zaobserwowałem żeby wyglądał jak diesel. Owszem jest już ciemniejszy ale daleko mu do oleju po dieslu.
    guliwerkrknh - "ja na swojej skórze wiem co robi castrol,np.byl sobie remont silnika (misa czysta i wszystko w srodku bez nagaru)..zalany zostal mobilem...3 wymiany oliwy jakoś przy 1000km ,10000km i 12000km,silnik w srodku bez nagaru olej zloty lekko ciemniawy..na trzecią wymiane dostal castrola magnateca,przy 6000km zagladam a tam jak w dieslu."
    Co do tego stwierdzenia to raczej powiedział bym że to mobil zostawił nagar a castrol go wypłukał i dlatego tak wyglądał. 🙂 <!-- s:) -->

  • Ja już drugi raz wlałem Castrol Magnatec 5W40 (od zmiany do zmiany 15 kkm)
    Wcześniej lałem Castrol EDGE 5W30, ale w ASO Skody powiedziano mi, abym zmienił na Castrola Magnateca 5W40. W Skoda Polmozbyt w Łodzi polecają i sprzedają właśnie taki olej (sklep cieszy się bardzo dobrymi opiniami).
    Jak na razie nie zauważyłem jakichś złych obiawów.

  • Ja również nie rozumiem jaki macie problem z Castrolem, co prawda w skodzince mam wlanego Mobila, ale to dlatego, że samochód jest serwisowany i ASO zalewa Mobilem. Poprzedni samochód który miałem (Ford Mondeo) jeździł od nowości na Castrolu i zrobił na nim ponad 200 tys. bez żadnej awarii silnika.

  • Ja jakieś 1000 km temu zmieniłem z Mobila 0w40 którym poprzedni właściciel zalał Fabię na Castrola Magnateca 5w40. Jak na razie wszystko jest w porządku. Owszem olej ten ma gęstszy film olejowy ale lepiej przywiera do silnika. To że szybciej robi się czarny wynika z własności czyszczących tego oleju, ale nie traci on swoich właściwości. Jeżeli mieliście problemy z Castrolem lub Mobilem może to wynikać z tego że są to najczęściej podrabiane oleje i trzeba kupować w zaufanych punktach.

  • Witam! Co ile trzeba wymieniać olej, bo nie wiem czy warto mi dolewać, teraz czy wymienić trzeba..

  • co 15 tyś km lub co roku, w zależności co nastąpi wcześniej

    jak ktoś lubi, może wcześniej

  • A słyszeliście o tym Dyrektorze Castrola który 200 tys km nie zmieniał oleju.. 🙂 <!-- s:) -->