Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Akumulator

Temat utworzony · 90 Posty · 24325 Wyświetlenia
  • Tak daje radę ,jeżdże codziennie do pracy i to jest pewnie jakiś plus nie wiem jak by sprawa wyglądała gdyby postał kilka dni na mrozie ,

  • O swojej Centrze też pisałem i daje radę w zimę 🙂 <!-- s:) -->

  • Ja miałem fabrycznie 42 AH, a teraz wymieniłem na 45 AH, przy czym tylko dlatego że do wyboru było 41 oraz 45. Nawet sprzedawca po dokładnym sprawdzeniu parametrów (m.in. parametrów mojego alternatora) mocno się zastanawiał który będzie lepszy. Co prawda nie mam klimy a bajery inne też w umiarkowanej ilości, w każdym razie stara zasada mówi żeby nie jeździć ze zbyt pojemnym akumulatorem z uwagi na groźbę niedoładowania.

  • [quote]stara zasada mówi żeby nie jeździć ze zbyt pojemnym akumulatorem z uwagi na groźbę niedoładowania.[/quote]
    Stara może i jest ale jednocześnie totalną bzdurą. Na nie doładowanie akumulatora ma raczej bilans energetyczny czy jest na + czy na - a nie jego pojemność.

    Bo jak bilans będzie na + to możesz mieś nawet 100Ah zamiast 45Ah i będziesz mieć zawsze doładowany.

    I odwrotnie jak bilans masz na - to możesz mieć 20Ah zamiast 45Ah i będzie nie doładowany.

  • [quote="mariomario"]DOBRA PANOWIE !!!!!! OSTATNIE PYTANKO

    Zostawić tą 45 tkę 300 w Fabiance 1.2 12 V ????? :suchy: <!-- s:suchy: -->
    [/quote]

    Zostaw, kupiłeś akumulator taki jaki zaleca producent do tego silnika.

  • Acha Panowie....

    To jest 45 amp 400 Sorki za pomyłkę 🙂 <!-- s:) -->

    Byłem dziś u tego gościa z tym akumulatorem i powiedział ze nie wymieni. Sku....yn.
    Zostawiam ten , zresztą piszecie ze taki powinien być to ok. Chciałem mu zrobić lepiej, ale jak ma być nie doładowany to szybciej szlak go trafi.
    Podobnierz 52 to już do tego auta jest na wyrost.
    A taki motorek dużego kopa nie potrzebuje dziś rano odpalił bez problemu....

    Zostawiam i koniec Tematu

    Dzięki za wszelkie opinie na ten temat

  • Witam,
    Jakie maksymalne wymiary akumulatora pasują do fabii? Katalog wszędzie pokazuje "Dł.: 207 mm, Szer. 1: 175 mm, Wys.: 190 mm" tylko takie wejdą? czy można zastosować dłuższe?

  • mario - ja też dziś miałem przygody z aku.

    Padł mi FIVE STAR 44aH 360A
    Na miernikach co prawda ładowanie było 14,2, ale po godzinie jazdy miał do rozruchu tylko 300A zamiast 360...

    Po zdjęciu klem okazało się, że pod spodem wyszła siarka...

    Tak czy siak zakupiłem VARTA Blue Dynamic 44ah 440A za niecałe 200zł

    Tez Fabia 1,2 HTP.
    A poprzedni aku nie zawodził mnie nawet w tamtym roku jak takie mrozy były (ale skoro kilka zł różnicy w cenie to wziąłem mocniejszy).

  • [quote]ale jak ma być nie doładowany to szybciej szlak go trafi. [/quote]

    A niby czemu miałby być niedoładowany.

  • Jeśli macie problem z tym czy wasz akumulator będzie doładowany/niedoładowany to po prostu poszukajcie sobie z jaką wartością ładuje wasz alternator..

    Widziałem gdzieś, tutaj taką tabelkę.

  • [quote="zdono"]Jeśli macie problem z tym czy wasz akumulator będzie doładowany/niedoładowany to po prostu poszukajcie sobie z jaką wartością ładuje wasz alternator..

    Widziałem gdzieś, tutaj taką tabelkę.[/quote]

    Wartośc wartością, jest jeszcze czas. No i bilans musi być in plus.

  • [quote="K0_VOITH"]Wartośc wartością, jest jeszcze czas. No i bilans musi być in plus.[/quote]
    no tak, czas... ale to jest normalne, że przy takich mrozach jazda na odcinkach 2-3km jest zła na każdego akumulatora czy to będzie 44Ah czy 60Ah

    Więc jeśli ktoś jeździ na takich krótkich odcinkach to musi się liczyć z tym, że będzie miał nie doładowany aku i go zasiarczy.

  • No niestety, mój, mimo młodego wieku (rok) dzisiaj w południe stękał.

    W tym tygodniu ma jazdy 3km-postój 2 godziny i znów 3 km. Audi drze jape jak ma spadek poniżej 8V przy kręceniu no i dzisiaj pierwszy raz się odezwało.

    Mam nadzieję, że mróz jednak odpuści na dniach...

  • To zaraz policzmy. Przeciętny rozrusznik podczas rozruchu bierze około 100A/130A. Załóżmy kręcimy rozrusznikiem 3 sek. Więc z aku ubędzie 0,15Ah(w przybliżeniu)

    Alternator zależności jak mocno jest rozładowany aku ładować może od 1A do nawet 20A.

    Więc załóżmy tę najmniejsza wartość. Czyli na naładowanie 1 rozruchu silnika (0,15Ah) przy ładowaniu 1A potrzeba 9min.

    Więc z prędkościami miejskimi 50km/h przez 9 min przejedziemy. 7,5km.

    Wystarczy że Alternator ładuje 2A czas skraca się do 4,5min. jak 4A 2,25min itd.

    Ale by alternator ładował tylko 1A to aku praktycznie prawie 100% musi być naładowany.

  • Mam 45 Boscha, już mu w sumie 3 rok leci i niema problemów żadnych z mrozem i wgl 😉 nawet jak postoi pare dni to ładnie pali 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="Maki"]To zaraz policzmy. Przeciętny rozrusznik podczas rozruchu bierze około 100A/130A. Załóżmy kręcimy rozrusznikiem 3 sek. Więc z aku ubędzie 0,15Ah(w przybliżeniu)

    Alternator zależności jak mocno jest rozładowany aku ładować może od 1A do nawet 20A.

    Więc załóżmy tę najmniejsza wartość. Czyli na naładowanie 1 rozruchu silnika (0,15Ah) przy ładowaniu 1A potrzeba 9min.

    Więc z prędkościami miejskimi 50km/h przez 9 min przejedziemy. 7,5km.

    Wystarczy że Alternator ładuje 2A czas skraca się do 4,5min. jak 4A 2,25min itd.

    Ale by alternator ładował tylko 1A to aku praktycznie prawie 100% musi być naładowany.[/quote]

    A możesz doliczyć odbiorniki - radio, światła, komputer, dmuchawa, ogrzewanie tylnej szyby* - w zimie, klima - w lecie.

      • osobiście nie używam, ale wiem że sporo osób nie może bez tego żyć.
  • Doliczyć do czego.

  • [quote="Maki"]Doliczyć do czego.[/quote]

    Do bilansu, czyli pokazać w przybliżeniu na który odbiornik ile musi alternator "zarobić" i jak wtedy wygląda doładowywanie akumulatora.

  • Witam
    Ja mam od nowości AKUMĘ 44Ah (8lat) W te mrozy 2razy musiałem pożyczać prądu od sąsiada ale to było po dwudniowym postoju a i do pracy mam krótki odcinek więc nie doładowany był.
    W pracy podłączyłem go po tester- pokazuje stan akumulatora
    1/Pokazał ,że jest nie doładowany
    2/pokazuje ładowanie - również pod obciążeniem (dmuchawy na maxa , drogowe światła i inne
    3/pąd rozruchu
    4/czas rozruchu
    I potem można to wszystko wydrukować

    Z badań wyszło ,że przy moich krótkich przebiegach w takie mrozy dobrze jest go połladować prostownikiem

  • [quote]Do bilansu, czyli pokazać w przybliżeniu na który odbiornik ile musi alternator "zarobić" i jak wtedy wygląda doładowywanie akumulatora.[/quote]
    1A (lub 20A) idzie tylko na doładowanie aku. A reszta (Alternator z 1,4MPi ma 90A) 89A idzie na odbiorniki.