Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Temat utworzony · 618 Posty · 142189 Wyświetlenia
  • podpinam sie moje wspomaganie na mrozie buczy przy skrecie tez buczy zmienia tylko ton 😉 <!-- s;) --> nie wiem czy to kwestia mrozu zimnego plynu ??

  • Ja was nie chcę martwić, ale u mnie głośniejsze buczenie oznaczało końcówkę żywota pompy wspomagania (1600 zł).

  • u mnie dawno temu w FI też raz, czy 2 razy miałem głośne buczenie pompy, ale to było tylko po długim staniu auta na mrozie i dość szybko po uruchomieniu silnika to buczenie, czy też piszczenie jak kto woli, ustawało i wszystko było ok...

  • u mnie w tym wspomaganiu jest tak jak by przerywało tak jak płyta od sluchania muzyki np. :rotfl: <!-- s:rotfl: -->

  • Przy zimnym silniku migają światła i słychać z przerwami pompę wspomagania i od czasu do czasu zapala się kontrolka od wspomagania.Czym to może być spowodowane proszę o rady.

  • Tak na mój gust to wydaje mi się że 2 rzeczy mogą ( ale nie muszą ) sprawiać problem.

    • sławna gnijąca wiązka
    • czujnik kąta skrętu

    Pozdrawiam
    sid

  • Witam.Mam to samo od jakiegos czasu.Po odpaleniu auta pompa co jakiś czas wydaje z siebie dźwięki i wchodzi na kosmiczne obroty bez powodu.Błąd na VAG'u po odczytaniu błędów (uwieczniony zapaleniem kontrolki wspomagania) to 816 - brak sygnału lub zwarcie do plusa.Bywa,że są dni gdzie objawy zanikają lub jest tak,że po odpaleniu nic się nie dzieje i nagle po paru kilometrach przejechanych pompa zaczyna swoje(wchodzi na obroty).Zastanawiam się co to może być.Po przeczytaniu chyba wszystkich opcji zdarzeń na różnych Forach dotyczących problemu wszystko wskazuje na czujnik skrętu.Drugą opcją jest wilgoć na wtykach sygnałowych pompy lub coś na słynnej wiązce (Moja była robiona na akcji serwisowej ASO i to raczej wykluczam).Sprawdziłem również stopień zanieczyszczenia styków na skrzynce akumulatora - trzeci bezpiecznik od lewej (50 Amper) i płytce tego bezpiecznika zasilania pompy wspomagania - profilaktycznie przeczyściłem.Słabość akumulatora odpada - jest nówkaNie wiem co dalej.Ma ktoś może jakieś pomysły poza tymi omawianymi na Forum ?

  • Wymieńcie czujnik skrętu i będzie ok.

  • Witam.Przeczyściłem wtyk czujnika skrętu pod odpięciu od pompy,wykręciłem czujnik i przeczyściłem sam czujnik,odłupałem przy okazji słynną obudowę pompy z zapasem wody w gąbcę na 2 dni i narazie jest OK.Zobaczymy co będzie dalej.Czy warto w jakiś sposób zabezpieczyć ten aluminiowy korpus na spodzie pompy ?Jeżeli tak to czym ? Proszę o jakieś sugestie w tym temacie. Pozdrawiam

  • witam .jestem użytkownikiem skody fabii z 2001 roku z silnikiem 1.4 MPI.od pewnego czasu mam problem z kontrolką układu wspomagania kierownicy w czasie jazdy-zapala się ,muszę zjechać wyłączyć silnik i znów zapalić wtedy jest ok,ale po przejechaniu paruset metrów znów się załącza czynność tą powtarzam nawet kilka razy .napomnę ze takie coś ma zdarzenie kiedy światła zaczynają migotać (wygląda to tak jakby były zaniki napięcia),byłem dziś na komputerku i wykazało mi ze mam problemy z czujnikiem układu wspomagania kierownicy.pompę układu wspomagania kierownicy mam od 2.5roku zamontowaną w ASO skoda .stąd moje pytanie-gdzie można ten czujnik kupić i w jakiej cenie i czy rzeczywiście to jest to.jestem z siemianowic śl.dzięki za odpowiedz i pozdrawiam


    temat scalony.

  • czujniki widziałem na allegro, ale na pewno dostaniesz też w każdym przyzwoitym sklepie motoryzacyjnym. Sprowadzą na drugi dzień.

  • F1 Witam posiadam skode fabie z 2000 r i co jakis czas zapala mi sie kontrolka wspomagania kierownicy, oczywicie byłam u mechanika oczywiscie skasował mi owy bład komputera jednak to nic nie dało i po miesacu czasu kontrolka ponownie sie zapaliła, po za tym ze ze swieci sie kontrolka to czasami trace owe wspomaganie. Czy macie na to jakas rade i czy idzie to jakos pożadnie naprawic !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Jasne idzie naprawić , niestety trudno poznać przyczynę usterki na odległość.
    Ciekawe jaki to kod usterki z taka zapalczywością kasuje twój mechanik...,
    zapewne powalało by ta jakieś wstępne określenie przyczyny usterki.

    Pozdrowionka

  • Przyczyn może być wiele:

    • zapowietrzony układ
    • zbyt mała ilość płynu hydraulicznego w układzie
    • brudny płyn hydrauliczny
    • kończąca swą żywotność pompa
    • jakieś przebicie na kablach przy czujnikach
  • Ja miałem podobne dolegliwości u siebie. Podwiązanie wiązki pomogło, i teraz wspomaganie działa jak ta lala 😉 <!-- s;) -->

  • Czyli uszkodzenie wiązki , oby podwiązanie na długo pomogło.

  • U mnie było i jest to samo.
    Wymiana czujnika skrętu nic nie dała, płyny i kable w pompie sprawdzone, błędy kasowane i pojawiają się znowu. Jedno co mi jeszcze zostało to wymiana pompy wspomagania.
    Podobno tak się w przypadku TRW.
    Z pewnością jak jedziesz obserwujesz efekt przygasających świateł.

    :cenzura: <!-- s:cenzura: -->

  • Witam!
    Spaliła się stara pompa wspomagania w aucie mojego taty którą i ja jeździłem. Wymieniliśmy pompę na używaną z 2003 bądź 2004 roku, auto z 2000 roku. Zaznaczam że to TRW i są takie same. Przed wymiana kontrolka na liczniku nigdy nie gasła przed odpaleniem a powinna. Podłączyliśmy nową i wszystko tak jak należy. Kontrolka gaśnie pompa chodzi. Ale ku naszemu zdziwieniu wielkiemu nagle koła same skręcają najpierw w lewo za jakiś czas skręcają w prawo i na liczniku kontrolka się zaświeciła. Odczytałem błąd 566 Nie znany kod błędu nieprawidłowy sygnał, wcześniej jakiś 13XX coś. O co chodziło z tym skrętem. Pompa sama ustalała wyważenie ? Trzeba jakoś czujnik zainicjować z pompą ? Są 2 rodzaje czujników skrętu ale one idą do tej samej pompy dobrze myślę czy nie ? Różnią się tylko wtykami na maglownicy ? Co o tym sądzicie ?

  • [quote="piotrkras"].. ku naszemu zdziwieniu wielkiemu nagle koła same skręcają najpierw w lewo za jakiś czas skręcają w prawo i na liczniku kontrolka się zaświeciła. [/quote]
    tego nie znam ... ???
    czujniki nie są zamienne między sobą. mimo że są TRW. Czy pompa zgadza się w symbolu [b]co do literki [/b]z tą co wymieniliście ?

  • Pompy są TRW. Na starej były tylko numery pod wtyczkami, a nie było tego na dolnym, okrągłym zbiorniczku silnika. Przecież pompy sprzedawane na skodaczesci.pl niby pasują do każdej. Stara pompa teoretycznie z 2000r. , a nowa z 2003r. . Moim zdaniem, pompa może ustawiła automatycznie zbieżność lub się odpowietrzyła. Pokazuje ciągle błąd 566 z VAG.COM i Polski VAG 4.9. Jedynie powinny różnić się maglownice i końcówki od czujnika skrętu do maglownicy, a do pompy powinny być takie same. Moim zdaniem, nowe pompy powinny współpracować z 2 rodzajami czujników, gdyż powinny mieć 2 sterowniki do tych czujników logicznie rzec biorąc. Jeżeli się mylę, niech poprawi mnie ten kto się na tym naprawdę zajmuje. Pozdrawiam! 🙂 <!-- s:) -->