Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Skrzynia biegów - problemy/olej - temat zbiorczy

Temat utworzony · 316 Posty · 77644 Wyświetlenia
  • Nie umiem sprecyzować być może. Nigdy osobiście nie regulowałem, natomiast przy pierwszej fabii jak wyjechałem z salonu to wkrótce do niego wróciłem właśnie z podobnym problemem i jak wyregulowali następne 8 lat było spoko.

  • ma ktoś fote lokalizacji tego kołka ?? czy chodzi o te listewke plastykowa szer 2cm zaraz za nawiewami

    a co do biegów tomi gałka ciezko wchodzi siedziałem w innej fabi i tam paluszkiem szło wrzucic biegi a u mnie trza sily zwłaszcza przy 2 nie wiem czy smarować te kulke pod mieszkiem czy co. juz w sumie smarowałem a ona ciezko idzie

  • Ja bym sprobowal olej wymienic i/lub poogladac skrzynie czy nie ma wyciekow. Moze akurat. 🙂 <!-- s:) -->

  • ale to chodzi o mechanizm wlaczanie biegu ama dzwignie cezko po tej kulce sie slizga

  • od kilku dni mam pewne problemy z biegami, mianowicie b.czesto nie moge wbic do 3 razy biegu wstecznego. Czasami dopiero za 4 lub 5 razem uda mi się go wbic po uprzedmin wysprzęgleniu.

    Co to może być za problem??

    No i prawie zawsze wchodzi mi b.ciężko bieg drugi, nie wiem czy to ma coś wspólnego z w/w tematem, ale piszę bo sam nie wiem.

    Bardzo prosze o POmoc

  • Skrzynię można podregulować jednak nie wiem w którym miejscu musisz udać się do warsztatu, ja w poprzedniej fabce w ramch gwary jeszcze regulowałem ale w ASO.

  • A co może się dziać gdy skrzynia ciężko chodzi?? Ktoś mi mówił że można nasmarować jakieś rolki czy da się to zrobić samemu?? 😐 <!-- s:| -->

  • Ja mam czesty problem z wrzucaniem 1-albo trzeba ponownie wysprzeglic,albo uzyc troche sily,czego staram sie nie robic. Podobnie jest z redukcja z 3 na 2.
    btw. Czy to prawda,ze nie powinno sie w czasie jazdy wrzucac 1 biegu? W fabii czuc taki opor chcac wrzucic bieg,ktory zanika zaraz po zatrzymaniu,chodz to nie regula?

  • U mnie też czasami 1 nie wchodzi gadałem z mechanikiem vw i mówił, że w skodach są ich skrzynie i one tak maja :orany: poradził by wrzucić 2 wysprzeglić i odrazu 1 wtedy zawsze wchodzi u mnie narazie działała ta metoda przy problemie z 1 biegiem 😄 <!-- s:D -->

  • a no tez slyszalem o takim patencie we wszystkich autach posiadajacych problem z 1 biegiem,czyli najpierw 2 pozniej 1. No nic, dopoki w skrzyni sie nic nie posypie tak chyba pozostanie.

  • Jak biegi ciężko wchodzą radze sprawdzić poziom oleju w skrzyni. co do w czasie jazdy nie chce czasem wejść pierwszy bieg to przez to jest jest synchronizacja.

  • Poza tym po jaką cholerę w czasie jazdy wrzucać 1 skoro 1 służy wyłącznie do ruszania pojazdu z miejsca a nie jazdy. Czasami tylko pewne kobiety potrafią na 1 pojeździć :wstyd: <!-- s:wstyd: -->
    Jak tylko auto ruszy z miejsca, to wrzuca się 2 i pięknie ciągnie. :luka:

  • Propo kobiet,to Mama mi zawsze mowila,ze 1 w maluchu sluzyla tylko do ruszania :] <!-- s:] -->
    A chociazby dojezdzasz do lezacego policjanta. Niektorzy staja przed takim garbem do zera,wrzucaja 1 i ruszaja. Niektorzy jada na 2 z polsprzeglem. Dla mnie 1 i 2 opcja jest bez sensu,ale takich mialem nauczycieli:P Chodz napewno 1 opcja jest najzdrowsza dla auta,to nie dla sprawnego ruchu 😉

  • [quote="Moher"]Poza tym po jaką cholerę w czasie jazdy wrzucać 1 skoro 1 służy wyłącznie do ruszania pojazdu z miejsca a nie jazdy. Czasami tylko pewne kobiety potrafią na 1 pojeździć :wstyd: <!-- s:wstyd: -->
    Jak tylko auto ruszy z miejsca, to wrzuca się 2 i pięknie ciągnie. :luka: [/quote]

    Problem właśnie jest przy ruszeniu :suchy:

  • [quote="szmigi"]Propo kobiet,to Mama mi zawsze mowila,ze 1 w maluchu sluzyla tylko do ruszania :] <!-- s:] -->
    A chociazby dojezdzasz do lezacego policjanta. Niektorzy staja przed takim garbem do zera,wrzucaja 1 i ruszaja. Niektorzy jada na 2 z polsprzeglem. Dla mnie 1 i 2 opcja jest bez sensu,ale takich mialem nauczycieli:P Chodz napewno 1 opcja jest najzdrowsza dla auta,to nie dla sprawnego ruchu 😉 [/quote]

    Ja tam przejeżdzam na wolnych obrotach na 2 biegu bez sprzęgła i bez gazu. Potem rura :hyhy:

  • Podaj co to za skrzynia. Ja sie nawojowałem ze swoją, choć nie w fabii (vw bora) to jeżeli skrzynie są od VW, to będzie podobnie.
    Zacząć od sprawdzenia poziomu oleju w skrzyni. Posprawdzać cięgna od sterowania skrzynią - u mnie jest kilka cięgien - występują takie same w octavii, i ich gniazda często się zużywają, powstają luzy i są problemy najczęściej z wrzuceniem dwójki. Co do wstecznego, u mnie winny okazał się wałek przełączania - droga bardzo część. Ogólnie sama nie powinna się popsuć.. Co do wrzucania jedynki w trakcie jazdy - jest w skrzyni blokada, co by jakiś baran przy 50km/h nie wrzucił 1 i żeby skrzynia się nie rozpadła.. Jedynka u mnie wchodzi do 10km/h. Wolałbym, aby można było ją wrzucić przy wyższej prędkości, no ale cóż..
    Aha, wsteczny jest niesynchronizowany. Trzeba się zatrzymać żeby go wrzucić (żeby kuku nie zrobić skrzynce).
    Najlepiej podaj model skrzyni - powinieneś mieć na wlepce 3literowy kod, jezeli to od VW.

  • od jakiegoś czasu mam Dziwne stuki (szarpnięcia) przy ruszaniu i szybkim puszczeniu sprzęgła w mojej fabce.

    Wszystkie gałki są dobre.

    ale dziwi mnie fakt: jak autko jest na postoju, to gdy delikatnie kopne w prawe kolo w kierunku tyłu samochodu to jest taki tak jak by większy luz. Bo wydaje mi sie że jak samochod jest na hamulcu to nie powinno kolo drgnąc chyba.

    Ale najwięcej czuć to przy ruszaniu i zmianie biegów przy szybszym puszczeniu sprzegła.

    Prosze o porady, co może być nie tak.

    Byłem w serwisie i powiedzieli mi że to są zimerbloki wachacza przedniego.

    Dzisiaj je wymienilem, i co prawda zmniejszyły się stuki, ale tylko w 20%.

    Dalej mi tak stuka :wsciekly: <!-- s:wsciekly: -->

    może wo wytłumacze dokladniej.

    Gdy wbijam jedynke i zaczynam ruszac samochodem oczywiscie jeszcze ze sprzęgłem to mam taki stuk metaliczny, no i tak do kolejnej zmiany z 1-2, w momencie puszczania sprzegła skrzynia przechodzi na 2 bieg i znowu to samo, a od 2-3 i dalej, jak puszcze bardzo, ale to bardzo wolno sprzegło to tego nie ma. No ale jak bym miał tak zawsze jezdzić, to sprzęgło zjadł bym w rok.

    Moje propozycje przyczyny to:

    Przeguby
    Półoś
    Wachacz

    (coś z zawieszenia tylko, bo wykluczam skrzynie biegów)

    Prosze was o rade.

  • [quote="Pablitto"]Podaj co to za skrzynia. Ja sie nawojowałem ze swoją, choć nie w fabii (vw bora) to jeżeli skrzynie są od VW, to będzie podobnie.
    Zacząć od sprawdzenia poziomu oleju w skrzyni. Posprawdzać cięgna od sterowania skrzynią - u mnie jest kilka cięgien - występują takie same w octavii, i ich gniazda często się zużywają, powstają luzy i są problemy najczęściej z wrzuceniem dwójki. Co do wstecznego, u mnie winny okazał się wałek przełączania - droga bardzo część. Ogólnie sama nie powinna się popsuć.. Co do wrzucania jedynki w trakcie jazdy - jest w skrzyni blokada, co by jakiś baran przy 50km/h nie wrzucił 1 i żeby skrzynia się nie rozpadła.. Jedynka u mnie wchodzi do 10km/h. Wolałbym, aby można było ją wrzucić przy wyższej prędkości, no ale cóż..
    Aha, wsteczny jest niesynchronizowany. Trzeba się zatrzymać żeby go wrzucić (żeby kuku nie zrobić skrzynce).
    Najlepiej podaj model skrzyni - powinieneś mieć na wlepce 3literowy kod, jezeli to od VW.[/quote]

    A więc nie wiem jaki to model skrzyni biegów.
    Ale ostatnio gdy podjechałem do mechanika, żeby wymienil mi olej w skrzyni, to zasugerował że mam najprawdopodobniej wyciek mały oleju ze skrzyni.
    Zaproponował mi najpierw usunąć wyciek, a potem wymienić olej.

    I teraz pytanie, czy ciężkie wchodzenie wstecznego może być przyczyną niskiego poziomu oleju w skrzyni?

    problem z drugim biegiem już znikł.

  • a poduszki pod skrzynią biegów albo pod silnikiem sprawdzałeś czy są ok?

  • [quote="Ciacho"]a poduszki pod skrzynią biegów albo pod silnikiem sprawdzałeś czy są ok?[/quote]

    O kurde, tego jeszcze nie sprawdzałem. Jutro sprawdze i napisze. dzieki za sugestie 😉 <!-- s;) -->