Witaj na forum Fabia Club Polska

[F2FL] TSI - Rozrząd

Temat utworzony · 518 Posty · 153598 Wyświetlenia
  • Witam ponownie. Po zakupie autka nie wiem jaki olej był zalany. Samochód miał przebieg 38 tyś przebiegu. Po zakupie oczywiście zmieniłem olej i to na 5W30. Po wymianie oleju były słyszalne dźwięki, tzw tyrkotanie.Przed wymianą nie było żadnych dźwięków. Po przejechaniu 8 tyś kilometrów postanowiłem zmienić olej na 5W40 tak jak to zrobił kolega [b]marinesku2 [/b] i powiem Wam, że jest zdecydowana poprawa. Już nie ma tyrkotu czy to na zimnym, na ciepłym silniku, czy to po postoju. Także zdecydowanie wszystkim polecam zmianę. Zresztą w instrukcji jest opisane, że jak się zmienia olej co 15 tyś to żeby lać 5W40 a przy wydłużonych interwałach wymiany oleju to lać 5W30. Na markę oleju nie patrze, kupuje zawsze Elfa i uważam, że to bardzo dobry olej w dobrej cenie. Teraz wlałem 5W40 900 NF i jestem zadowolony. I tak zmieniam olej co 10 tyś więc nie ma co przepłacać. Ponadto zauważyłem, że silnik ciszej chodzi. Więc same plusy.

  • [quote="bambrys"]Witam ponownie. Po zakupie autka nie wiem jaki olej był zalany. Samochód miał przebieg 38 tyś przebiegu. Po zakupie oczywiście zmieniłem olej i to na 5W30. Po wymianie oleju były słyszalne dźwięki, tzw tyrkotanie.Przed wymianą nie było żadnych dźwięków. Po przejechaniu 8 tyś kilometrów postanowiłem zmienić olej na 5W40 tak jak to zrobił kolega [b]marinesku2 [/b] i powiem Wam, że jest zdecydowana poprawa. Już nie ma tyrkotu czy to na zimnym, na ciepłym silniku, czy to po postoju. Także zdecydowanie wszystkim polecam zmianę. Zresztą w instrukcji jest opisane, że jak się zmienia olej co 15 tyś to żeby lać 5W40 a przy wydłużonych interwałach wymiany oleju to lać 5W30. Na markę oleju nie patrze, kupuje zawsze Elfa i uważam, że to bardzo dobry olej w dobrej cenie. Teraz wlałem 5W40 900 NF i jestem zadowolony. I tak zmieniam olej co 10 tyś więc nie ma co przepłacać. Ponadto zauważyłem, że silnik ciszej chodzi. Więc same plusy.[/quote]

    Cześć.
    Na nowym oleju zawsze będziesz miał lepiej - ciszej i miękko będzie pracował silnik 🙂 <!-- s:) -->
    Moim zdaniem stosowanie interwałów Longlife (LL) to jest dziobanie klienta na kasę 😄 . W moim odczuciu taka osoba co to stosuję to przy około 100000 km ma tak zajechaną głowicę i silnik co normalnie przy około 200000 km 🙂 . Lepiej jest zmieniać częściej olej np co 15000 km niż robić LL (30000 km) . Zaoszczędzona kasa nigdy się nie przełoży na cenę remontu silnika 😄 . Czas pokaże co bedzie dalej 🙂 . Generalnie rozrząd poprawili i jest spokój 🙂 .
    Musisz też rozgraniczyć dźwięk pracy zaworu sterowania benzyną . On też cyka 🙂 .
    W mojej ocenie Castrol jest dobrym olejem 🙂 . Wiadomo są lepsze i gorsze 🙂 .

  • W pełni się zgadzam. Te wydłużone interwały i olej pseudo "long life" to gwóźdź do trumny dla i tak mniej żywotnych współczesnych silników. Jeśli fabryka ustawiłaby mi coś takiego to i tak wymieniałbym co 15 tys km 😉 <!-- s;) -->

    Odnośnie tych kątów zaworów, o których wcześniej parę osób pisało - nie wgryzałem się w to, ale gdy kupię w końcu kabel spróbuję ten temat przestudiować. Sam jestem ciekawy dlaczego wychodzą aż takie rozbieżności.

    A póki co: linkuję ciekawe fotostory z naprawy rozrządu w 1.2 TSI. Wpis z rosyjskiego forum zawiera dokładną rozpiskę numerów części - włącznie z numerem łańcucha pompy oleju oraz kołem zębatym wału korbowego 🙂 A artykuł znajdziecie tutaj: [url]https://www.drive2.ru/l/8445025/[/url] - polecam.

  • [quote="franek4always"]U mnie są dodatnie i trochę mniejsze:

    [img]http://www.franio.org/pub/2016-05-06_154740.png[/img]

    odczyty podczas uruchomionego silnika różnią o jakieś +-2 stopnie

    Ktoś wie dokładnie co wskazują te wartości? Domyślam się że jakieś wychylenie zaworów, ale czemu bloków pomiarowych jest 7 a nie 8?[/quote]

    Szczerze nie rozgryzłem jeszcze co znaczą te wartości.
    Franek4 kiedy był wyprodukowany twój silnik, czy jest to wersja po modyfikacji (czarny napinacz)?

  • [quote="piotrek.zip"]Franek4 kiedy był wyprodukowany twój silnik, czy jest to wersja po modyfikacji (czarny napinacz)?[/quote]

    Nie wiem czy czarny czy nie, ale data produkcji 11.2014

  • Ostatnimi czasy wgryzłem się ponownie w temat, przeglądając włoskie forum Audi A1, na którym kiedyś wygrzebałem naprawę mnóstwo przydatnych informacji na temat problemów z łańcuchami w 1.2 T(F)SI. Przeglądając ponownie włoskie forum oraz fora rosyjskie i portal drive2.ru znalazłem ciekawe informacje.

    Przypomnę jak to z tymi rozrządami jest:
    [b]03F 198 158[/b] (oryginalny zestaw fabryczny stosowany na początku produkcji tej jednostki napędowej);
    [b]03F 198 229 A[/b] (zestaw naprawczy zgodny z silnikami wyprodukowanymi do dnia 6/11/2011);
    [b]03F 198 158 B[/b] (zestaw naprawczy zgodny z silnikami wyprodukowanymi po dniu 7/11/2011).

    Łańcuch stosowany początkowo był zbyt słaby i miał tendencję do przedwczesnego wydłużania się, dlatego w lipcu 2011 koncern opracował nowy łańcuch ze „wzmocnioną siatką” i oznaczony numerem [b]03F109158K[/b]. Niestety, bardzo szybko okazało się, że i ten łańcuch ulegał wydłużeniu, dlatego od 7 listopada 2011 zaczęto stosować jeszcze bardziej zmodyfikowany zestaw, z łańcuchem oznaczonym symbolem [b]03F109158G[/b] o zmienionej konstrukcji i większej szerokości.

    Według te co mówi producent, a za nim stacje autoryzowane, ten ostatni zestaw z najmocniejszym łańcuchem można stosować tylko do samochodów wyprodukowanych po dniu 7 listopada 2011. [u]Tymczasem na rosyjskich forach znaleźć można wpisy dokumentujące montaż zestawu łańcucha [b]03F 198 158 B[/b] także do aut sprzed tej daty.[/u] Warunkiem jest jednak wymiana obydwu kół zębatych (od wałka rozrządu i od wału korbowego), bo zostały one zmienione i dostosowane do innej szerokości łańcucha z oznaczeniem [b]G[/b]. Krótko mówiąc - montując kit z literą "B" trzeba założyć wszystko co w nim jest sprzedawane, w tym czarny napinacz oraz owe dwa koła zębate. Tak twierdzą Rosjanie 🙂 Z tego co w kilku miejscach napisali nie jest prawdą, że kit z oznaczeniem "B" nie pasuje do samochodów wyprodukowanych przed listopadem 2011 😉 <!-- s;) -->

    Porównanie trzech typów łańcuchów do 1.2 TSI znajdziecie pod tym adresem, od prawej łańcuch 03F198158B, w środku 03F198158K i z prawej ten niby najmocniejszy 03F198158G:
    [url]http://s1286.photobucket.com/user/ilfichissimodelbaseball/media/Confronto Catena_zpsqg7y2axd.jpg.html[/url]

  • Z tego co piszesz wynika, że dla samochodów wyprodukowanych przed listopadem 2011 roku nie ma rozwiązania? Zestaw naprawczy, ten z A na końcu nie rozwiązuje problemu, bo łańcuch dalej się wyciąga. Czy jakoś źle to zrozumiałem?

  • ja zmieniłem rozrząd i nic mi się nie dzieje. Nie wiem co mi dali ale jest ok 🙂 <!-- s:) --> . Więc jakieś jest rozwiązanie a mam już 46000 km przejechane na nowym rozrządzie :

  • Ja wymieniłem przy 17 tys km, teraz mam 90 tys i co jakiś czas zadzwoni przy rozruchu. Tylko czy to rozrząd czy łańcuch pompy to nie wiem. Przy najbliższym przeglądzie może zlecę ocenę łańcucha.

  • [quote="nomo"]Z tego co piszesz wynika, że dla samochodów wyprodukowanych przed listopadem 2011 roku nie ma rozwiązania? Zestaw naprawczy, ten z A na końcu nie rozwiązuje problemu, bo łańcuch dalej się wyciąga. Czy jakoś źle to zrozumiałem?[/quote]
    Tak - z informacji które wyczytałem na włoskich forach Audi wynikało, że zestaw naprawczy z końcówką "A" okazał się również nie być wystarczająco trwały, dlatego wkrótce wprowadzono poszerzony łańcuch i dostosowany do niego napinacz, ślizgi oraz koła zębate i opatrzono ten kit końcówką "B". Na wielu forach widziałem udokumentowane zdjęciami akcje wymiany "starego" łańcucha na ten nowszy - szerszy (oczywiście wraz z całym osprzętem).

    Serwis autoryzowany takiej wymiany jednak nie zrealizuje, bo dla nich "katalog to rzecz święta". To tak samo jak pytałem o ceny i dostępność zestawu tempomatu do mojej Skody i chciałem manetki z obsługą komputera, mimo że samochód fabrycznie go nie miał. Pracownicy w ASO iście blondyńskimi argumentami próbowali mnie przekonywać, że manetki z przyciskiem trip nie będą pasować od auta - bo tak im mówi "etka" 😉 <!-- s;) -->

    Odnośnie sprawdzania długości łańcucha - Skoda wydała swój wewnętrzny biuletyn TPI o numerze 2037419/9 z 31/10/2014, gdzie opisane jest jak "mechanicznie" sprawdzić wydłużenie łańcucha - w senie: bez demontażu. Potrzebna jest jednak do tego śruba o numerze T30121, którą wkręca się przed pomiarem w miejsce napinacza (Włosi pokazują od razu sposób jak przerobić do celów pomiarowych zwykły napinacz 😉 ). O tym jak to zrobić napisano tutaj:
    [url]http://www.polovw.it/foro/viewtopic.php?f=49&t=18592&start=1644[/url]

    Z tego co Włosi piszą na w/w forum wynika, że na podstawie pomiarów stwierdzono, iż zmodyfikowany łańcuch wydłuża się o 1mm na każde 7 tys km... :zakrecony:

  • [quote="jacekpk"]O tym jak to zrobić napisano tutaj:
    [url]http://www.polovw.it/foro/viewtopic.php?f=49&t=18592&start=1644[/url]

    Z tego co Włosi piszą na w/w forum wynika, że na podstawie pomiarów stwierdzono, iż zmodyfikowany łańcuch wydłuża się o 1mm na każde 7 tys km... :zakrecony: <!-- s:zakrecony: -->[/quote]

    Qrna da się to na jakiś ludzki język przetłumaczyć? Google tłumacz to nieporozumienie 😞

  • Nie no Panowie 1mm na 7 tys km....to jakaś brednia. to na 70 tys km 7 mm. :orany: Nie chce mi się wierzyć ,...jesli tak jest to ten niby poprawiony łańcuch to jakiś chłam. Nic tylko w Toyotę iść i tyle. 😐 <!-- s:| -->

  • Myślisz że tojka będzie bardziej trwała ?
    Każdy łańcuch ma swoją normę dot wydłużenia i dla zwykłych łańcuchów wynosi do 5% długości całkowitej.
    Ten od VW jest cieńszy, delikatniejszy i rządzi się swoimi prawami. Dlatego są napinacze i w tsi ważne, by pilnować górnego poziomu oleju.

    sent by phone

  • Witam, przeczytałem najważniejsze tematy z wątku, natomiast wolę spytać bowiem niepokoi mnie pewnien metaliczny dźwięk. Ale od początku - od paru dni jestem właścicielem Seata Toledo IV z silnikiem 1.2TSI CBZB. Samochód wyprodukowany w październiku 2013 roku.

    Z tego co udało mi się dowiedzieć mam:
    Łańcuch: 03F 109 158G
    Napinacz: 03F 109 507F
    Na pokrywie rozrządu mam: 03F 109 210D

    Czyli jak dobrze rozumiem, wynika z tego, iż posiadam wersję po wszystkich modernizacjach?

    Z drugiej strony, przy wkręcaniu silnika na wyższe obroty... no właśnie, powyżej 3800-4000 przy otwartym oknie słyszę metaliczny dźwięk. Przy odpalaniu cisza. Czy jest to powód do zmartwień, czy tak jak pisał autor wątku, jest to normalna cecha tych silników? Dodam, że samochód ma 15 000 przebiegu.

    Dziękuje i pozdrawiam!
    (spać po nocach przez to nie mogę!)

  • Kolego, łatwiej byłoby nam coś odpowiedzieć gdybyś nagrał filmik. Kultura pracy tych silników - zarówno przed jak i po modyfikacji układu rozrządu - pozostawia niestety sporo do życzenia. Jednostka ta już z założenia może wydawać metaliczne przydźwięki to wyposażono ją w pompę oleju napędzaną łańcuchem, który nie ma żadnego elementu zapewniającego odpowiednie naprężenie, wskutek czego może on powodować różne "efekty dźwiękowe".

    Znam osobiście przypadek Skody Rapid z 2013 roku wyposażonej w silnik CBZA i poprawiony rozrząd, w której zdarzają się warknięcia podczas rozruchu.

    Pozdr!

  • Witam serdecznie, specjalnie założyłem konto, ponieważ mam dylemat..
    Wiem, że forum dotyczy Fabii ale może jesteście w stanie mi doradzić.
    Znalazłem RAPID'a Data produkcji 2014-11-14, przebieg niecałe 11.000 km, po leasingowy stan idealny, miałem jazdę próbną, wszystko ok ale silnik 1.2 TSI według VIN wpisany w autodna.pl kod silnika: CBZA. Czy jest możliwe, że samochód z tak pożnej daty produkcji ma jeszcze, starą konstrukcję silnika 1.2 TSI?
    Pakować się w ten samochód? Samochód ma oczywiście jeszcze gwarancję, krajowy, ale czy jest możliwość, że będzie miało wady silnika, rozrządu?

  • Tak jest to możliwe, od producenta do zamontowania w aucie jest po drodze wiele centrów logistycznych, dla przykładu powiem Ci u mnie w firmie, ale na zewnętrznym magazynie niedawno "znalazły się" całe moduły chłodzące które przeleżały w regałach kilka lat, bo ktoś sobie o nich "zapomniał". Oczywiście wiadomo, że nikt nie zezłomuje tego tylko jak są zamówienia na daną referencję to się wysyła i tyle.
    Jeżeli jest to silnik z wadliwej serii odpowiedz krótka - nie kupuj.

  • Jeśli auto jeszcze posiada pakiet gwarancji 4lat, warto dowiedzieć się, bo są całe zestawy które robią konwersję łańcucha na pasek.
    Zacznij od aso. Skoro samochód w doskonałym stanie to może wart zainteresowania w ten sposób ?

    sent by phone

  • A numer takie zestawu to znasz? Mnie osobiście wydaje się to mało prawdopodobne do zrealizowania. Zacznijmy od tego, że ten pasek to musiałby pracować w oleju, w przeciwnym razie poważnym zmianom musiałby ulec układ smarowania 🙂 <!-- s:) -->

    Trochę ten temat studiowałem i powiem szczerze nie znalazłem żadnych śladów informacji o możliwości przerobienia łańcucha na pasek.

  • jacekpk, wiem że temat rozrządu rozgryzłeś do najmniejszego detalu i chwała ci za to, :padam: <!-- s:padam: -->

    gdzieś w sieci widziałem taką konwersję inaczej bym o tym nie wspominał. muszę odszukać ten temat - nie pamiętam czy u czechów , czy u wschodnich sąsiadów to widziałem. nie pamiętam czy było to TPI czy jakaś warsztatowa przeróbka.
    niemniej - są paski które pracują jak łańcuch - w oleju.
    chyba nawet na ocp gdzieś też była dyskusja o mokrych paskach. - temat dla mnie jest otwarty - szukam tego opisu i na pewno go tu wkleję.