Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 247013 Wyświetlenia
  • Mi do mojego MPI wlewają Mobil 2000 10W 40, półsyntetyk. I jeździ. Wcześniej ponoć był syntetyk, ale mechanik stwierdził, że do tego silnika półsyntetyk w zupełności wystarczy.

  • Nie ma czegoś takiego, że półsyntetyk wystarczy. Tylko pełny syntetyk zapewnia najwyższą ochronę silnika i najlepsze smarowanie.
    Użycie półsyntetyka lub minerała to zwykła oszczędność. Silnikowi to napewno nie służy.

  • [quote="comfort"]Nie ma czegoś takiego, że półsyntetyk wystarczy. Tylko pełny syntetyk zapewnia najwyższą ochronę silnika i najlepsze smarowanie.
    Użycie półsyntetyka lub minerała to zwykła oszczędność. Silnikowi to napewno nie służy.[/quote]

    Jestem podobnego zdania, a mechanik kupił gdzieś okazjonalnie ten olej i teraz każdemu wciska... .
    Mój stary samochód ma 470 tys km przebiegu i cały czas na 5W-40....... 🙂 <!-- s:) -->
    M.

  • Mam pytanie jak powyżej,

    Czy wymieniać olej w silniku po dotarciu tj. po 1,5k km,
    czy po 3k km, czy też po 15k km/lub rok na przeglądzie.

    Niektórzy zalecają taką wymianę, inni twierdzą, że nie ma potrzeby.

    No i też pytanie jaki olej fabrycznie jest zalany do Fabi, bez wydłużpnego cyklu przeglądów,
    bo w instrukcji widnieje, że bez dopłaty przed zakupem auta 500 zł (czyli wydłużenia okresu przeglądu na 2 lata lub 30k km) mamy inny typ oleju.

    A zatem czy nie jest lany przypadkiem półsyntetyk fabrycznie? Czy ktoś ma wiedzę w tym temacie? Jak jest rzeczywiście? Bo jeżeli leją półsystentyk, a naleje się syntetyk - co będzie z uszczelkami?

  • Nigdy nie zaszkodzi wymienić olej silnikowy, olej do twojego samochodu powinien spełniać normę VW 502.00
    M.

  • przesadzać też nie ma co, ale jeśli ma się wątpliwość to można zmieniać co kilka kilometrów 😉 <!-- s;) --> Najlepiej trzymać się tego co zaleca producent i wymieniać tak jak piszą żeby nie tracić gwarancji. Co do tego jaki olej to też się trzymać tego co zaleca producent (specyfikacja itd).
    Jeżeli autko jest po gwaranci to wtedy można sobie kalkulować rozsądnie, ale wcześniej dla świętego spokoju żeby się z czasem nie użerać z ASO i ich wymysłami typu - urwało się panu koło bo zły olej Pan lałeś.

  • O i jeszcze coś mi się przypomniało 🙂 <!-- s:) -->

    Z tego co słyszałem fabrycznie silniki napełnia się olejem Castrol Magnatec Professional B4.

    M.

  • Witam.

    Odnośnie wymiany oleju to jest tak ja Wy piszecie. Ja w swojej ef dwójce wymieniłem olej na 1600 km. i zapłaciłem 263 zł w aso. W tej kwocie miałem wszystko z aso filtr, olej i robotę.
    Z ciekawości się chciałem dowiedzieć co tam jest wlane jak auto opuszcza fabrykę i jedno znacznej odpowiedzi nie usłyszałem. Z tych odpowiedzi co otrzymałem wnioskuję że tam jest Shell lub Castrol.

    Ja osobiście zalecam wymianę oleju bo te 263 to nie dużo w porównaniu z dłuższą exploatacją samochodu i problemami, które mogą z tego tytułu wyniknąć.

  • Warto wymienić olej po 1500km ze względu na to, że ten pierwszy olej zbiera cały syf z docierania silnika.

    Nie wiem jak inne ASO ale Emida leje obecnie tylko 2 oleje do Skody: 5W-30 ESP Formula i 0W-40 New Life.

  • z tym olejem to jest tak ,ze co ASO to inna umowa z koncernem olejowym,i leja taki jaki maja..,np.skoda krakow inter auto-mobil,skoda wieliczka,castrol...tak ze róznie to jest,a wiekszosc zalewane jest pełosyntetycznymi olejami na dzien dobry:)

  • witam
    dostalem w prezenie olej [b]LOTOS QUAZAR 5W40[/b] i mam zamiar wlac go do FABIA II 70KM
    jak kupowalem w hurtowni filtry to powiedzieli mi ze smialo moge go wlac
    to bedzie druga wymiana oleju, poprzednio W ASO wlali mi chyba 5W30 ale juz dokladnie nie pamietam, a karteczka przy silniku juz nieczytelna
    opis oleju [url=http://www.lotos.pl/handlowy/produkty/oleje_dla_motoryzacji/oleje_silnikowe_lotos_do_samochodow_osobowych/oleje_silnikowe_lotos_quazar/509_lotos_quazar_5w40]olej[/url]
    Aprobowany przez
    VW 502.00
    VW 505.00
    VW 505.01

  • ...osobiscie lotosa bym do swojego nie wlał

  • Witam,

    po długich poszukiwaniach udało mi się zakupić skodę fabię. Teraz nadszedł czas na wymianę oleju i tu pojawił się problem. Zapomniałem spytać poprzedniego właściciela co było lane, teraz nie ma z nim kontaktu bo wyjechał na 3 tygodnie. Stąd moje pytanie jaki olej najlepiej zalać w fabii 1.2 64 KM z 2006 roku przy przebiegu 67 tys. Poza tym chciałbym się zapytać co jeszcze warto sprawdzić/ wymienić /dokładnie się przyjrzeć przy tym przebiegu?

    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi

  • [quote="luklog"]przebiegu 67 tys[/quote]

    Przy tym przebiegu to na pewno pełen syntetyk.

    Jeśli poprzedni właściciel serwisował do końca auto to informacje odnośnie oleju dostaniesz w serwisie.

    Jeśli cena oleju nie gra dużej roli to ja zawsze polecam MOTUL za 5l. ok 150zł

    Na co zwrócić uwagę:
    Jeśli auto ma klimatyzację to warto ją wyczyścić żeby po zimie nie okazała się że śmierdzi i ciężko ten smród będzie wyplenić.

  • Dziękuję za podpowiedzi. Wcześniej nie zauważyłem faktur przeglądów, a okazało się że na nich jest zaznaczone jakie oleje były lane i tak w 2007 i 2008 zalany był Mobil 5W-50, a w 2009 Castrol LL lll 5W30, więc który z tych olejów proponujecie zalać?

  • 5W30 powinien być ok. Pierwsza wartość to temperatura krzepnięcia(?) oleju (5W to -35C, o ile pamiętam), druga to lepkość przy 100C (im większa wartość, tym olej bardziej lepki). Do Twojego silnika 30 będzie lepsza, niż 50, ponieważ 50 potrzebuje wyższej temperatury (ale i wyższą znosi) żeby uzyskac takie same właściwości smarujące.

  • Jeśli wybierać między Mobilem, a Castrolem to ja osobiście wybrałbym Castrol

  • Zalej mobil 5W30 i będzie ok.

  • [quote="zlloty"]Do Twojego silnika 30 będzie lepsza, niż 50, ponieważ 50 potrzebuje wyższej temperatury (ale i wyższą znosi) żeby uzyskac takie same właściwości smarujące.[/quote]

    Nieprawda. Olej 5W30 jest bardzo rzadki. Był pomyślany jako olej do nowoczesnych silników aby zredukować tarcie a co za tym idzie zużycie paliwa.
    Jest energooszczędny, ale przez to że jest taki rzadki to nie zapewnia takiej ochrony silnikowi jak syntetyki z wysoką liczbą po W (np. 50 czy 60).

    5W50 będzie dużo lepiej chronić i smarować silnik, zwłaszcza w wysokich temperaturach.

    [b]luklog[/b] - zanim zmienisz olej sprawdź ile silnik Ci go zużywa. Jeżeli zużycie jest odczuwalne to 5W30 to nie jest dobry wybór.

  • Panowie, nabyłem Fabię jak w temacie, ma 6 latek niecałe (12.2006) przebieg na zegarze 119.000 no i... chciałbym wymienić olej (i resztę jak na ten przebieg), ale mam problem, mianowicie brak książki serwisowej, właściciel nie pamięta co lał, pod klapą tylko kartka od Castrola, kiedy był olej wymieniany, przebieg, ale oznaczenia oleju brak. Co mi polecacie? Czytałem trochę o Castrol Edge Turbo Diesel 5W40 i o olejach Motul, co wybrać? Pozdrawiam