Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Temat utworzony · 618 Posty · 142227 Wyświetlenia
  • Miałem nadzieje że ktoś mnie uspokoi ze wsio ok:P
    Zareklamuję ją

  • [quote="michal848"]siła nie była kalibrowana po wymianie. Zawsze trzeba to robić po zmianie?? Nawet jak pompy są identyczne, ten sam model i numery?[/quote]
    ustawienie siły wspomagania - to miałem na myśli i nie sądze aby te same wartości były w różnych pompach - nalezy ustawić taką jaką producent zaleca dla Twojego silnika.

    xxx??: Programmtyp
    
    10 - Normal (schwere Fahrzeuge)
    30 - Komfort (schwere Fahrzeuge)
    40 - Normal (leichte Fahrzeuge)
    50 - Komfort (leichte Fahrzeuge)
    60 - Mobilitätshilfe
    
    
    

    w grupie 44.

  • Cześć

    A ta siła wspomagania nie wskakuje z automatu na Normal ?
    Czytałem że można tu jedynie zmienić sile wspomagania ?

    Pozdrawiam M.

  • Witam,
    jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość ;-))
    Od jakiegoś czasu borykam się z problemem wspomagania. Otóż:

    • wspomaganie wyłącza się od czasu do czasu, lampka wspomagania świeci się cały czas
    • wymieniłem czujnik skrętu- rezultat: nadal to sano
    • sprawdziłem i wysuszyłem wiązkę pod filtrem powietrza (była mokra ale kable były całe...)
      Ogólnie jest tak, że wspomaganie potrafi działać 2,3,4 dni bez problemu i nagle się wyłączy...
      Sprawdziłem złącza wszystkich kabli dochodzących do pompy, wszystko jest suche.
      Wyskakują mi następujące błędy na VAG:
      00511 Selection lever
      00778 czujnik kąta skrętu
      01324 Control Module for All Wheel Drive
      01309 Power Steering Control Module

    Może ktoś z was mi pomoże bo ja już kompletnie zgłupiałem w tym temacie (chcę wykluczyć wszystkie opcje przed ew. ostateczną wymianą pompy na nową...)

    Z góry dzięki.

    P.S. Dodam, że wspomaganie jest firmy KOYO.

  • Skoro działa tylko czasem się wyłącza a pompa pracuje to nie wymieniaj nie ma sensu nic nie pomoże . Sprawdź wszystkie przewody przy pompie . Co do wiązki to Zajrzyj na samą górę nawet ściągnij wycieraczki ( ściągaczem) zdejmij obudowę pewnie tam tkwi przyczyna.
    Osoby wypowiadały się że w tym miejscu są problemy z przewodami .

    Marsz do powitalni :kijemgo: <!-- s:kijemgo: -->

  • Może akumulator dogorywa.

  • [b]Gut_83, [/b] - tema scalony - najpierw szukamy potem pytamy.
    przebij sie przez ten temat od poczatku - od pierwszej strony....
    jedyne co mnie zastanawia - masz fabie z napędem na cztery koła ?? - widać że ktoś grzebał ...

  • [quote]

    1. wiązka
    2. czujnik,
    3. pompa.
      zacznij od wiązki - może dlatego nie możesz się połączyć z modułem[/quote]
      mój mechanik przeleciał z miernikiem przewody dochodzące i wychodzące do pompy wspomagania jak i czujnika i twierdzi ze przewody są ok, dzisiaj założył mi inny czujnik na próbę i nadal to samo wspomaganie raz jest raz nie ma , kontrolka świeci się cały czas i nie można połączyć się ze wspomaganiem na VAGu, może być to objaw wadliwej pompy ? 1000zł to nie małe pieniądze a nie chce kupić czegoś co nie mam 100% pewności,jeśli to pompa jaką mam kupić TRW czy KOYO ? Czy jest jakiś magik z okolic Zabrza który mógł by sprawdzić mi jeszcze raz te przewody(nie demontowałem wycieraczek i nie sprawdzałem przewodów w podszybiu) ?
  • Dzisiaj zauważyłem.. a właściwie usłyszałem, że dość głośno pracuje pompa wspomagania w mojej fabii. I nie chodzi tu o moment kręcenia kierą, ale wogóle na postoju przy włączonym silniku. Dźwięk, to takie jakby ciągłe piszczenie, ale takie powstałe na skutek pompowania płynu, którym zalana jest pompa. Pierwsze co przyszło mi do głowy to, że jest za mało płynu. Okazało się, że było nawet za dużo. Pomyślałem, że może to jest przyczyna i odciągnąłem troche, aby na bagnecie pozimo płynu był we właściwym miejscu. Niestety nie pomogło.

    I teraz myślę sobie, czy to nie jest skutek dłubania VAGiem w ustawieniach wspomagania.. podnieśliśmy na maxa wydajność (kręci się lżej).

    Czy Wy też macie tak? Bo może wcześniej na to nie zwróciłem uwagi..
    Czy wymienia się płyn w pompie? Jeśli tak, to jak często? Ewentualnie jak się to robi (czy wystarczy odessać szczykawą i zalać nowy)?

  • [quote="rufus"]I teraz myślę sobie, czy to nie jest skutek dłubania VAGiem w ustawieniach wspomagania.. podnieśliśmy na maxa wydajność (kręci się lżej).[/quote]

    Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś 😉 <!-- s;) --> , co do wymiany skoda nie zaleca wymiany w pompie i skrzyni biegów.

  • [quote="MirekS"][quote="rufus"]I teraz myślę sobie, czy to nie jest skutek dłubania VAGiem w ustawieniach wspomagania.. podnieśliśmy na maxa wydajność (kręci się lżej).[/quote]

    Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś 😉 <!-- s;) --> , co do wymiany skoda nie zaleca wymiany w pompie i skrzyni biegów.[/quote]

    No chyba że był wyciek jakiś. W takim przypadku z tego co słyszałem nie powinno się dolewać tylko wymienić całkiem. Ale pewny na 100 % nie jestem...

  • Jak chcecie żeby te pompy żyły dłużej to nie podnoście jej obciążenia , ona jest sterowana elektronicznie , padnie tranzystor sterujący i będzie spory wydatek . Bardzo często te pompy są wadliwe już w momencie montażu na linii ( dzisiejszy VAG to nie ten co kiedyś ) . W momencie podnoszenia wydajności wspomagania wydłużasz czas pracy pompy , tranzystor tam zamontowany oczywiści wytrzymuje do 70 A ale chwilowo a ty poprzez podniesienie wydajności zmuszasz go do wytrzymywania dużego natężenia przez dłuższy czas . Żebyśmy za niedługo nie przeczytali postu pt " gdzie zregenerować pompę wspomagania " . Urządzenie diagnostyczne to nie zabawka . Powinno się obcinać łapska ludziom , którzy grzebią w samochodach jak wszystko działa . Zmieniajmy wszystkie ustawienia a co tam , może wydłużmy czasy wtrysku będzie się autko lepiej zbierać , przestawmy kąt wtrysku będzię chodził jak sportowy itd .

    TYLKO POZOSTAJE JEDNO PYTANIE ALE JAK DŁUGO ?? :krzeslem: <!-- s:krzeslem: -->

    Jak autko jeździe to nie szukamy problemu , bo w końcu dojdzie do tego , że każdy z nas będzie zmuszony kupować samochody w , których ktoś grzebał bo miał taki kaprys .

  • Ale mi się dostało :kijemgo: <!-- s:kijemgo: -->

    Jeśli mogę mieć coś na usprawiedliwienie, to chciałbym powiedzieć, że poprosiłem o zwiększenie wydajności pompy, ponieważ mam 15-stki na 195-tkach i kierownicą kręci się trudniej zwłaszcza na parkingu. A jeśli producent daje zakres regulacji od x do y to wydaje mi się, że przy ustawieniu wydajności na pozimie y (lub wartości bardzo zbliżonej) nie powinno wypłynąć na zepsucie urządzenia już po miesiącu używania "na wyższych obrotach" (a muszę zaznaczyć, że moja fabia nie jest katowana - przebieg to ~20 kkm rocznie, dziennie ~10-15 km).

    Zmniejszę wydajność i zobaczymy co będzie dalej.

  • Ja dodam jeszcze, że jeśli chcesz by pompa Ci długooo służyła nigdy nie skręcaj na maxa kierą tylko zatrzymuj się te 15 cm przed max dokręceniem wtedy pompka nie dostaje najwyższego ciśnienia.

  • [quote="DIABOLO75"]Powinno się obcinać łapska ludziom , którzy grzebią w samochodach jak wszystko działa . Zmieniajmy wszystkie ustawienia a co tam , może wydłużmy czasy wtrysku będzie się autko lepiej zbierać , przestawmy kąt wtrysku będzię chodził jak sportowy itd . [/quote]
    no - ja tam grzebie i samo sie naprawia 😄 0 od grzebania oczywiście. im wiecej grzebie tym więcej rzeczy mi działa a i owszem - nowe kontrolki sie pojawiają 😄 😄 😄 <!-- s:D -->
    lubie takie posty :rulez:

  • [quote="kapi"]no - ja tam grzebie i samo sie naprawia[/quote]

    Ja też wole zrobić coś samemu niż oddać samochód do niesprawdzonego mechanika a tym bardziej do ASO

  • [url=http://skoda.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=127410]znalezione w sieci[/url] - może komuś się przyda.

  • znalazłem info jak powinno być dobrane wspomaganie - a raczej jego siła - w zależności od posiadanego autka 🙂 <!-- s:) -->

    [url=http://imageshack.us/photo/my-images/51/j500.png/][img]http://img51.imageshack.us/img51/4892/j500.th.png[/img][/url]

  • [quote="klaude"]jak sprawdzić wersję nadwozia?[/quote]
    Wyjdź z auta i spojrzyj na nie z boku 😄 <!-- s:D -->

    Chodziło mi o to czy masz hatchback-a, kombi czy sedana.
    [quote="klaude"]Wydaje mi się, że mam najprostszą wersję, bo nie mam ani wspomagania, ani klimy (ale jest zamykany schowek, gdzie słyszałem że w niektórych wypadkach jest tam po prostu dziura) [/quote]
    Mylisz wersję nadwozia z wersją wyposażenia. Jeśli nie masz wspomagania to prawdpodobnie masz wersję BASIC. Od tej wersji wzwyż, wspomaganie już było. Z drugiej strony, masz zamykany schowek a własnie basic'i ich nie miały.

    Wersję wyposażenia i nadwozia powinieneś mieć na naklejce w bagażniku oraz na takiej samej naklejce w książce serwisowej. Zobacz na djęciu. W czerwonym kółku wersja wyposażenia (u mnie ambiente) w zielonym wersja nadwozia (u mnie combi).
    [url=http://w846.wrzuta.pl/obraz/7R9UK9ctWkl/wyposazenie_fabii_-naklejka-kopia-kopia][img]http://c1.wrzuta.pl/wm2483/13d2d997000258ee4e200b6a/wyposazenie_fabii-naklejka-kopia-_kopia[/img][/url]

    Kabelek plusowy prowadziłem pod plastikami na progu auta. Nie trzeba ich ściągać. Kabekl da się pod niego wcisnąć i to wystarczy.
    Podpięty był do punktu rozdziału napięcia. Znajduje się on pod deską. Trzeba zdjąć plastik nad nogami kierowcy i zobaczysz wtedy grube czerwone kable.
    [url=http://w285.wrzuta.pl/obraz/3EafUq0vVJ7/1_4_-kopia][img]http://c2.wrzuta.pl/wm6280/c484f0d4001b451d4e200aec/1_4-_kopia[/img][/url]

  • Dzięki za wyczerpującą odpowiedź 🙂 Moja Fabia to hatchback. Auto jest pofirmowe, było kilkadziesiąt egzemplarzy, możliwe że złożyli custom zamówienie na zamykany schowek 😉 <!-- s;) -->

    Książkę serwisową mam przy sobie i faktycznie jest tam podobna naklejka, jednak układ danych troszkę inaczej wygląda:

    Wersja 6Y21C4 - z jakiejś ruskiej stronki wyczytałem, że to classic
    Typ silnika BMD
    Jest jeszcze pznaczenie GSH 1026

    Tam gdzie Ty masz FABIA COM TDI AMBI - ja mam FABIA HTP CLA