Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Chłodnica - płyn/wentylator/wymiana/kontrolka

Temat utworzony · 442 Posty · 73840 Wyświetlenia
  • [b]francuz[/b] Płyn może wyciekać na gorącym silniku i kiedy jest właczony bo wtedy jest ciśnienie w układzie. W miejscu gdzie jest nieszczelność powstaje zwykle taki osad jak kamień na rurach. Miałem tak w Uno ,że płyn wyciekał tylko podczs jazdy i kapał na kolektor gdzie natychmiast odparowywał i śladu nigdzie nie było. Naszczęście jakoś znaleźli nieszczelnośc i usunęli.

  • Witam,

    Wróciłem właśnie z warsztatu po wymianie rozrządu. Nie zauważyłem pod warsztatem ale dopiero pod domem, że płynu chłodniczego jest troszkę poniżej "min". W układzie jest płyn "G12 plus" wymieniany jeszcze przez ASO.

    Jakiego płynu mogę dolać??

    Czy przy wymianie rozrządu może ulać się płyn chłodniczy?

  • [b]clitcmd[/b], rozumiem, że masz F1. Jeśli tak to popraw prefiks w temacie.
    Najlepiej dolej G12.

  • Czołem,

    Mam pytanie, poziom płynu chłodniczego mam minimalnie pod kreską. Czy mogę spokojnie wybierać się w trasę czy też jak najszybciej uzupełnić żeby było gdzieś między min i max.

    Kolejne pytanie to sposób zaaplikowania koncentratu. Do fabii producent rekomenduje płyn g12 plus. Czy rozcieńczacie płyn z wodą czy uzupełniacie mieszankę taką jaką kupiliście?

    Czy nie ma problemu z kupnem g12 plus na stacjach benzynowych?

    Dzięki i pozdrawiam

  • Niestety jest problem do Fabi jest używany płyn G12++(dwa + ) 🙂 <!-- s:) -->
    Nasuwa się pytanie dlaczego dwa plusy? drugi plusik to zwiększenie zawartości dodatków antykorozyjnych, chodzi głownie o stopy aluminium.
    U mnie było podobnie poziom płynu był min poniżej minimum.
    Fabrycznie układ jest napełniany płynem temperaturze krzepnięcia -25 (40% koncentratu), minimalna temperatura krzepnięcia tego płyny to jakieś -36 (50% koncentratu) ,można wiec dolać samego koncentratu. Płyn to czeski Fridex
    Niestety ten płyn jest dostępny tylko w ASO Skody lub innych grupy VAG.
    Płaciłem 22 zł za litr koncentratu , wiec cena nie jest przerażająca.

    Michał

  • najlepiej zawsze miec pod kreska max ... jezeli chcesz uzupelnic tak mala ilosc plynu to nalej obojetnie jaki plyn do chlodnic

  • Ja osobiście odradzałbym mieszania różnych płynów tak małą ilość to można uzupełnić najlepiej wodą destylowaną, a później najwyżej odciągnąć szczykawką trochę płynu ze zbiorniczka i w jego miejsce wlać koncentratu

  • Z tego co wiem to najlepeij jak jest na zimnym pomiedzy min i max jednak ja mam na min i sie tez nie przejmuje chyba nawet troche pod min. Nic sie nie dzieje 😉 <!-- s;) -->

  • jeśli była również wymieniana przy okazji pompa wody, to jak najbardziej normalny jest taki mały ubytek G12, dolać i tyle

  • [b]anubis[/b], no chyba raczej nie masz racji, ja mam już od X lat w poprzednim Vagu i obecnym na zimnym silniku między min i max a po rozgrzaniu może z 1cm wyżej ale jeszcze nie przekroczyło mi maxa. Jak dobrze pamiętam to nawet w instrukcji pisze, że na zimnym silniku powinno być między min a max.

  • To co pisało w instrukcji to się potwierdziło mi już w dwóch autach od 11 lat.
    Jak ci płyn wywala sprawdź sobie UPG a nie radzisz komuś źle.

  • jasne i oczywiste jest, że płyn ma być między min a max i po rozgrzaniu max o 1 cm sie poziom podniesie (jeśli wszystko mamy ok pod maską)

  • Kornat tez jestem tego zdania co Ty;p no ale nie bedziemy sie klocic przeciez ;D

  • Mi od kilku miesięcy ucieka płyn. Ostatnio dolewałam do pół litra co 2-3 miesiące. Jeden mechanik powiedział, że nie widzi nigdzie wycieku i można jeździć bo niedużo ucieka, więc jeździłam... Teraz byłam na diagnostyce z innym problemem i przy okazji zapytałam o ten wyciek. Powiedzieli, że chłodnica do wymiany :zdziwko: <!-- s:zdziwko: --> Smalczyk na korku i na ściankach zbiornika z płynem chłodzącym jest. Czy oby na pewno nie chcą mnie naciągnąć na wymianę całej chłodnicy podczas gdy do wymiany może jest tylko uszczelka?

  • zakup dobrą latarkę otwórz maskę i zobacz czy wycieka lub czerwony osad na chłodnicy . Jeżeli są pewni że przecieka to niech wskażę tobie miejsce palcem :kijemgo: <!-- s:kijemgo: -->

    Jeżeli okaże się że chłodnica to zaznacz że chcesz starą spowrotem ( choćby na skup )

  • [quote="zielona"]Smalczyk na korku i na ściankach zbiornika z płynem chłodzącym jest.[/quote]

    Wygląda mi to na uszczelkę pod głowicą.

  • [quote="MirekS"][quote="zielona"]Smalczyk na korku i na ściankach zbiornika z płynem chłodzącym jest.[/quote]

    Wygląda mi to na uszczelkę pod głowicą.[/quote]

    To nawet na pewno jest UPG. Mi się też robiło masło na korku i ubywało płynu chłodniczego (choć nie tak dużo, jak Tobie), ale zbiornik wyrównawczy był czysty bez żadnego osadu. Po wymianie uszczelki jak ręką odjął 😉 <!-- s;) -->
    Prawda jest taka że w tym naszym MPI sypiąca się uszczelka pod głowicą to norma, więc się nie ma czym przejmować

  • Zielona, jakby jednak to była chłodnica, to mam jedną na zbyciu - dla Ciebie za symboliczną opłatą 😉 <!-- s;) --> Ale też stawiam na UPG. Ewentualnie pod pompą wody, choć tam wyciek byłby wyraźnie widoczny (osad).

  • pyt; gdzie znajduje sie nr na chlodnicy Fabia 1.4 v8 trzeba ja zdemontowac zeby sie dowiedziec i ile mniej wiecej wchodzi plynu do calego ukladu chlodzenia...

  • [quote="manii"]pyt; gdzie znajduje sie nr na chlodnicy Fabia 1.4 v8 trzeba ja zdemontowac zeby sie dowiedziec i ile mniej wiecej wchodzi plynu do calego ukladu chlodzenia...[/quote]

    Jak bez klimy, to tutaj masz zdjęcia i numer części:

    http://allegro.pl/chlodnica-wiatrak-fabia-i-mpi-8v-50kw-6q0121253k-i1707496899.html<!-- m -->

    (chłodnica już sprzedana)