Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Skrzynia biegów - problemy/olej - temat zbiorczy

Temat utworzony · 316 Posty · 77638 Wyświetlenia
  • czyli rozumiem, że jest tam korek spustowy gdzieś na spodzie skrzyni ?? czy tak??? i z boku jest też korek wlewowy.

    Masz może jakieś foto gdzie i które to są??? może jakiś manual??

    I teraz pytanie jaki olej zastosować oraz o co chodzi z tym filtrem oraz magnesem. I podstawowe pytanie czy aby wlać później nowy olej potrzeba do tego jakiejś pompki czy coś, czy jest tam na tyle miejsca aby nalać nowego oleju?

  • korek wlewowy jest na boku skrzyni jak jestes na wprost auta to bedziesz widział korek 17
    korek spustowy jest na łączeniu skrzyni z silnikiem tez 17 chyba to jest imbus 17

    olej kupiłem CARLUBE 75/90 jest bardzo fajne opakowanie masz raka rureczke wysówaną z butelki i normalnie wsadzasz ja we wlewowy i dusisz butelkę

  • Witam.
    Pewnego razu jak wjechalem na kanal po to zeby sprawdzic stan ukladu wydechowego zaobserwowalem dziwne stuki, takie rytmiczne. To bylo gdzies miedzy skrzynia biegow, a silnikiem. Nie wiem co to moze byc. Olej wymienialem zawsze co 12tys.
    Rzecz ma sie w fabce z 2001 przebieg 118tys. jest to silnik 1,4 MPI, ten czeski. Dzieje sie tak od dawna. Pomozcie, bo sie troszke boje o moja fabke.

  • Pomocy!!!!! Co to moze byc?? Gdzie w Krk najlepiej o to zapytac?

  • [quote="sputnik"]Pomocy!!!!! Co to moze byc?? Gdzie w Krk najlepiej o to zapytac?[/quote]

    U mnie w podpisie masz podany warsztat.

  • a jaki dokładnie olej jest zalewany do skrzyni biegów silnika 1.2 htp i czy korek wlewowy znajduje się z prawej strony skrzyni

  • Sprawa co prawda dotyczy Cordoby 1,4 16v BBY, ale Fabie też mają instalowane te silniczki.

    Proszę o pomoc i poradę. Dzisiaj podczas spokojnej jazdy bez rzadnego ostrzeżenia zaczęła wypadać "piątka".
    Niezależnie od prędkości. Zdarzyło się tak 5-7 x na 120 km.
    Dodam że od kilku dni podczas jazdy słyszałem tak jakby leciutkie gwizdanie, poza tym wszystko było ok. I teraz ten gwizd łączę ze skrzynką.
    Co to może być. Cy ktoś już miał coś takiego. Czy mogę bezpiecznie jechać na 4?
    Jutro mam zaplanowany wyjazd. Nie wiem czy jechać?
    Proszę o w miarę szybki odzew

  • Proponuję jechać do mechanika, bo takim autem raczej ryzyko jechać w drogę.

  • Witam
    Nie zdecydowałem się na wyjazd ...i dobrze!!!
    U mechanika okazało się, że uszkodzeniu uległ uszczelniacz półosi i w dość szybkim tempie
    wyciekł prawie cały olej ze skrzyni. Jeszcze troche i szlag trafiłby całą skrzynię. Na szczęście skończyło się na wymianie uszczelniacza i wlaniu nowego oleju ..i wszystko to z powodu głupiego uszczelniacza.
    Dlatego jeżeli w waszych autkach biegi zaczynają ciężko wchodzić, wydobywają się z okolic skrzyni dziwne dźwięki i wyskakuje bieg nr5 to należy BEZWZGLĘDNIE sprawdzić olej w skrzyni biegów oraz wycieki ze skrzyni!!!

  • Witam serdecznie zamierzam wymienić olej w skrzyni biegów. Ustaliłem że w mojej skrzyni, są dwie śruby na dużego imbusa tak ok 17mm. Obie znajdują się na obudowie przekładni do półosi. Jedna nisko po stronie kierowcy druga śruba natomiast po stronie pasażera trochę wyżej. Problem w tym że jak czytałem posty o wymianie oleju w skrzyni to wszyscy twierdzą, że wlew oleju jest na przedniej części skrzyni biegów (tej od strony chłodnicy). Znalazłem zdjęcia takiej skrzyni i proszę spojrzeć tam jest tylko jakiś czujnik. Jeśli ktoś wie proszę o pomoc pozdrawiam.
    Nie wiem czy widać zdjącia ale mam odnośnik do strony w razie jakby co
    http://rusiek.web-album.org/album/6584,skrzynia<!-- m -->

    Dałem rade wymienić olej po 137000 polecam każdemu. Ciecz wyglądała ohydnie, konsystencja też nie przypominała syntetyka mobil shc 75w90 takim ja zalałem - long life to lipa
    pozdro

  • Tak.Te śruby służą do wymiany oleju.

  • Witam
    Prosze o pomoc w zlikwidowaniu opisanego ponizej zjawiska.
    Podczas zmiany biegu z pierwszego na drugi slychac nieprzyjemny odglos jak podczas wrzucania jedynki w maluchu:) podczas jazdy na innym biegu, Czy wstecznego w dowolnym samochodzie podczaj jazdy do przodu.
    pozdrawiam

  • Witaj
    Problem polega na tym że masz wyrobiony lewarek zmiany biegów lub skrzynia do małego remontu.

    Problem jest w z schynchronizowaniu biegu. Wsteczny w wielu autach nie jest jest zsynchronizowzny i przy włączniu go chrupie. Natomiast jedynka jest z synchronizowana do 10 km/h . tak by to można sobie wytłumaczyć . Czyli do 10 km/h można ją włączać bez żadnych odgłosów dochodzących z skrzyni a powyżej 10km/h mogą dochodzic jakieś nie miłe odgłosy

    Moja rada jest taka, że przed wrzuceniem jedynki lub wstecznego lekko naciśnij na gaz i jak obroty spadną do biegu jałowego to włącz ten bieg. Jeżeli to pomoże to , w porządku jeżeli nie , to jest źle a nawet kaput, bo się sprowadza do początku mojej wypowiedzi.

    Jeżeli biegi nie są zsynchronizowane to do ich włączenia trzeba koniecznie i bezwzględnie pojazd zatrzymać - auto musi stać. nie ma tego że ono sobie się pomału toczy a my już dawaj. nie ma tego. Auto musi być zatrzymane - prędkość = 0 km/h

  • Witam
    Dziekuje za odpowiedz:)
    Problem mam tylko przy wrzucaniu dwojki, ale chyba zbyt malowniczo go opisalem.
    W 30% przypadkow jak wrzucam dwojke to chrupie. Nie dzieje sie to na zadnym innym biegu.
    Pozdrawiam i prosze o rady. Mialem tak w renault, ale tam dwojka i wsteczny byly do tylu.

  • [quote="piotr12"]Witam
    Prosze o pomoc w zlikwidowaniu opisanego ponizej zjawiska.
    Podczas zmiany biegu z pierwszego na drugi slychac nieprzyjemny odglos jak podczas wrzucania jedynki w maluchu:) podczas jazdy na innym biegu, Czy wstecznego w dowolnym samochodzie podczaj jazdy do przodu.
    pozdrawiam[/quote]
    Wszystko wskazuje na to , że masz do wymiany synchronizator II-go biegu - cena części jest śmieszna , ale za to wymiana kosztowna .

  • Dizeki:)

  • Witam, chciałbym zaczerpnąć pewnej informacji...
    Całkiem niedawno zauważyłem że poci się u mnie silnik w okolicach rozrządu. Rozrząd był wymieniany w ubiegłym roku jeszcze przez poprzedniego właściciela i najprawdopodobniej już szykował samochód na sprzedaż i nie wymienił simering. Mój mechanik kazał dowiedzieć mi się (nie pamiętam dokładnie jak on to powiedział) czy simering przy moim silniku mieści się w wewnątrz czy na zewnątrz rozrządu. Nie pamiętam dokładnie jak on to mówił ale gdy on jest w wewnątrz to praca jest taka jak przy wymianie rozrządu. I zastanawiam się czy czekać z tym do wymiany rozrządu... Orientujecie się może?

  • Kolego należy zdjąć nadkole odkręcić , zdjąć pasek z alternatora, odkręcić śrubę trzymającą koło pasowe klucz 24 i zdjąć koło pasowe wtedy wąskim wykrzywionym śrubokrętem wyszarpnąć stary zimering i wstawić nowy i na powrót wszystko zmontować. Nie trzeba spuszczać oleju. Są dwa rodzaje zimeringów tańsze i droższe czyli lepiej uszczelniające i gorzej. W mojej skodzinie jak tylko bym miał założony ten tańszy( gorzej uszczelniający) to zaraz olej będzie się sączył. Nawet teraz jak wymieniałem rozrząd też założyłem ziemring który był kupiony z nim razem i po złożeniu wyciskało mi olej i musiałem wymienić zimering na ten lepiej uszczelniający.

  • [quote="Mdek"] Mój mechanik kazał dowiedzieć mi się (nie pamiętam dokładnie jak on to powiedział) czy simering przy moim silniku mieści się w wewnątrz czy na zewnątrz rozrządu.[/quote]

    Jeśli mechanik [b]Ciebie[/b] pyta o takie informacje to radzę zmień go byle szybko, on ma [b]Ci[/b] pomóc, a nie żebyś [b]Ty[/b] go za rączkę prowadził.

  • Mam taki problem co jakiś czas jedynka i wsteczny mi nie chcą wejść przeważnie na zimnym silniku jak wyjeżdżam z garażu, ale to nie jest reguła. Jaka może to być przyczyna tych objawów?