Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Klimatyzacja - montaż/eksploatacja

Temat utworzony · 318 Posty · 62835 Wyświetlenia
  • Co jakiś okres trzeba klime odgrzybić w zależności od jej korzystania.

  • [quote="WRC"]Co jakiś okres trzeba klime odgrzybić w zależności od jej korzystania.[/quote]

    Trzeba. Zresztą już pisałem, że u mnie już po 4 miesiącach od kupienia wydobywał się nieprzyjemny zapach. Z pewnością w ASO nie stosują takich samych środków, bo po wizycie w jednym nadal było czuć grzyba i na puszce było napisane, że jest to niwelator zapachu, a oni stosowali jako odgrzybiacz. W innym ASO zastosowali inny środek i jest OK. Tam też twierdzili, że zalecane jest włączanie AC raz na miesiąc podczas zminy. Tak z drugiej strony, to praktyczna rzecz, nawet przy ujemnych temparaturach, gdy trzeba szybko odparować szyby, bo jak wiadomo AC spełnia swoje zadanie powyżej 5 stopni.

  • No właśnie - czy nie jest tak, że włączenie AC nic nie da w sytuacji, gdy jest mniej, niż 5 st. C?? Mnie właśnie tak w ASO powiedzieli - że jak chcę włączyć klimę, celem jej nasmarowania to mam to zrobić, ale zanim wyjadę autem z garażu, bo potem nic mi to nie da, bo kontrolka się zapali,ale klima się nie włączy z uwagi na niską temp.

  • dzisiaj zrobiłem probę na wolnych obrotach - było +3 st. C i włączyłem AC - spalanie na 10 sekund wzrosło z 0,7 na 0,8 ltr/h a potem spadło znów na 0,7 ltr/h

  • [quote="Lestek"]No właśnie - czy nie jest tak, że włączenie AC nic nie da w sytuacji, gdy jest mniej, niż 5 st. C?? Mnie właśnie tak w ASO powiedzieli - że jak chcę włączyć klimę, celem jej nasmarowania to mam to zrobić, ale zanim wyjadę autem z garażu, bo potem nic mi to nie da, bo kontrolka się zapali,ale klima się nie włączy z uwagi na niską temp.[/quote]

    Czyli cała reszta trzymających auta pod chmurką nie powinna tego robić? Bezsens. AC poniżej 5 stopni nie chłodzi powietrza i tyle. Jak już pisano w jednym z postów, osusza powietrze, czyli działa.

  • [quote="DJ GRZES"]hmm Skoro ponizej pieciu nie chlodzi no to w jaki sposob osusza powietrze?[/quote]
    Nie znam się na klimach ale z tego co wiem to nie jest jedno urządzenie tylko zespół kilku różnych (kiedyś sprawdzałem w ETCE) i każde spełnia inna funkcję, pewnie w temperaturze poniżej 5 stopni element odpowiadający za oszuszanie działa a ten za chłodzenie nie.

  • [quote="DJ GRZES"]OK jak jest na dworze +15 a w srodku chce miec 18 nastawiam sobie na pokretle i klima nas nie obchodzi. Gdybym ja wlczyl przy - zgadza sie - osuszy bardziej powietrze, np w deszczu nie paruja szyby itd - jasna sprawa. Ale ciekawi mnie co sie dzieje gdy na dworze jest PONIZEJ +5 Czyli temperatura jest nizsza niz ta jaka wlasnie to urzadzenie moze osiagnac.[/quote]
    Myślę że najlepiej i najprościej jest wsiąść do auta i sprawdzić to organoleptycznie dopóki temp. wieczorami są poniżej zera.

  • [quote="DJ GRZES"]OK jak jest na dworze +15 a w srodku chce miec 18 nastawiam sobie na pokretle i klima nas nie obchodzi. Gdybym ja wlczyl przy - zgadza sie - osuszy bardziej powietrze, np w deszczu nie paruja szyby itd - jasna sprawa. Ale ciekawi mnie co sie dzieje gdy na dworze jest PONIZEJ +5 Czyli temperatura jest nizsza niz ta jaka wlasnie to urzadzenie moze osiagnac.[/quote]

    http://www.autoklimatyzacja.com.pl/?page=klimatyzacja<!-- m -->

  • Tak jak mówisz. To jest środek w sprayu z gumowym wężykiem, który wkładasz w kratki oraz przez otwór filtra p.p. w kierunku parownika. Na opakowaniu powinna być dokładna instrukcja. Środek ten można kupić w marketach.

  • [url=http://fcl.pl/forum/viewtopic.php?t=848]Filtr przeciwpyłkowy[/url]
    Co prawda, żeby go wyjąć nie musisz rozpruwać całego schowka tylko sięgniesz do niego od spodu.
    Parownik jest gdzieś wewnątrz tunelu na lewo od filtra.

  • [quote="DJ GRZES"]No to w zasadzie po co w ogole sa te przyciski skoro na okraglo "mamy" jezdzic na wlaczonej klimie [/quote]
    Nie wszystkie auta mają przyciski. Np. Peugeot 407 climatronic nie ma w ogóle funkcji wyłączania klimy - zawsze jest włączona.

    [quote="DJ GRZES"]Wlaczanie klimy do osuszania powietrza to tak jak suszenie wlosow suszarka bez cieplego powietrza.[/quote]
    No nie do końca...
    Dmuchanie zimnym nie powoduje osuszenia powietrza, tylko "mielenie" bez zmiany wilgotności. Natomiast po włączeniu klimy wilgoć zawarta w powietrzu skrapla się na parowniku skąd odpływa sobie specjalnym odpływem. Dopiero potem osuszone powietrze miesza się z ciepłym żeby osiągnąć temperaturę taką jaką mamy ustawioną. Nawet wtedy kiedy ta temp. jest taka sama lub wyższa niż na zewnątrz.
    To tak bardzo ogólnie mówiąc.

    Natomiast ja też nie jeżdżę na klimie non-stop. Sam "klimat" nie jest mi potrzebny, z resztą nigdy się nie zastanawiałem czy w ogóle odczuwam jakąś różnicę. Włączam klimę tylko żeby obniżyć temperaturę. Bo szyby i bez klimy mi ładnie odparowują. Z resztą są również teorie że ciągłe przebywanie w zbyt suchym powietrzu też nie jest wskazane.

    Z resztą przecież nie ma przymusu i kazdy robi tak jak lubi. Hough!

  • u mnie chodzi cicho, slychać jedynie nawiew - który do najcichszych nie należy, ale różnicy, jak wyłączę klimę to nie słyszę

  • [quote="Lestek"]u mnie chodzi cicho, slychać jedynie nawiew - który do najcichszych nie należy, ale różnicy, jak wyłączę klimę to nie słyszę[/quote]

    Dokładnie w escorcie, focusie, alfie i octawi którymi jechałem z klimą też nie było różnicy w hałasie.

  • [quote="Lestek"]u mnie chodzi cicho, slychać jedynie nawiew - który do najcichszych nie należy, ale różnicy, jak wyłączę klimę to nie słyszę[/quote]

    potwierdzam

  • Ale buczenie slychac, w kazdej pozycji pokretla nawiewu, nawet przy tym naslabszym nawiewie??

    Moze jakis smiec ci sie dostal gdzies do wentylacji, i to on tak buczy

  • Zacznij od demontażu filtra przeciwpyłkowego i bez niego daj nadmuch na full, uważaj bo się niezły syf posypie :hyhy: <!-- s:hyhy: --> miej odkurzacz w pogotowiu.

  • Witam serdecznie

    Mam chyba taki sam problem co Ty.objawy ma identyczne Jak jeszcze miałem gwatrancję to 3 razy byłem w serwisie i za każdym razem mówili że jest ok, coś tam grzebali i się dziwili jak to skoda zamontowała bo chyba wcześniej czegoś takiego nie widzieli.Takie buczenie pojawiło się praktycznie od początku.Fabka ma już 4 lata i wszystko działa. Jakieś 2 lata temu byłem w serwisie tylko od klimy i sprawdzili cały układ, rolki, pasek sprężarke , czynnik roboczy, itd.Wszystko było jak najbardziej w porzadku. W tym roku wymienię chyba olej i gaz w instalacji. Wydaje mi sie że nie masz sie o co martwić, to poprostu tak działa.

    Pozdrawiam jakby co to pisz

  • Ja w ogóle nie chłodzę na maksa bo zaczynam szczękać zębami a nagłe skoki temp. powodują u mnie ból gardła. Mam cały czas ustawione 19 lub 20*C i jak trzeba to tylko naciskam guziczek, a cała reszta dzieje się autoamatycznie. Niczym nie kręcę.
    Na początku klima chłodzi mocniej żeby zbić temp. w nagrzanym aucie a potem chłodzi sobie zachowawczo żeby podtrzymać ustawioną temp. ale tym już steruje automat i czujniki we wnętrzu.
    Czasami jak auto jest mocno nagrzane to pierwsze 100 m robię z otwartymi oknami, żeby wywiać ten żar.

  • Klima ma za sobą tylko jeden zezon, więc żadnych konserwacji nie robiłem.
    Jedynie odgrzybianie.

  • [quote="DJ GRZES"] czuc jak z kratek leci wilgoc i lekki zapach....[/quote]
    No właśnie...