Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Klimatyzacja - montaż/eksploatacja

Temat utworzony · 318 Posty · 62902 Wyświetlenia
  • a ja Wam powiem tak: jezdzilem w 2 poprzednich autach z kilma i ciagle bylem przeziebiony... teraz mam Fabke bez klimy i nie jestem przeziebiony (tylko od czasu do czasu mnie przewieje hehe, ale jak kupie owiewki to nie bedzie tego problemu, ale poki co nie chce szpecic auta). 😛 <!-- s:P -->

    W tym roku nawiew dziala mi jak klima... wymienilem filtr przeciwpylkowy i ladnie dmucha... tylko nie wiem jak bedzie, jak zaczna sie upaly po 30-40 stopni. haha 🙂

    A w zime nie mam problemu. Jak sie silnik nagrzeje, to w srodku mam saune 🙂

    Reasumujac : Jestem antykilmatyziaczem 😛

  • [quote="Hildek"]Reasumujac : Jestem antykilmatyziaczem 😛 <!-- s:P -->[/quote]

    Twoja sprawa, nie będę Cię przekonywał, powiem tylko co myślę.

    1. Miałem punto nawiew chodził jak marzenie, ale nawiew to nie klima, a otwarte okna to hałas w środku.
    2. Mając jeszcze punto też raz czy drugi po przejechaniu się służbowym autem miałem ból gardła bo nie umiałem używać klimy. Ustawiałem, żeby szybko wychłodzić i trzymać mrozik w aucie - to i przeziębienie gotowe zwłaszcza jak jeszcze przyszło często wsiadać i wysiadać z auta - skoki temperatury itp.
    3. w Fabii półautomat klimy jest genialny. Ustawiam na 19-20*C i schłodzi się w odpowiednim tempie i trzyma taką przyjemną temperaturę (żadne tam zamrażarki). W zeszłym roku ani raz nie miałem z tego tytułu problemów ze zdrowiem. W tym roku też już parę razy używana a ja nadal zdrowy!

    a tak na marginesie dzięki temu że mam ten półautomat klimy to w zasadzie nie reguluje pokrętła od ogrzewania, co też mi się bardzo podoba. W Zimie mam 22-23C a w lecie 19-20C i nic mnie nie obchodzi komputerek sam dba o mój komfort.

    Po kilku błędach nauczyłem się z klimą obchodzić, żeby nie chorować i obecnie bardzo bym cierpiał gdyby mnie ktoś klimy pozbawił.

  • hehe wiesz tu raczej nie ma wiekszej filozofii przy obchodzeniu sie z klima 😛 <!-- s:P -->

    Ale co fakt to fakt - jezdzilem na automatycznej klimie, na polautomacie nie. 😛

  • [quote="Hildek"]a ja Wam powiem tak: jezdzilem w 2 poprzednich autach z kilma i ciagle bylem przeziebiony... teraz mam Fabke bez klimy i nie jestem przeziebiony[/quote]

    Nie wiem dlaczego znaczna część kierowców podchodzi do klimy jak do luksusu, który tylko jest przyczyną przeziębień i nieprzyjemnego zapachu. Wszystko zależy od tego jak się ją używa. Jeśli na zewnątrz jest 30st, a Ty sobie ustawisz na 16st, to z pewnością się przeziębisz. Spróbuj jechać większy odcinek drogi z otwartymi szybami w dużym upale z dzieckiem z tyłu. Niewykonalne. Jeśli czyści się przewody raz na kilka lat, to chyba nie ma co się dziwić. Zgodnie z procedurą systemy z klimatyzacją w biurowcach powinny być odgrzybiane co 3 miesiące.

    Zresztą jazda w upale z kilmą znacznie poprawia komfort jazdy i bezpieczeństwo.

  • co wy o tym bezpieczenstwie hehhe
    zaraz napiszecie ze zmiejszyla sie liczba wypadkow na drogach o 80% dzieki klimatyzacji w autach...

    A co to traktowania klimy jako luksusu... to po co ona jest?... jest cieplo to sobie ustawiasz zimny nawiew, jest zimno to sobie ustawiasz cieple powietrze (wiadomo, ze cos za cos.. chwilka jazdy w chlodnym otoczeniu, zmiana temp przy wysiadaniu i problemy ze zdrowiem gwarantowane)... no chyba po to jest to wymyslone, aby dogodzic klientom w upalne dni i nie tylko... a nie po to, zeby osuszyc powietrze. Uwazam, ze klima to glownie wynalazek dla luksusu.

    Ja powiem, ze mi sie ciezko tym "syfiastym" (nowa instalacja, prosto z salonu) powietrzem oddychalo.

    Jakos nie marudze, ze nie mam klimy, 1 klopot mniej:P

    Nie wykluczone, ze w upalne dni bede marudzil 😛 <!-- s:P -->

  • [quote="Hildek"]hehe wiesz tu raczej nie ma wiekszej filozofii przy obchodzeniu sie z klima 😛 <!-- s:P -->[/quote]
    Nie twierdzę, że jest inaczej, nie mniej jednak sam się przyznajesz że w Twoim wykonaniu klima=przeziębienie. 😛

    [quote="Hildek"]A co to traktowania klimy jako luksusu... to po co ona jest?...
    .
    no chyba po to jest to wymyslone, aby dogodzic klientom
    .
    wazam, ze klima to glownie wynalazek dla luksusu.[/quote]

    Oczywiście, że dla luksusu!
    Tak jak elektr. szyby, regulowana kierownica/fotel, czujnik parkowania, wspomaganie i 500 innych rzeczy.

    Gdyby tak nie było nadal wszyscy byśmy jeździli maluchami w których nic nie było...

    Ale człowiek to takie zwierze, które to chce żeby było co raz to lepiej i jak tylko może to sobie dogadza. Wiadomo w miarę jedzenia apetyt rośnie.

    Tak jest i z klimą.

    Ale jak ktoś jej nie chce z powodu że mu śmierdzi, że choruje, że mu auto więcej pali, że stryj babci ze strony ojca kuzyna miał na imie Alojz...
    To już jego sprawa. W końcu nie jest to wyposażenie obligatoryjne i każdy może sobie wybrać. Hough - powiedział co wiedział 😉

  • [quote="DJ GRZES"]A jak wyczyscic klime ? Moze cos weicej o tym napiszecie[/quote]
    Najprostszy sposób na odgrzybianie to kupić w markecie preparat - taki spray z długą rurką.
    Rurkę tę wkłada się przez otwór z filtrem kabinowym i psika na parownik.
    Podobnie przez kratki nawiewu.
    Z resztą na opakowaniu jest instrukcja.

  • [quote="kros"]Ale jak ktoś jej nie chce z powodu że mu śmierdzi, że choruje, że mu auto więcej pali, że stryj babci ze strony ojca kuzyna miał na imie Alojz...
    To już jego sprawa. W końcu nie jest to wyposażenie obligatoryjne i każdy może sobie wybrać. Hough - powiedział co wiedział 😉 <!-- s;) -->[/quote]

    hehe to se pogadalismy 😛

    btw nie pisalem, ze powietrze smierdzi, tylko ze sie ciezko nim oddycha (przynajmniej tak myslalem) 😛

  • [quote="Hildek"]
    hehe to se pogadalismy 😛 <!-- s:P -->
    [/quote]
    :zdrowko:

  • Jak przez filtr kabinowy wsadzisz rurkę w lewo to gdzieś tam jest parownik.
    Ja tego osobiście nie robiłem więc jestem tylko teoretykiem ale te preparaty mają postać takiej wszędobylskiej piany zwiększającej swoją objętość, która sama dociera w zakamarki.

  • Na wstępie witam Wszystkich

    Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w montażu klimatyzacji?
    Ojciec ma Fabie 1,9SDI bez klimy i chętnie wcisne do niej jakaż używke (nowa tez może być) ) od Fabricji - czyli interesuje mnie montaż oryginalnej, czy są jakies problemy z tym? czy jest ktoś kto się tego podejmie?
    Czy ma ktoś dokumentację gdzie są wypisane wszystkie elementy wchodzące w skład ukł. klimy ze schematami najlepiej?

    Pozdrawiam

  • Witam przedewszystkim, jeśli chcesz montowac klime to wydaje mi sie że nie jest to poprstu opłacalne, gdzieś tak czytałem... części sa strasznie drogie, i jest bardzo mało zakłądów które sie zajmują dołożeniem klimy...

    Pozdrawiam 🙂 <!-- s:) -->

  • szukam czegos uzywanego, przechodzonego, chce zamknac sie w kwocie 2k zl, gdzies znalazlem, ze gosc w Piotrkowie zaklada za 3,8k zł i niby nowe elementy montuje ale to stanowczo za wiele, wiec jak dostane juz cos to musze miec jeszcze kogos kto zlozy to...
    jak macie jakies inf na ten temat to chetnie wyslucham

    pozdrawiam

  • Jesli chcesz sie zmiescic w 2 tys, to musisz szukac po rozbitkach. Znalesc rozbita fabie z klima, i po prostu wyciagnac wszystko co potrzebne. Inaczej watpie bys sie zmiescil w tej kwocie

  • tak, bede szukal wsrod rozbitkow, tylko brak mi materialow na ten temat, zasysam ksiazke serwisowa w jezyku naszych sasiadow, ale to jeszcze troche potrwa no i znalezc personalnie mechanika ktory mi to wlozy, moze ktos z Bydgoszcz lub okolic ma jakiegos fachowca od Fabii i klimy?
    tydzien spedzam w Poznaniu, moze tam mi sie cos trafi, ale wkladac musze w Bydg...

    pozdro

  • [url=http://fcl.pl/forum/viewtopic.php?t=1270]Tutaj[/url] jeden z kolegów ma do sprzedania zestaw klimy do TDI - może pasuje do SDI ???

  • u kolegi McsEb juz jest nieaktualne, szukam dalej 😉 <!-- s;) -->

  • Dzis czytalem podobny temat na forum krakowskim. W krakowie montaz uzywanej klimy (przekladka z innej fabii wszytskiego) kosztuje ok 1000zl. I podobno nie ma za wielu chetnych do podjecia sie tego typu zadania.

  • Mam prosbe, jesli bedziecie mieli jakies info o wolnej klimie z rozbitka lub z innego powodu, dajcie mi prosze znac, jestem nakrecony na to wiec pewnie szybko nie odpuszcze 😉 <!-- s;) -->

  • wlasnie dzwonilem do ASO w Bydgoszczy - chca 5,7kzł i mowia ze za tyle maja oryginala od skody, to jest rozboj...
    szukam uzywki, czy ma ktos namiary na tego goscia w Piotrkowie?