Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jakie opony, felgi - temat zbiorczy

Temat utworzony · 1814 Posty · 308771 Wyświetlenia
  • [quote="SMaciekk"][quote="dr O."]rozstaw 5x100 pasi, ET też powinno 😉 <!-- s;) -->[/quote]
    Dzięki 🙂 Wiesz może, jak wygląda sprawa ze śrubami?? Wiem, że w F2 do oryginalnych alufelg Skody podchodzą takie same śruby jak do stalówek. W F1 będzie tak samo? czy muszę się zaopatrzyć w nowe śrubki??[/quote]

    W F1 tak samo jak w F2.

  • a ja gdzies czytalem ze do alusow sa inne (tzn producent inne zaleca). Wiadoma sprawa moze byc tak ze "producent zaleca" bo sprzeda 2 komplety, ale prawdopodobnie podejda do alu i stalowek te same.

    http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?p=501412 o o to mi chodzilo 😄 <!-- s:D -->

  • Witam
    Ja mam auto na oryginalnych alusach. Dokupiłem używki stalowe (z golfa) i śruby pasują te od alusów

  • regułą dla grupy VAG jest, że do ALU i Stali stosujemy śruby z półkolistą główką.
    dla Alu-felg - tzw "aftermatket-owych" czyli ATT, OZ, lub innych producentów - musimy użyć śrub z stożkiem .

    dokładnie - na OCP post kolegi szkoda pokazuje różnice. i warto tego przestrzegać.

  • W tym temacie, mogę mieć coś do powiedzenia 😛 <!-- s:P -->

    Przez 4 lata śmigałem na 165/70/14 i to wszystko napędzało magiczne 1,4 MPI (60KM). Róże rzeczy tym autem się robiło, i chyba się starzeje bo nie mam już nie wiadomo jakich chęci do "scigania" się 😛 . Nie mniej powyżej 150 na godzinę, jazda na tych oponach była już lekkim wyzwaniem, czasami zdarzyło się że fabka jechała ile fabryka dała - ale nie polecam nikomu takiej zabawy. Zwłaszcza przy takim silniku i takich oponach.

    Aktualnie mam na aucie właśnie 195/50/15 na ori feldze 6j z grupy VAG, tyle że z Seata Toledo ( podobno jeżdżącego w Hiszpanii 😛 ). Zrobiłem na takim zestawie dopiero 100 kilometrów, ale mogę już pewne obserwacje opisać. Jakiegoś specjalnego spadku mocy nie zauważyłem, jedyne co mi się rzuca nie tyle co w oczy a w odczucia to hamowanie jest ciut inne. Zaryzykowałbym że lepiej mi się hamowało na ori stalówkach 14" niż na ori alu 15" ( z tak szerokim kapciem ). Co do właściwości trakcyjnych to o wiele lepiej auto pokonuje teraz zakręty i wydaje mi się że lepiej trzyma się drogi ( choć w jakimś stopniu jest to też zasługa samej opony ). Jest jeszcze kwestia tego że wydaje mi się również iż auto jako całość jest cięższe. Jeżeli chodzi o spalanie to nie mogę jeszcze tego stwierdzić jednoznacznie, ciekawostką jest fakt że z załadowanym bagażnikiem ( a więc doszło dodatkowych 50 może 80 kilo ), fabka paliła mi mniej niż pusta 😛 . Póki co ja jestem zadowolony z przesiadki na 195/50/15 🙂

    Pozdrawiam
    sid

  • to cięższe auto na 195 to właśnie spadek mocy.

    [color=#008000]Post edytowany przez Tomuś[/color]

  • Cześć wszystkim

    Prosze o poradę jakie opony letnie zalożyć na felgi 14. Co byście subiektywnie wybrali 165/70/R14 czy 185/60/R14 :mur: <!-- s:mur: --> ? Głowne trasy robię w mieście. Czy ma ktoś sugestie który model opony wybrać? Cena do 250 za sztukę.

    Pozdrawiam

  • Szersza guma=większe spalanie.
    Do podanej kwoty (za 1szt. sie rozumie) szukalbym Continental.
    Dunlop szybko się sciera ale też jest extra.
    Goodyear u mnie w kombi wyząbkowało.

  • Spokojnie możesz założyć te o rozmiarze 185...Generalnie tak jak [b]Kapi[/b] wspomniał, im mniejszy rozmiar tym mniejsze zużycie.Musisz też brać pod uwagę drogę hamowania.Przy większej szerokości krótsza droga, przy mniejszej dłuższa.Trzymaj się tego co masz na klapce wlewu paliwa

  • [quote="Robertinni"]Cześć wszystkim

    Prosze o poradę jakie opony letnie zalożyć na felgi 14. Co byście subiektywnie wybrali 165/70/R14 czy 185/60/R14 :mur: <!-- s:mur: --> ? Głowne trasy robię w mieście. Czy ma ktoś sugestie który model opony wybrać? Cena do 250 za sztukę.

    Pozdrawiam[/quote]

    Napisz jaką masz felgę 5J czy 6J bo to jest podstawa do wyboru szerokość opony.
    Ja osobiście nie kupię continentala bo na polskę lecą jakieś odpadki a nie dobre opony.
    Szedł bym w stronę michelina.
    Powiem wam że nawet nasza budżetowa Dębica jest nie zła. Także weź to tez pod uwagę . Za michelina dasz 260 zł/sztuka, a za Dębice 100 zł mniej mówię tu o rozmiarze 165/70R14

  • Witam,
    Odświeżam temmat.
    Mam pytanie co do dobory opon do felg które posiadam 6J x 14H2 ET 43
    Mam na oku opony o innych parametrach niż zalecane przez producenta
    175/65 R14 82T. Wiem że skoda zaleca katalogowo 185/60.. Pytanie do Was...czy będą pasować takowe do felg które już posiadam (stalówki).
    Z góry wielkie dzięki za info.
    Pozdr 🆗 <!-- s🆗 -->
    .

  • Co myślicie o wypolerowanych Felgach Borbet A w 16' do mojej Fabii 2.0 ??

  • Może już gdzieś było o tym na forum, ale chciałbym się zapytać czy zgodnie z moimi odczuciami nowe opony są bardziej miękkie od tych sprzed kilku lat? Niedawno wymieniłem oryginalne matadory (o których mam generalnie złe mniemanie, jako że mi się nierówno ścierały i to w tak dziwny sposób że na pewno była to wada opon ani zawieszenia) na Dębice 165/70/R14. I teraz odnoszę wrażenie że przydałoby się im wyższe ciśnienie niż owe 2,1 czy 2,2 jak zaleca skoda (na oko co najmniej 2,4). Gdzieś czytałem że nowe technologie produkcji spowodowały że opony są bardziej wrażliwe na ciśnienie. Potwierdzacie?

  • Witam,
    Panowie proszę o radę.
    Mam gaz w fabii i jest problem koła zapasowego. W tej chwili jest pełne koło 14 cali w bagażniku, czy jest sens kupowania dojazdówki? Będzie znacznie mniejsza?

    Pozdrawiam !

  • Ja może dodam, że w praktyce przetestowałem że letnie opony Dębicy, o których pisałem 2 posty wyżej, na autostradach czy ekspresówkach wymagają ciśnienia co najmniej 2,6 bara! Inaczej samochodem buja, jest niestabilny. Na zwykłych drogach te 2,2 wystarcza, choć najlepiej 2,4 bo inaczej opona sprawia co nieco wrażenie flaka.

  • Panowie mam pytanie a propo felg.
    W tej chwili są fabryczne fele stal 14", opona 165/70 R14
    Pytanie, przy zakupie felg aluminiowych jaką szerokość felgi muszę szukać? 5", 5.5" czy 6 "? 🙂 <!-- s:) -->
    Pozdrawiam

  • Mam pytanie:
    Znalazłem informację, że felgi stalowe do fabii kombi powinny mieć rozmiar R15 5x100 et43
    Czy wejdą felgi, które mają et40 czy trzeba będzie stosować jakieś podkładki?

  • Hej czy ktoś z was wie jakie felgi można wsadzić do Fabii 2 fl ??
    konkretnie interesuje mnie osadzenie ET
    upatrzyłem sobie kółka 17" szerokość 8,5" ET15 😉 <!-- s;) -->
    tył będzie ok myślę ale nie wiem jak przód ktoś testował ?

  • Ktoś z was może zakładał opony 195 do fabii combi 1.4 16v 75KM?
    Interesuje mnie czy bardzo zauważalna jest utrata mocy?
    Ewentualnie jakie są wg was opinie lepiej jeździ? czy gorzej?
    warto się pchać w 195?

  • pisz do kolegi [b]weuek[/b] na FC, On w swojej fabii takie miał 😉 <!-- s;) -->