Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Akumulator

Temat utworzony · 610 Posty · 115653 Wyświetlenia
  • [quote="zdono"][quote="TOMUŚ"]Era boschy co żyły po 13 lat i więcej już minęła 😞 <!-- s:( -->[/quote]
    Ale wydaje mi się, że to nie jest wina gorszej jakości akumulatorów, lecz elektroniki która jest samochodach. Kiedyś akumulator był obciążony jak włączyłeś światła, wycieraczki ewentualnie nagrzewnice, a teraz jest cała masa elektroniki która znacznie obciąża akumulator.[/quote]

    Zdono wiesz to nie jest do końca tak jak myślisz bo jeżeli aku jest zbyt mały to się daje większy i pokręca się ładowanie i problem załatwiony 🙂
    Dzisiejszy świat idzie na zysk (kasa) i ekologia . To wszystko daje nam efekt że aku tak krótko wytrzymują 😕
    Kiedyś w aku była taka chemia która dzisiaj jest uznawana jako szkodliwa dla środowiska.
    Poza tym wydaje mi się że technologia wyrobu aku jest inna . Dają tam chyba cieńsze płytki i te płytki się wyginają i aku wita szrot 😕

  • Kurcze to prawda, kiedyś AKU wytrzymywały bardzo długo. W daewo nubierze od nowego tata miał aku aż do 8-9 lat (już dokładnie nie pamiętam, na pewno ósmą zimę wytrzymał) a był jakiś sratatata.
    Cholera teraz wie co kupić. Jak ma się kupić aku firmowe za 400zł, które wytrzyma 4 lata a jakieś sratatata za 250, które wytrzyma 3-3.5 roku to chyba kalkulacja jest prosta.

    Co do aktualnej ilości elektroniki to nie zgodzę się z tym, że ma to wpływ na czas przydatności/ zużywania akumulatorów. To prawda, jest jej co raz więcej a tym samym pobiera więcej energii. Jednakże alternatory też są przynajmniej 2krotnie wydajniejsze niż te sprzed kilkunastu lat. Ponadto pobór prądu jest zwykle impulsowy. Nikt przecież nie używa w jednej chwili ogrzewania szyb, wentylacji na maxa, radia na maxa, wszystkich świateł oraz szyb elektrycznych i tak dalej kończąc na regulowanych elektrycznie fotelach 😉 <!-- s;) -->
    Przejadę się do jakiegoś pobliskiego sklepu i kupię cokolwiek za ok 300zł i tak skończy się mój problem.

    Pozdrawiam
    Karol

  • slyszalem juz wiele historii o fatalnych aku w nowych fabkach, szczegolnie zima - rozmawialem przy zakupie w salonie z gosciem dosc kumatym i wiekszosc przypadkow rzeczywiscie dotyczy "dziadkow", ktorzy bardzo rzadko jezdza, badz wyjezdzaja na bardzo krotkie odcinki w zwiazku z czym aku nie ma jak poprawnie sie naladowac (raz, ze w mrozy zanim sie troche rozgrzeje to przyjmowanie ladunku jest prawie zadne, dwa, ze obciazenie najwieksze, wiadomo swiatla trzeba zalaczyc normalne, bo do jazdy dziennej w zime odpada jak sie wczesniej rano jedzie i ciemno, ogrzewanie szyby, lusterek, jakies radio, duzy wydatek przy rozruchu w duzy mroz, stanie na swiatlach z wcisnietym hamulcem noznym zamiast recznego - palace sie przez dlugi czas swiatla stopu, ktore wcale nie sa takie oszczedne i masa innych spraw, mocny nawiew do odparowania szyb, jazda na dosc niskich predkosciach obrotowych zima - niby jest regulator, ale jednak na wiekszych ladowanie ponoc tez jest wieksze)

    ja sie i tak ciesze, ze wszystko smiga w nowce na pelnych syntetykach o niskich wspolczynnikach lepkosci/gestosci co przy -20C i nizej daje kompletnie inna bajke niz przykladowo na takim polsyntetyku 10w40 jaki mialem w starym autku, ktory ponizej -20C to jest smola i sproboj tu sobie zakrecic rano, majac przy okazji okolo 20% (strzelam) pojemnosci aku przy takiej temperaturze ... ostra zima to nie jest bulka z maslem, chyba ze sie naprawde sporo jezdzi ...

    ale wracajac do tematu - jak sie przyjedzie do ASO z reklamacja, to kilka razy sa w stanie wymieniac pod rzad taki aku, pozniej juz odmawiaja, jak ten sam gosc ciagle przyjezdza z tym samym, jezdzac dziennie kilka km i po 2 tyg ma to samo - autko rano nie daje rady krecic

    sam mam lekkie obawy, od nowosci u mnie jesli to jest jakies tam "magic eye" (fabia 2 FL 1.4 16V 85km) na aku, to jest ono czarne, a smigam juz praktycznie 2 miesiac i nadal czarne (chyba powinno byc zielone ?), dziennie pokonuje okolo 30km wiec nie jest to malo i spokojnie powinien sie juz naladowac, auto pali jak rakieta od strzala i chyba oleje te gowniane wskazniki, ktore zawsze pokazuja co chca

    swoja droga musze kiedys posciagac te smieci z niego i zobaczec co tam dali - chyba cos widzialem w stylu varta, aku ma fabrycznie zalozone "futerko" (wersja ambition) w sumie sa i maty wygluszajace pozakladane pod sama maska oraz od strony kabiny - nie wiem czy kazda wersja tak miala czy tylko te wyzsze wyposazeniowe

    bede w robocie to w sumie go pomierze multimetrem na sucho i z uruchomionym silnikiem (ladowanie), ale wydaje mi sie, ze wszystko OK, a te wszystkie magic eye to mozna sobie wsadzic

  • maly update co do info kolorow w magic eye oryginalnego aku w fabii - warto jednak dokladnie doczytac w instrukcji obslugi, bo jak widac roznie to bywa z tymi kolorkami:

    "W pojazdach wyposażonych w akumulator z kolorowym wskaźnikiem, tzw. magicznym okiem » rys. 124, poziom elektrolitu można sprawdzać na podstawie odbarwienia.

    Na kolor oznaczenia zakłócający wpływ mogą mieć pęcherzyki powietrza. Dlatego
    przed sprawdzaniem delikatnie popukać w oznaczenie.
    › Czarne zabarwienie – poziom elektrolitu prawidłowy.
    › Brak barwy lub jasnożółte zabarwienie – za niski poziom elektrolitu, akumulator
    nadaje się do wymiany."

    tak wiec jak najbardziej OK jesli oko CZARNE !!!!!

    zrodlo: strona 152, instrukcja obslugi skoda fabia

  • Witajcie

    Czas na wymianę nadszedł i u mnie. Jaki aku polecicie do Fabki 1,9 TDI. Fabka stoi pod chmurką na podwórku i nieraz mrozy sięgają 28 stopni. Jakie parametry powinien mieć ?

    Pozdrawiam i dzięki za podpowiedź !

  • mialem varte black dynamic w starym autku, wytrzymala kolo 3,5 roku, kolega ma boscha i tez jakos zywotnosciowo nie ma rewelacji, centra potrafi padac i po roku, myslalem nad dosc chwalona firma EXIDE gdybym mial sam kupic znow i probowac, moze niech wypowie sie ktos, kto mial stycznosc z EXIDE, bo sam jestem ciekawy jak sie sprawuje

  • Z tego co ja wiem to EXIDE jest powiązany z Centrą.

  • zgadza sie, co nie znaczy, ze to centra pod sama etykietka EXIDE

    slyszalem wiele dobrego o tej marce, mysle ze moznaby sprobowac

  • [quote="PawelMusic1989"]Witajcie

    Czas na wymianę nadszedł i u mnie. Jaki aku polecicie do Fabki 1,9 TDI. Fabka stoi pod chmurką na podwórku i nieraz mrozy sięgają 28 stopni. Jakie parametry powinien mieć ?

    Pozdrawiam i dzięki za podpowiedź ![/quote]

    Napisz kolego na co się zdecydowałeś. Ja już dziś chciałem kupić bosha s5 74Ah ale chyba rezygnuję z bosha i poszukam czegoś innego ale czego? :niepewny: <!-- s:niepewny: -->

  • Witajcie Ponownie

    Dzięki za pomoc, a powiedźcie ile on powinien mieć tych ampergodzin ???? Jaki był standardowo w 1,9 Tdi montowany ?

  • W jednej z instrukcji widziałem 72 lub 74. W swojej 1.9TDi mam ten nieco mocniejszy ale na dojechaniu ...

  • Centra jest pod władaniem Exide - jak ktoś przeglądał katalogi centry to exide ma dokładnie takie same akumulatory tylko pod innymi nazwami. Na polski rynek wychodzą Aku z centry. Exide to dokładnie to samo i można je też kupić w polsce.
    co do pojemności- dla przykładu centra standard 60Ah w starej technologi wytrzyma dłużej niż centra futura 60Ah w tej samej obudowie ale z dużo większym prądem rozruchowym ( cieńsze elektrody z większa powierzchnią roboczą czyli np 1 płytka więcej w celi ) lecz niestety coś za coś- lepsze parametry i osiągi ale krótszy czas działania.

  • cos w tym musi byc, bo pierwsze centry byly chwalone, natomiast te najnowsze futura bardzo szybko padaja, jest sporo reklamacji, czyli byc moze to jest metoda zeby jeszcze kupic jakis normalny aku, ktory troche wytrzyma - centra standard

    chcialem sie jeszcze podzielic info co dokladnie ma za aku i jaki alternator fabia 2 FL 1.4 16v najnowsza - po zdekodowaniu sporej ilosci kodow wbitych do ksiazki w koncu trafilem na te zawierajace info o zamontowanym aku pojemnosc/prad rozruchowy i alternatorze:

    J1P battery 220 A (44 Ah)
    8GD alternator 90A (a zawsze myslalem ze tam cos kolo 70A siedzi, moze ze wzgledu na klime mocniejszy)

    moze komus sie przyda ...

  • Dodam tyle że exide pada natychmiast nie ma tego że słabiej kręci . Kręci dobrze albo nie kręci . Ojciec w seicento miał exide 40Ah (fabryczny) to mu wytrzymał 5,5 roku i stąd nizowont padł. On rano jeszcze jeździł a popołudniu już ani pierdnął. Taki był exide. A teraz ma centre plus 44Ah i jest dobrze zadowolony jestem z niej. Nie mam z nią problemów . Polecam.

    Karster > Myślę że jak kupisz 74Ah to będzie dobrze 🆗 <!-- s🆗 -->

  • [quote="PawelMusic1989"]Witajcie Ponownie

    Dzięki za pomoc, a powiedźcie ile on powinien mieć tych ampergodzin ???? Jaki był standardowo w 1,9 Tdi montowany ?[/quote]

    oryginał był 71Ah 590A EN Akuma jeszcze na nim jezdze ale to juz jego koniec wytrzymal 7 lat 🙂 <!-- s:) -->

    do 1,9 tdi powinien byc aku 72-77Ah rozruch minimum 660A (im wyższy rozruch tym cieńsza plyta)
    oryginal mial 590A bo mial pogrubiana plyte takie akumulatory sa praktycznie nie dostepne w detalu

  • Kupiłem Akumulator Moll M3 Plus K2 75Ah 660 Ah. Taki miałem zamontowany obecnie. Według daty na odbudowie wytrzymał 10 lat :szok: <!-- s:szok: -->
    Więc nawet się nie zastanawiałem tylko zacząłem szukać takiego samego. Zapłaciłem 417zł. Polecam jak na razie 🙂

    Pozdrawiam

  • Taki? http://allegro.pl/moll-m3-plus-k2-75ah-660a-p-mokotow-gratisy-i2811793696.html<!-- m -->

    No 10 lat czy nawet 4 nie poczeka większość osób na wyniki 😄
    Niestety nawet jak dobra marka się chwilowo psuje to i tak przekonają się o tym ludziska dopiero po czasie.
    PS. Dziś w realu widziałem centrę future i centre plus. Ta druga była droższa i to znacznie a chyba jest starsza o ile się nie mylę? Czyżby lepszy?:D

  • witam mie rownierz dopadla wymiana aku kupilem stark 2 55ah produkowane przez firme midak polska czy ktos z was ma cos takiego ? jak sie to sprawuje gosciu mowil ze lepsze od centry ale czy to prawda to sie okarze.

  • [quote="dusza"]gosciu mowil ze lepsze od centry ale czy to prawda[/quote]

    Byłem w 4-5 sklepach a skończyłem na allegro, wybór padł na VARTA 74Ah 750A Silver Dynamic
    Cena dobra bo 316 zł z przesyłką pobraniową http://allegro.pl/akumulator-varta-74ah-750a-silver-dynamic-p-hit-i2861217151.html<!-- m -->
    Co do "gościu mówił", w każdym sklepie, w którym byłem sprzedawca polecał innej firmy akumulator a co więcej każdy go chwalił nad inne - moim zdaniem każdy z nich ma swojego dostawcę, z którym ma najlepsze układy i taki też akumulator najchętniej wciska kupującym.
    Osobiście w internecie chyba najwięcej opinii negatywnych znalazłem o boshu, chciałem kupić centre future ale trafiłem na tą vartę, we wtorek powinna być u mnie.
    Aktualny Dynamix jeszcze kręci 😄

    Pozdrawiam
    Karol

  • [quote="karster"][quote="dusza"]gosciu mowil ze lepsze od centry ale czy to prawda[/quote]

    Byłem w 4-5 sklepach a skończyłem na allegro, wybór padł na VARTA 74Ah 750A Silver Dynamic
    Cena dobra bo 316 zł z przesyłką pobraniową http://allegro.pl/akumulator-varta-74ah-750a-silver-dynamic-p-hit-i2861217151.html<!-- m -->
    Co do "gościu mówił", w każdym sklepie, w którym byłem sprzedawca polecał innej firmy akumulator a co więcej każdy go chwalił nad inne - moim zdaniem każdy z nich ma swojego dostawcę, z którym ma najlepsze układy i taki też akumulator najchętniej wciska kupującym.
    Osobiście w internecie chyba najwięcej opinii negatywnych znalazłem o boshu, chciałem kupić centre future ale trafiłem na tą vartę, we wtorek powinna być u mnie.
    Aktualny Dynamix jeszcze kręci 😄

    Pozdrawiam
    Karol[/quote]

    no to zobaczymy czy twoja Varta dużej wytrzyma czy moj Mool 😄