Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Akumulator

Temat utworzony · 610 Posty · 115634 Wyświetlenia
  • przy zakupie proszę zwracać uwagę na pojemność i oznaczenie prądu rozruchu który jest od ponad 10 lat chachmęcony, np. ECN; EN i coś podobnego a do czego zmierzam jak pamiętam to około 2000 roku na akumulatorach były dwa oznaczenia stary 3 literowy i wchodził nowy 2 literowy EN a jak to się miało ECN było 500A a AN około 620A i bym to nazwał marketing :oczami: <!-- s:oczami: -->

    Ja osobiście polecam to co montują często fabrycznie ale one przechodzą odpowiednią selekcję i dla grupy VAG VARTA,
    CENTRA PLUS - cena mówi sama za siebie, BANNER który często widzę w żabojadach, BOSCH - często przereklamowany i swojego czasu było sporo reklamacji.

  • Sam mam BOSCH-a od 2.5 roku... i działa bez pudła.

  • Dzisiaj dorwałem oznaczenie akumulatora o którym wcześniej pisałem np.
    12V 61Ah
    nowsze oznaczenie w/g EN/SAE 540A
    starsze oznaczenie w/g DIN 330A

    W mojej 1.4TDI siedzi akumulator j/w.

  • Hej,

    Posiadam Centra Plus 44Ah 400A CB440, Fabia 1, 1.2 HTP.

    Samochód stoi w podziemnym garażu i czeka aż skończę kurs prawa jazdy 😉 <!-- s;) -->. Dzisiaj próbowałem go odpalić (schodzę raz na jakiś czas i daję Fabce pochodzić tak ze 30min) i niestety, ale akumulator zdechł.

    Pytania:

    1. Jest gdzieś na forum tutorial jak wyjąć/włożyć akumulator? (pytam, bo to moje pierwsze auto i nie mam się jak poradzić kogoś doświadczonego) Pewnie będę musiał go wyjąć bo w garażu nie ma gniazdka.

    2. Czy [url=http://allegro.pl/prostownik-samochodowy-akumulator-bs-6v-12v-3-5a-i2889820056.html]TAKI[/url] prostownik się nada do ładowania tej baterii?

    3. O czym pamiętać ładując ten akumulator, lub akumulator w ogóle? (nigdy tego nie robiłem)

    4. Jakieś rady w ogóle?

    Będę wdzięczny!

    No i z góry dzięki za bycie delikatnym 😉 , jestem klasycznym żółtodziobem 😉 .

  • odłączasz minus potem plus odekręcasz śrubę znajdujaca się na dole podstawki akumulatora wyciagasz akumulator i ładujesz

  • [quote="nicram"]odłączasz minus potem plus odekręcasz śrubę znajdujaca się na dole podstawki akumulatora wyciagasz akumulator i ładujesz[/quote]
    A jak ma wyglądać ładowanie (najlepiej tym prostownikiem z linka wyżej) - czytam już 30 stronę tego tematu i nigdzie nikt nie napisał jak ładować te bezobsługowe. Po prostu wyjąć, podpiąć do ładowania na 10h, a następnie włożyć, + później -, i tyle? Co z tym całym wydzielaniem się wybuchowych gazów? To też ma miejsce w bezobsługowych? Można je ładować np. w domu?

  • odkręć korki na wszystkich celach sprawdz poziom elektrolitów, jeśli w którejś płytka wystaje ponad poziom uzupełnij woda destylowaną i można ładować prądem wartości 1/10 pojemności akumulatora ok. 10 godzin.

  • W bezobsługowym aku nie musisz wyjmować żadnych korków ani dolewac wody! Nawet nie próbuj otwierać takiego akumulatora. Najlepiej wymontuj z auta i ładuj prądem 1/8 mocy akumulatora.

  • Witam

    W zeszłym roku (dosłownie ok roku temu) kupiłem nowy akumulator VARTA, zdaje się 72Ah do mojej fabki z silnikiem 1.9TDI ponieważ w czasie zimy nie chciał mi odpalać samochód. Stary, chiński akumulator dałem tacie do paska z silnikiem 1.8T i do tej poru mu działa a mi znów auto po kilku dłuższych dniach postoju ledwo co odpala 😞 <!-- s:( --> Przecież to jakaś pomyłka, oryginalny akumulator i po roku znów ten sam problem?

    Sprawdziłem pobór prądu na zamkniętym aucie i wyniósł aż 130 mA (ok 5 minut po zamknięciu), nie czekałem 40 minut bo zimno było 😉
    [url=http://obrazki.elektroda.pl/6474755600_1385764482.jpg][img]http://obrazki.elektroda.pl/6474755600_1385764482_thumb.jpg[/img][/url]

    Ładowanie wydaje mi się (podkreślam WYDAJE) jest ok, po odpaleniu auta napięcie podnosi się do ok 14,3V. Po włączeniu na postoju świateł drogowych, mijania, ogrzewania szyby tylnej i dmuchawy na 4 bieg napięcie spadło zdaje się do 13.5 a po podniesieniu obrotów nieco powyżej 1tys znów osiągnęło blisko 14V. Znajomy twierdzi, że zawsze napięcie powinno wynosić ok 14.4V a to że spada pod obciążeniem może oznaczać np uszkodzoną diodę w mostku alternatora. Tym samym wg mnie mogła by mieć ona jakąś upływność prądu.
    Co o tym sadzicie?
    Radio oryginał CD, alarm bezpilotówka seo perfect czy jakoś tak. Gdy samochód długo stoi (np tydzień) otwierając pilotem włącza się alarm (wg diody sygnalizacyjnej wywołany krańcówką drzwi - to też mnie czasami męczy).

    W wolnej chwili sprawdzę pobór pądu z aku
    a) bez alternatora
    b) z alternatorem po upływie czasu 30-40 minut
    Dodatkowo zaobserwuję jak wygląda dokładniej przebieg napięcia ładowania w funkcji obciążenia oraz obrotów silnika.

    Pozdrawiam
    Karol

  • moim zdaniem ten akumulator ma zrąbaną pamięć lub masz za duży pobór prądu na postoju. Mi się wydaje że 130 mA to dużo.
    Zrób taki eksperyment naładuj aku na maxa i go zostaw na 1 tydzień w piwnicy/garażu i przez ten okres nie podłączaj do niego nic. Niech sobie stoi sam sobie. Po tygodniu podłącz go do fabii i zapal ją i zobacz jak będzie odpala. Powinna ci normalnie zapalić za pierwszym. A jeśli będą jakieś oznaki słabości to wtedy jest wszystko jasne.

  • Witam. Drodzy forumowicze. Muszę zmienić akumulator w samochodzie. Dane samochodu: Fabia 2005r. 1.4 16V (wersja ambient) + LPG + klima. To będzie mój 3 akumulator (1 - fabryczny, 2 - ZAP 45Ah 370A - kupiony na przełomie 2008-09). W związku z powyższym mam pytania:

    1. Jaki akumulator (marka, model, parametry) był wkładany na pierwszy montaż?
    2. Jaki akumulator kupić (marka, parametry)?
    3. Gdzie kupować, a gdzie nie?
    4. Na co zwrócić uwagę - żeby nie wcisnęli starocia itp.?

    Pozdrawiam
    Pablito

  • Halo, czy ktoś pomoże i się wypowie?

    Pozdrawiam
    Pablito

  • Cześć kolego

    Ad.1 Odnośnie punktu pierwszego w mojej fabi F1 1.4 16V (2006) montowany był akumulator fabryczny 44Ah, jakiej marki tego Ci nie powiem, w każdym razie wytrzymał prawie 7 lat.
    Ad.2 Ja po przewertowaniu forum zainwestowałem w centrę plus 50Ah CB500, co do futury słyszałem wiele złych opinii. W tej samej cenie masz też Vartę, tu wybór należy do Ciebie.
    Ad.3 Kupować tam gdzie taniej;) oraz tam gdzie jest ruch aby akumulatory nie wietrzyły się na magazynie. Ja za swoją Centre zapłaciłem 189 zeta oraz znalazłem sklep na alledrogo (Zamieniecka Warszawa) gdzie za darmo wymieniali akumulator, trzeba było tylko do nich dojechać. Od razu pomierzyli napięcie ładowania, obsługa klienta na pewno na plus.
    Ad.4 Tu właściwie trochę loteria, dostajesz gwarancje bodajże na dwa lata, wypełniają kartę gwarancyjną wpisując numer seryjny akumulatora. Trzeba by trochę powertować może kawałek numeru seryjnego to data produkcji, ja nie miałem czasu na zabawy.

    Po wymianie akumulatora warto również sprawdzić sobie prąd poboru na postoju. Uwaga pomiary najlepiej przeprowadzić w następujący sposób:

    1. Otwierasz klapę silnika
    2. Zapalasz podświetlenie w podsufitce na stałe
    3. Załączasz alarm, oczywiście wcześniej zamykając wszystkie drzwi.
    4. Czekasz, i tu trzeba wykazać się cierpliwością około 40-60 min (sygnał to wyłączone podświetlenie na podsufitce)
    5. Mierzysz;)

    I tak jeżeli wszystko ok to powinieneś mieć około 20-30mA

    Jeżeli pomierzysz za wcześnie będzie 130-140mA.

    pozdrawiam

  • Dziękuje za informacje.

    Nadal nie kupiłem akumulatora. Miotam się i nie wiem co kupić, a czas ucieka. Już w tej chwili mój akumulator nie trzyma i jak samochód postoi powiedzmy przez weekend raz z 8h, potem 12-14h bez odpalania i jazdy to muszę go odpalać ze startera.

    Dziś byłem w Warszawie w jednym sklepie (Grodzieńska 21/29), gdzie pytałem o akumulatory. Gdy wymieniłem firmy które mnie interesują (Varta, Bosch, Centra) sprzedawca mi odradził i polecił [b]Tople[/b], twierdząc, że akumulatory tej firmy są lepsze niż 3 wymienionych powyżej i dłużej wytrzymają. Za przykład dał sytuację, że jeszcze żaden klient, któremu sprzedał akumulator tej firmy nie przyszedł do niego z reklamacją lub nie kupił innego po upływie przynajmniej 4 lat. Wspomniał też o akumulatorach Moll, ale to wg. niego jeszcze wyższa półka. Zdziwiłem się, bo pierwszy raz słyszałem o tej firmie, co innego Moll.

    Byłem też w hurtowni na Młodzieńczej (w tej samej sprawie) i tam przy okazji zapytałem o firmę Topla. Sprzedawca rzekomo o niej nie słyszał, co znów mnie zdziwiło. Więc jestem w kropce.

    A co wy sądzicie o akumulatorach Topla? Mieliście akumulatory tej firmy? Może coś o nich słyszeliście? Doradźcie coś bo muszę w końcu na coś się zdecydować. Dziękuje.

    Pozdrawiam
    Pablito

  • co do akumulatorów po rozsądnej cenie z odkręcanymi korkami polski producent - Loxa - porównywalne z centra standard (exide)

  • Witajcie drodzy forumowicze!

    Piszę ponieważ stoję przed wyborem akumulatora do mojej poczciwej skody.

    Model: Skoda Fabia I 2000r.
    Silnik: 1.4MPI 60KM

    Potrzebuję akumulatorek ponieważ obecny już nie daje rady przy większych minusach na dworze. Mój wybór po przeczytaniu tego tematu (całego!) i miliona innych padł na akumulator Centry 50AH z prądem rozruchowym 450A. Czy jest to dobry wybór? Jeżeli tak to gdzie najlepiej kupić akumulator? Polecacie jakieś sklepu on-line? Nie chciał bym kupić żelaznego... Kojarzę, że gdzieś w tym temacie przewijała się jakaś lista sklepów ale nie mogę jej teraz znaleźć.

    Proszę o pomoc bo moja skodzinka rozpaczliwie woła o nowe źródło prądu! 🙂 <!-- s:) -->

  • Witam.
    Jeżeli masz teraz aku o pojemności 44Ah to max możesz dać 50Ah.
    Centra to dobry wybór. Kiedyś robili test aku ma jakimś niemieckim programie i wygrał ten ori od Vw group. Najwięcej wytrzymał. Cenowo jest podobnie jak centra.

  • witam, ostatnio mój akumulator odmówił już posłuszeństwa (sprawidziłem go dokładnie), możecie mi doradzić jakiś akumulator?

    skoda fabia II 1.4 85KM 2009 benzyna

    ten był firmy Exide, zastanawiam się nad boschem lub centra plus (44aH)

    proszę o linki 🙂 <!-- s:) -->

  • Centra plus jest dobra 🆗 <!-- s🆗 -->
    jaby może zainwestował w ori akumulator czyli aku Vw group jest też dobry i majątku nie kosztuje.

  • Ja kupiłem w zeszłym roku akumulator jakiegoś producenta z grupy Bosch.Zapłaciłem za niego majątek, całe 185zł i jest mega dobry.Jak jesteś zainteresowany marką to Ci to sprawdzę.