Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jakie opony, felgi - temat zbiorczy

Temat utworzony · 1814 Posty · 308728 Wyświetlenia
  • [quote="kicek21"]popytalem tez kilku wulkanozatorow i osób które maja większe pojęcie ode mnie i raczej odradzili.

    Mam nadzieje, ze te ("seryjne"?) bedą dobre jakościowo.

    http://m.allegro.pl/przedmiot,nowe-felgi-15-5x100-skoda-fabia-octavia-roomster,2574169582.html<!-- m -->[/quote]

    Niestety kolego z tego co widze po focie i opisówce prawdopodobnie to chińska podróba

  • a takowe oryginały gdzie mozna zdobyć ? 🙂 <!-- s:) -->

  • Tutaj: http://allegro.pl/skoda-fabia-felga-aluminiowa-15-5j7-601-025-i2523320851.html<!-- m -->
    lub w części używane jeśli nowe to ASO lub Skodaczesci.pl

  • Tak już od dłuższego czasu myśle nad kupnem nowych kapci zimowych do stalowek 14 i tak zastanawiam się jaki rozmiar i firme kapcia wybrać. Wczesniej mialem rozm 175/65/R14.

    Mam nadzieje że ktoś pomoze w doborze kapci.

  • Doczepiam sie z pytaniem do [b]Ozyr[/b], tylko, ze u mnie sa 185/60 R14. Letnie mam Fulda EcoControl i jestem zadowolony --- tylko czy ta marka sprawdza sie rowniez w zimokach ???

  • Rozmiar 165-185 jest bardzo sensowny na polskie drogi i na zimę, ja bym nie zmieniał. Co do samej opony to wybierz jakąś znaną markę, niekoniecznie musi być ona droga (przykładowo Barum).

    Co ciekawe już niedługo wszystkie opony będą oznakowane metkami jak pralki, obecnie jest już kilka opon oznakowanych - można sobie porównać która zużywa mniej paliwa, jak hamuje na mokrym i jaka jest głośna. Bardzo przydatna informacja.

    Przykładowy sklep z oponami kilkudziesięciu różnych marek:
    http://www.sklepopon.pl/osobowe?filtr<!-- m -->[cena_od]=&filtr[cena_do]=&filtr_rozmiar=41_43_54_14_175_65&filtr[bieznik]=all&filtr[4][4]=zimowe&filtr[5][5]=osobowy

  • Ja polecam oponki Dunlop sp sport fastressponce. Użytkuję je jakieś 3 miesiące i rewelka. Nie należą do tanich ale w przypadku mojego rozmiaru 185/55/14 nie było tak źle. A w końcu chodzi o bezpieczeństwo

  • [quote="1.4-16v Michał"]Ja polecam oponki Dunlop sp sport fastressponce. Użytkuję je jakieś 3 miesiące i rewelka. Nie należą do tanich ale w przypadku mojego rozmiaru 185/55/14 nie było tak źle. A w końcu chodzi o bezpieczeństwo[/quote]

    kolego ty masz troszeczkę za niski profil oponek - powinny być na 60

  • [quote="s27"][quote="1.4-16v Michał"]Ja polecam oponki Dunlop sp sport fastressponce. Użytkuję je jakieś 3 miesiące i rewelka. Nie należą do tanich ale w przypadku mojego rozmiaru 185/55/14 nie było tak źle. A w końcu chodzi o bezpieczeństwo[/quote]

    kolego ty masz troszeczkę za niski profil oponek - powinny być na 60[/quote]
    oczywiście masz rację. Moja pomyłka mam rozmiar 185/60/14 ciągle się myle 😉 <!-- s;) -->

  • Witam
    Mam zamiar kupić opony zimowe czyli felgi stalowe i opony.
    Zastanawiam się jakie felgi kupić np. 14" i odpowiednie opony czy 15".
    Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa jakie opony są lepsze na zime: wąskie i wysoki balon czy szerokie z niskim balonem. Pozdrawiam

  • [quote="MrCoffee"]Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa jakie opony są lepsze na zime: wąskie i wysoki balon czy szerokie z niskim balonem. Pozdrawiam[/quote]
    Teoria mówi, że na zimę powinno zakładać się wąskie opony.
    Pewnie widziałeś auto przygotowane do rajdów zimowych, tam maja bardzo wąskie opony ale z [b]kolcami[/b], taka opona ma mniejsze opory toczenia, ale lepiej przebija się przez śnieg. A dzięki kolcom ma wiekszą przyczepność.
    Słyszałem taka opinie, że lepiej na śniegu zachowuje się szersza opona, gdyż rozkłada ona ciężar na większą powierzchnię, przez co ma lepszą przyczepność.
    Jeśli chodzi o profil to na zimę lepiej dać troszkę większy, przypadkowy kontakt z krawężnikiem nie uszkodzi felgi 😉 <!-- s;) -->

  • Co do teorii "węższa opona na zimę" to została ona już dawno obalona przez wiele osób. Ona miała rację bytu gdy opony zimowe dopiero raczkowały i faktycznie im szersza guma tym przyczepność w zimie spadała. Ale nie dzisiaj gdy opony zimowe mają wyśrubowane osiągi w każdych warunkach. I teraz tak - jeżeli założysz węższą oponę na zimę to może i minimalnie będziesz miał lepszą przyczepność na śniegu. Ale mogę Cię w 100% zapewnić że Twoja przyczepność na mokrej nawierzchni spadnie, a tym bardziej na suchej. Według mnie powinieneś się skupić na zakupie po prostu dobrej opony zimowej (nie najtańszej).

  • Witam
    Mam zamiar kupić jakieś zimówki na zbliżający sie sezon. np:
    Opony NOKIAN WR G2 185/60 R15 88T XL
    I mam pytanie czy bedą pasować na te felgi stalowe ?
    Oznaczenia na feldze jakie zastałem:
    6Q0601027M
    ET 43 ES
    LE2
    6JX15 H2
    Fabia 2 1.4 16v
    Wg tabeli powinna być 185/55 R15.

  • Apropo tematu polskich opon zimowych od Dębicy czyli modelu Frigo 2 - w tym tygodniu w motorze zrobili test opon zimowych w rozmiarze 205/55/R16. Z racji tego, że sami przeprowadzają testy w porównaniu wzięła również udział nasza polska opona. Podsumowanie testu jest takie: Frigo 2 jest rewelacyjna na śniegu (porównywalna do opon skandynawskich), słaba na suchym asfalcie i tragiczna wręcz na mokrym - na poziomie chińskich opon a nawet gorzej! Więc jeżeli komuś życie miłe niech się od tych opon trzyma z daleka, co zresztą od dawna już powtarzam na forum.

    Taki mały wycinek testu dla lepszego zobrazowania:

    [color=#FF0000][b]Hamowanie na mokrym z prędkości 100km/h[/b][/color]
    Continental 65m
    Goodyear 66m
    Dunlop 67m
    Michelin 67m
    Barum 70m
    Sava 72m
    Dębica 88m!!!

  • Tak, ale oni hamowali w ściśle określonych warunkach. Zgodzę się, że Frigo 2 nie jest najlepszą oponą, ale nie jest przecież z nią aż tak tragicznie.
    Po prostu chcesz tanio i w miarę dobrze, to kupujesz Frigo 2. Zresztą cała moja rodzina jeździ na F2, a zamieszkują podhale... Nigdy nie mieli problemów z tymi oponami. Wręcz nawet je sobie bardzo chwalili...

  • W każdym teście hamują w ściśle określonych warunkach po to, żeby obiektywnie dało się porównać opony różnych producentów. Inaczej się nie da.

    Jeżeli chcesz tanio i w miarę dobrzę to wybierasz czeskiego baruma - opona niewiele droższa od Dębicy, a zdecydowanie bardziej wszechstronna. Tak się składa, że w polsce w zimie nie jeździsz głównie po śniegu, większość czasu pokonujesz albo w błocie pośniegowym albo w deszczowych warunkach. A tutaj różnica hamowania 20m między najlepszą a najgorszą oponą jest naprawdę tragiczna. Wystarczy że Ci wyjdzie dziecko na drogę i na Dębicy popłyniesz.

    Ci co mieszkają na podhalu mogą sobie ją chwalić jeżeli głównie poruszają się na śniegu, ale w takich warunkach to każda markowa opona zimowa będzie dobra. Sztuką jest wyprodukować zimową oponę, która równie dobrze spisuje się na mokrym i na suchym. Dębicy się to nie udało.

  • Możecie sobie pisać co chcecie ale gdy w latach 90 wchodziły opony zimowe to nasze rodzime opony z Olsztyna i Debicy znakomicie się sprawdzały w naszych warunkach na Fiatach i Polonezach, ja z 3 lata temu miałem na 2 autach fiata założone Frigo 2 i byłem bardzo zadowolony, dość cicha, nie zużywa się szybko ( ściera ), w śniegu i błocie autka jechały jak czołgi, do aut którymi rozwijamy prędkość do 150 km/h są bdb i wspieramy nasz przemysł

    W AUDI A4 jeździłem 4 lata na Goodyear chyba 5 - takie sobie powiedzmy przeciętne, w błocie i śniegu wolę Frigo 2
    W Passacie B6 miałem nowe VIKINGI - w śniegu i codziennej eksploatacji ogólnie OK ale przy większej prędkości powyżej 150 km/h głośne

    Na Fabiankę mam nowe Pirelli 195/50/15" - zobaczymy, przetestujemy :hurra: <!-- s:hurra: -->

  • Ja wlasnie ogladam opony na oponeo.pl i jak narazie wygrywa Barum Polaris 3, zastanawialem sie jeszcze nad Matador MP52, ale jest roznica 3zl na sztuce, a Barum'y maja wiecej zadowolonych uzytkownikow.

    Jeszcze nie wiem co wybiore...

    Barum Polris3 vs Matador MP52
    http://www.oponeo.pl/dane-opony/barum-polaris-3-185-60-r14-82-t<!-- m -->
    http://www.oponeo.pl/dane-opony/matador-mp52-185-60-r14-82-t

  • Barum Polaris 3 ma mało opinii w tym serwisie... ja jeszcze znalazłem Fulda Kristall Montero 3. Popatrz na nie. 3 razy więcej opinii i wyższa ocena i niższa cena. Sam je chyba kupię na zimę 😉 <!-- s;) -->

  • najważniejsze w tym wszystkim, by użytkowik SAM, BEZ NICZYJEJ pomocy się przekonał do danej marki / producenta.
    ja już kolejną zime jeżdże na Kleberach - w warunkach miejskich i sporadycznych wyprawach za miasto ( w zimie oczywiście ) jak dla mnie jest wystarczającą oponą.
    testy laboratoryjne oczywiście muszą być. za niedługo na oponach beda nalepki jak na lodówkach - o stopniu uciążliwości dla środowiska itp. wiec ciekawe, jak wtedy klienci beda do tematu podchodzić.
    kiedyś - używałem D-164 w Seicento - ktoś pamięta ten bieżnik ? - to były opony super na mokrym. trzymały tor jazdy i wogóle. dla zawrotnej mocy 55KM wystarczały.
    obecnie wielu producentów chce sprzedać swój produkt i zaczyna sie walka :cwaniak: <!-- s:cwaniak: -->