Witaj na forum Fabia Club Polska

Hamulec ręczny - temat zbiorczy

Temat utworzony · 48 Posty · 21293 Wyświetlenia
  • [quote="Ciacho"]ale da sie spokojnie podciągnąć ręczny bez demontażu tunelu środkowego, a przynajmniej ja tak potrafię 😄 <!-- s:D -->[/quote]

    Faktycznie - jeśli posiada się odpowiedni klucz, to jest to jak najbardziej możliwe 🙂

  • Czy ktoś zmieniał tylko mieszek? Proszę o informacje, jak odzielić stary mieszek od gałki zmiany biegów? Chcę zmienić tylko mieszek, bez zmiany gałki. Próbowałem oddzielić mieszek od gałki, ale nie dałem rady. Proszę o pomoc. Pozdrawiam!

  • Witam, właśnie też chciałem sobie podciągnąć linkę, ale mam problem z tunelem środkowym, odkręciłem już wszystko, ale nie mogę zdjąć przez blokadę skrzyni biegów (oczywiście blokadę wyjąłem) nie wiem jak wyjąć pozostałe elementy...

  • [b]kapi[/b], odnośnie metalowej spinki. W związku z tym, że ja w mojej Octavii wymieniałem już gałkę 2 razy 😄 <!-- s:D --> (najpierw na ori gałę z Fabii RS, a potem z Octy RS)...to polecam od razu pozbyć się tej spinki i zastąpić ją zwykłym paskiem plastikowym, którym spina się przewody elektryczne (lub kołpaki coby nie ukradli). Z zamknięciem tej spinki męczyłem się ponad 30 minut, aż w końcu wyrzuciłem do kosza bo nic nie trzymała. Paskiem spinasz szybciutko, odcinasz zbyt długa końcówkę, a gałka trzyma się lepiej niż z obraczką.

  • [b]Zygus[/b], przy okazji rozbierania mojej octavii podpowiem jak łatwiej zdjąć gałkę i mieszek w Fabii. Wg mnie wcale nie trzeba nic odkręcać żeby zdjąć gałę i mieszek bo siedzą one tylko na zatrzaskach w ramce, którą niepotrzebnie odkręcałeś. Żeby je zdjąć wystarczy lekko nacisnąć mieszek od strony tylnej i podnieść do góry. Potem należy zrobić to co napisał [b]kapi[/b], czyli użyć śrubokręta żeby zdjąć obrączkę.

    [b]Zygus[/b], Twoja instrukcja jest natomiast bardzo przydatna jeżeli chce się zdjąć ramkę, żeby np. okelić ją folią karbonową 😉 <!-- s;) -->. PZDR

    Instrukcja z fotami (na bazie Octy) w linku poniżej:

    http://www.skodaoctavia.cz/Interiernavody/Vymena-radicky-skoda-octavia.htm

  • odświeżę temat.
    jak oddzielić samą gałkę od mieszku? Stary mam już sparciały i chciałbym sam mieszek wymienić na nowy, ale mam problem z oddzieleniem go od gałki 😕 <!-- s:/ -->

  • [quote="Menthus"]odświeżę temat.
    jak oddzielić samą gałkę od mieszku? Stary mam już sparciały i chciałbym sam mieszek wymienić na nowy, ale mam problem z oddzieleniem go od gałki 😕 <!-- s:/ -->[/quote]

    Jak gałka nie była jeszcze zmieniana, to od środka, pod mieszkiem jest zabezpieczona dość mocną stalową objemką.
    Możesz złapać ramkę mieszka, razem z nim, i szarpnąć od strony ręcznego, tam jakoś słabiej zatrzaski ramki trzymają.
    Potem mieszek podciągasz do góry, i wtedy widać zakończenie gałki i tą objemkę.
    Ja urwałem ją kombinerkami.
    Warto zabezpieczyć to miejsce po wymianie mieszka. Możesz to zrobić np popularnymi "zipami" czyli tymi opaskami nylonowymi które się zaciąga. Inaczej może zdarzyć się tak że przy gwałtownym ruchu, gałka zostanie Ci w dłoni 🙂

  • [quote="reed"]Jak gałka nie była jeszcze zmieniana, to od środka, pod mieszkiem jest zabezpieczona dość mocną stalową objemką. [/quote]
    to już wiemy ( 1-szy i 2-gi post)
    a pytamy o :
    [quote="Menthus"]jak oddzielić samą gałkę od mieszku?[/quote]

  • Myślałem, że ta obejma trzyma gałkę i mieszek razem z drążkiem, nie wpadłem na to, że dzięki niej mogę oddzielić mieszek od gałki.
    Dziękuję za pomoc.

  • Mieszek do gałki zamocowany jest plastikową nakładką. Bardzo ciężko ją zdjąć, nie niszcząc jej. Mam takie dwie nówki sztuki. jęśli ktoś potrzebuje to kosztuje 6 zł + wysyłka 3 zł.

  • Z tego co się orientuje, a ostatnio podciągałem trochę linkę od ręcznego, to nie ma potrzeby zdejmowania całego tunelu srodkowego, a widzę po zdjęciach że są takie próby, jest dobre dojście pod popielniczką/uchwytem na napoje z tyłu środkowego tunelu....

  • Panowie, nie wiem w czym macie problem?
    Wystarczy wyciągnąć ze środkowego tunelu tą niby popielniczkę, która znajduje się w tylnej części i mieć kluczyk 10, ja to robiłem załamanym oczkowym i nie ma problemu, kilka minut i sprawa załatwiona.

  • Witam
    Chciałem się spytać czy jest może jakaś instrukcja by naciągnąć linkę hamulca ręcznego lecz w moim przypadku będzie to Fabia II. Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 14-04-2012, 11:40[/i] ][/size]
    Witam
    Chciałbym wyregulować linke hamulca ręcznego w fabii II, poprosiłbym o jakąś instrukcje bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać 😉 <!-- s;) -->

  • To troszke z innej beczki, ale też o ręcznym...

    Wymienili mi w serwisie tylne klocuszki i jeden cylinderek, rant z bębnów został zeszlifowany, przejechałem już kilka tys km i dalej trzyma mi jedno koło (to w którym wymieniony był cylinderek).
    Najbardziej uciążliwe jest to, gdy bęben sie nagrzeje, wtedy to już auto okropnie hamuje, a po dłuższej jeździe praktycznie koło dymi 😕 <!-- s:/ --> gdy ostygnie, hamulec puszcza i kółko kręci sie luźno.

    Panowie co z tym zrobić? jest tam jakaś regulacja? Bo na dłuższą mete tak nie da rady... W trasie boje sie już zaciągać ręczny co by mi koła nie zablokowało...

  • Zdemontuj bęben , "siknij" delikatnie np:WD-40 na łączenia sworznie, dźwigni , które uruchamiają - rozpierają szczęki. U mnie podobnie blokowało prawe koło , kiedyś jak zaciągnąłem ręczny i auto stało 3 dni to nie mogłem ruszyć. musiałem zdemontować koło , uderzyłem dwa razy młotkiem w bęben i puściły szczeki.

  • Masz rację, ale pod ręką miałem tylko te wszechobecne "WUDE" 🙂 🙂 <!-- s:) -->

  • Mam pytanie dotyczące przycisku zwalniającego hamulec ręczny - czy jeszcze komuś poza mną ten element brzęczy? Myślałem, że mam "świerszcza" gdzieś w desce, ale okazało się, że po dotknięciu palcem w/w przycisku niepożądane dźwięki cichną. Jeszcze nie rozbierałem ręcznego, a sądzę, że będzie trzeba coś tam poprawić lub wymienić przycisk.. może przy okazji na chromowany 😛 <!-- s:P -->

  • Hehe, mam to samo 🙂 <!-- s:) --> Na razie poradziłem sobie w ten sposób, że sam bolec okleiłem taśmą izolacyjną, jest cisza.

  • W którym momencie "łapie" wam hamulec? Musicie ciągnąć prawie do końca czy tak mniej więcej w połowie?

  • U mnie przed wymianą cylinderków, szczęk i bębnów po postawieniu ręcznego prawie do pionu koła i tak nie były blokowane.
    Po wymianie w/w części mniej więcej na 4 ząbku koła są na tyle zablokowane, że samochód nie stacza się na spadku.
    Ręczny nie trzyma na tyle mocno, aby w czasie jazdy zablokować tylne koła. Może to dlatego, że mam opony 205..