Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Temat utworzony · 618 Posty · 142190 Wyświetlenia
  • Wchodzisz do modułu wspomagania
    lub wybierasz
    [44 - Steering Assist] (from Chassis tab)
    Klikasz [Recode - 07]

    Kodowanie będzie miało postać 0001x1 gdzie zamiast literki X, wpisujesz cyfrę od 1 do 5.
    Zapisujesz dane.

    Niektóre stronki podają, że im wyższa cyfra tym lżejsze wspomaganie, ale może ma to związek z tłumaczeniem na język polski ?
    W każdym razie im wyższa cyfra tym lżej chodzi kierownica.

  • Witam, jestem nowy na forum. Od kilku tygodni walczę z usterką układu wspomagania w skodzie fabia 1.2 combi 2004r. Po wymontowaniu pompy, rozebrałem ją na części. Stwierdziłem ze łącznik platikowy , który łączy silnik z pompą zębatą jest wyrobione połączenie od strony pompy zębatej.( nie napędza pompy). Czy mogę dotoczyć ten łącznik z innego materiału np : aluminium lub mosiądzu?
    Proszę o pomoc w tej kwestii.
    Po rozerbaniu pompy nie wiem w które miejsce mam zamontować plastikowy wężyk? Proszę o podpowiedź najlepiej zdjęcie ? dziękuje za pomoc.

    prosze podpowiedzieć jak po zmontowaniu odpowietrzyć układ ? czy po prostu po nalaniu płynu i przekręceniu kilka razy kierownicą w lewo i prawo powinno byc dobrze?

  • Witam,

    Mam pewien problem ( a może i nie).

    Wswojej Fabii SDI 2001 rok wymieniłem osłony przegubów zewn., gumy stabilizatora oraz tuleje tylne wahacza.

    Po wyjechaniu od mechanika odczułem, że moje wspomaganie jakby osłabło. Zawsze wspomaganie chodziło pięknie, kierownica lekko się obracała, a teraz potrzeba większej siły.

    Co to może być?

    Pozdrawiam

    Jacek

  • Myślę, że to było spowodowane uszkodzonymi częściami które wymieniłeś, a teraz jest wszystko spasowane i ciasne.

  • Witam. Od kilku dni miałem problem ze wspomaganiem tzn. słabło działało jak mocniej skreciłem. Pojechałem do jakiegoś warsztatu i powiedzieli mi ze albo brakuje oleju w pompie albo pompa siada. Zasugerowali padniecie pompy koszt nowej masakra! Jednak pojechałem do kumpla co ma odpowiednie narzedzia. Odkreciłem akumulator oraz jego obudowe i oczom mym ukazał sie wlew do pompy wspomagania. Jak odkreciłem okazało sie ze plynu było na dnie wiec dolałem 200ml i wszystko smiga jak ta lala 🙂 <!-- s:) --> (dziwne ze gdzies ten płyn wyparował) Jedyny mankamet który mi został to że po odpieciu akumulatora szyby mi sie same nie domykają tylko musze trzymac guzik cały czas. i nie wiem co zrobic.

  • Odnośnie szyb o ile dobrze pamiętam w instrukcji obsługi jest myk co trzeba zrobić aby działały poprawnie po wyjęciu aku, teraz nie umiem sobie tego przypomnieć a nie mam instrukcji pod ręką

  • [b]Pinek[/b], na zlocie Wojtas mówił, że trzeba szyby "nauczyć" tzn. naciskasz przycisk w dół do samego końca i trzymasz guzik przez chwilę, a następnie podnosisz szyby do oporu i również trzymasz przycisk przez chwilę 🙂 <!-- s:) -->.

  • dokladnie tak trzeba:) ten guzik trzeba przytrzymac jakies 10 sekund po opuszczeniu/podniesieniu szyby

  • Witam, mam problem przy postawieniu właściwej diagnozy. Zapaliła mi się kontrolka od wspomagania i od razu wspomaganie padło i jakiekolwiek próby reanimacji typu odpięcie klemy z akusia nie pomogły. Sprawdzałem płyn i jest ok, bezpieczniki też, napięcie na akusiu mam od 13,98 do 14,20 ( nie wiem od czego zależy ta różnica ) Macie jakiś sposób na jednoznaczne stwierdzenie czy to czujnik czy pompa? Jeszcze myślałem nad podpięciem pod vaga ale nie wiem czy on jest wstanie wykazać co dokładnie padło.
    Będę bardzo wdzięczny za każdą rade.

    pozdrawiam

  • [quote="Farciarz"]Macie jakiś sposób na jednoznaczne stwierdzenie czy to czujnik czy pompa?[/quote]
    należało by podpiąć autko pod kompa i sprawdzić zarówno działanie czujnika skrętu jak i samej pompy. w grupie 16 lub 44 , i sprawdzić bloki pomiarowe.
    [quote="Farciarz"]myślałem nad podpięciem pod vaga ale nie wiem czy on jest wstanie wykazać co dokładnie padło. [/quote]
    tak - jest w stanie. czujnik pokazuje wartości kąta skręcenia, a pompa - obroty. Oczywiście w odpowiednich blokach pomiarowych.

  • dzięki za info, powiedz mi tylko dokładniej o co chodzi z tymi blokami pomiarowymi i grupami czy to trzeba mieć jakieś specjalne oprogramowanie do vaga? bo mam zamiar właśnie zakupić takiego vaga [b]http://allegro.pl/item1165694302.html[/b] i chciałbym się dowiedzieć czy to mi wystarczy do takiej diagnozy czy trzeba mieć coś ekstra.
    Z góry dzięki za odpowiedz

  • Kabel może być. sam mam identyczny.
    W vag pod adresem 44 masz wspomaganie.
    Odczytaj blok pomiarowy 002. Masz tam wychylenie kierownicy oraz obroty pompy. Powinny się te wartości zmieniać przy kręceniu kierownicą.

  • [quote="Farciarz"]o co chodzi z tymi blokami pomiarowymi i grupami czy to trzeba mieć jakieś specjalne oprogramowanie do vaga?[/quote]
    "zwykły" vag-com , polecam v.3.11 lub 4.09
    bloki pomiarowe to sa wartości odczytywane w poszczególnych grupach - w naszym przypadku bedzie to grupa 44.
    reszta jak pisze kolega [b]pawkrol[/b],
    testuj na zapalonym silniku.

  • Witam, pozwolę sobie odświeżyć temat.
    Wczoraj podczas powrotu do domu w czasie jady zapaliła mi się kontrolna od wspomagania i wspomaganie działa z tym że o wiele słabiej. Dodam że przed wyjazdem padał ulewny deszcz. Zauważyłem też że gdy przekręcam kluczyk w stacyjce nie słyszę pewnego dźwięku jaki był wcześniej... Znajomy podłączył mi go pod komputer a on o dziwo nic nie wskazywał ale domyślałem się że to wina jego sprzętu może być.
    Panowie, pomożecie? 🙂 <!-- s:) -->

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 18-08-2010, 18:59[/i] ][/size]
    Jako zagadkę dodam, że dziś podczas powrotu z pracy, odpalam samochód a tutaj jakby nigdy nic! Kontrolka zgasła i wspomaganie zaczęło działać jak dawniej...

  • Słuszna decyzja, ja wymieniłem samą pompe a za 4 miesiące maglownice, a w komplecie było by tanihttp://www.fcp.pl/forum/images/smiles/thumbup.gifej. nowa pompa daje widocznie większ ciśnienie i nie wytrzymuje uszczelnienie. :super: <!-- s:super: -->

  • Mdek może to było tylko jakieś zawilgocenie, obserwuj co się będzie działo dalej.

  • Witam wszystkich, od wczoraj mam problem z brakiem wspomagania w Skodzie Fabii 1,4 MPI. Pech chciał ze autko aktualnie chcę sprzedać a tu taka niespodzianka. Dodam, że od 3 tygodni autem nie jeździłem, pierwszy raz odpaliłem brykę w środę, nie było żadnych problemów, aż do wczoraj. Odpalam auto a kierownica działa jak w Polonezie i oczywiście świeci kontrolka wspomagania. Dzisiaj sprawdziłem bezpieczniki, wymieniłem nawet akumulator ale bez rezultatu. Dodatkowo odczytałem błędy Vagiem, jest ich dość sporo, czy ktoś pomoże zdiagnozować na podstawie tych kodów dlaczego nie mam wspomagania?
    Address 09: Cent. Elect.
    Controller: 6Q1 937 049
    Component: BORDNETZ-SG. 1S30
    Coding: 09234
    Shop #: WSC 13765
    5 Faults Found:
    01309 - Power Steering Control Module (J500)
    49-00 - No Communications
    01316 - ABS Control Module
    49-10 - No Communications - Intermittent
    01598 - Drive Battery Voltage
    07-10 - Signal too Low - Intermittent
    00906 - Horn (H1)
    28-00 - Short to B+
    00975 - Heated Rear Window (Z1)
    28-10 - Short to B+ - Intermittent

  • Zacząłbym od tego:
    01598 - Drive Battery Voltage
    07-10 - Signal too Low - Intermittent

    za mało prądu w akumulatorze. Moze być to przyczyną wyłączenia przez komputer wspomagania.

    Z drugiej strony:
    01309 - Power Steering Control Module (J500)
    49-00 - No Communications
    01316 - ABS Control Module
    49-10 - No Communications - Intermittent

    brak komunikacji sugeruje gdzieś przebicie, co by się zgadzało ze słabym akumulatorem - prąd ucieka.

    Jak u Ciebie ze sławetną gnijącą wiązką? (temat wielokrotnie wałkowany na forum)

  • Wiązka była zrobiona przez serwis, raczej powinno być OK. Na czwartek jestem umówiony u elektromechanika, sam nie dam rady. Dzięku za info.

  • Dasz rady, zdemontuj akumlator i podłącz go na 24h do ładowania na małym prądzie. Wspomaganie jest elektrohydrauliczne i dlatego przestało działać bo ma za mało prądu, a bateria przez te 3 tyg. sporo straciła prądu.