Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Temat utworzony · 618 Posty · 142348 Wyświetlenia
  • A mi fachowcy...

    i nie chodzi...

    teraz zamówiony jest inny czujnik z koncówką nr kat. DX, ten lepszy niby, podepniemy, skasujemy błąd, zobaczymy...a jeśli to nie czujnik to mnie szlak trafi :zakrecony: <!-- s:zakrecony: -->

    pozdro, thx jak narazie 🙂

  • Wymienili mi w ramach gwarancji czujnik na niemiecki z końcówką katalogową DX, skasowali błąd, wymienili też wtyczkę od zasilania pompy którą kupiłem w ASO gdyż była pęknięta, jak na razie jest dobrze,

    nie mrugają światła nie załącza się kontrolka, w poniedziałek mam dać znać jak będzie dobrze to zostaje z obecnym czujnikiem a tamten będzie reklamowany ale to już mnie nie interesuje 🙂 <!-- s:) -->

    jak będzie źle wrócę do punktu wyjścia...

    może komuś się przyda to info, pozdrawiam i dzięki : )

  • Witam
    Mam Fabie 1,9 SDI rocznik 2001 r. Dzisiaj mi się zaświeciła kontrolka od wspomagania i wspomaganie przestało działać. Jak mam sprawdzić poziom płynu od wspomagania? gdzie sie wogole znajdje zbiornik od płynu? czytałem na forum ze gdzieś pod akumulatorem? z góry dziekuje za odpowiedz

  • Sam kiedyś urządziłem akcje poszukiwawczą zbiorniczka. Po paru przekleństwach znalazłem go właśnie pod akumulatorem. Najprawdopodobniej trzeba tą obudowę ściągnąć żeby się do niego dostać. Widać go także bez ściągania ale o wymianie płynu nie ma co mówić. Z tego co pamiętam jest on widoczny z przodu obudowy. Bodajże zielony korek. Dobrze, że pytasz bo ja też mógłbym go wymienić.

  • zobacze dzisiaj czy sobie poradzę boję się tylko ze płyn bedzie ok ale nawliło mi cos innego 😞 <!-- s:( -->

  • No niestety nie znalazłem tego wlewu na płyn. Może się jednak okazać ze to jest zepsuty tzw. czujnik skrętu? Jak sprawdzić czy ona działa czy nie? Czy wystarczy zobaczyć czy przy skręcaniu kołem światło przygasa czy jednak bede musiał jechac do jakiegoś elektryka na odczyt VAG? Ile wogole taka wymiana czyjnika kosztuje?

  • Proponuje jednak VAG. Przy okazji będzie można sprawdzić czy nie ma problemu z czym innym.

  • Vag, jak wywali błąd czujnika wspomagania, to jest niestety to,

    nowy od 300-400zł + robocizna jakieś 30-50zł, ot tyle mniej więcej, radzę zakładać niemieckie czujniki nie czeskie,

    miałem problem z czeskim...gdy niemiecki chodzi znakomicie, uznali reklamację, także jak czujnik to z końcówką katalogową DX. dokładniej 6Q0 423 291DX

  • Czujnik skrętu nie daje żadnych błędów w vag-u. Przynajmniej ten TRW. Bardzo łatwo sprawdzić przy uruchomionym silniku wchodząc w blok wspomagania 44 i dać bloki pomiarowe. W pozycji 002 powinny być obroty pompy i "turn rate", czyli szybkość skręcania. Należy obserwować to i jednocześnie kręcić kierownicą. Jeżeli przy skręcaniu nic się nie zmienia, to jesteśmy 350 zł w plecy 🙂 Tyle mniej więcej nowy czujnik i trzeba jeszcze oddać stary 😞 Wymienić można samemu, chociaż jest to czasochłonne i potrzebne długie narzędzia. Jak ktoś nie lubi leżeć pod autem i rozkręcać pół samochodu, to trzeba jednak do warsztatu 🙂 <!-- s:) -->

  • A 00816? - Sensor wspomagania kierownicy.

    (czujnik TRW)

  • Nie miałem tego błędu. Widocznie mogą być różne przyczyny awarii czujnika. Jak nie ma błędu, a wspomaganie szwankuje, to trzeba sprawdzić tak, jak pisałem 2 posty wyżej.

  • ok dzieki za informację. muszę w końcu jechać na odczyt tego VAG 🙂 <!-- s:) --> Narazie jeżdzę jest generalnie spoko, tylko przy parkowaniu troche ciezko kierownica chodzi

  • ja mam taki problem ze raz mi chodzi pompa raz ne co to możne by??????

  • Viza3 - Skąd wiesz że raz Ci chodzi a raz nie?
    jeśli jest tak jak mówisz to jest jedna sprawa a jeśli poprzez zdanie "raz chodzi a raz nie" uważasz zapalenie się kontrolki wspomagania to co innego, ogólnie przydało by się sprawdzić parę rzeczy, jeśli mogę wiedzieć co dotychczas sprawdzałeś?
    chyba ze problem już rozwiązany,
    pozdro

  • Skoda Fabia 1,4 64KM.
    Szukałem na forum podobnego problemu z jakim przyszło mi się dziś zmierzyć, nie znalazłem.
    Podczas jazdy w jednym momencie zaświeciła mi się kontrolka od wspomagania układu kierowniczego, wycieraczki przednie zaczęły pracować na najwyższym biegu, kierunkowskazy przestały działać, ale układ wspomagania kierownicy działał poprawnie. Zatrzymałem się wyłączyłem silnik, wyjąłem kluczyk ze stacyjki a wycieraczki dalej pracują na maksa.
    Zdjąłem klemę z akumulatora, założyłem z powrotem wszystko wróciło do normy, ale nie wiem na jak długo.
    Czym mogło to być spowodowane i czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem??
    Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale dziś rano podczas skręcania zgasł mi silnik, a zdarzenie które opisałem powyżej również miało miejsce zaraz po wykonaniu manewru skrętu.

  • Coś się z^*$-psuło 😞 <!-- s:( -->
    po 1, jeśli czytałeś tematy z listy "wspomaganie" w funkcji szukaj z zaznaczoną opcją -szukaj wszystkich słów-, to
    powinieneś wiedzieć, że to co zrobiłeś raczej nie rozwiąże problemu, raczej go opóźni i daje rękę, że stanie się tak znowu, i na moje oko strach tak jeździć,
    podpinałeś kompa? pierwsze co to podpiąć, zobaczyć jakie błędy, zapisać,ew wykasować,
    myślę że temat do działu elektryka bo w niej jest problem, podepnij kompa i będzie wiadomo,
    czy akumulator jest ok? w sensie naładowany jak trzeba? masz możliwość spr napięcie multimetrem?
    ew wiązka kabli na podlóżnicy, sprawdziłbym jej stan jeśli nie sprawdzałeś było o niej wiele tematów, może gniją Ci tam kabelki,
    polemizował bym co do poprawnego działania układu kierowniczego skoro zapaliła się kontrolka to układ powinien przejść w tryb awaryjny, bo wątpię że kontrolka zapaliła się tak o sobie bez załączania awaryjnego.
    A kontrolka od airbag, wspomagania, abs? świeciły się? może któraś świeci się nadal?
    na razie tyle bym zrobił, i w zależności od tego co by wyszło działał dalej, daj znać jak wygląda sytuacja.

  • Na pierwszy rzut oka wygląda na zwarcie w słynnej gnijącej wiązce kabli. Koniecznie sprawdź jej stan.

  • dstojek masz racje.Padła cała wiązka.Jak mechanik ją rozplątał to woda z niej ciekła.Przewody były wszystkie popuchniete.Wszystko wyciął i wstawił nowe.Robił to 4 godziny.Na razie jezdże i jest wszystko OK.

  • Wiem ze temat przewijal sie juz wielokrotnie, ale mimo wszystko opisze swoje objawy.
    Samochod: Fabia kombi 1,4 50kw 2002 silnik AME
    Wspomaganie: na gumie przy lewym kole napois SMI, na wspomaganiu napis KOYA
    Objawy: w pewnym momencie zapalila sie kontrolka kierownicy i przesatalo calkowicie dzialac wspomaganie.

    Sprawdzone:

    • plyn we wspomaganiu jest
    • bezpieczniki sprawdzone
    • sprawdozny na komputerze 0 bledow, czujnik skretu tez sprawdzony i jest OK
    • odpialem 3 wtyczki kabli dochodzacych do wspomagania i sprawdzilem czy jest napiecie na tym najwiekszm, napiecie dochodzi (zrowno na odpalonym silniku jak i zgaszonym)

    Nigdy wspomaganie nie sprawialo problemow, po prostu w pewnym momencie padlo. Jakies pomysly?

  • Przy padniętym czujniku objaw jest , iż przerywa przynajmniej ja się z innym nie spotkałem, natomisat jeśli Ci całkowicie nie działa nie wykluczone, że pompa hydrauliczna padła.
    Sprawdź jeszcze ładowanie alternatora (13,8 - 14,4) i naładowanie baterii jak tu coś będzie nie tak to wspomaganie również nie zadziała.