Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Zablokowane drzwi, problemy z zamkami - temat zbio

Temat utworzony · 95 Posty · 49302 Wyświetlenia
  • Witam

    Zblokował mi się zamek przy drzwiach tylnych, prawych. Nie działało podnoszenie rygla (centralnie czy też od wewnątrz). Czasami radziłem sobie tak, że uderzałem w drzwi przy otwieraniu z pilota no i się otwierały te drzwi a teraz już nie chcą (są otwarte drzwi i zaryglowany zamek - nawet nie można jeździć autem 😞 <!-- s:( --> )
    Zdjąłem boczek (może i dobrze, bo w końcu sylikonem uszczelnię drzwi), ale nie mam problem z tą blachą:(
    Mam szczęście o tyle, że jest odkręcana ale nie wiem jak ją wyjąć. Listwa od podnoszenia szyby jest do niej przynitowana. Próbowałem wyjąć ją przy otwartej/ zamkniętej/ w połowie otwartej szybie i nic 😞
    Może ktoś pokierować mnie jak ją odsunąć tak by dostać się do zamka?
    Drugie pytanie, jak odczepić zewnętrzną klamkę?

    Pozdrawiam
    Karol

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 08-07-2012, 22:51[/i] ][/size]
    Dla potomnych - aby wyjąć blachę należy opuścić szybę tak aby przez spory, okrągły otwór w niej było widać takie białe/ kremowe tuleje plastikowe. To są tuleje trzymające szybę z całą windą. Ja wyjąłem tą małą tulejkę przez wkręcenie w nią wkręta i później kombinerkami ją wyjąłem. Ważne aby wkręt nie był za gruby ani za głęboko go nie wkręcać. Z wyczuciem 😉 Tak by wyszła. Potem tą dużą lekko się wypycha do środka i gotowe. Po wykręceniu (jeśli się ma nie nitowaną tą blachę) śrubek mocujących można wyjąć blachę. Są do niej przyczepione (w mojej wersji) przewody elektryczne oraz cięgno od klamki wewnętrznej jak i rygiel/ bolec blokowania zamka.
    Samo wyjęcie kasetki sprowadza się do:

    1. odkręcenia dwóch śrub mocujących od zewnątrz drzwi (klucz spline ale mi się imbusem udało 😄 )
    2. wyjęcie zaślepi niedaleko tych dwóch pierwszych śrub
    3. poluzowanie śruby na torkx 20 w otworze po zaślepce
    4. wyjęciu maskownicy wkładki zamka
    5. w klamce jest linka od otwierania drzwi z zewnątrz - płaskim śrubokrętem wypinamy ją i zamek jest nasz
    6. wypinamy cięgna, linkę, odłączamy przewód i można z nim robić co się chce. Aby go rozkręcić to w pierwszej kolejności musimy odkręcić 2 śruby torx, jedna 20 a druga może 10 - nie pamiętam, wtedy po wypięciu 3 zatrzasków rozłączamy cześć od CZ od reszty kasetki (pozostanie połączenie krańcówki od zamkniętych/ otwartych drzwi). Reszta wg uznania 😉
  • Mam pytanie dot. zdjęcia tylnych drzwi z zawiasów - czy ktoś to robił? Jeśli tak, czy jest to trudne? Na co uważać, itp.?

  • Tak zapytam, dlaczego chcesz całe drzwi zdejmować?

  • [b]MirekS[/b], ponieważ potrzebuję mieć dobry dostęp do progu - prace lakiernicze.

  • [quote="rufus"]Mam pytanie dot. zdjęcia tylnych drzwi z zawiasów [/quote]
    nie ma z tym problemu - przecież drzwi na linii produkcyjnej są osobno składane a na koncowym montażu tylko zakładane na zawias i podpinana kostka. jeśli samego zawiasu nie ruszysz, to nie ma sie czego obawiać. one bedą miały swoją pozycję po montażu.

  • [b]kapi[/b], dzięki za podpowiedź 🙂 Czuje się teraz pewniej przed tym, co chcę zrobić 😄 <!-- s:D -->

  • Mam pytanko. Zamek u siebie jakoś zreanimowałem no i na razie działa chociaż raz już mu się znów pogorszyło. Od wstrząsów przestawiają się te plastiki przy silniku (czarna plastikowa obudowa).
    Myślę, ze skoro nowe są po 70-80zł to nie warto czekać na powtórkę z historii i wymienić zamek bo zdarzało się się zamek zarówno potrafił się nie otworzyć (zablokowane drzwi) jak i nie zamknąć opuszczając auto (teraz muszę sprawdzać za każdym razem, czy mam zamknięty samochód)
    Chcę wymienić zamek jednak wydaje mi się, że widziałem już przynajmniej 2 podobne modele zamków. Czy jest sposób określenia serii numeru seryjnego posiadanego zamka tak by dobrać nowy bez jego wcześniejszego wymontowania? Trochę pracy z tym jest i chciałbym to zrobić dopiero przy wymianie.
    Na allegro znalazłem np taki zamek:
    http://allegro.pl/zamek-tyl-prawy-skoda-fabia-octavia-seat-leon-nowy-i2569408970.html<!-- m -->
    Czy to jest jakiś zamiennik oryginału (niska cena)? Jeśli to zamiennik to delikatne różnice pewnie właśnie stąd wynikają i nie ma się co przejmować, że nie będzie pasował.

  • [b]karster[/b], podany z aukcji to VIKA - zamiennik.
    jest możliwość ale trzeba to sprawdzić, poprzez wprowadzenie danych samochodu ( pełnego wyposażenia) do katalogu części, wtedy system "wybiera" tylko te elementy, które pasują do naszego wozu.

  • witam wszystkich
    i mnie dopadł opisany problem. nie mogę otworzyć drzwi prawych tylnych. zamek zaryglował się na amen. Podpowiedzcie gdzie w okolicach katowic mogę naprawić-usunąć usterkę. Rozumiem że tylko wymiana zamka wchodzi w grę

  • Witam

    Wymiana zamka jest prosta.
    W moim przypadku zamek odpowiadał posłuszeństwa prawdo podobnie z powodu szczotek silniczka. Wymieniłem sam silnik no i jeżdżę już drugi miesiąc awaryjnie bez boczków na prawych tylnych drzwiach by ew mieć dostęp do zamka gdyby znów odmówił posłuszeństwa a jednak działa.
    Zamek który kupiłem z aukcji, której link wcześniej podałem nie współpracował z moim autkiem 😞 Gdy ryglowałem drzwi przyciskiem w drzwiach kierowcy to wszystkie drzwi zamykały/ otwierały się kilka razy a na końcu uzbrajał się alarm. Sprzedawca bez problemu wymienił mi zamek wiec warto mu zaufać. Teraz mam nowy w kartoniku ale nawet nie sprawdzałem czy jest kompatybilny z moją, fabryczną instalacją CZ. Chciałbym to sprawdzić chociażby po numerach jednak w moim aucie ktoś wszelkie wlepki pozrywał 😞 <!-- s:( --> Nie wiedzieć po co...

    PS. Gdy miałem już zablokowane drzwi (wiele razy to było) to aby je otworzyć dosłownie waliłem pięścią w okolice zamka, szarpałem wewnętrzną klamką no i skutkowało 🙂

  • PANOWIE I PANIE HELP !!!

    Sprawa wygląda tak:

    • zaryglowane drzwi prawy tył
    • zamek centralny (seryjny) dziala (chyba) bo widze ze cięgno z zamka się przemieszcza
    • linka od wewnątrz też chodzi - nie przycina się w żaden sposób
    • klamka od zewnątrz jakby dziwnie pracyje jakoś tak tępo ....
    • reasumując nie mogę otworzyć drzwi ....
    • linka która idzie od zamka do klamki jest prawidłowo wpięta do klamki

    ps. mam już ściągnięty boczek

    słucham propozycji ....
    Dzięki !

  • Klamka dziwnie chodzi? Nie możesz otworzyć drzwi od zewnątrz czy wcale? Klamka od zewnątrz może być przyhamowywana tą śrubą od jej blokowania (od szczytu drzwi czarna zaślepka na wysokości klamki) Trzeba ją dokręcić/ poluzować tak by było dobrze.
    Jeżeli wszystkie linki pracują poprawnie a nadal nie możesz otworzyć zamka to uległ on uszkodzeniu w środku. Posiadam taki zamek nowy, nieużywany VIKA. Miałem wymienić u siebie ale go wygląda na to, że zregenerowałem (uszkodzony był silniczek).

  • nie mogę w ogóle otworzyć ani od wewnątrz ani od zewnątrz z tym że klamka zewnętrzna tak dziwnie chodzi hmm jakby tak drętwo czy cos brauje mi słowa zeby to opisać

    ps. jak mogę otworzyć drzwi które są zamknięte i zablokowane ? w tym przypadki ??

  • Sam sobie odpowiem 😛 <!-- s:P --> udało mi się bez większych strat otworzyć te drzwi. Rozwierciłem szyld przy klamce tak aby mieć dostęp do linki która wczepia się w klamke następnie odczepiłem ta linke i drzwi otworzyły się od środka.

  • Jakiś czas temu kluczyk do zamka ciężko wchodził, więc użyłem odmrażacza do zamków z gliceryną i pomogło, klucz teraz wchodzi gładko, ale pojawił się problem taki, że podczas jazdy na nierównościach zamek automatycznie się rygluje, na następnych nierównościach się odrygluje i tak w kółko. Jak to naprawić?

  • Masz uszkodzoną krańcówkę w zamku kierowcy, rozwiązaniem jest jej wymiana. U mnie padła ponad rok temu, org. krańcówki w sprzedaży nie ma, kupiłem zbliżoną, wytrzymała rok i się rozsypała. Z dwa tyg. temu kupiłem zamiennik org. zamka dydykowany do fabii I, octwii I za 125zł, założony i pracuje poprawnie. Org. zamek kosztuje 570zł.

  • Problem wydaje się że sam ustąpił, ale teraz pojawił się kłopot z ryglowaniem za pomocą przycisku na drzwiach (ten obok przycisków otwierania okien) po jego naciśnięciu ryglują się wszystkie drzwi oprócz drzwi kierowcy, grzybek od strony kierowcy tylko lekko drgnie, zaś zamykając z kluczyka wszystkie drzwi ryglują się bez problemu.

  • Witam. Mam problem z drzwiami kierowcy w F1. Problem prawdopodobnie tkwi w zasilaniu zamka, ponieważ rygielki chodzą we wszystkich drzwiach i pozostałe drzwi można otworzyć bez problemu z zewnątrz/wewnątrz. Drzwi kierowcy nie otwieraj się z zewnątrz/wewnątrz pomimo, że rygielek jest w górze.
    Problem pojawił się po podłączeniu prostownika do aku - padł bezpiecznik w prostowniku. Po wymianie go, odłączeniu aku (wcześniej nie odłączyłem), prostownik działa. Ale pojawił się problem z drzwiami i odpaleniem auta - rozrusznik kręci ale silnik nie odpala - stąd wnioskuję, że spalił się jeszcze bezpiecznik gdzieś w aucie. Ale jak się pewnie domyślacie, moje obawy budzi to, że sporo bezpieczników odpowiedzialnych za zabezpieczenie sterowników różnych urządzeń znajduje się we wnęce w desce za drzwiami kierowcy.. Czy może być tak, że "poleciał" bezpiecznik gdzieś pod maską? Jeśli jednak za drzwiami schowany jest odpowiedni bezpiecznik, to jak się do niego dostać??

  • ja miałem podobny problem F1 comfort combi drzwi kierowcy.Inne drzwi się otwierają normalnie ale kierowcy nie(pomimo że rygielek jest w górze)ja przesiedziałęm przy tym 4 godziny (zrywając zaczepy z tapicerki)dostałem się do blachy i tyle.W klamce od zewn. strony jak spojrzałem w strzelinę gdzie wchodzi szyba i widziałem że od tej klamki idzie jakaś linka z plastikiem która się odczepiła od czegoś. Pojechałem do mechanika coś tam pogmerał w strzelinie gdzie jest szyba i drzwi się odblokowały w ten sposób że od wewn. strony je otworze normalnie ale żeby założyć tą linkę od klamki to muszę zdemontować całą blachę na której są prowadnice szyb żeby sie tam dostać do zamka.

  • Sprawa okazała się banalnie prosta do rozwiązania - trzeba było pociągnąć za klamkę i wyczepić linkę. Problem opisany już chyba nawet w tym wątku - linka za mocno naciągnięta i centralny/alarm traktował to jakby ktoś trzymał za klamkę.