Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Światła do jazdy dziennej

Temat utworzony · 112 Posty · 55866 Wyświetlenia
  • to jest twoje auto i Ty sobie robisz przy nim to co uważasz za stosowne 🙂 <!-- s:) -->

  • Panowie i Panie 🙂 <!-- s:) -->
    wpadłem na fajny pomysł świateł do jazdy dziennej LED do Fabii 2 w stylu Fabia 2 RS :cfaniak:

    Potrzebujemy:

    jeśli ktos nie ma halogenów w swojej fabce to halogeny + ramki do zderzaka,
    przewód około 5 m,
    bezpiecznik z oprawką,
    oczko do przykręcenia masy,
    2 halogenki LED 13W (1,5W) 12V np. firmy POLUX (Castorama 19,87zł/szt) - jak ktoś woli to może kupić 20W ale 13W świecą wystarczająco jasno!,
    silikon biały lub bezbarwny duża tuba,
    2 baloniki do uszczelnienia halogenów,
    plastikowe opaski zaciskowe,
    i w zależności od pomysłu instalującego przełącznik lub/i przekaźnik.

    Mając taki zestawik rozbieramy halogeny, wklejamy na silikon w klosze halogenów halogenki LED (uwaga aby wkleić oba halogenki pod takimi samymi kątami żeby nie świeciły jeden w górę, drugi w dół) 🙂 kiedy silikon wyschnie następnego dnia przystępujemy do montażu.
    Celowo pomijam sposób podłączenia elektryki bo to zależy od fantacji i ilości czasu tego kto instaluje - można to zrobić na kilka sposobów. Ja halogenki podłaczyłem równolegle względem siebie następnie węzeł masy i plusa, na plus wrzuciłem bezpieczk, masa do akumulatora na klamrę, plus do kabiny z przekaźnikiem podepnę pod stacyjkę, dodatkowo wyłącznik, którym odetnę obwód jeśli zapalę światła mijania - nie chiało mi się projektować skomplikowanej instalacji 🙂
    Odradzam podpinanie się pod postojówki bo to jest bez sensu - po to instalujemy światła dzienne aby nie musiały świecićw czasie jazdy żane inne świecidełka jak tył, powietlenie tablicy, mijania i pozycyjne...

    Fotki wkrótce.

  • pomysł dobry ale chyba halogeny z castoramy nie mają homologacji więc nie są to żadne światła dzienne 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="barpik"]pomysł dobry ale chyba halogeny z castoramy nie mają homologacji więc nie są to żadne światła dzienne 🙂 <!-- s:) -->[/quote]

    martwisz się tym? Jak dobrze to wykonasz to nikt się nie przyczepi, wszystkie homologacje masz nabite na kloszach halogenów które zaadoptujesz jako oprawy.
    Dodatkowo jeśli jesteśz tych, którzy się bardzo boją to możesz kupić ledy o temperaturze barwowej żółtej - będą wyglądać jak zwykła żarówka (nie będąświecić na lekko niebieski kolor jak białe ledy)

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 01-10-2010, 12:08[/i] ][/size]
    wrzucam kilka fotek obrazujących efekt pracy 🙂

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9825a16dcc662a44.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6430b60e8a8a73bd.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c09de4fa14fe2e5e.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f6521aa20b6cb02d.html

    Podłączenie: ja podłaczyłem się po zapłonie pod czarno czerwony przewód stacyjki plusem a minus na akumulator, dodatkowo zainstalowałem przekaźnik i wyłącznik całkowicie odcinający obwód na desce rozdzielczej.

  • niestety muszę cie zmartwić z zaadaptowania nic nie wyjdzie Halogeny przeciwmgielne nie maja nabitej homologacji do jazdy dziennej RL E,, a na każdej stacji to sprawdzają chyba że po pieczątke jedziesz na rowerze z dowodem w kieszeni ale nawet najmniejsza stłuczka nie z twojej winy i bedzie problem z odszkodowaniem bo wiadomo ubezpieczyciel czepia sie najmniejszych szczegółów żeby pomniejszyć bądź nie wypłacić odszkodowania wiem bo miałem taką sytuacje i pan co wyceniał powiedział tylko tyle "dobrze że sa to światła homologowane bo inaczej mógł by pan zapomnieć o odszkodowaniu w pełnej kwocie " i ten jego uśmieszek

  • nie powiem Ci jak bardzo mnie to martwi bo i tak nie uwierzysz :hurra: <!-- s:hurra: -->

  • Ale wygląda ładnie , nie powiem 😉 <!-- s;) -->.

  • Ale zawsze można sciągnąć światła przed przyjsciem ubezpieczyciela.Ja miałem lekką stłuczke robiłem bez gotówkowo to dopiero po dwóch dniach przyszli zrobić zdjęcia a że szyby czarne z przodu to mnie warsztat poinformował że moge mieć problem z odszkodowaniem bo zdażył sie taki im przypadek,dogadałem sie 50zł dostali i wsadzili z innej fabi na czas zdjeć

  • Moim zdaniem nie widzę zasadności kombinowania i montowania świateł dziennych nie homologowanych. Przeciez na rynku są takie światła homologowane. Ktoś juz opisywał jak je zamontowac w miejsce halogenów w Fabii. Dlatego dla mnie to głupota. Jeżeli jednak nie potrzeba sie przejmowac policją to opisze sytuacje która całkowicie potwierdza zasadę ze wszytsko jest ok dopóki jest dobrze. Sytuacja była następująca: gość jadący tico przy wjeździe na rondo nie ustapił pierwszeństwa samochodowi poruszającemu sie po rondzie a było to mondeo i było bum. Oczywiscie bez wątpienia wina tico i nawet sie właściciel nie sprzeczał. Gdy przyjechała policja na pierwsze co zwrócili uwage to to że mondeo miało nie homologowane ksenony. Gdy to tico usłyszał to stwierdził że on przez te światła nie ocenił poprawnie odległości. Wniosek taki że winny był kierowca mondeo. Zapewne z ubezpieczycielem tez miał problemy bo oni szukaja dziury w całym ale wszytko zgodnie z prawem. Pewnie nie trzeba sie tym przejmować że nie jest homologowane ale potem niech nikt nie ma pretensji do nikogo ze inni zachowują sie nie poprawnie skory my też nie jestesmy idealni. Kolega potwierdza zasadę że Polak potrafi kombinować i że bedzie mądry po szkodzie. Ale w sumie to Jego pieniądze i Jego cyrk. Powodzenia i życzę szczęścia.

  • [b]enemik[/b], a jak z legalnością tego rozwiązania? Przecież jeśli to jest ori przeciwmgła, to nie ma nabitej homologacji RL, co powoduje, że jak trafisz na upierdliwego Miska, jest kłopot. Sam kminiłem to samo u mnie, i jest to średnio legalne. 😕 <!-- s:/ -->

  • akurat to co do zgodnosci z przepisami to nie odważył bym się zamontować co by nie miało homologacji a właśnie sie mylisz ma nabite na szkle RL i E20 więc wszystko jak najbardziej legalne przeciwmgielne mają gładke szkło a te jak było napisane mają "ryflowane"
    nie ba\wił bym się w przerabianie przeciwmgielnych to są lampy fabrycznie przeznaczone do jazdy w dzień o takie jak tu http://allegro.pl/lampy-do-jazdy-dziennej-dzienne-wesem-homologacja-i1294804160.html co prawda że jak ktoś ma słabszy wzrok to najpierw paluchem po szlke musi przejechać a potem przeczytać ale jest wybite ale to juz niech miśki idą do okulisty 😄 <!-- s:D -->

  • A widzisz. Czyli wszystko hula. 😉 <!-- s;) -->

    Pytam dlatego, że zaczął mnie interesować temat świateł do jazdy dziennej, ponieważ wkurza mnie świecenie bez sensu wszystkiego. Tyle tylko, że w Fabii I przedliftowej jest problem z włożeniem ich w takie miejsce, żeby nie było wsi. Można kupić diodowe i dać na kratki, ale dla mnie to trąci argotuningiem, i dlatego myślałem o miejscu przeciwmgły. Tyle, że przedliftowa Fabia ma te śmieszne przeciwmgielne i nie mam pojęcia, co wymyślić. 😕

  • widziałem tej samej firmy tylko takie bardziej prostokątne ale trzeba by było mocno porzeźbić chyba że mozna by wyciągnąć tą kratkę co jest koło p.mgły i w to miejsce zamontować naprawde nie wiem jak by to można rozwiązać w sumie to rozwiązanie widziałem w F2 i tak pomyślałem żeby pokombinować

  • [b]MatCar17[/b], zmien zderzak 🙂 <!-- s:) -->

  • Jest to jakiś koncept, ale w związku z tym, że dziennie studiuje i ledwo mi starcza na utrzymanie tej bryki, wyrzyganie +- 500 zł na zderzak i lakierowanie jakoś mnie nie przekonuje, przynajmniej na razie. Ale rozwiązanie [b]enemika[/b] jest dla mnie wzorem. 😄 <!-- s:D -->

  • A może ktoś montował w F1 okrągłe dzienne, ale LED-owe? Może coś ktoś polecić? 🙂 W ofercie Helli są fajne halogeniki, ale drogie pioruńsko... Może innych firm? 🙂 <!-- s:) -->

  • Ja bym świateł ledowych nie montował bo je kradną bo zbyt ładnie wyglądają i pasują.

    Z helli są fajne halogenki 6 watowe (dzienne) za 250 zł . One nie są okrągłe ani prostokątne. Kiedyś one były droższe (311+vat)
    Z philipsa są ledówki (paski) za 500 zł . troche drogo.
    Z osrama są tweż ledówki takie jak z philipsa za około 200 zł + wysyłka.

    O takie światła zapytaj się w intercarsie

    Looknij tu też >> http://www.sklep.neoled.pl/3817,0,ŚwiatŁa_led_do_jazdy_dziennej.html<!-- m --> <<

  • Też mam F1 przez liftem i będę kombinował jak tylko się ociepli. Fakt faktem zaślepki w zderzaku są ni przypiął ni wypiął. Jak coś wymyślę to zamieszczę zdjęcia ze swoich wypocin. Koncepcja już jest tylko czasu brak na realizację.

  • Ja mam po FL więc te zaślepki są całkiem sensowne. Uważam natomiast, że LED-owe linijki nie wyglądają ładnie w Fabii, ale w wersji przed FL nie bardzo da się coś innego wymyślić. Znalazłem w ofercie Helli fajne światełka - 2PT 009 599-801. Widzę, że z ich dostępnością nie jest najlepiej. Zrobię zwiad w Intercarsie - po ile Hella i inne produkty 🙂 <!-- s:) --> Znalazłem je [b][url=http://www.enatruck.pl/sklep.php?grupa=47]tutaj[/url][/b], ale cena z nóg zwala.