Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Światła do jazdy dziennej

Temat utworzony · 112 Posty · 55866 Wyświetlenia
  • [quote="robgold"][quote="Wojtas"]...bo jak xenon sie "przepali" to nie jest tania opercaja go wymienic 😞 <!-- s:( -->[/quote]

    Od kiedy xenon sie przepala ? ...[/quote]

    dlatego napisalem w cudzyswloiu 😛 slowo "przepala" 😛

    chodzi mi o wylaczanie silnika .. jaki to ma wplyw na gaszenie xenonu :?: gdzies kiedys uslyszalem ze przy zwyklych zarowkach lepiej jest je najpierw wylaczyc a potem dopiero silnik ... nie upieram sie przy zadnych z wyzej wymienionych twierdzen tylko chce wprowadzic dyskusje na ten temat poniewaz jest kilka opini 🙂

  • [quote="Wojtas"]gdzies kiedys uslyszalem ze przy zwyklych zarowkach lepiej jest je najpierw wylaczyc a potem dopiero silnik ..[/quote]

    Na forum, MirekS ma taka zasade, ja rowniez i pare osob innych. 🆗 <!-- s🆗 -->

  • no wlasnie dlatego mam obawy ... wole przekrecic niz zastanawiac sie czy xenon nie siadzie .. 😞 <!-- s:( -->

  • ...no można mieć różne zasady - ale jakie jest uzasadnienie( a może to jakaś nowa religia;) )-ja nonstop zapominałem wyłączyć światła po zakończonej jeździe (przy zepsutym czujniku otwarcia drzwi auto stało kilka godzin "na światłach")- potem zimą odpalałem silnik (mam diesla) z dusza na ramieniu.

    Proszę mi wytłumaczyć czy przy wyłączeniu silnika równocześnie ze światłami następują jakieś skoki napięcia w obwodach?(takie które nie zostają wyeliminowane przez zabezpieczenia instalacji?)

  • [quote="Zygus"][quote="Wojtas"]gdzies kiedys uslyszalem ze przy zwyklych zarowkach lepiej jest je najpierw wylaczyc a potem dopiero silnik ..[/quote]

    Na forum, MirekS ma taka zasade, ja rowniez i pare osob innych. 🆗 <!-- s🆗 -->[/quote]

    URBAN LEGEND .... pierwszy raz slysze (bez obrazy) taka bzdure. Przy wylanczaniu silnika napiecie w instalacji spada z 14,4V do 12,5V i zadnej zarowce jeszcze w zyciu nie zaszkodzilo obnizenie napiecia, wrecz przeciwnie, obnizenie napiecia wplywa na zywot zarowki (wydluza go). O wiele bardziej szkodliwe jest podnoszenie napiecia w gore co nie ma miejsca.
    W przypadku ksenonow przetwornica dba o to aby odpalic je w sposob taki aby nie zabic instalacji i nie tworzyc udarow pradowych. Nazywa sie to ukladem soft-startu czy jak kto woli miekkiego startu.
    Jedyne z czym sie moge zgodzic to fakt ze jesli wlaczymy swiatla po czym przekrecimy kluczyk to on zgasna na czas krecenia rozrusznikiem. Takie mryganie jest szkodliwe dla zarowki. Natomiast nie ma zadnych podstaw ani przeciwskazan aby wylanczac aut z wlaczonymi swiatlami.

    Tak przy okazji. Ostatnio jezdze zastepczym Nissanem NOTE i musze przyznac ze fajnie tam rozwiazali problem swiatel. Po wylaczeniu stacyjki i przy wlaczenych swiatlach swieca one tak dlugo az nie otworzy sie drzwi kierowcy. Otwarcie drzwi kierowcy wylancza wszelkie oswietlenie zewnetrzne. Jesli chce sie wlaczyc swiatla postojowe trzeba wylaczyc i wlaczyc (przekreci manetka) swiatla przy wylaczonym silniku. Fajny bajer cos jak w Fiacie 🙂

  • [quote="robgold"]URBAN LEGEND .... pierwszy raz slysze (bez obrazy) taka bzdure.[/quote]

    Nie obrażam się bo i nie ma o co, możesz to traktować jako bzdurę, ale jest ona bardzo skuteczna odkąd ją stosuję nie przepaliła mi się żadna żarówka, zresztą nie tylko mi, a trwa to już parę lat, za to na początku jak kupiłem fabkę w dwa lata wymieniłem jak pamiętam trzy żarówki, wtedy też rozmawiałem na ten temat z znajomym elektrykiem z ponad 20 letnim stażem i on mi to właśnie doradził, przy okazji napominając, iż elektryka w fabii jest szczególnie na opak wykonana i nie każdy elektryk się jej chwyci.
    [b]Ty[/b] masz swoje zdanie na ten temat, [b]On[/b] ma swoje - ja ufam jemu i dzięki temu mam więcej w portfelu 🙂 <!-- s:) --> .

  • Posiadam automatyczny włącznik świateł do jazdy dziennej. Muszę jeden przewód podłączyć do zasilania z alternatora. czy może któryś z klubowiczów doradzić gdzie najlepiej się wpiąć, np pod który bezpiecznik i w okolicy najlepiej bezpieczników.
    Z góry dzięki.

  • [quote="robgold"]
    Fabia ma fabrycznie wyprowadzony styk TFL - Tagfahrlicht, czyli siwatła dzienne przednie. W Polsce w zadnej fabi ten styk nie jest obsadzony...[/quote]
    Nie mam zielonego pojęcia co to jest styk TFL i co to za drucik oporowy. Natomiast byłem w poniedziałek w ASO (na marginesie niech ich szlak trafi) i mają tam do fabki coś co nazywają modułem - automatyczne światła + "droga do domu". Kosztuje to niecałe 80 PLN.
    Gdyby ktoś wiedział co dokładnie oni oferują ( jakiś przekaźnik???) i wiedział jak to samemu podłączyć ( może właśnie do tego styku TFL???) to będę wdzięczny za info. Chętnie bym to kupił i sobie założył.
    80 PLN to mniej niż jedno zapomnienie świateł i spotkanie z niebieskimi. Chyba warto?

  • [quote="imcpan"]80 PLN to mniej niż jedno zapomnienie świateł i spotkanie z niebieskimi. Chyba warto?[/quote]

    Za ok 30 zl masz jakis przekaznik, ktory ktos oferowal strone czy dwie wczesniej.

  • [quote="Zygus"]Za ok 30 zl masz jakis przekaznik, ktory ktos oferowal strone czy dwie wczesniej.[/quote]

    Zgoda Zyguś, ale jeśli chodzi o elektrykę w Fabii to jakoś mam sporo obiekcji przed wkładaniem nie oryginalnych elementów. Może jestem przewrażliwiony, ale wiem, że Fabia ma bardzo wrażliwą elektronikę i nawet małe przekroczenie dopuszczalnych tolerancji może powodować różne dziwne objawy.

    A co do tych automatów z pierwszej strony, to robgold sobie chwali bo je produkuje (choć oczywiście jeśli się mylę to PRZEPRASZAM robgolda!!!!) a orfeusz pisze tylko o prostym montażu, a o użytkowaniu już nie. Ja jeszcze podjadę przy okazji do ASO i poproszę żeby mi pokazali ten automacik, pospisuję jakieś symbole i zobaczymy ile taniej można to kupić poza ASO.

  • Zapewne oba urzadzenia dzialaja tak samo, tyle ze jak wszystko inne w aso musi swoje kosztowac.

  • [b]Zygus[/b] ma rację odnośnie działania, najważniejsze, żeby było prawidłowo wpięte w układ elektryczny autka.
    Ja osobiście mam już taki wyrobiony odruch, że po odpaleniu motorka włączam światła, nadmuch i radio dopiero jadę.

  • [quote="imcpan"][quote="robgold"]
    Fabia ma fabrycznie wyprowadzony styk TFL - Tagfahrlicht, czyli siwatła dzienne przednie. W Polsce w zadnej fabi ten styk nie jest obsadzony...[/quote]
    Nie mam zielonego pojęcia co to jest styk TFL i co to za drucik oporowy. Natomiast byłem w poniedziałek w ASO (na marginesie niech ich szlak trafi) i mają tam do fabki coś co nazywają modułem - automatyczne światła + "droga do domu". Kosztuje to niecałe 80 PLN.
    Gdyby ktoś wiedział co dokładnie oni oferują ( jakiś przekaźnik???) i wiedział jak to samemu podłączyć ( może właśnie do tego styku TFL???) to będę wdzięczny za info. Chętnie bym to kupił i sobie założył.
    80 PLN to mniej niż jedno zapomnienie świateł i spotkanie z niebieskimi. Chyba warto?[/quote]

    Ten automat oferowany w ASO to taki sam cud techniki jaki ja oferuje tylko zapewne wykonany "troche inaczej". Polecam zerknac na moja aukcje gdzie pokazalem taki automat z ASO za 120 PLN.

    http://www.allegro.pl/item191665208_automat_swiatel_aus_1_idelany_do_fabia_octavia.html<!-- m -->

    Jesli chodzi o elektryke w Fabi to jest ona taka sama jak w kazdym innym aucie z CAN'em. AUS produkuje samemu ale tez i sam uzywam w swojej Fabi wiec byle bubla bym nie zalozyl.

  • [quote="imcpan"][quote="Zygus"]Za ok 30 zl masz jakis przekaznik, ktory ktos oferowal strone czy dwie wczesniej.[/quote]

    Zgoda Zyguś, ale jeśli chodzi o elektrykę w Fabii to jakoś mam sporo obiekcji przed wkładaniem nie oryginalnych elementów. Może jestem przewrażliwiony, ale wiem, że Fabia ma bardzo wrażliwą elektronikę i nawet małe przekroczenie dopuszczalnych tolerancji może powodować różne dziwne objawy.

    Ja jeszcze podjadę przy okazji do ASO i poproszę żeby mi pokazali ten automacik, pospisuję jakieś symbole i zobaczymy ile taniej można to kupić poza ASO.[/quote]

    Nie ma czegos takiego jak oryginalny automat swiatel. Montuja albo Amervox'a, albo Parctronic'a albo AWS lub tez inne wynalazki. Wszystkie robia to samo choc nie wszystkie sa tak dobrze zaprojektowane np jak AUS. Dla przyklady malo, ktory modul umie sterowac swiatlami przy zarowkach H4. Polecam zerknijcie sobie na moja aukcje, nikt nie musi nic kupowac ale jest tam zdjecie takie super automatu z ASO ktory nawet nie jest zaprojektowany na profesjonalnej plytce.

  • [quote="abenek"]Posiadam automatyczny włącznik świateł do jazdy dziennej. Muszę jeden przewód podłączyć do zasilania z alternatora. czy może któryś z klubowiczów doradzić gdzie najlepiej się wpiąć, np pod który bezpiecznik i w okolicy najlepiej bezpieczników.
    Z góry dzięki.[/quote]

    Czy ktoś może mi pomóc? :rozpacz: <!-- s:rozpacz: -->

  • No a jak zrobić żeby w Fabii nic nie zakładać a było jak w wersji Szwedzkiej ,przecież można więc po co poprawiać fabrykę.

  • [quote="wiesiek3d"]No a jak zrobić żeby w Fabii nic nie zakładać a było jak w wersji Szwedzkiej ,przecież można więc po co poprawiać fabrykę.[/quote]

    Niestety ale trzeba dolozyc specjalny drut oporowy VW. Wtedy dostaje sie swiecace swiatla przednie ze zmniejszonym napieciem do okolo 11V.

  • Taki drut gdzie się zakłada i kupuje?

  • http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=196994730<!-- m -->
    Tylko z tego co tam piszą to chodzi o obniżenie napięcia na żarówki aby się tak często nie przepalały.

  • Swietna aukcja. Cyt: "Działanie ich sprowadza się do obniżenia napięcia prądu" - obnizenie napiecia pradu 😉 <!-- s;) -->

    W kwesti kabla oporowego to mozna go kupic w ASO VW. Mam gdzies zdjecie tego. Ogolnie wyglada to jak kawal "sznura" od odkurzacza. Niestety wlacza to jedynie przednie swiatla. Tylne trzeba sobie dorobic na przekazniku. Przypuszcza ze ow drut kosztuje tyle salo co przyzwoity automat swiatel 🙂