Witaj na forum Fabia Club Polska

Instalacja radiowa

Topic created · 118 Posts · 36104 Views
  • Widziałem na allegro kabelki podpinane z tyłu radia do gniazda przeznaczonego do zmieniarki CD. Kabelek ten umożliwiał podłączenia MP3 playera, itp., (line in, aux). Niestety cena takiego kabelka trochę odstrasza (ok 100 zł). Czy zmontowanie takiego kabla to duży problem?

  • Co prawda nie jest to odpowiedź na twoje pytanie, ale zawsze możesz zainwestować w transmiter FM. Lub w odtwarzacz mp3 z funkcją transmitera 🙂

    Pozdrawiam
    sid

  • Jakiś czas temu szukałem rozwiązania jak podłączyć iPod-a...
    próbowałem zrobić taki kabelek ale tam jest jakiś układ co oszukuje radio że jest zmieniacz podłaczony a to juz przerosło moje możliwości.
    poszukaj na elektrodzie - tam można trafić na różne schematy ,
    poza tym podłaczysz go tylko do MS512 ( kaseta) i Symphony. - inne radia fabryczne nie mają gniazda do podłaczenia zmieniarki.
    jeśli się mylę proszę o poprawienie. :mysli: <!-- s:mysli: -->

  • No więc tak:
    Sid >> jaka jest jakość dźwięku przy takim rozwiązaniu? Jak wygląda kwestia zakłóceń?

    kapi >> wątek o podłączaniu iPoda przeczytałem 2 razy 🙂 <!-- s:) -->
    Kupiłem dzisiaj za 39 zł kabelek czincze i zwykłe podłączenie do gniazda (lewy, prawy i uziemienie), niestety nadzieje okazały się płonne - faktycznie potrzebny jest układ oszukujący odtwarzacz.
    Ja mam radio MS 411a, rzadko spotykane, poprzednik pięćsetek, niemniej ma napisane na obudowie CD changer control (czy jakoś tak). Mam też MS 202 (ciut spsowane), ono nie ma wyjśc w gnieździe C.

    EDIT
    Na elektrodzie znalazłem parę patentów, pod każdym była litania "u mnie nie działa".
    Transmitery i modulatory (podpinane między radio, a kabel anteny) ponoć straszą kiepską jakością dźwięku.
    Spróbuję postawić na nogi starego MS'a 202, wybebeszyć i podłączyć aux gdzieś w okolicach głowicy. Ponoć niektórym się udało.

  • zlloty

    Rok temu zakupiłem wynalazek Vedia a10 (ponoć polski wynalazek). Cena za 2GB(funkcje radia, dyktafonu i transmitera właśnie) wyniosła około 90zł.

    Co do jakości dźwięku jest z tym niestety różnie, a ma na to wpływ w jakiej odległości od radia położysz transmiter. Osobiście kładę go w wolne miejsce nad radiem. Nie jest to co prawda jakość dla prawdziwego audiofila, słychać czasem lekki szum (który nie jest jakoś specjalnie uciążliwy). Z zakłóceniami to już jest ciekawiej. Raz że musisz ustawić odpowiednią częstotliwość na radiu to również w transmiterze. Znalezienie wolnej przestrzeni jest łatwe ( używam 87,5 Mhz w Krakowie) , tylko czasem możesz złapać jakieś odbicie stacji na swojej "wolnej Mhz".

    Użytkuje tego sprzęta od roku w rożnych samochodach i jestem z tego rozwiązania bardziej zadowolony niż z kabelkomani stosowanej 🙂

    Pozdrawiam
    sid

  • A więc tak:

    1. reanimowałem starego MS 202
    2. wyjąłem mechanizm odtwarzania kasety
    3. do mechanizmu biegły dwie taśmy - jedna to sterowanie i zasilanie silnika, druga to głowica
    4. taśma sterowania - silnik można odpiąć, kabelki, które idą do styków bliżej silnika muszą byc zwarte (rozpoznanie kasety - docelowo na nich zamontowany ma być przełącznik TAPE/RADIO), kabelki, które idą do styków bardziej po prawej impulsowo przełączają między PLAY a FORWARD (przewijaniem).
    5. Taśmę głowicy odpiąłem
    6. w/w taśma ścieżkami prowadziła do przedwzmacniacza PHILIPS TEA0676T, dość popularnego
    7. na nóżkach 1 i 16 jest wyjście sygnału (lewy i prawy) z przedwzmacniacza. Odlutować nóżki, znaleźć gdzieś w okolicy miejsce do przylutowania kabelków podających obydwa sygnały.
    8. masa z wejścia do masy radia.
    9. przed wzmacniaczem (a za przedwzmacniaczem) są kondensatorki, które zmniejszają buczenie głośników. Jeśli ich nie ma (różne tanie radia) wówczas na przewodzie doprowadzającym sygnał trzeba dać szeregowo kondensatory 10 mikrofaradów, + do układu (radia).
    10. wejście aux gotowe .

    Działa, gra i nie buczy 🙂 <!-- s:) -->

    Teraz można
    10a. wyprowadzić przewody do małego jacka, gdzie możemy się wpinać kabelkiem lub
    10b. kupić jakiś tani transmiter FM, wypatroszyć go i puścić sygnał do naszego AUXa. Mamy wtedy i USB i czytnik kart SD/MMC i sterowanie pilotem (jest sporo opisów w sieci, jak to zrobić).
    10c można zrobić i to i to stosując odpowiedni przełącznik.

    EDIT
    Uzupełniono po przeróbce zakończonej sukcesem. Radyjko ładnie działa. Zauważyłem tez, że na płycie jest ocobny chipset fal radiowych AM. Odpowiednio podpinając się pod jego wyjścia (opisy w internecie) mamy dodatkowe wyjście AUX. Czyli możemy mieć gniazdko AUX i podpięty mp3 player jednoczesnie.

  • witam. przepraszam jeśli temat był poruszany. ale nie znalazłem. Moj problem to brak instalacj do podłączenia radia brak głośników i wszystkiego ogólnie co potrzebne. Czy mógłby mi ktoś pomóc i napisać co powinienem kupić żeby mieć już taki komplet gotowy do podłączenia. i co jakie powinno być?

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 09-12-2010, 11:07[/i] ][/size]
    Czy nikt nic nie wie na ten temat czy się nie chce?

  • Jesteś pierwszy co kompletuje instalacje do F2 i stąd pewnie brak odpowiedzi.

  • witam
    to ja jestem drugi, podbijam temat

  • z własnoręcznym podłączeniem i rozprowadzeniem może być problem, jeśli kupiłeś auto w przysłowiowym GOLASIE.
    Golas z tego co się nie mylę nie ma nawet gumek ochronnych na przewody między drzwiami a kabiną auta. Jeśli je jednak masz to masz 50% mniej zmartwień, bo jest już którędy poprowadzić kable do głośników.

    Zanim przejdziemy do rozwijania tematu to czy pytałeś o cenę instalacji w ASO? za pewne oscyluje w przedziale 400-600zł (może warto było by im to zlecić)..... . ?

  • Witam wszystkich zabrałem się za modernizację zestawu audio fabki, mimo schematów i opisów nie mogę odszukać w kostce iso kabla sterującego. Na żadnym styku nie pojawia się napięcie po włączeniu radia. Według mojej wiedzy powinien to być styk 5?

  • Tak pin 5 w radiu daje napięcie 12V po włączeniu radia. Jeżeli masz fabryczne radio to tam jest SAFE.

  • Jeżeli masz fabryczne radio to tam jest SAFE.[/quote]

    Tak mam fabryczne co znaczy SAFE? napięcie jest cały czas na 5 pinie bez względu na stacyjkę w moim aucie?

  • Jest zabezpieczanie przed kradzieżą dla radia fabrycznego

  • To gdzie szukać kabla sygnałowego do uruchamiania wzmacniacza?

  • Wątpię abyś znalazł przy fabrycznym radiu takie wejście. Te radia nie były przygotowane na subwoofery a po drugie to jest inaczej rozwiązany wzmacniacz anteny. Możesz podpiąć pod przewód po przekręceniu kluczyka ostatecznie.

  • No może i racja tylko pod który przewód? z założenia radio powinno grać nawet bez kluczyka, ale może to jakaś opcja.

  • Przewód po stacyjce jest to czwarty pin (brązowo-czarwony). Można zrobić aby grało bez kluczyka ale trzeba by złączyć dwa piny 4 i 7 tylko nie wiem jak w fabrycznych radiach jest to robione.

  • KORNAT rozumiem, że mówimy o czarnej kostce iso od radia?

  • Tak,brązowa jest do głośników. Nie wiem czy widziałeś rozpiskę, może się przydać
    http://fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=2008&highlight=iso<!-- m -->

Log in to reply