Witaj na forum Fabia Club Polska

[F2FL] TSI - Rozrząd

Topic created · 518 Posts · 153586 Views
  • nie wiem nie patrzyłem tam.

  • Witam wrzucam film jak Czesi się ogarniają znacznie szybciej na wymianie rozrządu bez mocnego rozkręcania, https://www.youtube.com/watch?v=dBk-2-e2CwY<!-- m -->

  • W zeszłym tygodniu wymieniałem rozrząd wraz z łańcuchem pompki oleju . Mam zestaw B. koszt wymiany tego wszystkiego około 1675 zł wraz z olejem. Olej dowiozłem własny.

    Serwis mi oddał poprzedni rozrząd. ja go sobie po oglądałem. Jedna prowadnica jest połamana w dwóch lub trzech miejscach. Te uszkodzenia nie wiem czym są spowodowane . Przypuszczam że przy demontażu mechanik złomał. Ale jedno miejsce wygląda mi na stare złamanie. Poza tym to są ślady zużycia. Rozrząd wytrzymał prawie 63000 km. Gdyby teraz było lato to przypuszczalnie bym dociągnął do 70000 km. Ale mamy zimę a zapalanie silnika było ryzykowne coraz bardziej.

  • Tomek, a jaki to zestaw miałeś dotąd i wytrzymał tylko 63k km? To był zestaw "B" czy inny? Czarny napinacz czy szary?

  • Niestety nie powiem Ci tego z głowy. Musze luknąć do pudełka z częściami .

  • Dzień dobry,

    posiadam seata ibizę z 2015r 1.2 TSI 105km z rozrządem łańcuchowym podobno po modyfikacji z czarnym napinaczem. Czy mimo to mogę spodziewać się problemów? Jeśli tak, przy jakim przebiegu oraz jakie mogą być tego objawy?

    Pozdrawiam, Adam.

  • Witam
    Nie sądziłem że w 2015 r jeszcze takie silniki wkładali. Mam taki sam z 2013 r. Od czasu jak zawsze zaciągam reczny hamulec podczas parkowania, terkotanie po uruchomieniu nie występuje. Mam już 85 tyś przejechane. Czytałem że tak należy postępować aby wyeliminować nawet minimalny ruch silnika spowodowany ruchem auta zaparkowanego na nierównym terenie. Drugi rok już nie słychać terkotu !

  • [quote="mazur1951"]Witam
    Nie sądziłem że w 2015 r jeszcze takie silniki wkładali. Mam taki sam z 2013 r. Od czasu jak zawsze zaciągam reczny hamulec podczas parkowania, terkotanie po uruchomieniu nie występuje. Mam już 85 tyś przejechane. Czytałem że tak należy postępować aby wyeliminować nawet minimalny ruch silnika spowodowany ruchem auta zaparkowanego na nierównym terenie. Drugi rok już nie słychać terkotu ![/quote]

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rozumiem, że chodzi o ruch samochodu na wyłączonym silniku.

  • [quote="Adam94"]posiadam seata ibizę z 2015r 1.2 TSI 105km z rozrządem łańcuchowym podobno po modyfikacji z czarnym napinaczem. Czy mimo to mogę spodziewać się problemów? Jeśli tak, przy jakim przebiegu oraz jakie mogą być tego objawy? [/quote]

    Adamie, nie ma na to żadnej reguły po jakim czasie można spodziewać się problemów. Myślę, że w dużej mierze zależy to od sposobu eksploatacji auta, stylu jazdy itp. Jeśli nic się nie dzieje to trzeba jeździć i nie martwić się na zapas 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="mazur1951"]Witam
    Nie sądziłem że w 2015 r jeszcze takie silniki wkładali. Mam taki sam z 2013 r. Od czasu jak zawsze zaciągam reczny hamulec podczas parkowania, terkotanie po uruchomieniu nie występuje. Mam już 85 tyś przejechane. Czytałem że tak należy postępować aby wyeliminować nawet minimalny ruch silnika spowodowany ruchem auta zaparkowanego na nierównym terenie. Drugi rok już nie słychać terkotu ![/quote]

    Powiem Ci że jeszcze w leonach ten silnik możesz mieć jako nowy nieużywany z salonu 😄 <!-- s:D --> [quote="Adam94"]Dzień dobry,

    posiadam seata ibizę z 2015r 1.2 TSI 105km z rozrządem łańcuchowym podobno po modyfikacji z czarnym napinaczem. Czy mimo to mogę spodziewać się problemów? Jeśli tak, przy jakim przebiegu oraz jakie mogą być tego objawy?

    Pozdrawiam, Adam.[/quote]

    Generalnie jak nie bedziesz jeździl na krótkich odcinkach do 7, 8 km to raczej nie powinno być problemu. ja już mam 3 rozrząd od nowości 😄 .
    Ostatnio skoda coś robiła przy napinaczach. Teraz podobno ten napinacz co jest/był w zestawie B jest zły i jest jakiś nowy za niego.
    Zalecenia są takie że przy około 100000 km rozrząd w celach profilaktycznych się wymienia . Oczywiście za własną kasę 😄 . Kolega na O2FL miał na tym rozrządzie ponad 130000 km i łańcuch był na granicy wymiany. To auto było służbowe a resztę sami sobie dorobicie 🙂

    [quote="jacekpk"][quote="Adam94"]posiadam seata ibizę z 2015r 1.2 TSI 105km z rozrządem łańcuchowym podobno po modyfikacji z czarnym napinaczem. Czy mimo to mogę spodziewać się problemów? Jeśli tak, przy jakim przebiegu oraz jakie mogą być tego objawy? [/quote]

    Myślę, że w dużej mierze zależy to od sposobu eksploatacji auta, stylu jazdy itp. Jeśli nic się nie dzieje to trzeba jeździć i nie martwić się na zapas 🙂 [/quote]

    Tego bym się trzymał 🙂
    Zestaw rozrządu nie jest drogi, ale wymiana już tak. Mówię tu o aso 🙂

  • ja mam z 03/2011
    taki rorząd mam:
    [url=https://images83.fotosik.pl/1045/c0f11cab50be4d86.jpg][img]https://images83.fotosik.pl/1045/c0f11cab50be4d86m.jpg[/img][/url]

    Cena zestawu rozrządu jest wszędzie taka sama i się waha 400 - 410 zł. Musisz zwrócić uwagę bo podobno weszły nowe napinacze do tego zestawu z oznaczeniem F. Ja mam jeszcze z tym B.

    Do wymiany rozrządu dolicz sobie wymianę oleju z filtrem 🙂 <!-- s:) -->

  • Hej,

    To może kilka zdań o moim przypadku. Fabia 1.2 TSi z 04.2011 roku. Przy 15 tys. km wymieniony był rozrząd na ten z A na końcu.
    Teraz mam 115 tys. km przejechane i co zauważyłem: rozrząd u mnie terkotał jak zostawiałem auto na biegu i odpalałem silnik, tak 10-20 minut po zgaszeniu. Jak był rozgrzany albo zimny silnik - chyba nigdy nie terkotał. Po zastosowaniu techniki zostawiania na ręcznym problem ustąpił (chociaż jeszcze muszę potestować).
    Finalnie, nie zakładam zestawu B bo nie wierzę, że jest lepszy od A. Zmiana w nowych silnikach łańcucha na pasek tylko pokazuje, że sobie z tym nie poradzili albo wychodzi to za drogo. Wymieniłem tylko napinacz (200 zł) i w czasie tej operacji został zmierzony luz łańcucha. Podobno jest w normie. Zdaję sobie sprawę, że pewnie łańcuch jest trochę wyciągnięty ale po to jest napinacz, żeby to kompensował. Od 2 miesięcy nic mi nie terkocze przy rozruchu i zostawiam temat tak jak jest.

  • Jakiś czas temu któryś z użytkowników forum briskoda.net, w prywatnej rozmowie napisał mi, że jego zdaniem netgatywny wpływ na pojawianie się warkotu podczas rozruchu ma producent filtra. Ów gość twierdził, że filtry [b]OEM[/b] oraz [b]Mann'a[/b] mają gorszą sprężynę, która niezbyt skutecznie blokuje cofanie się oleju z filtra. Ponoć znacznie lepiej wypadają w tym aspekcie filtr firmy [b]Mahle/Knecht[/b].

    Tak się akurat złożyło, że niezależnie od rozmowy z tym gościem kupiłem filtr Mahle i jeżdżę na nim od stycznia (wcześniej rzeczywiście używałem Mann'a albo OEM-y). Przyznać muszę, że o ile małe warknięcie przez zmianą oleju czasami pojawiało się, to po wymianie oleju i założeniu filtra Mahle i po przejechaniu z nim 10 tys km odgłos nie pojawia się. Być może jest więc coś na rzeczy w temacie tych sprężyn i zaworów zwrotnych w filtrach... W każdym razie zachęcam innych by przy okazji wymiany oleju spróbowali to zweryfikować u siebie. Ceny filtrów są niemal identyczne.

  • Kto dla vwgroup produkuje filtry oleju?

  • [quote="TOMUŚ"]Kto dla vwgroup produkuje filtry oleju?[/quote]
    Nie mam pewności, ale wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że filtry te robi dla nich właśnie Mann. Kiedyś porównywałem sobie wizualnie filtr z nadrukiem VAG i Mann i powiem szczerze, że na moje oko był to ten sam filterek.

  • W 1.2 tsi były trzy komplety naprawcze :
    03F 198 158
    03F 198 158 A
    03F 198 158 B

    Czy macie może numery katalogowe napinaczy? Ten w B ma kolor czarny, ale czy w A i "bez litery" był ten sam napinacz?

    Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

  • Sam sobie odpowiem, zestaw naprawczy z A ma numer: 03F198229A a sam napinacz 03F109507B.

    Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

  • [quote="nomo"]Czy macie może numery katalogowe napinaczy? Ten w B ma kolor czarny, ale czy w A i "bez litery" był ten sam napinacz?[/quote]
    Proszę zadać sobie minimum trudu i przeczytać poprzednie wpisy w tym wątku. Były w nich podawane wszelkie numery, tak całych zestawów naprawczych, jak też napinaczy.

  • Do [b]Kierchu[/b] fajnie że ogarnąłeś rozrząd, mógł byś napisać gdzie te aso się znajduje i za ile zrobione było i jaki miał przebieg, inni by mogli by skorzystać.

  • W aso zestaw rozrządu kosztuje 405 zł , więc na ale jest Ale drogo 🙂 <!-- s:) -->
    Pompka wody nie jest połączona z rozrządem w silnikach cbza i cbzb 🙂
    Cena za prace jest dość dobra

Log in to reply