Witaj na forum Fabia Club Polska

[F2FL] TSI - Rozrząd

Topic created · 518 Posts · 153586 Views
  • Dzięki wielkie za odpowiedź.

    Mówiąc szczerze sam byłem zszokowany nie tyle co samą wyceną, jak jakością realizacji tego kosztorysu gdzie tak naprawdę na samym początku powołałem się na Twój przypadek (ten sam silnik i właściwie rok produkcji) i poprosiłem o uwzględnienie zestawu naprawczego B z dolnym kołem. Czekałem kilka dni bo jak Pan Andrzej napisał mieli jakiś audyt, jak już się doczekałem taki zonk :x <!-- s:x -->

    Za identyczną naprawę na rozrządzie z zestawem naprawczym A w skodzie żagiel w Lublinie chcieli ode mnie 1500 zł, ponad dwa razy taniej.

    Pozwolę sobie jeszcze powołać się na Twój kosztorys i powymieniać maile z Autokometą, dam znać co z tego wyjdzie.

    Tak naprawdę na samą wymianę rozrządu przeznaczyłem z budżetu kwotę 2 tyś. i jestem załamany jakością usług w aso i podejściem do klienta. Nie chodzi tylko o Autokometę bo wysłałem może z 15 maili do różnych aso i wniosek jest jeden, totalny brak znajomości biuletynów i procedur serwisowych przez pracujących tam ludzi.

  • [quote="iceman"]Czekałem kilka dni bo jak Pan Andrzej napisał mieli jakiś audyt, jak już się doczekałem taki zonk :x <!-- s:x --> [/quote]
    Rzeczywiście tak się zdarza, że facet odpisuje w poślizgiem. Ja trochę zrozumiałem dlaczego tak się dzieje czekając na odbiór samochodu - klient za klientem, ciągły ruch. Czasami warto się po prostu przypomnieć.
    [quote="iceman"]Za identyczną naprawę na rozrządzie z zestawem naprawczym A w skodzie żagiel w Lublinie chcieli ode mnie 1500 zł, ponad dwa razy taniej.[/quote]
    Rzeczywiście tak jest - oni potrafią zaoferować atrakcyjną stawkę za robociznę. Z [b]Żaglem[/b] jest jednak parę negatywnych doświadczeń: często zdarza się, że cena końcowa ma się nijak do wyceny na którą się umawiałeś, bo "zapomnieli" doliczyć "tego" i "tamtego". Trzeba się wtedy wykazać asertywnością i walczyć o swoje.

    Druga rzecz co do [b]Żagla[/b]: [u]jakość prac mechanicznych pozostawia wiele do życzenia.[/u] Przykład z ostatniego czasu: w Fabii mojego ojca wymieniana była uszczelka pod głowicą. Wycenę zaproponowali atrakcyjną że szkoda było szukać innych opcji. Co się jednak okazało po naprawie: silnik zalewany dotąd syntetycznym Castrolem po naprawie został zalany przez nich jakimś "gównianym" półsyntetykiem, po wymianie którego zaczęły występować nigdy dotąd nie występujące problemy z ciśnieniem oleju. Kolejna sprawa: mechanikowi realizującemu wymianę uszczelki nie chciało się wyczyścić "smoka od pompy". Nie zaproponowano wymiany zatłuszczonego zbiornika wyrównawczego, podobnie jak też nie wypłukano układu chłodzenia z zatłuszczonego płynu chłodzącego. Ostatecznie smok pompy w ramach reklamacji został wyczyszczony, zbiornik wymieniono w za dodatkową opłatą, ale układ jak nie był wypłukany tak też nie został. Efekt tego jest taki, że świeżo zalany płyn chłodniczy znowu stał się tłusty. Kwintesencją bylejakości usług realizowanych przez Żagiel jest kompletny brak estetyki - auto wydane klientowi było nieumyte, podobnie jak silnik, który był cały uwalony w smarze, płynie itp. Po prostu brak słów.
    [quote="iceman"]Pozwolę sobie jeszcze powołać się na Twój kosztorys i powymieniać maile z Autokometą, dam znać co z tego wyjdzie.[/quote]
    Śmiało - powołuj się. Nie wiem co jest na rzeczy, ale jak pytałem o wymianę rozrządu w VW Zasada to również wyjechali mi z kosztującą kilkaset złotych diagnozą. Może to jakieś "standardy" narzucane przez VW? Ciężko powiedzieć.
    [quote="iceman"]Tak naprawdę na samą wymianę rozrządu przeznaczyłem z budżetu kwotę 2 tyś. i jestem załamany jakością usług w aso i podejściem do klienta. Nie chodzi tylko o Autokometę bo wysłałem może z 15 maili do różnych aso i wniosek jest jeden, totalny brak znajomości biuletynów i procedur serwisowych przez pracujących tam ludzi.[/quote]
    Dokładnie jest tak jak napisałeś, a ja przekonałem się o tym parę miesięcy wcześniej. Co więcej: serwis Bohemia Motors próbował mi wmówić po wymianie paru maili, że kontaktowali się z producentem i ów producent rzekomo miał stwierdzić, że do mojego silnika zestaw z literką "B" absolutnie nie pasuje. Oto cytaty:
    [quote][b]Mariusz T. - Bohemia Motors Janki[/b]
    Jeżeli chodzi o rozrząd do Pana samochodu to według katalogu Etka do Pańskiego samochodu nie ma żadnego zestawu naprawczego o nr katalogowych, które Pan podał. Jeden z nr, które Pan podał pasuje po kodzie silnika do Pańskiego samochodu ale musimy to jeszcze zweryfikować ponieważ części z tego zestawu różnią się od nr części które typuje katalog Etka. Problem ten zweryfikujemy najszybciej jak to będzie możliwe i damy Panu jednoznaczną odpowiedź. [/quote]
    Po moim kolejnym mailu dostałem kolejną odpowiedź:
    [quote][b]Mariusz T. - Bohemia Motors Janki[/b]
    Panie Jacku zestaw rozrządu o nr katalogowym 03F 198 158 B nie będzie pasował do Pańskiego samochodu ponieważ zestaw ten jest przeznaczony do nowszych aut, od 24.X.2011. Także w Pana samochodzie nie można zastosować takiego zestawu.[/quote]
    Po raz kolejny napisałem do nich maila z informacją, że inne ASO oferuje mi montaż zestawu "B" i zadałem pytanie kto zatem ma rację co do tego który łańcuch jest właściwym dla mojego silnika. Odpowiedź otrzymałem następującą:
    [quote][b]Rafał T. - Bohemia Motors Janki[/b]
    W odpowiedzi na Pana wątpliwości i nasze co do stosowania zestawu rozrządu wystosowaliśmy tz. Ticket do producenta i to on wyjaśnił sprawę że nie można zastosować do Pańskiego samochodu zestawu rozrządu.
    Każde ASO działa w oparciu o te same programy i wytyczne. Jednak wszystko interpretują ludzie. Z powodu wątpliwości jakie nasunęły się po podaniu przez Pana numerów katalogowych ja wspomniałem wcześniej wyjaśnialiśmy sprawę z producentem.[/quote]
    Gdy natomiast o sprawę zapytałem pana Andrzeja z Autokomety jak to z tym jest, to od razu powiedział, że jedynym właściwym zestawem naprawczym jest zestaw "B", a zestaw oznaczony symbolem "A" to zestaw "poprzedniej generacji" i nie powinien być on montowany.

  • Pan Andrzej odpowiedział...jak widać poniżej, dla niego cena obydwu zestawów naprawczych jest identyczna, dlatego dla wyceny nie ma to znaczenia. Ja mimo wszystko chciałbym wiedzieć czy zamontują mi zestaw naprawczy A czy B przed podjęciem decyzji o naprawie w tym ASO.

    "Witam.
    Cena obu zestawów jest identyczna dlatego do wyceny nie ma to znaczenia.
    Natomiast jeśli chodzi o zakres prac to jest zgodny z informacją techniczną producenta i jest to punkt pierwszy prac ( po zdjęciu obudowy rozrządu ) który ma określić stopień zużycia poszczególnych elementów .
    Tak jak zapisałem jest to wstępny kosztorys. Żeby gwarancja na wykonane prace była ważna musimy robić wszystko zgodnie z wytycznymi producenta i wymienić wszystkie elementy które są zużyte.
    Do tego dopiero po zdjęciu pokryw możemy zobaczyć co jest zamontowane ( były zmiany na etapie produkcji silników ) i skorygować zestaw części do naprawy – to co przesłałem to wersja „pesymistyczna” czyli wymiana wszystkich elementów."

  • [quote="iceman"][quote="jacekpk"]

    Skoro część serwisów zakłada właściwy zestaw rozrządu myślę, że trzeba śmiało informować innych forumowiczów, gdzie warto naprawić ten pechowy łańcuch. Ja naprawy dokonałem w Warszawie w serwisie [b] Autokometa na Płowieckiej[/b]. Cena za wymianę samego rozrządu (zestaw naprawczy, pasty, silikony, robocizna) wyceniono na [b]1630 PLN[/b] (po rabacie 4service, bez kosztu oleju i filtra, bo ja dostarczam go zawsze we własnym zakresie). Na moją prośbę wymieniono napęd pompy oleju (koło + łańcuch), do tego doszedł mi przegląd 90 tys km - za całość zapłaciłem 2,5k PLN + 250 PLN za olej i filtry (Castrol 5W40 + filtr oleju Mann W712/94 + filtr paliwa Mann WK69).

    Jestem w pełni zadowolony ze sposobu naprawy jak też obsługi dlatego [u][i]polecam Autokometę[/i][/u]. Rekomenduję kontakt z doradcą serwisowym Panem Andrzejem - kulturalny, merytoryczny i rzeczowy człowiek, który nie miał cienia wątpliwości, że do mojego auta należy włożyć zestaw naprawczy 03F198158B. Wszystko wykonane wg kosztorysu, żadnych niespodzianek. Mankamentem tego serwisu są trochę nienajlepsze warunki lokalowe (ciasne biuro), ale dla mnie liczy się przede wszystkim jakość wykonanej naprawy, a nie wrażenia estetyczne, wygodna kanapa w poczekalni czy upierdliwie ugrzeczniony pracownik serwisu, z którym ciężko o merytoryczny dialog.
    [/quote]

    idąc za Twoją radą skontaktowałem się z Autokometą i polecanym serwisantem 😉 <!-- s;) -->

    opisałem swój problem i auto (polo 6r 1.2 tsi 105 cbzb) i poprosiłem o kosztorys wymiany rozrządu na drugim, poprawionym zestawie naprawczym wraz z wymianą dolnego koła

    poniżej jakie dostałem wyliczenie, ręce mi opadły 😞

    https://megawrzuta.pl/download/4c0ea985f5ea7f0ea634f019985670d4.html

    w innych serwisach to samo, ceny kosmiczne, części rozrządu kompletowane osobno a nie z zestawu naprawczego, żaden z serwisów nie zaproponował zestawu 03F198158B

    jeśli ktoś jest mi w stanie podać aso lub inny zakład w lubelskim/mazowieckim lub okolicach, które będzie mi w stanie prawidłowo wymienić rozrząd będę wdzięczny za sugestię[/quote]
    Napisz @ do Otto autohaus Skoda w Świdniku. 1060zl + mój olej na początku sierpnia 🙂 była wtedy dość duża promocja na części i robociznę, bo cały vag miał akcje na promocyjna na wymianę rozrządow. Na maile odpisuje kierownik serwisu, bardzo konkretny i uprzejmy człowiek, polecam

  • Brawo Świdnik !
    Nareszcie propozycja godna uwagi.

  • Super, dzięki za info.

    W poniedziałek się z nimi skontaktuje.

  • [quote="iceman"]Super, dzięki za info.

    W poniedziałek się z nimi skontaktuje.[/quote]
    I jak, masz odpowiedź?

  • Tak, na 24.10 jestem umówiony na wymianę. Z ich olejem wyszło ok. 1450 zł. Olej będę miał podobnie jak Ty swój, więc powinna cena jeszcze spaść.

  • Witam,

    U mnie wymiana rozrządu także aktualna Przebieg 90 000 km. A ponieważ mam blisko do AUTOKOMETA postanowiłem odezwać się do nich w tej sprawie. W sumie to już drugi raz. Pierwszy miał miejsce w maju tego roku gdzie zaproponowano mi zestaw naprawczy "B" oraz kwotę za wymianę plus części około 1700 zł. Wczoraj po rozmowie z Panią konsultant usłyszałem cenę 3100 zł (w tej cenie była wymiana rozrządu plus przegląd podstawowy przy przebiegu 90000, wszystkie części ASO). Poprosiłem aby wysłać wykaz prac i części nadmieniają, że olej plus filtry będą moje na maila i o dziwo cena jest 3300 zł (myślałem, że przy moim oleju i filtrach cena będzie niższa a tu szok). Na liście jest "rozczłonkowany" na poszczególne części zestaw "A" plus dołożone koło zębate od zestawu "B". Na moje pytanie dlaczego nie skorzystają z gotowego zestawu B a nie z sumowanych pojedynczych części usłyszałem BO PEWNIE JEST JUŻ NIE DOSTĘPNY. Nie wiem już co o tym myśleć. Na razie szukam dalej.

    pozdrawiam,

  • Widzę, że autokometa trzyma poziom...

    Bzdura na resorach, że nie jest dostępny zestaw naprawczy B.

  • [b]iceman[/b], a jak tam Świdnik? Co Ci zaproponowali i za ile?

    Po tym co tu piszecie widzę, że naprawę mojej Fabii z użyciem zestawu "B" należy w AutoKomecie traktować w kategorii farta. Jednakże widzę przy tej okazji pewną prawidłowość: odpowiedzi na zapytania o kosztorys prac udzielane są przez "panie konsultantki" zwykle nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Brak dostępności zestawu "B" jest oczywistą bzdurą.

    :arrow: Co do Autokomety, jakości sporządzanych wycen oraz kwot: wysłałem do nich ostatnio zapytanie o koszt wymiany dużych tulei wahaczy. Koszt robocizny, części oraz sprawdzenia geometrii opiewał na [b]720 zł[/b] :!: , w tym [u][b]38 złotych[/b] to koszt nakrętek przegubów napędowych (6Q0407396B)[/u], których demontaż (przy okazji zdejmowania wahaczy) nie jest wcale przewidziany przez instrukcję napraw producenta... :!: <!-- s:!: --> Gdyby dodatkowo uwzględnić wymianę tulei małych, to koszt opiewałby na [b]1000 zł[/b]. Analogiczną wycenę na podobną kwotę otrzymałem również z Bohemia Motors, choć tamci nie policzyli nakrętek przegubów.

    Koniec końców naprawę zrealizowałem samodzielnie. Niestety, z rozrządem temat jest "trochę bardziej złożony" i wymaga zdecydowanie większego zaplecza narzędziowego 😞

  • [b]jacekpk [/b]tak to mniej więcej wygląda

    w trakcie naprawy zadzwonił serwisant, że łańcuch pompy oleju też jest luźny i wypadałoby go wymienić, zdecydowałem się również na tę opcję

    olej plus filtry były moje 😉 <!-- s;) -->

    [img]http://124coupe.pl/hosting/images/1508942530.jpg[/img]

  • [quote="iceman"][b]jacekpk [/b]tak to mniej więcej wygląda[/quote]
    Gratuluję zrealizowania tego tematu! 🙂 I to jeszcze w bdb pieniądzach! 🙂 <!-- s:) --> Rozumiem, że zamontowano zestaw "B"?

    Otto Autohaus to się kiedyś nie nazywało Danelczyk? Nigdy nie korzystałem z usług tego serwisu z bardzo prostej przyczyny - znałem gościa który tam kiedyś pracował jako mechanik i opowiadał on nie raz jak naprawy samochodów wyglądały tam od kulis. Myślę jednak, że każdy serwis ma coś pewnie na koncie jakieś mniej lub bardziej grube wpadki.

  • Tak, zestaw B 😉 <!-- s;) --> . Serwisant mówił, że już zestawów A nie montują.

    U Danelczyka kiedyś była niezła farsa, nawet swego czasu stracili koncesję na vw użytkowe.

    Teraz jest to zupełnie nowy właściciel i są trzy niezależne salony i serwisy, odrębny skody, vw i audi.

  • [quote="iceman"]Tak, zestaw B 😉 <!-- s;) --> . Serwisant mówił, że już zestawów A nie montują.[/quote]
    No i brawo! 🙂 Oby tylko nie zmieniali zdania tak jak Autokometa... 😉 Jak tam silnik po wymianie się sprawuje? 🙂

    [quote="iceman"]U Danelczyka kiedyś była niezła farsa, nawet swego czasu stracili koncesję na vw użytkowe.[/quote]
    No właśnie słyszałem o różnych dziwnych przypadkach w tym serwisie, dlatego jeśli w Lublinie to tylko do Żagla uderzałem.

    [quote="iceman"]Teraz jest to zupełnie nowy właściciel i są trzy niezależne salony i serwisy, odrębny skody, vw i audi.[/quote]
    Mam niedługo serwis olejowy do zrobienia to może wpadnę do Otto... 😉

  • [quote="jacekpk"][quote="iceman"]Jak tam silnik po wymianie się sprawuje? 🙂 <!-- s:) -->[/quote][/quote]

    Zero dziwnych dźwięków przy odpalaniu i brak terkotania 😉 (sprawdzałem różne kombinacje na ciepło/zimno)

    Ogólnie auto ma 47 tyś. przebiegu. Przy 33 tyś. już poprzedni właściciel wymieniał rozrząd, zamontował jednak zamiennik ruville, którego nie polecam, wytrzymał 13 tyś.

    Żartowałem z serwisantem, że mam nadzieję na chociaż 15 tyś. spokoju 😄 Powiedział, że z tym zestawem B powinno być sporo więcej. Zobaczymy 😉

  • Ja po tej cichej akcji serwisowej z rozrządem i wymianie na nowy typ przejechałem prawie 62000 km. W obecnej chwili bywa różnie z zapalaniem. Gdy jeżdże na trasach po 40 km i więcej to jest ok. Kiedy mam krótkie trasy po około 5km to jest katastrofa. Przy zapalaniu to myślę że mi się zaraz silnik rozwali 😄 <!-- s:D --> . Rozrządowi nie służy takie coś jak jazda raz w tygodniu do marketu 20 km. Przy tym starty są też do kitu.

    Mój wniosek jest taki, że ten silnik jest nastawiony na codzienne jeżdżenie. Może i nawet takie małe haratanie 🙂

  • A miałeś montowany zestaw naprawczy A czy B?

    W przypadku tego silnika ważny jest dobry olej, najlepiej utrzymywać go na stanie maks i starać się zostawiać auto na płaskiej nawierzchni z zaciągniętym ręcznym.

  • Wiesz że nie wiem co mi dali. Doradca serwisowy powiedział, że nie miał nikogo kto by z tym problemem wracał.

    Ja jeździłem wcześniej na castrolu edge professional 5w30 LL. wiem że raz czy dwa razy miałem magnateca 5w40. Teraz przeszedłem do shella 5w40.

  • [quote="TOMUŚ"]Wiesz że nie wiem co mi dali.[/quote]
    Wystarczy zerknąć pod maskę i sprawdzić jaki masz kolor napinacza. Czarny czy szary? Jak czarny to powinien być to napinacz wraz z zestawem "B".

Log in to reply