Witaj na forum Fabia Club Polska

Głośniki tył

Topic created · 237 Posts · 123551 Views
  • Bardzo dziękuję za pomoc. Probowałam poszukać tego wątku wcześniej, ale jakoś mi umknęło.
    Jeszcze raz dzięki.

  • Witajcie.

    Mam pewien problem. W swojej fabii mam tylko głośniki z przodu. Dostałem od znajomego głośniki pasujące do tyłu (przynajmniej wymiarami). Dane głośników: impedancja: 4 ohm; moc max: 30 W (RMS); Frequency response: 80-20.000 Hz. Po pierwsze czy te głośniki będą się nadawały na tył i czy będzie to grało? Jakimś melomanem nie jestem, ale żeby to mi nie charczało jak dogorewający staruszek... :crazy:

    I teraz właściwa część mojego tematu.

    Chciałbym tak zamontować te głośniki, aby móc je w każdej chwili odłączyć. Gdy jeżdżę sam to chętnie posłuchałbym sobie radia na 4 głośnikach. Ale gdy jadę ze swoją Starszyzną (Rodzicami), to musiałbym je wyłączyć (rodzice nie lubią głośnej muzyki - a tylne głośniki są tuż za głowami pasażerów tylnej kanapy).

    Wiem że kostka ISO do podłączenia głośników radia ma taki rozkład pinów:
    1 - Prawy Tył +
    2 - Prawy Tył -
    3 - Prawy Przód+
    4 - Prawy Przód-
    5 - Lewy Przód+
    6 - Lewy Przód-
    7 - Lewy Tył+
    8 - Lewy Tył-

    Nim jeszcze poznałem rozkład pinów w tej kostce, planowałem zrobić taką akcję, że przewody z "+" podłączam do głośników, a minusy łączę razem, prowadzę po drodze przez zwykły przełącznik wł/wył i do kostki. Ale tu niestety mamy rozdzielone kable "-". No niby można by zastosować dwa przełączniki wł/wył ale to będzie już badziewiasto wyglądać na desce rozdzielczej.

    Mam radio Skody MS 202. Z tego co wyczytałem w instrukcji obsługi, to nie ma fadera.

    Czy jednak mogę zrobić tak jak pisałem wyżej? Czy zwykły przełącznik wł/wył (taki elektryczny jak się stosuje czasami w samochodach) zda swój egzamin i czy nie będzie pogarszał dźwięku?

    Z góry dzięki za poradę.

  • wyłączać możesz tylne głośniki z ustawień radia. głośniki Ci się nie spalą nie musisz się o to martwić a na pewno jakiś dźwięk z siebie wydadzą ale jaki to już tylko zależy od nich

  • I ktos jeszcze montowal Tweetery w tylnich dzwiach?? moze jakies zdjecia z montazu;)

  • Ja montowałem.
    Kupiłem orginały na allegro i pasowały bez problemu.
    Montaż w 5 minut. Wyciągnąć plastki wpiąć głośnik,podłączyć przewód, włożyć plastik z głośnikiem i cieszyć się muzą 😉 😄 <!-- s:D -->

  • hmm w moim przypadku musial bym tak sciagnac cala tapicerke poniewaz tweetyry posidaja odrazu zwrotnica co podobnego jak tu widzisz na stronie i musial bym to wszystko przymocowac w srodku http://www.allegro.pl/item452305404_hurt_peiying_alt58_2xtweeter_2xzwrotn_100w_chrom.html#desc<!-- m -->

  • Jak zamontować głośniki w tylnych drzwiach Fabii 2 i jak pociągnąć instalację do tych głośników ?

  • Montaz jest dos prosty, sciagasz boczek i wtedy masz dwie mozliwosci albo montujesz glosniki w miejscach do tego przeznaczonych albo wycinasz w tapicerce ringi jakie sa w boczkach i dajesz dystanse. Jedno i drugie rozwiazanie ma swoje zalety i wady. Sciaganie samego boczku jest dosc proste, ale zalozenie to juz inna bajka 😉 . Co do instalacji ja mam pociagniete progami i prz3ez przelotke w drzwiach ale nie jest to proste jesli nie zrobisz tzw pilota. Jesli chodzi o konsole i ciagniecie do radia to jest to proste i jest naprawde sporo mozliwosci. Najgorsze u mnie chyba bylo montowanie samej wtyczki :przestraszony: i wolalbym tego wiecej nie robic. Jesli nadal jestes zainteresowany powiedz co chcesz wiedziec i dam ci dokladniejszy opis 😉 <!-- s;) -->

  • witam
    a czy wersja STYLE nie ma przypadkiem pociagnietych juz przewodow do tylnych drzwi?
    bo chyba sa i tylko podlaczyc glosniki

  • Ja mam Style`a i mam już wiązki w drzwiach...tyle że nie wiem jakie głośniki tam wpasuje...czy 10 czy 13....

  • [b]bloku[/b], 165mm ale pamietaj ze masz ograniczona przestzren jesli chodzi o glebokosc 😉 O ile pamietam Hertz i Kicksy pasuja bez przerobek 🙂 <!-- s:) -->

  • Ograniczona przestrzeń ze względu na blachy czy boczek? Dystansów nie da rady wrzucić ?

    pozdro

  • 16,5....to sporo...to ile jest na przodzie? Bo te miejsca z zewnątrz wyglądają jakby było coś mniejszego.

  • [b]bloku[/b], przod i tyl jest taki sam, a co do miejsca to jak ktos projektowal maskownice to chyba byl pijany i cos mu sie pokielbasilo bo sa one zdecydowanie za male i zle wykonane :dobani: <!-- s:dobani: -->

  • Hmm....to dobrze że jeszcze nie zakupiłem nic na tył...a już byłem blisko 10...teraz się przerzucę na 16,5 najprawdopodobniej [b]Hertz[/b] lub [b]Neoset[/b].

  • Pytanie do Lord_Nikkon ja mam STYLE i nie mam kabli w tylnych drzwiach, zdjęcie boczków ok jakoś dałem rade ale jak podpiąć dodatkowo tylne głośniki pod DANCE'a, trzeba cuś do montarzu poza śrubokrętem i świętym spokojem? Gdzie podłączyć dodatkowe kable?

  • [b]bloku[/b], wiesz zadales mi niezle pytanie i jeszcze raz na wszelki wypadek sprawdze zeby nie bylo, wiec poczekaj chwilke.

    [b]pinijo[/b], Instrukcja obslugi wg mnie 😛 <!-- s:P -->

    1. przeciagnij kable (ja wybralem nastepujaca droge: drzwi -> przelotka w drzwiach -> slupek srodkowy -> maskownica przy drzwiach kierowcy {mozesz potrzebowac jakis sztywny przewod jako pilota} -> i pod kirownica {jest sporo miejsca a od tylu jest niezle doscie do komory radia})

    2. radio dance trzyma sie na 4 srubach krzyzakowych pod plastikowa maskownica (uwaga z jej sciaganiem - siedzi dosc sztywno i latwo ulamac zaczepy, sa cztery na rogach) polecam robic to kiedy auto i same plastiki sa nagrzane zeby plastik byl bardziej elastyczny.

    3. wycigasz Dance z komory. I z tylu masz takie zlacza:

    [img]http://photos03.allegroimg.pl/photos/oryginal/619/48/24/619482418_3[/img]

    Na gornej pokrywie masz pelen opis zlaczek. Naprawde ciezko jest sie pomylic.

    Elementy jakich potzrebujesz to:

    • srubokret krzyzakowy
    • kable
    • glosniki
    • ostry noz (nizej wyjasnie dlaczego)
    • kostka ISO lub wkladki abys mogl podlaczyc nowe kable do kostki
    • kombinerki
    • ksiazka z kodem do radia (odlaczysz zasilanie i moze poprosic o wpisanie na nowo choc moze tez pociagnac kod po CAN)
    • podkladki pod glosniki w zaleznosci od wersji glosnika
    • piwko 😉
    • spokoj

    A teraz gwoli wyjasnienia jesli chodzi o nozyk i tylne boczki.
    Przestrzen w drzwiach w FII jest rzeczywiscie bardzo mala i masz dwa sposoby na zamocowanie glosnikow. Pierwszy jest latwiejszy bo kupujesz glosniki ktore sa krotkie i wejda na glebokosc. Wtedy noz nie potrzebny (no szyba ze do wyciecia gabki zaslepiajacej otwor (nie zrywaj ale wytnij - izolacja w postaci tego co zostanie na odwodzie jest niezla amortyzacja). Druga wersja jest niestety dosc popularna z moich rozmow. Niestety wiekszosc dobrych glosnikow dosc mocno wchodzi na glebokosc wiec musisz urzyc odpowiedniej podkladki MDF (pamietaj MDF a nie badziewny plastik). Oczywiscie wtedy podnosi ci sie glosnik jednak nie mozesz zalozyc samego boczku gdyz ma on "dociski" do glosnika i musisz je wyciac. Robota mozolna ale niezbyt trudna. Kiedy juz zamocujesz wszystko (po wycieciu) polecam ci zrobic pewien myk. Zeby dzwiek gdziec ci nie uciekal zrob uszczelnienie miedzy boczkiem a samym glosnikiem (pianka bedzie w sam raz). Boczek bedzie ci mniej drgal a i dzwiek bedzie szedl tam gdzie powinien.

    To chyba tyle. Postaram sie znalezc zdjecia z mojej roboty. Jak znajde to dadam. 🙂

    I jeszcze jedno jesli chodzi o zakup glosnikow. Mowie to juz z doswaidczenia. Jesli autem jezdzisz ty i max jeden pasazer z przodu to kup na tyl glosniki troj drozne, zeby nie miec tuz za uchem piszczalek z tylnego rzedu. Efekt piszczlek z tylu jest straszny i nie do wyregulowania.

  • Lord_Nikkon :padam: <!-- s:padam: --> dzięki za instrukcje. Jak tylko dokonam tych czynów dam znać. pozdro.

  • [b]pinijo[/b], Nie ma problemu. Akurat to robilem wiec wiem co i jak. Jakbys mial jakikolwiek problem - pisz. Lepiej zapytac niz cos zpierniczyc. 😉 <!-- s;) -->

  • [b]Lord_Nikkon[/b], Możesz podać krótką instrukcję zdjęcia boczków... Dziś kupiłem Magnaty 216 Edition 16,5mm i jutro chciałbym się za to zabrać ale nie chciałbym poniszczyć tapicerki...Póki co znalazłem 3 śruby...i zatrzaski... Ale nie ukrywam że jakiś manual by się przydał 🙂 <!-- s:) -->

Log in to reply