Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 248231 Wyświetlenia
  • około 2 litrów a polecić można Castrola, oryginalny Skody oraz wszelkie inne spełniające wymogi.

  • 2 litry, rozumiem, niezależnie od tego jaki posiadamy silnik?

  • Witam
    Od grudnia jestem właścicielem Sokdy Fabi 1,4 tdi z 2004 roku. Przejechane ma około 130 tyś. Teraz nadszedł czas na wymianę oleju. Z książki serwisowej wynika że od nowości autko jeździło na castrolu 5W40 a potem przy przebiegu około 60 tyś został zmieniony na castrol 5w30. Zastanawiam sie jaki olej wlać teraz ??? Z czego wynikać mogła ta zmiana przy 60 tyś. Ten castrol 5w30 jest chyba olejem uniwersalnym i do benzyny i do diesela. czym byście zalali fabie na moim miejscu.

  • [quote="rami99"]Z czego wynikać mogła ta zmiana przy 60 tyś.[/quote]
    pewnie serwis zmienił typ zalewanego oleju i głębszego sensu w tym bym nie szukał

    Musisz zalać olejem do pompo-wtrysków, tzn. takim który spełnia normę VW 505.01

    ja bym zalał Motul Specific 5w40 505.01 - poszukaj opinii o tym oleju a dowiesz się dlaczego wielu uważa go za najlepszy do TDI PD

    ja tez za 1400km muszę zmienić olej i już sobie zakupiłem Motula właśnie 🙂 <!-- s:) -->

  • [b]Mateusz91krk[/b], silnik nie ma znaczenia jeśli chodzi o skrzynię. We wszystkich skrzyniach manualnych w benzynowcach wchodzi około 2 litrów, może być ponad a może poniżej 2 litrów.

    Damian

  • ok, chodziło mi o to, że może skrzynia jest inna w benzynie 1.2, a inna w dieslu 1.9

    dzięki za odpowiedź

  • hej, mam Fabie z 2004r 1.2 47kw/64km silnik, przebieg 130tys. prawie dokładnie rok temu (+2tyg) był wymieniany olej i te wszystkie filtry. Olej był Shell Ultra 5W40 i się teraz zastanawiam czy dalej lać shella czy zmienić na coś bardziej odpowiedniego pod ten silnik (słyszałem że shelle nie są zbyt dobre), za to wszyscy się zachwycają motulem.
    Jako że samochód kupiłem dopiero parę miesięcy temu i to pierwsza moja zmiana oleju i filtrów "po roku" to byłbym wdzięczny za powiedzenie mi co konkretnie trzeba zmienić poza olejem i które filtry (jak się nazywają, wiem że jest oleju, paliwa, powietrza i jakiś kabinowy?? coś oprócz tych?) i ile mniej więcej mechanik w warsztacie powinien wziąć kasy za całą usługę (sama robocizna, zakładając że filtry i olej sam sobie kupie).
    Z góry dzięki za odpowiedzi 🙂 <!-- s:) -->

  • z 50 zł

  • lesio86. Ja od nowości wymieniłem na Lotosa 5W40 i jest to juz 3 samochód który jeździ na tym oleju. Mogę go z czystym sumieniem polecić. ( popieraj swoje..zwłaszcza jak dobre 😉 <!-- s;) --> ) Poza tym że spełnia wszystkie normy jakosci markowych olejów to jeszcze jest wzglednie tani.

  • z tego co spojrzałem na allegro to ten olej jest syntetyczny. Parę miesięcy temu czytałem w motorze bo robili test olejów, że o ile dobrze syntetyczne się leje na nowe silniki, a im starszy tym bardziej w kierunku półsyntetyka albo nawet mineralnego - mój samochód ma przebieg 130tys -> więc tutaj pytanie, czy to jest dużo?? Bo jednak myślałem żeby kupić półsyntetyczny, chociaż z drugiej strony też ten shell na którym jeżdżę to raczej syntetyk.
    Co do filtrów, to one mają jakieś firmy, różnią się czymś czy cokolwiek kupie co pasuje do mojej fabii to będzie dobrze?

  • Ten co masz to też syntetyk. Jeżeli nie masz ubytków w oleju to lej dalej syntetyk. A co do zasady to tak jest ,że jak starszy to zmieniasz syntetyk-półsyntetyk-mineralny. Filtry maja jakies tam firmy ale najważniejsze żeby był dedykowany do twojego samochodu. Filtry generalnie to groszowe sprawy.

  • Jeżeli był do tej pory lany syntetyk to taki lej dalej jak go nie bierze, ja używam mobila. Co do filtrów osobiście olejowy i paliwa zalecam orginalny tu zamiennikom nie wierzę, natomias pyłkowy koniecznie z wkładem węglowym, zatrzyma Ci wiele smrodów z tirów, pwietrza możesz wziąść zamiennik.

  • Tak jak w temacie...
    Jaki olej do 1.4mpi polecacie ?

  • ja latałem na pól syntetyku Mobil 1 10w40

  • ja mam mobil 1 5w40, wcześniej był castrol txt też o ile pamiętam syntetyk.

  • Osobiście wlewam Mobil 1 10W40

  • a jaki kolego lales do tej pory?? syntetyk, pol czy mineral?? ja lelem shella ale przeszedlem na castrola oczywiscie sytnetyk

  • Ja leje Mobil1 0W40 full syntetyk i jest zaje&is%y 🙂 <!-- s:) --> na zimę jest super
    http://www.mobil.com/Poland-Polish/Lubes/PDS/GLXXPLPVLMOMobil_1_0W-40.asp

    autko ma przebieg 104tyś, do tego filtr Bosha,

    wcześniej przed zimą był Mobil1 5W40,

    🙂

  • hej, będę brał te 5W40 (wcześniej lany Shell Ultra 5W40), i tylko pytanie: zalać tym samym czyli Shell, czy może: Motul, Mobil 1 czy Lotos? bo te 3 najczęściej widzę że się powtarzają i są polecane. Czy Skoda określiła który olej dokładnie najbardziej pasuje do Fabii, a może nawet do wersji silnikowej 1.2 HTP 64km?

  • Ja śmigam na Castrol-u i generalnie polecam go, ale wybór należy do ciebie.
    Mechaniior znajomy powiedział mi, że jest dobry i polecił mi go do Fabki. Wcześniej jeździłem na Mobil-u.