Witaj na forum Fabia Club Polska

[F2FL] TSI - Rozrząd

Temat utworzony · 518 Posty · 153605 Wyświetlenia
  • Dzięki Tomku za info. Pewnie wezmę go dla siebie, bo z tak małym przebiegiem za te pieniądze warto. Widziałem, że olej lać trzeba z normą VW 504.00 ale też tysiące zdań. Najlepiej lać 5W30?

  • 504 ?
    Lej 502 z wymianą co 15 kkm
    Ja używam 0W40.
    Istotne też może być to, żeby utrzymywać górny stan oleju w TSI.

    tapatalk

  • No tak wyczytałem na forach.

    VW 502 00 - Oleje lekkobieżne do silników benzynowych pracujących w trudnych warunkach.

    VW 504 00 - Oleje silnikowe z systemem Longlife. Do nowych silników benzynowych FSI.

    Olać longlife bo można zmieniać i co 10kkm ale przeznaczone do silników z bezpośrednim wtryskiem.

  • Wg VW, norma 502 ma dopuszczenie dla tsi.
    FSI to inna bajka.

    tapatalk

  • Jestem po drugiej wymianie kompletnego rozrządu. Łańcuch po 75000 km wyciągnął się o ok. pół ogniwa. Póki co odpala cicho 😉 <!-- s;) -->

  • Kolego, jaką masz datę produkcji samochodu (miesiąc, rok) - chcę się zorientować który zestaw rozrządu miałeś włożony fabrycznie. Wymianę robiłeś w ASO czy gdzieś indziej? Który zestaw (łańcuch i napinacz)miałeś montowany poprzednio, co o nim napisałeś że być wyciągnięty o pół ogniwa?

  • [quote="jacekpk"]Kolego, jaką masz datę produkcji samochodu (miesiąc, rok) - chcę się zorientować który zestaw rozrządu miałeś włożony fabrycznie. Wymianę robiłeś w ASO czy gdzieś indziej? Który zestaw (łańcuch i napinacz)miałeś montowany poprzednio, co o nim napisałeś że być wyciągnięty o pół ogniwa?[/quote]

    Auto jest z marca 2011, gwarancyjna wymiana rozrządu miała miejsce w ASO w kwietniu 2012 przy przebiegu 11000 km, włożony łańcuch nr. 03F109158K, napinacz 03F109507B. Przejeździłem na takim zestawie 75000 km i ponowna wymiana 2 tygodnie temu na taki sam zestaw + prowadnice. Robione poza ASO na oryginalnych częściach.

  • [quote="Piotrek93"]Robione poza ASO na oryginalnych częściach.[/quote]

    z ciekawości ile kosztowały części i robocizna? nie kusiło cię żeby założyć ten trzeci rodzaj łańcucha wraz z szerszymi kołami?

  • [quote="vesatis"]z ciekawości ile kosztowały części i robocizna? nie kusiło cię żeby założyć ten trzeci rodzaj łańcucha wraz z szerszymi kołami?[/quote]
    Podłączam się do tego ciekawskiego pytania? 😉 <!-- s;) --> A w temacie tego szerszego łańcucha to moim ASO w aucie sprzed listopada 2011 tego nie zrealizuje. Oni mają katalog, z którego wynika, że ten szeroki łańcuch stosowano właśnie od 11.2011 i nie pogadasz z nimi.

    Ja chętnie u siebie założyłbym właśnie ten szerszy łańcuch (auto z 02.2011), ale nie mam koncepcji gdzie to zrealizować. Wziąłbym się nawet za to samodzielnie. Problem polega tylko w tym, że do wprasowania koła zębatego wału korbowego trzeba mieć przyrząd T30122, którego nigdzie nie idzie kupić.

  • Części - ok 800 zł robocizna 500. Nie wymieniałem koła dolnego bo jest zintegrowane z wałem i nawet nie wiem jak ten temat ugryźć.

  • [quote="Piotrek93"]Części - ok 800 zł robocizna 500. Nie wymieniałem koła dolnego bo jest zintegrowane z wałem i nawet nie wiem jak ten temat ugryźć.[/quote]
    Hm, jakaś nawet niezbyt straszna ta cena 🙂 <!-- s:) -->

    Koło nie jest zintegrowane z wałem, jest wprasowane na wał. Poniżej podrzucam filmik, który już kiedyś linkowałem w tym wątku. Gość z ASO [url=https://youtu.be/Ge4QED-K9cY]wymienia właśnie te kółko 😉 [/url]. Wszystko co jest potrzebne to ściągacz oraz ten przyrząd T30122, którym facet wprasowuje nowe kółko na wał. Szerszego łańcucha nie da się zaaplikować inaczej jak tylko wymieniając wszystkie komponenty rozrządu, włącznie z górnym i dolnym kołem zębatym.

    Chyba już kiedyś linkowałem rosyjskie forum, ale nawet jeśli to warto sobie przypomnieć 😉

    Dla zainteresowanych podrzucam odnośnik do ciekawego i bogato ilustrowanego opisu wymiary rozrządu w 1.2 TSI. Artykulik jest w dwóch częściach. Szacun dla gościa - dobrą robotę wykonał, do tego pospisywał numery wszystkich potrzebnych części oraz narzędzi 🙂 Jeśli uda mi się znaleźć gdzieś to narzędzie o numerze T30122 lub wymyślić jak coś podobnego wykonać własnym sumptem - rozważę wymianę rozrządu na własną rękę na zestaw z literką "B".

  • http://www.equinet.ru/catalog/item_87306/ znalazłem ale u braci na wschodzie 😄 <!-- s:D -->

  • Mieliście może problem z nieregularnym szarpaniem silnika na luzie na wolnych obrotach? Czasem występują u mnie takie drgawki, wskazówka obrotomierza nawet nie drgnie. Co może być przyczyną?

  • [quote="marinesku2"]http://www.equinet.ru/catalog/item_87306/ znalazłem ale u braci na wschodzie 😄 <!-- s:D -->[/quote]
    [b]marinesku2[/b], nie bądź taki cwany 🙂 Też to znalazłem 8-) Tylko weź to u nich kup! Napisałem im maila po angielsku z pytaniem czy wysyłają do Polski i jaki byłby tego koszt. Tym mniemniej:
    [list]* albo uznali mnie za spamera i olali;

    • albo to jakaś sprawa polityczna 😉
    • albo mają z założenia "gdzieś" wysyłkę zamówień do PL? 🙂 [/list]
      Ciekawa rzecz, bo producentem tego jest niemiecka firma Matra - ale nigdzie indziej tego nie można kupić, nawet w Niemczech 🙂 Widać trzymają łapę na "oryginalnych" przyrządach serwisowych stosowanych w ASO. Niezależnie jednak od tego nikt nie wyprodukował zamiennika, tak jak ma to miejsce np. w wypadku blokad rozrządu do 1.2 TSI, których jest do wyboru do koloru (i to w dosłownym tego słowa znaczeniu) - nawet na naszym rynku.

    [quote="Piotrek93"]Mieliście może problem z nieregularnym szarpaniem silnika na luzie na wolnych obrotach? Czasem występują u mnie takie drgawki, wskazówka obrotomierza nawet nie drgnie. Co może być przyczyną?[/quote]
    Mam to samo. Od czasu do czasu na wolnych obrotach pojawiają się takie drgawki - po objawach mi to przypomina wypadanie zapłonów. Idąc tym tropem wymieniłem kiedyś kable zapłonowe, ponieważ stwierdziłem na nich ślady zębów. Stawiałem, że to pewnie kwestia przebicia. Niestety - to nie to 🙂 Sporo też swego czasu 'googlałem' w poszukiwaniu tropu, ale nie udało mi się trafić na żadnych konkretnych informacji. Próbowałem zgłaszać to gdy auto było jeszcze na gwarancji, ale na próżno. Drgawki pojawiają się z taką nieregularnością, że nie sposób było pokazać je komukolwiek w ASO. Przypuszczam niestety, że to kolejna z wad konstrukcyjnych tego silnika.

    Jeśli chodzi o kulturę pracy to Fabia 2 z 1.2 TSI nie dorównuje nawet do mojej starej Fabii 1 FL z silnikiem BUD. Oczywiście czuło się gigantyczną różnicę w elastyczności tych jednostek (6 koni i 30 niutków momentu obrotowego robi jednak ogromną różnicę), ale tam wymieniało się olej, lało gaz i jeździło za grosze bez większych zmartwień - jeśli chodzi o silnik 😉 Ech, ale to tak na marginesie 😉

  • Trafiłem ostatnio na trochę ciekawych materiałów na temat wymiary rozrządu, jak też silników 1.2 TSI. Wszystkie z Rosji. Zainteresowanym podrzucam jeden, który dał mi trochę do myślenia. Dlaczego? Otóż:

    [url=https://youtu.be/b3uW_Ws9pLM]Na tym filmie gość pokazuje[/url] procedurę wymiany rozrządu w VW Caddy z silnikiem 1.2 TSI CBZB, rok prod 2012, przebieg 120 tys km. Patrząc po roku produkcji auto powinno mieć ten rzekomo najmocniejszy łańcuch z oznaczeniem [b]G[/b]. I rzeczywiście ma - widać to na filmie. Widać też na nim niestety stopień degradacji łańcucha po 120 tysiącach. Facet pokazuje to dokładnie - pod kołem zębatym wałka widać spory luz, podobnie w dalszej części na dolnym kole wału korbowego. Trochę porażka, bo okazuje się, że ten łańcuch nie jest wcale bezpieczniejszy od swoich poprzedników, mimo że pracuje na szerszych zębatkach i sam jest szerszy i nieco inaczej zbudowany.

    W takiej sytuacji nasuwa się pytanie - czy warto zakładać ten najszerszy łańcuch (w domyśle: ściągać koło z wału i wprasowywać nowe) skoro jak widać i tak łańcuch ulega on wydłużeniom... Ech.

    Na koniec suplement: [url=https://youtu.be/2fbxDE3SzjI]Skoda Octavia z silnikiem 1.2 TSI[/url], przebieg 30k km. Stukające / wyrobione korbowody...! [url=https://youtu.be/a2akdNEb0dI]A tu pokazane dokładniej[/url] o co chodzi.

  • [quote="jacekpk"]
    W takiej sytuacji nasuwa się pytanie - czy warto zakładać ten najszerszy łańcuch (w domyśle: ściągać koło z wału i wprasowywać nowe) skoro jak widać i tak łańcuch ulega on wydłużeniom... Ech.[/quote]

    Moim zdaniem warto, w końcu lepiej jeździć na łańcuchu 100 000 niż 50 000 (na tyle oceniam obecnie założony u mnie łańcuch). Dowiadyawałem się w moim ASO i podejmą się takiej wymiany. Cena około 1500 zł wliczając olej średniej klasy i filtr zakupiony własnym sumptem.

    chyba warto jeśli ma wytrzymać 100k (wg moich obserwacji trwałość łańcucha "środkowego" to jakieś 60K - pytałem u mnie w ASO i podejmą się takiej wymiany, koszt to jakieś 1500 zł

    ps. co trzeba zrobić żeby każdej mojej wypowiedzi nie musiał zatwierdzać moderator?

  • [quote="vesatis"]

    ps. co trzeba zrobić żeby każdej mojej wypowiedzi nie musiał zatwierdzać moderator?[/quote]

    Niestety, na razie tak działa forum.
    Za dużo spamu było.

    tapatalk

  • Niestety - stosujemy od pewnego czasu na forum metody jak za Króla Ćwieczka, nad czym bardzo ubolewam. Sposobem na chore zęby nie jest bynajmniej ich wyrywanie, a leczenie. Tak też powinno być tu. Obecność spamu i ataki na forum są konsekwencją bardzo konkretnych uchybień, których należałoby się po prostu pozbyć.

    A w temacie rozrządu powiem tyle: zrobiłem rekonesans w kilku serwisach autoryzowanych w Warszawie i nie tylko. Wysłałem info z prośbą o kosztorys usługi wymiany łańcucha oraz oczywiście - kosztorys samych części. By podprowadzić swoich korespondentów zadałem pytanie: czy zastosowany zostanie zestaw naprawczy "A" czy "B", podając ich konkretne numery (w sensie: z cieńszym czy grubszym łańcuchem). Wyszła mi niechcący z tego akcja niemal reporterska, a jej skutki to iście dramatyczny obraz kompetencji (a w zasadzie ich braku) polskich serwisów autoryzowanych marki Skoda oraz Volkswagen. Tragedia, krótko mówiąc. Może popełnię jakiś artykulik na ten temat - w wolnej chwili.

  • Znowu....temat łańcuchów Rozrządu...Czyli nic z tym nie zrobili i tak jest ryzyko i tak. Bez sens. Napiszcie mi Jaka marka ma jeszcze takie kłopoty >? Chodzi mi o koreańskie i japońskie marki ????? Śmiech na sali ile to można poprawiać.... :evil: <!-- s:evil: -->