Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Sprzęgło - temat zbiorczy

Temat utworzony · 219 Posty · 52408 Wyświetlenia
  • Silnik 1.4 16V (100). Przebieg 72 tys. km, rok prod. 2005. 😉 <!-- s;) -->

  • Ciesz się jazdą i nie martw się na zapas 😉 Swoją drogą niewielki ten przebieg jak na latka auta 🙂 <!-- s:) -->

  • Ja mam w drugiej Fabii I 1.2 12V 64 KM 2004r sedan, problem tego typu że samochód jak stoi na luzie to słychać takie grzechotanie z okolic sprzęgła po wciśnięciu pedału sprzęgła - cisza, grzechotane ustaje również po zwiększeniu obrotów na biegu jałowym powyżej 1000. Dodam też że podczas wciskania pedału sprzęgła słychać dziwne skrzypienie, najgłośniej skrzypi jak jest zimny. Kolejna sprawa to po przesunięciu dzwigni zmiany biegów bez sprzęgła lekko w góre( tak jakbym chciał wbić bieg) grzechotanie jakby cichnie i robi się jakby bardziej stłumione a w samochodzie czuć delikatne wibracje. Czy wiecie co to może być z tym grechotaniem???

  • "grzechotanie" to luz na wałku sprzęgłowym

  • Tak dokładnie, to takie metaliczne dosyć głośne grzechotanie, jest to naprawialne czy ewentualnie nowa skrzynia biegów? czy może to jednak jakiś element sprzęgła?

  • [quote="freeman1985"]Tak dokładnie, to takie metaliczne dosyć głośne grzechotanie, jest to naprawialne czy ewentualnie nowa skrzynia biegów? czy może to jednak jakiś element sprzęgła?[/quote]

    Nie znam benzynowej Fabii z fabrycznym sprzęgłem, w której nie było by takich efektów akustycznych. 😉 <!-- s;) -->

  • U mnie nie ma 😛 <!-- s:P -->

  • [quote="freeman1985"]Tak dokładnie, to takie metaliczne dosyć głośne grzechotanie, jest to naprawialne czy ewentualnie nowa skrzynia biegów? czy może to jednak jakiś element sprzęgła?[/quote]

    Moim zdanie "na to " można jeździć i jak mówił Krzynówek :"Cały czas do przodu" 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="seven"]U mnie nie ma 😛 <!-- s:P -->[/quote]

    U mnie też w większości przypadków nie, ale od czasu do czasu odzywa się to i owo ze sprzęgła. Wystarczy wcisnąć pedał i puścić i jest OK. Generalnie ten typ tak ma, bo i wszystkie fabryczne sprzęgła silników 1.4 16v czy to 75 czy 100 w Seatach/Skodach i VW lubią sobie grzechotać. 😄

  • Witajcie ponownie, kilka postów wcześniej pisałem o grzechotaniu znikającym po wciśnięciu sprzęgła w mojej drugiej fabii z silnikiem [b]1.2 HTP 12V[/b]. Kilka dni temu grzechotanie skończyło się awarią docisku sprzęgła i wymianą kompletu sprzęgła, co ciekawe po wymianie grzechotanie nie zniknelo całkowicie, jest teraz o wiele cichsze prawdę mówiąc trzeba się dokładnie wsłuchać żeby coś usłyszeć ale dalej znika po wciśnięciu sprzęgła. Pojawił się za to inny problem przy szybszym puszczaniu sprzęgła czy to na luzie czy po wrzuceniu biegu i gwałtownym puszczaniu bez dodania gazu słychać takie metaliczne delikatne stuknięcie gdzieś z okolic sprzęgła lub skrzyni, dźwięg pojawia się tylko przy puszczaniu sprzęgła mniej więcej w miejscu gdzie zaczyna ono juz "brać", gdy puszcza się pedał powoli nic nie słychać. Czy któś może poradzić co to może być tym razem?. Będę wdzieczny za wszystkie informację. Pozdrawiam

  • Fabia 1.4 mpi 68 KM 210 tys przebiegu. Wymieniłem sprzęgło cały komplet czyli docisk tarcza i łożysko, wszystko fajnie pięknie ale pedał sprzęgła jest bardzo miękki, na wył silniku jak naciskam i puszczam pedał nic nie słychać, jak zapalone auto na biegu jałowym wciskam i puszczam i po puszczeniu stuk... co to może być ? Przed wymianą sprzęgła nie miałem takich objawów.

  • Dodam że pedał sprzęgła jest bardzo miękki i do polowy idzie bez oporu tak jakby luz miał ? Co to może być ? Sprzęgło dobrze złożone Luk-a. więc odpada łożysko oporowe czy docisk. Proszę o porady. Wysprzęglik suchy nie cieknie. Może to pompa sprzęgła ?

  • Spróbuj odpowietrzyć wyprzęgnik

  • Odpowietrzyłem ale dalej to samo lecz biegi gładko wchodzą i nic nie stuka podczas jazdy. O co chodzi ?

  • A jeśli wyciągałem silnik na zew. i np źle go usadowiłem wkładając go to czy to może być stuk na łapach silnika ?? bądź np tej od skrzyni ?

  • Raczej trudno się pomylić w montażu na łapach ,jakby tam było coś nie tak to by ci stukało przy każdej zmianie biegu .
    Jak się nic nie dzieje podczas jazdy i sprzęgło działa prawidłowo to czym się martwić?

  • no cóż niczym, w jeździe nic nie stuka przy zmianie biegów, może musi się ułożyć pytałem w pierwszym lepszym warsztacie i tak powiedzieli 🙂 <!-- s:) -->

  • u mie jest identycznie jak na tym filmiku z you tube http://www.youtube.com/watch?v=OS8CO-d7QbM<!-- m --> czy to na pewno łozysko oporowe tak mi sie wydaje jak wcisne cisza jak puszcze to grzechocze wszystkie biegi wchodza dobrze zadnych zgrzytow prosze o wasze opinie na ten temat

  • Jak wciśniesz sprzęgło to wtedy pracuje łożysko oporowe i jeśli by było coś nie tak z nim to było by "słyszalne" Wtedy sprzęgło jest rozłączone i pracuje łożysko oporowe.
    Gdy pedał sprzęgła nie jest wciśnięty obraca się wałek sprzęgłowy(główny) i to on i jego ułożyskowanie jest słyszalne przez Ciebie.
    Jeśli nie jest to jakiś wyjątkowo głośny hałas ja nic bym z tym nie robił

  • [quote="freeman1985"]Witajcie ponownie, kilka postów wcześniej pisałem o grzechotaniu znikającym po wciśnięciu sprzęgła w mojej drugiej fabii z silnikiem [b]1.2 HTP 12V[/b]. Kilka dni temu grzechotanie skończyło się awarią docisku sprzęgła i wymianą kompletu sprzęgła, co ciekawe po wymianie grzechotanie nie zniknelo całkowicie, jest teraz o wiele cichsze prawdę mówiąc trzeba się dokładnie wsłuchać żeby coś usłyszeć ale dalej znika po wciśnięciu sprzęgła. Pojawił się za to inny problem przy szybszym puszczaniu sprzęgła czy to na luzie czy po wrzuceniu biegu i gwałtownym puszczaniu bez dodania gazu słychać takie metaliczne delikatne stuknięcie gdzieś z okolic sprzęgła lub skrzyni, dźwięg pojawia się tylko przy puszczaniu sprzęgła mniej więcej w miejscu gdzie zaczyna ono juz "brać", gdy puszcza się pedał powoli nic nie słychać. Czy któś może poradzić co to może być tym razem?. Będę wdzieczny za wszystkie informację. Pozdrawiam[/quote]

    zerknij na koncowke postow w tym watku:

    http://fcp.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=11454<!-- l -->

    chodzi Ci o taki jednorazowy metaliczny "brzdek" ? srednio glosny jak sie na luzie (tylko i wylacznie jak nie ma biegu, w innych przypadkach zawsze cisza) wcisnie i pusci sprzeglo ?

    mam praktycznie nowke jak i badalem nowki na placu w aso i rozmawialem z serwisem na miejscu jesli o tym mowa to olej to, napisalem co w aso odpowiedzieli, wszystkie nowe tez tak maja, przynajmniej 1.4 16v fabie