Witaj na forum Fabia Club Polska

Tarcze i klocki - temat zbiorczy

Temat utworzony · 435 Posty · 145568 Wyświetlenia
  • [b]MirekS[/b], tak, autko mam od nowości.
    Tak na marginesie to wszystkie tarcze i bębny biją (2 miesiące temu wszystko wymieniłem na nowe) - prawa strona najbardziej, lewa ledwo wyczuwalna.
    Przypuszczam, że kiedyś za szybko umyłem auto po powrocie do domu i wszystko się pokrzywiło. Od tamtego czasu miałem problem. Zaczęło się od kupna felg aluminiowych, przez które woda z łatwością przelatuje. Wcześniej miałem stalówki i nie myślałem o tym po prostu.
    Dodatkowo dlatego jedna strona jest gorsza ponieważ zawsze od niej zaczynałem mycie auta. Innego wytłumaczenia nie widzę.

  • Hmm... ale żeby tarcze były tak "delikatne" ?? To w takim razie strach je wogóle dotykać. Wydaje mi się że chyba producenci by o tym pomyśleli?? Mi wydaje sie ze ja swoje tarcze zalatwilem odstawieniem samochodu na pare tygodni bo po odpaleniu go nie moglem ruszyc bo hamulce zlapaly 🙂

  • ja miałem tego typu problem, że obojętnie co założyłem, to klocki mi piszczały. teorie były różne, dużo osób mówiło że to wina felg stalowych bo nie było odpowiedniego odprowadzenia ciepła (pisk nasilał się przy rozgrzanych hamulcach). ostatnio założyłem w fabce coś takiego - [url=http://www.iparts.pl/czesc/klocki-hamulcowe-komplet,skoda,fabia-6y2-1999-08-2008-03,1-4-60km,106-4383-15106-100030-0-62-FDB1094.html]klocki hamulcowe[/url] Ferodo i problem ustał. do końca jednak nie wiem czy to zasługa klocków, czy mechanika, bo pojechałem do innego warsztatu. efekt jednak uzyskałem taki jaki chciałem :cwaniak: <!-- s:cwaniak: -->

    1. Koledzy u mnie będzie tarcza na przód 239mm? czy 256?

    2. Druga sprawa, dzwonie do hurtowni w sprawie klocków i gość pyta czy są z czujnikiem czy bez? Rozumiem, że to chodzi o czujnik zużycia i ja nie mam tego?

  • [quote="kaliope"]1. Koledzy u mnie będzie tarcza na przód 239mm? czy 256?

    1. Druga sprawa, dzwonie do hurtowni w sprawie klocków i gość pyta czy są z czujnikiem czy bez? Rozumiem, że to chodzi o czujnik zużycia i ja nie mam tego?[/quote]

    2. 256mm

    3. pewnie nie masz.. ale zobacz czy idzie od klocków kabelek..

  • nawet jak bedą klocki z czujnikiem to można odciąć ten kabelek od klocka. ... w niczym to nie zakłóci pracy 😉 <!-- s;) -->

  • a te mniejsze tarcze 239mm to do jakich fabii? Myślałem, że mam te mniejsze....a wieksze w dieslach

  • 1,4 - 44 kW miały dwa rodzaje 239 i 256 mm za to 1,4 - 50, 55 i 74 kW tylko 256 mm

  • wiec skąd pewność kolegi [b]zdono[/b], że mam 256? jeśli w 44KW są też 239?

  • może spotkał się tylko z jednymi i dlatego. Mało tego nawet jeśli kod silnika jest AZF to właśnie przy nich były dwa rodzaje. Natomiast jeśli masz AZE to tylko 256 mm. Zobacz oznaczenie zacisku i jeśli masz FS II to jest 239 mm jeśli FS III to 256 mm lub po prostu zmierz 😉 <!-- s;) -->

  • Ja w obydwóch fabiach miałem 256, proponuję zdjąć koło i zmierzyć.

  • Witam,

    poczytalem wiekszosc stron tego watku i sporo wiem, ale chyba nic sie nie stanie jak jeszcze zapytam;)

    skoda fabia 1.2, 54 tys, pierwsza wymiana klockow, tarcze zostaja, zmieniam tylko klocki, jazda glownie w miescie i co okolo 2 miesiace trasa 400km - 500km

    co najlepiej wstawic na stare tarcze?, oryginalne(?) czy np. TRW, ferodo?, tak zeby uniknac piskow i zbyt szybkiego scierania tarcz a jednoczesnie sprawanie hamowac;)?
    co myslicie o ceramicznych, czy jest sens placic za np. ATE lub ferodo ceramiczne, czy to w ogole pasuje do starych tarcz?

    pozdrowienia i z gory dzieki za pomoc

  • Można klocki delikatnie "szlifnąć" na brzegach jeśli by się nie chciały wpasować w stare tarcze

  • [quote="anubis"]ale to robota głupiego, dlatego uważam za stosowne zmianę nie tylko klocków ale i tarcz

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 04-04-2012, 23:15[/i] ][/size]
    jakby nie było wkład finansowy ale na lata

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 04-04-2012, 23:16[/i] ][/size]
    lecz zależny od funduszy [b]mart1nez[/b]'a[/quote]
    Tarcze powinny wytrzymać więcej niż klocki i można je zmienić np. co drugą wymianę klocków. Ale stan tarczy trzeba ocenić wizualnie i dawanych tu porad (na odległość)nie można stosować automatycznie.
    Trzeba zmierzyć , grubość , spr. stan powierzchni (czasami stan portfela) i podjąć decyzję

  • [quote="mart1nez"] TRW[/quote]

    Załóż tak jak piszesz TRW jest to dobry kompromis jeśli chodzi o twardość.
    Na pierwszy montaż montowany jest właśnie taki komplet w fabii.
    Co od ferodo są to twarde klocki i powodują grzanie tarcz, a w konsekwencji ich zwichrowanie.
    Natomiast jeśli chodzi o wymianę tarcz jest przyjęte 1 komplet tarcz na 2 pary klocków. Oczywiście od reguły są wyjątki i trzeba ocenić jak to wygląda u Ciebie.

  • Z tego co ja sie orientuje w mojej Fabii ( Basic) sa tarcze hamulcowe 239 mm na 100%, w fabiach z wiekszym wyposazeniem sa tutaj rozbieznosci wiec warto zmierzyc najzwyczaniej 🙂 <!-- s:) -->

  • witam
    Może z braku czasu nie prześledziłem całego tematu jednak mimo to mam pytanko na temat hamulców.
    Przy ostrym hamowaniu czuć drgania na kierownicy. Wydaje mi się że to od tarcz ale to tylko moje myśli.
    Teraz pytanko czy konieczna jest wymiana tarcz czy można to rozwiązać w inny sposób,
    czy wymiana tarcz jest łatwa , czy wiąże się ze spuszczeniem płynu hamulcowego.

    Pozdrawiam

    witam ponownie

    znalazłem sobie jak wymienić tarcze i faktycznie nie jest to skomplikowane jednak mam dodatkowy problem czy wystarczy wymiana tarcz czy trzeba od razu z klockami bo taka wersje słyszałem.
    I jakie najlepiej kupić tarcze - na co zwrócić uwagę.

  • [quote="Switala18"]Teraz pytanko czy konieczna jest wymiana tarcz czy można to rozwiązać w inny sposób,[/quote]
    Jeśli tarcze są jeszcze grube to można jest dać do toczenia. Ma to na celu wyrównanie powierzchni tarczy przez co nie będzie "kopała"

    [quote="Switala18"]czy wymiana tarcz jest łatwa , czy wiąże się ze spuszczeniem płynu hamulcowego.[/quote]
    Tak, wymiana tarcz jest prostym zabiegiem, płynu nie trzeba spuszczać.

  • [quote="Switala18"]Przy ostrym hamowaniu czuć drgania na kierownicy.[/quote]
    pojedź na szarpaki na SKP - może tuleje wahaczy dają znać o sobie ? oczywiście jeśli tarcze są w miare grube. jeśli dobrze pamietam, minimalna grubość dla przodu to 18 mm.
    [quote="zdono"]Jeśli tarcze są jeszcze grube to można jest dać do toczenia.[/quote]
    osobiście bym zostawił, i czekał do następnej wymiany klocków.

  • cześć
    Może ktoś podać dokładnie jaka jest minimalna grubość tarczy hamulcowej , oraz średnice bębna (kapi pisze że 18mm ale nie jest pewien na 100%)