Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Świecące światła przy włączonym kierunkowskazie - błąd?

Temat utworzony · 19 Posty · 2004 Wyświetlenia
  • Wczoraj zauważyłem że jeżeli zgaszę silnik i zostawię włączony kierunkowskaz w prawo to świeci prawa postojówka (przód i tył), jezeli lewy to swieca lewe.

    Trochę to dziwne.
    Czy to jest standard czy mam coś popieprzone z wiązką elektryczną czy jeszcze coś innego?

    Kojarzy mi się że znajoma miała kiedyś tak w Golfie III, ale nie pamietam czy to był błąd czy tylko taki absurd.

  • Standard 😉 <!-- s;) -->

  • To nie absurd, jak nocą zostawiasz bryke na nieoświetlonym poboczu, to mozesz sobie zapalić pozycyjne światełka od strony drogi, wtedy samochód jest widoczny z daleka.

  • [quote="zbyhoo"]To nie absurd, jak nocą zostawiasz bryke na nieoświetlonym poboczu, to mozesz sobie zapalić pozycyjne światełka od strony drogi, wtedy samochód jest widoczny z daleka.[/quote]

    Super!!!
    Nie wpadłem na to...
    w takim razie muszę przeprosić, że straciłem wiarę w inżynierów Skody:)

  • [quote="zbyhoo"]To nie absurd, jak nocą zostawiasz bryke na nieoświetlonym poboczu, to mozesz sobie zapalić pozycyjne światełka od strony drogi, wtedy samochód jest widoczny z daleka.[/quote]

    Nie pozycyjne proszę Pana tylko POSTOJOWE.

    Światła pozycyjne nie mogą świecić nieparzyście.
    Światła postojowe mogą być załączane wyłącznie od strony drogi jeśli pojazd nie jest złaczony z przyczepą.

    Światła pozycyjne mogą pełnić funkcję świateł postojowych co w większości pojazdów jest wykorzystywane.

    BTW nawet inżynierowie w Wartburgu zrobili taki bajer 😉

  • [quote="K0_VOITH"][quote="zbyhoo"]
    BTW nawet inżynierowie w Wartburgu zrobili taki bajer ;-)[/quote][/quote]

    To ciekawe, jako dziecko woziłem się pieknym brązowym Wartburgiem i nie miałem pojecia o istnieniu czegoś takiego.
    Swoją droga w Nexii i Favoritce też się z czymś takim nie spotkałem.

  • [quote="emmjot"]
    To ciekawe, jako dziecko woziłem się pieknym brązowym Wartburgiem i nie miałem pojecia istnieniu czegoś takiego.
    [/quote]

    Mam, używam, jest fabryczne, w poprzednim też było i we wszystkich klubowych jest, nie ściemniam 😛 <!-- s:P -->

  • Wątek niniejszy wzbudził moją dużą wesołość, gdyz dosłownie przedwczoraj (wtorek) dowiedziałem się, ze mam taką funcjonalność w fabce dzięki... mojemu paroletniemu synowi hehehe Bawił sie w kierowcę i zostawił włączony kierunek. Gdy zamknąłem auto zobaczyłem, że świeci sie jedna strona auta. Przypomniało mi się, że czasami widziałem takie właśnie samochoody oświetlone jednostronnie gdzies na poboczu, w nocy. Szybko sprawdziłem czy we fordzie jest podobnie, ale nie jest 🙂 <!-- s:) -->

    BTW: Czy zostawienie takiej oświetlonej jednej strony auta szybko załatwia akumulator? Czy po całej noc daje się bezproblemowo odpalić auto?

  • U mnie było tak samo:)
    Syn zanim wysiadł z samochodu postanowił sprawdzić mozliwość poruszenia kilku rzeczy w tym jak sie okazało kierunkowskazów.
    Ja sie zorientowałem po jakiś 3 godzinach że światła sie świecą i to na pewno nie jest czas w którym akumulator się rozładowuje. 😄 <!-- s:D -->

  • to tylko postojowki wiec z szybko akumulator nie padnie^^

  • Może któryś z elektryków na forum by to przeliczył? 😛 <!-- s:P -->

    Jak jeszcze wymienisz żarówki na LED to zużycie w ogóle znikome 😉

  • Przy włączonym kierunkowskazie odzywa się także "pikanie" brzęczyka.

  • [quote="MarkPol"]Przy włączonym kierunkowskazie odzywa się także "pikanie" brzęczyka.[/quote]

    Jak zamkniesz drzwi to się ucisza. Jest tylko po to by Ci przypomnieć że zostawiłeś włączone, jeśli to celowe - ignorujesz brzęczek.

  • [quote="K0_VOITH"]Nie pozycyjne proszę Pana tylko POSTOJOWE[/quote]

    Postojowe kolego są w zestawach powyżej 6m. W samochodach osobowych są pozycyjne.

  • Dźwignia kierunkowskazów ma jeszcze jeden "bayer"
    Mianowicie przesuwając ją lekko w górę lub w dół włączają się na trzy "mrugnięcia" kierunkowskazy. Ja to stosuję np. przy z mianie pasa ruchu.

  • [quote="zbyhoo"][quote="K0_VOITH"]Nie pozycyjne proszę Pana tylko POSTOJOWE[/quote]

    Postojowe kolego są w zestawach powyżej 6m. W samochodach osobowych są pozycyjne.[/quote]

    Za: ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
    z dnia 31 grudnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
    (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

    [quote="Rozdział 3, Światła"]§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
    (...)
    4) postojowe - pojazdu samochodowego o długości [color=#008000]nieprzekraczającej 6,0 m[/color] i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach;[/quote]

    Za USTAWA
    Prawo o ruchu drogowym 1)
    z dnia 20 czerwca 1997 r.:

    [quote="Rozdział 5, Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach"]Art. 52. 1. Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. [color=#006400]W pojeździe nieztączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.[/color][/quote]

    Czy coś mam dodać w temacie?

  • Na 99% tak, ale jeszcze sprawdzę 🙂 <!-- s:) --> Ustawie "na nogi" i zobaczę. Dam znać pewnie jutro.

  • A ja niestety nie mam takich pokojówek 😞 <!-- s:( -->
    Mam autko sprowadzone z Danii a po przekręceniu kluczyka ciągle świecą światła mijania.
    Ktoś wie jak to zmienić?

    Nie gasną po zaciągnięciu ręcznego. Kodowanie sprawdzę jutro.
    Nie wytrzymałem i sprawdziłem. Kodowanie 1 - Europa i reszta świata....

  • zmienić kodowanie regionu. na pewno masz ustawione kodowanie "amerykańskie" ... czy po zaciągnięciu ręcznego one gasną ?