Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Akumulator

Temat utworzony · 90 Posty · 24325 Wyświetlenia
  • Aha, w tym sensie.

    Aż z ciekawości muszę poszukać jak to jest u mnie.

  • A że nie sądzę by odbiorniki brały tych 89A. Więc resztę niewykorzystanych amper zostaje w zapasie.

    Aha oczywiście 90A będzie ładował przy jakiś tam obrotach. Mi się wydaje że te 1500Obr i będzie produkował prąd pełną parą.

  • [quote="K0_VOITH"]No niestety, mój, mimo młodego wieku (rok) dzisiaj w południe stękał.

    W tym tygodniu ma jazdy 3km-postój 2 godziny i znów 3 km. Audi drze jape jak ma spadek poniżej 8V przy kręceniu no i dzisiaj pierwszy raz się odezwało.

    Mam nadzieję, że mróz jednak odpuści na dniach...[/quote]

    Na razie za bardzo nie odpuści, choć temperatura będzie kilka stopni wyższa.
    Ja od pon do pt jeżdżę do pracy według schematu dojazd 3km - postój 8h - dojazd 3km.

    Tzn powinienem tak jeździć ale żal mi samochodu.
    Po pierwsze jeździsz stale na nierozgrzanym silniku, a to mu szkodzi.
    Po drugie akumulator jak zauważyłeś praktycznie Ci się nie ładuje podczas tak krótkiej jazdy.
    No i kłopoty gotowe.

    A wystarczy prosta modyfikacja:
    [b]Wstaje 15min wcześniej i jadę do pracy 4x dłuższą trasą, czyli zamiast 3 km robię 12, auto mi się pięknie rozgrzewa (i olej też),
    akumulator zupełnie inaczej kręci na następny dzień, nie brakuje mu mocy.
    [/b]
    Polecam Ci ten sposób jeśli zależy Ci bardzo na autku, ja swoje traktuje jak dziecko;)

    ps. oczywiście minusem jest większe zużycie paliwa, ale według mnie warto to poświęcić dla dobra samochodu.

  • [b]comfort[/b], dobrze radzi - ja tak robie żeby świateł unikać 🙂 <!-- s:) --> nadkładam wtedy 3 mże 4 km. na odcinku ok.20km.
    co do doboru akumulatora - polecam odczytać wartość z kodów wyposażenia samochodu.

  • Doczepie się do tematu. Jakie aku powinno być w silniku 1.4 TDI ? Miałem 70Ah i 540A, ale że przy pierwszych małych mrozach już nie odpalał to kupiłem taki 65Ah 640A. Dobrze zrobilem ? 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote]co do doboru akumulatora - polecam odczytać wartość z kodów wyposażenia samochodu.[/quote]
    Lub wstawić największy jaki wlezie gabarytowo.
    [quote]Ja od pon do pt jeżdżę do pracy według schematu dojazd 3km - postój 8h - dojazd 3km. [/quote]
    No wiesz ten kawałek do pracy czyli 3km w jedną stroną to bym pieszo chodził. A w lato rowerkiem.
    Ja jak pracowałem w poprzedniej pracy to w zimę samochodem a w lato rowerkiem a miałem 11km w jedną.

  • [quote="comfort"]
    Na razie za bardzo nie odpuści, choć temperatura będzie kilka stopni wyższa.
    Ja od pon do pt jeżdżę do pracy według schematu dojazd 3km - postój 8h - dojazd 3km.

    Tzn powinienem tak jeździć ale żal mi samochodu.
    Po pierwsze jeździsz stale na nierozgrzanym silniku, a to mu szkodzi.
    Po drugie akumulator jak zauważyłeś praktycznie Ci się nie ładuje podczas tak krótkiej jazdy.
    No i kłopoty gotowe.

    A wystarczy prosta modyfikacja:
    [b]Wstaje 15min wcześniej i jadę do pracy 4x dłuższą trasą, czyli zamiast 3 km robię 12, auto mi się pięknie rozgrzewa (i olej też),
    akumulator zupełnie inaczej kręci na następny dzień, nie brakuje mu mocy.
    [/b]
    Polecam Ci ten sposób jeśli zależy Ci bardzo na autku, ja swoje traktuje jak dziecko;)

    ps. oczywiście minusem jest większe zużycie paliwa, ale według mnie warto to poświęcić dla dobra samochodu.[/quote]

    Tylko ten tydzień taki był, dzisiaj dostał ładunek 2x50km i już jest szczęśliwy 😉

  • [quote="Marins"]Doczepie się do tematu. Jakie aku powinno być w silniku 1.4 TDI ? Miałem 70Ah i 540A, ale że przy pierwszych małych mrozach już nie odpalał to kupiłem taki 65Ah 640A. Dobrze zrobilem ? 🙂 <!-- s:) -->[/quote]
    Ile kilosów jeździsz. Czy antek ma czas aby doładować ten akumulator.Bo co z tego ,że masz 70Ah jak w czasie krótkiej jazdy go nie doładujesz.Ja mam 44Ah silnik 1,416V , do pracy 6km i w te mrozy dwa razy pożyczałem prądu. Jednak jak dałem mu kopa z prostownika poprawiło mu się a akumulator ma 8 lat.

  • Tak tylko Ty masz benzyniaka, a ja diesla a on potrzebuje więcej prądu.
    Pisałem że miałem 70Ah a kupiłem 65Ah i nie wiem czy nie za mały.
    Dużo nie jeżdzę fabką, do sklepu i z powrotem,pozałatwiać jakieś sprawy na mieście czyli 4km odemnie (staram się go jak najrzadziej gasić, najlepiej jak ktoś jest w samochodzie wtedy podjade to tu to tam a fabka caly czas chodzi.) bądź do teściowej w niedziele :zly: <!-- s:zly: --> czasami(raz na 2tyg) gdzieś trasa 50-100km. Pracuję w domu a służbowo jeżdżę busem.

  • Dużo nie jeżdzę fabką, do sklepu i z powrotem,pozałatwiać jakieś sprawy na mieście czyli 4km odemnie (staram się go jak najrzadziej gasić, najlepiej jak ktoś jest w samochodzie wtedy podjade to tu to tam a fabka caly czas chodzi.) bądź do teściowej w niedziele :zly: <!-- s:zly: --> czasami(raz na 2tyg) gdzieś trasa 50-100km.

    Po pierwsze primo - trzeba częściej odwiedzać Teściową :hurra: jeśli Ty nie masz z tego radości to chociaż Twój akumulator :hurra: :hurra:

    Po drugie primo- wyjąć akumulator i doładować z prostownika akumulator też się ucieszy , jak nie chcesz sprawić radości teściowej swoimi odwiedzinami 🙂

    pozdrawiam ciepło

  • [quote="Maki"]Cytat:
    co do doboru akumulatora - polecam odczytać wartość z kodów wyposażenia samochodu.

    Lub wstawić największy jaki wlezie gabarytowo.[/quote]
    i zbierać na nowy alternator lub regulator napięcia.
    to tak jak z tuningiem - coś zmienimy bo nam sie podoba a co innego nawali 🙂 <!-- s:) -->

  • Jak nie wejdzie to przewód do bagażnika i wozić aku z Ursusa.

  • [quote="K0_VOITH"]Jak nie wejdzie to przewód do bagażnika i wozić aku z Ursusa.[/quote]

    Za czasów(lata 80-te XX wieku) kiedy nic nie było można kupić ,i nie tylko do samochodu to kolega woził taki aku od ursusa w Syrenie

    Nie przesadzajmy z tą pojemnością, jeśli ja mam fabrycznie 44Ah i aku chodzi już 8 lat tzn ,że nie ma sensu kupować 65Ah. Ale jak ktoś kupi np50Ah to nie powinno wiele zaszkodzić.

    Panowie nie wielkość ma znaczenie , a sprawność.... 😄 🆗 <!-- s🆗 -->

  • Chyba, ze ktoś chce w lecie nad jeziorem robić disco.

  • [quote]i zbierać na nowy alternator lub regulator napięcia. [/quote]

    A niby czemu miałby zbierać. Widzę że co poniektórzy się wypowiadają, a nie mają bladego pojęcia o temacie.

  • [quote="Maki"]A niby czemu miałby zbierać. Widzę że co poniektórzy się wypowiadają, a nie mają bladego pojęcia o temacie.[/quote]
    może kolega przedstawi wywód dlaczego ma dać większy i czy regulator go nie "przytnie" w ładowaniu ? ja stosuję to co mam homologowane w samochodzie, żeby uniknąć ew. niespodzianek 😄 <!-- s:D -->
    widziałem "przeładowany" aku na skutek awarii regulatora i swojego zdania nie zmienie ... ale moge zmienić Twoje 😛

    poważnie - jeśli możesz to wytłumacz to jak elektryk ....

  • Dołącze sie do tematu prosta rozpiska jaki akumulator do jakiej fabii w oparciu o katralog centry, boscha i wlasne spostrzeżenia :
    1,0 min 44Ah max 55Ah
    1,2 min 44Ah max 55Ah
    1,4 min 45Ah max 55Ah
    1,6 min 50Ah max 55Ah
    2,0 min 55Ah max 65Ah
    1,4TDI min 60Ah max 70Ah wsadzic mozna 72-74Ah niczemu to nie szkodzi
    1,9TDI min 70Ah max 77Ah
    tam gdzie min zalecane do aut bez klimy i z mniejsza iloscia elektroniki
    tam gdzie max klima rozbudowane audio itd...

  • Słuchajcie ...
    Ja na razie do mojego wsadziłem tą 45 ah i 400
    i spoko nawet było - 27 mrozu to kręcił ale sam samochód nie bardzo palił dopiero jak nacisnołem delikatnie na gaz to ruszył.
    Mam Boscha a w sklepie z tego co pamiętam była tabela i pisało ze powinno być dla silnika od 42 am do max 52 am
    Choć najlepszy jest 45 o większej mocy ponad 360 prądu i zawsze da radę. Zwłaszcza na krótkich odcinkach. Ja takie właśnie robię .

  • [quote]1,4 min 45Ah max 55Ah[/quote]
    Ja mam z Warty 60Ah Ale wybrałem taki ze względu na plany rozbudowy CarAudio 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="Mir_UTG"]1,6 min 50Ah max 55Ah [/quote]
    u mnie 41 Ah 😉 <!-- s;) -->