Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jakie opony, felgi - temat zbiorczy

Temat utworzony · 1814 Posty · 308789 Wyświetlenia
  • Witam! Mam fabię I z 2000 r. i chciałbym wymienić felgi alu. Teraz mam felgi att 510 615 na oponach 195/50. Chciałbym kupić felgi dezent v dark 6,515. I tutaj rodzi się pytanie czy opona 195/50 wejdzie bez jakichkolwiek problemów na felgę 6,5? Oraz czy ta felga z oponą bo wiadomo jest ona szersza o 0,5 cala, nie będzie ocierać w nadkolach o amortyzatory lub co innego. Dodam że oba modele felg mają ET 38. Proszę o pomoc i z góry dziękuję. 😄 <!-- s:D -->

  • ma ktos styczność z asfaltem za pomoca gumek Nexen N3000, Nankang NS 2 w rozmiarach 205/40/16 jakie wrazenia? watro sobie zasmiecac nimi felgi?

    a cos w rozmiarze 205/45/16 co polecacie?

  • [b]manii[/b] -> od tanich opon z dalekiego wschodu trzymaj się z daleka. Przekonasz się o tym podczas pierwszego awaryjnego hamowania, najlepiej na mokro. Emocje gwarantowane...

    Jeżeli mogę Ci coś doradzić to nie schodź poniżej opon klasy Barum. Cenowo są w klasie budżetowej, osiągi mają prawie na poziomie średniej klasy. Koszt ok. 240zł za gumę 205/45 R16.

    http://sklepopon.pl/szukaj/?marka=&rozmiar=205%2F45+R16&pojazd=osobowy&sezon=letnie<!-- m -->

  • Wracając do świata "zwykłych" fabek - ostatnio założyłem Dunlopy SP Sport Fastresponse (nie mylić ze Streetresponse) 185/60/R14. Ha! Wreszcie mam porządne hamowanie (sprawdzane na suchym). Jak przejadę na nich coś więcej, to napiszę, co i jak, ale jak na razie pełne zadowolenie. Jeszcze muszę na deszczu sprawdzić.

    Kupowałem na [url=http://www.opony.pl/opona.aspx?oid=158228&rodzaj=0]opony.pl[/url] , są tam obecnie po 154 zł/szt (kurier wliczony w cenę). Dostawa po 2 dniach.

  • [quote="zlloty"] Jeszcze muszę na deszczu sprawdzić. [/quote]
    nie zawiedzisz się. na takich moja fabka jeździ (-ła) ....
    nie zapomnij o rotacji opon, żeby dłużej służyły.

  • [quote="kapi"]
    nie zapomnij o rotacji opon, żeby dłużej służyły.[/quote]

    Co do "długiego służenia" - przy wymianie opon zorientowałem się, że letnie, na których jeździłem, były w tej Fabii od nowości (czyli od 2002r.). A ja na tym Alpy zdobywałem.. miałem więcej szczęścia, niż rozumu 😉 <!-- s;) -->

  • w homologacji f2 fl sa na 15 calowe felgi nastepujace opony
    195/55 i 185/60

    chialbym zalozyc 205/55
    roznica wysokosci jest 12 mm . czy bedzie cos trzec czy bedzie ok?

    nastepna sprawa .
    felgi mam LINE 6jx15 et43

    chcialbym zmienic na 6,5Jx15

    czy w 6,5 tez ma byc et43? (beda 6 mm glebiej wchodzic i 6 mm bardziej wystawac na zewnatrz)

    czy moze przesc na et np 38 (wtedy bede o 1 mm glebiej wchodzic a wystawac o 11 na zewnatrz)

  • [quote="zlloty"]Wracając do świata "zwykłych" fabek [/quote]

    powaliles mnie tym [b]zlloty[/b]

    maly UP przyszly dzis oponki Falken FK452 w zacnym rozmiarze jutro ida na fabie.. chlopaki od opon sie napracuja troszke...

  • [b]manii[/b], fotki jak juz zalozysz 🙂 <!-- s:) -->

  • wlasnie odebralem zaciagniete laczki choc myslalem ze bedzie nizszy profil....fotki po prysznicu

  • A słuchajcie, jakie najlepsze opony do Fabii II na zimę? Jaka marka? Felg na razie nie będę kupował, przynajmniej nie w tym sezonie jeszcze. Proszę o opinie i porady.

  • Na przodzie mam 165 70 14 czyli orginalne kola, ktore byly montowane fabrycznie. Na tyl zalozylem 185 60 14. Felga jest troszke szersza chyba J6. Wizualnie jak sie patrzy na samochod widac niewielka roznice, bo to jest 60, a nie 70. Moje pytanie czy taka opcja jest dobra, ze szersze 185 60 14 na tyl, a 165 70 14 na przod? Czy moze odwrotnie? Jaki to moze miec wplyw na komfort jazdy, spalanie itp.
    Dlaczego zalozylem inne, bo trafila mi sie bardzo dobra okazja kupna calych kol za bre pieniazki.
    Prosze o jakies rady.

  • skoro udało Ci się dobrze kupić kółka to sprzedaj je po normalnej cenie a sobie kup takie jak powinny być 🙂 Może ktoś się będzie chciał zamienić bez dopłat itp na takie jak tobie pasują. Większego wpływu na komfort to nie ma, a co do spalania to wiadomo że im szersze opony tym większe opory toczenia czyli większe spalanie, ale za to lepsze hamowanie 🙂 <!-- s:) -->

  • Sprzedawac nie chce, bo pasuja idelnie tylko ze sa 185. Pytanie tylko czy szersze mam zostawc na tyle czy przelozyc na przod? Lepej szersze wygladalyby na przodzie wizualnie, bo opona szersza jest troszke mniejsza na wysokosc, ale moze szersze na tyle spelniaja lepsza funkcje?

  • to sprzedaj węższe i kup szersze albo się z kimś zamień 🙂 <!-- s:) --> Generalnie lepiej mieć większą przyczepność na tyle z przednim napędem.

  • Wyższy profil = większy promień = większy obwód = większa prędkość maksymalna = mniejsze przyspieszenie.

    Większa szerokość opony = większa przyczepność = lepsze trzymanie się jezdni podczas przyspieszania i skręcania (mniejsza podsterowność) = lepsze hamowanie (przód-tarcze) = większe zużycie paliwa

    Ja bym szerokie dał do przodu, tylko wtedy sprawdź, czy reflektory nie będą Ci za nisko świeciły.

  • trzeba jeszcze dodać że licznik będzie oszukiwać.

  • Rozmawiałem kiedyś z kierowcą wyścigowy ( nie rajdowym) z pucharu Alfy 156. Jego wyścigowa alfa stała na slikach szer 165 !!!! :szok: <!-- s:szok: --> reszty wymiarów nie pamietam bo ten mnie mocno zszokował. Pytam go czy to nie zamało a on mówi że nie ,to jest optymalny rozmiar do tego samochodu. Powiedział że się wylicza ze specjalnego wzoru optymalny rozmiar opony do danego samochodu ( liczy sie masy, naciśki na oś, moment obr itd) a szersza już nie zwieksza przyczepności a tylko spowalnia auto...oczywiście była mowa o wyscigach i wiadomo że tam różnica dziesiątych sek na okrążeniu to dużo. W# autach cywilnych to tego nikt nawet nie zauważy. Dlatego wiem że zwiększanie szer opony daje efekt tylko do pewnego momentu a potem to już tylko efekt placebo dla kierowcy.

  • dziekuje wszystkim za odpowiedzi

    Zastanawiam sie tylko czy to faktycznie aż tak wielki wpływ będzie miało, jeżli różnica wysokości jest tylko 10 (70-60).

    Przeliczyłem sobie matematycznie pola kół z oponą szerszą i normalną i co ciekawe opona normalna 165 70 14 ma większe pole niż opona szersza 185 60 14, mimo że jest szersza pole jest mniejsze. Na początku myślałem, że będzie odwrotnie. No ale to czysta matematyka, w praktyce jeszce pewnie opory i inne takie tam siły dochodzą.

    Co do spalania ile może wiecej palić?

    A ile licznik może oszukiwać na takich szerszych kołach? Zebym czasem teraz za predkość mnie nie zatrzymywali 🙂 <!-- s:) -->

    Prosze piszcie też Ci którzy założyli sobie "szerokie laczki".

  • [quote="kalway"]Co do spalania ile może wiecej palić?

    A ile licznik może oszukiwać na takich szerszych kołach? Zebym czasem teraz za predkość mnie nie zatrzymywali 🙂 <!-- s:) -->

    Prosze piszcie też Ci którzy założyli sobie "szerokie laczki".[/quote]

    ja mam 205/45/17 i spalanie wzrosło o około 1l, co do licznika to o mandat nie masz sie co martwić, ale na moich kołach wyszło spore przekłamanie.. jadąc ze szwagrem ta sama trasę mu w A6 pokazało niecałe 440km a mi troche ponad 400km. Wiec ~8% mniej.

    PS. Na przekłamania licznika ma większy wpływ średnica felgi niż profil opony..