Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Zuzycie paliwa przy wlaczonej klimie

Temat utworzony · 17 Posty · 2863 Wyświetlenia
  • witam
    o ile procentowo wzrasta zuzycie paliwa przy jezdzie z wlaczona klima.
    czy jest roznca przy jezdzie w trasie , w miescie
    i czy jest roznica przy roznej intensywnosci nawiewu
    ani mysle oszczedzac na klimie - po to kupilem zeby ja uzywac , ale chcialbym wiedziec czego sie spodziewac bo upaly za pasem :hyhy: <!-- s:hyhy: -->
    FABIA II 1.2 70KM clima manual
    pozdrawiam

  • Spalanie zwiększa się wraz ze wzrostem prędkości.

    Na postoju będzie to jakieś 0.4L więcej, a w trasie wychodzi średnio jakiś 1L więcej.

    pozdro

  • No nie tak do końca. Jezli wnątrze jest nagrzane to fakt spalanie na postoju jest ok 0,5 l/h wieksze czyli pali około 1,1 l/h a bez klimy ok 0,6 l/h i czuc spadek mocy w samochodzie. Faktycznie w tych warunkach moze spalic ok 1 l na 100 km wiecej ale jezeli jdziemy w trasie i wnętrze jest schłodzone to jest to klima półautomatyczna wiec nie musi ona pracować na maxa i spalanie jest 0,7 do 0,8 l/h i w trasie splanie jest max 0,5 l na 100 km wieksze. Jak jechałem nad morze bez klimy to spalanie wyszło mi ok 5,3 l/h a jak wracałem z klima spalanie wyszło mi 5,7 l na 100 km aha do jechałem w nocy a z powrotem w dzień. Zateta tej klimy jest to że jest półautomatyczna i jak nie musi to nie pracuje na maksa

  • [b]and62[/b], mi pali w tym samym silniczku podczas jazdy tak okolo litra wiecej niz normalnie przy włączonej klimie i faktycznie czuc spadek mocy. A jak sie dorzuci do tego jeszcze szersze letnie oponki to juz w ogole spalanie i osiagi latem sie sporo zmieniają 😉 <!-- s;) --> Ale w dluzsza trase jeszcze nie jechalem z klima.

  • jezdze codziennie do pracy 11km w jedna strone w ruchu mieszanym - wyjezdzam z miasta do malej miejscowoci,
    takze klime bede uzywal non stop
    czyli jak spalanie mi wzrosnie o ok. 0.7l /100km to nie bedzie tak zle = mozna zaszalec 😄 <!-- s:D -->

  • [b]and62[/b], powiem ci tak. Sam mam F2 i juz troche sie nia krece, na postoju pali ok 0,3 l wiecej. Tylko wazna sprawa. Spadku mocy nie odczujesz jak w innych autach, bo klima jaka jest montowana w F2 to wercja elektryczna a nie mechaniczna. Oznacza to ze dziala ona po podlaczeniu do zasilania a nie przez podlaczenie do paska napedzajacego silnik. W zeszlym roku bylem w Lipsku. W jedna strone mialem non stop wlacyona klime a w druga prawie w ogole. Roznica byla dosc marginalna bo ok 3 litry co przy tym dystansie mozna nazwac malym pryszczem. W obie strony jechalem dosc szybko a dystans 750 km pokonalem na prawie jednym baku. Reasumujac. Klima zje ci mnie paliwa niz np jazda z otwartymi szybami (efekt zagla). Oczywiscie w miesie proporcje moga byc inne bo na niskich obrotach silnik musi napedzac alternator, a inaczej na trasie kiedy obroty sa wyzsze co przeklada sie na wieksza ilosc pradu. 😉 Ja jezdze prawie non stop z klima, auto sie nie zagotuje a ja nie mam zamiaru sie gotowac w wlasnym sosie i sie meczyc 😉 <!-- s;) -->

  • Na biegu jałowym FII kombi 1,4 16V 85KM przy włączonej klimie 0,5l więcej.
    Na trasie nie miałem okazji jeszcze testować.

  • [b]synek[/b], Na biegu jalowym silnik pracuje na poziomoe 700-800 obr/min zauwaz ze jak zalaczysz klime to wskazowka obrotomierza automatycznie idzie do gory. Po prostu klima potrzebuje pradu. Zrobilem ost eksperyment i zauwazylem ze czym wyzszy "bieg" wentylatora tym wieksze zuzycie paliwa. zapewne chodzi o predkosc pompy klimy i ilosci ciepla jakie musi odprowadzic aby utrzymac parametry.

  • [quote="Lord_Nikkon"]czym wyzszy "bieg" wentylatora tym wieksze zuzycie paliwa[/quote]

    czyli jak wlacze nawiew na 3 to szybciej schlodzi kabine i bedzie wieksze zuzycie paliwa
    a jak na 1 to dluzeej bedze schladzalo przy mniejszym zuzyciu paliwa
    ale suma sumarum na odcinku 11km wyjdzie to samo bo klima polautomatyczna ???

  • [b]and62[/b], no tak. Choc na odcinku 11km to nie wiem czy sie nawet oplaca wlaczac klime 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="Lord_Nikkon"]Choc na odcinku 11km to nie wiem czy sie nawet oplaca wlaczac klime [/quote]
    zadna przyjemnosc jechac w ruchu mieszanym 20-25 min w piekarniku
    w poprzednim aucie to przerabialem, otwarte szyby, huk tirow - koszmar :hyhy: <!-- s:hyhy: -->
    nie mowiac juz o normalnym sluchaniu radia

  • Ja posiadam Fabię I 1.2 HTP 64KM
    Jadąc ostatnio w trasie 200 km ze średnią prędkością 80 km/h i włączoną klimą spalanie wyszło w okolicy 6l/100km, bez klimy około 5,7l/100km, różnica niewielka, komfort duży
    pozdrawiam

  • [quote="TOMI"]Jadąc ostatnio w trasie 200 km ze średnią prędkością 80 km/h[/quote]

    Tak poza tematem to na przy tej prędkości na odcinku 200 km nie usnąłeś za kierownicą 😉 ? Ja już dawno bym spał 😄 <!-- s:D -->.

  • ze średnią prędkością nie znaczy to samo co ze stałą prędkością 😉 <!-- s;) -->

    te 80km/h średnio, to pewnie komp wyliczył z całej trasy 😉 i ogólnie wyszło 80

  • Odgrzeję kotleta.

    Panowie, a jak ma się jazda z klimą do zużycia LPG? Niech ktoś mi napisze, bo mam pewien niepokój w tym temacie. Bez klimy moja Fabia pali przy jeździe w cyklu mieszanym 7,5-8 litrów. Ostatnio jeździłem więcej z klimą - ale zdecydowanie nie cały czas, tyle że dużo po mieście - kopara mi opadła gdy pojechałem na stację. Spalanie wyszło 10,5 litra gazu!

    Przy tej okazji - czy na LPG klima odczuwająco mocno obciąża Wam silnik? Ja czuję to najbardziej przy ruszaniu. Poza tym jak wysprzęglam to czuję że obroty momentalnie spadają do tych 700-800. Na benzynie jest inaczej, nie ma tak gwałtownego spadku obrotów i nie czuję tak dużego obciążenia silnika. Czy może to być kwestia źle wyregulowanej instalacji gazowej?

    Pozdr!

  • mam cordobe 1.4 75 KM i lpg w mieście paliła mi 9-9,5 litra lpg bez klimy, a z klimą miasto + trasa (jazda bardzo szybka w trasie) ok.11 litrów lpg.

  • jacekpk - moja skodzinka 1.2 HTP w trasie mi spaliła 7,5 l/100km przy non-stop włączonej klimie. Co do obciążenia to niestety czuć je, ale cóż silniczek 1.2, 64 KM więc cudów nie oczekuję. Teraz trochę będę się kręcił po mieście z klimą to dam znać jakie mi spalanie wyszło.