Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Klimatyzacja - montaż/eksploatacja

Temat utworzony · 318 Posty · 62888 Wyświetlenia
  • Z tego co wiem, to na szybe przelacza sie jak jest zaparowana. Wtedy wlacza sie klima, bo klima zmniejsza wilgotnosc powietrza i wysusza szybe szybciej niz samo powietrze. Z tego samego powodu wylacza sie obieg wewnetrzny. Mysle ze to wyjasnia sprawe.

  • [quote="Ciacho"]kolega nie doczytał instrukcji jak widać, bo klima nie załącza sie od temperatury +5 stopni w dół, niestety... świeci sie jedynie przycisk AC, lecz poza tym klima kompletnie nie działa[/quote] Właśnie po przeczytaniu na forum powyższej informacji o +5 stopniach postanowiłem zrobić mały test. Który jak dla mnie wykazał że klima jednak działa.

    LOL :padam: <!-- s:padam: --> pod wpływem tego posta (podczas pisania) zajrzałem do instrukcji i jest tam napisane:

    [color=#556B2F]Klimatyzacja działa tylko wtedy, gdy przycisk AC jest wciśnięty
    i są spełnione następujące warunki:

    • silnik pracuje,
    • [b]temperatura zewnętrzna jest wyższa niż +2°C oraz[/b]
    • włączona jest dmuchawa (pokrętło regulacji dmuchawy w pozycji od 1 do 4).[/color]

    Hmm... to ja jednak wole żyć w niewiedzy i w przeświadczeniu że mój Climatic działa 😉

    pozdrawiam

  • no kurde pomyliłem sie, ja też mam w instrukcji + 2 stopnie 🙂 <!-- s:) -->

  • pojawil sie maly irytujacy problem w mojej klimie .. mianowice przy wlaczonym nadmuchu (bez wlaczonej klimy) slychac tak jakby wiatraczek o cos ocieral i jest wq.. :wsciekly: cy odglos stukania ... nie jest to wina zimna bo to sie stalo jak wyjechalem z cieplego garazu takze wina temp odpada ... czy tam da sie jakos dojsc zeby cos nasmarowac itd :?: <!-- s:?: -->

  • Ja jeszcze w temacie auto załączania się Climatica:
    Parę zdań od SAP:

    Włączanie się klimatyzacji podczas zmiany kierunków nawiewów to celowy zabieg. Chodzi o uniknięcie zaparowania szyb gdy wilgotność krążącego powietrza wskutek braku jego wymiany wzrasta. Aby zapobiec zaparowywaniu szyb, automatycznie włącza się klimatyzacja. Nastąpi to również podczas ogrzewania tylnej szyby jak również gdy kierowca cofa (wówczas samochód może „łykać” spaliny- by nie dostawały się do kabiny, włącza się obieg zamknięty, a więc w konsekwencji także AC)

    Z tym cofaniem musze sprawdzić czy działa!

  • to bardzo ciekawe udoskonalenie, można rzec: by żyło sie lepiej hehe 😄 <!-- s:D -->

    przypuszczam, że wprowadzili to podczas liftingu, bo u mnie Climatic sie tak inteligentnie nie zachowuje, a raczej bym takie coś zauważył...

  • z drugiej strony ile tego cofania zeby spaliny lecialy do srodka 🙂 <!-- s:) -->

  • U mnie załącza się obieg wew. po włożeniu wstecznego, jak dla mnie jest to bardzo niefortunne rozwiązanie szczególnie gdy na polu siąpi deszcz. Co do klimy to wypadałoby przy każdym "dłuższym" cofaniu ją włączać jeszcze przed rozpoczęciem manewru.

  • [b]zaber[/b], jeździłem zastępczym focusem z 2010 roku i było tak samo z klimą, z pewnością ta funkcja ma powodować nie parowanie szyb

  • Siemka. Zima nieco odpuszciła więc właczyłem klimę( +4 C więc sie udało) żeby ją rozruszać. I niestety usłyszałem niemiły dzwięk. Tak jakby zacierało sie łozysko. Dzwięk jest podobny to tego jak łożysko na alternatorze sie kończy. Ale co dziwne nie cały czas. Czy może to efekt zimy i wszechobecnej soli? Trzeba poprostu poczekać jak sie przemieli i samo przejdzie czy może to objaw nadchodzacej awarii?

  • Mam podobnie - ktoś pomoże?

  • [quote="anubis"]Ja miałem podobny efekt z wiatrakiem chłodnicy, [/quote]
    Niestety to nie to. Dzwięk ewidentnie pochodzi jakby z kompresora i rośnie wraz ze wzrostem obr. silnika i tak samo cichne ( zwalnia) jak obroty maleją. Obawiam sie czegoś gorszego.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 25-02-2011, 21:02[/i] ][/size]
    Problem hałasu rozwiązany. To była zużyta rolka prowadząca pasek wielorowkowy. Ale mam inny problem. Rozszczelniła mi się rurka od klimy ( na fotce zaznaczona czerwona strzałką) Czy jest jakiś schemat opisujący tą rurkę np; czy ona ma jakis symbol. Czy musze w sklepie pokazać ją palcem?

    [url=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f7f7f4f89c354705][img]http://images47.fotosik.pl/666/f7f7f4f89c354705m.jpg[/img][/url]

  • ona na pewno ma swój numer katalogowy... albo poszukaj u tych co serwisują klimy , jak nie znajdziesz numeru to daj znać - sprobuję coś poszukać (numer oczywiście 🙂 <!-- s:) --> ).

  • Chciałem znaleźć w necie , ale nie mogę. W sklepie z częciami do skody powiedzieli ,że to tylko w aso. Wiem ,że można dorobić u specy od klimy. Podzwoniłbym w kilka miejsc ale do tego musze znać ten nr a jak narazie nie moge znaleźć.

  • U mnie też nie włącza się wentylator od razu po włączeniu klimatyzacji.

  • jak jest zimno tak jak teraz, to raczej nie powinien się włączyć, ale w sumie to nie wiem jak to jest, u mnie się włącza, ale nie koniecznie tak od razu po naciśnięciu AC, czasem po dobrej chwili dopiero się włączy, to chyba zależy od temperatury silnika i tym podobnych rzeczy...

  • Jeszcze większa radość jak się klimę zakłada samemu a w fabii to dosłownie Plug&Play. Zakładałem klimę w drugiej rodzinnej fabii. Na używanych częściach. Był jedynie problem z ich doborem, gdyż najpierw kopiłem prawie cały zestaw z Anglika- i nie proponuje tego robić. Co prawda sprzedający był OK i oddałem wszystko.
    Dorwałem Przewody, nagrzewnicę z parownikiem i okablowaniem, kompresor z kablem załączającym elektro-magnes, regulację nawiewu z magicznym przyciskiem AC, przedni pas, chłodnicę z wentylatorami i sterownikiem i pomału w domowym garażu pogoniłem temat. Później zostało napełnienie czynnikiem chłodzącym i olejem do smarowania kompresora. Nadmienię co uważam w tej sytuacji za ważne że kosztowało mnie to 1300zł + plus własny czas.

  • [b]MARKO[/b], ja zaplacilem za ta przyjemnosc 2500 + dojazd .. jak do tej pory wszystko w fabii robilem sam (oprocz folii na szybach) ale wolalem oddac to komus w rece kto sie na tym zna bo ja w tej kwestii jestem zupelnie zielony :zawstydzony: <!-- s:zawstydzony: -->

    ale uczucie nacisniecia AC kiedy na zew jest 50 st w sloncu jest poprostu swietne ... :sanki:

  • Numer telefonu do zakladu w ktorym montowalem klime .. warsztat znajduje sie w Borkach k/ Radzynia Podlaskiego (lubelskie) ok 50 km od Lublina.

    Szef : 602 534 939

    Na czas montazu otrzymujesz auto zastepcze i przy okazji mozna zwiedzic Lublin 🙂 placi sie tylko za wyjezdzone paliwo 🙂 <!-- s:) -->

  • A ile trwa taki montaż?