Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Temat utworzony · 618 Posty · 142006 Wyświetlenia
  • Chyba z tym akumulatorem nie jest tak do końca,ja miałem rozładowany aku ze nawet latem nie odpalał samochód i nic mi sie nie swieciło

  • Koledzy Forumowicze,

    Mam podobny problem ale już rozkładam ręce bo nie wiem co z tym zrobić a nie stać mnie na kosztowne naprawy.
    Sprawa wygląda w sposób następujący:
    1.W trakcie jazdy nagle lekko przygaszają się wszystkie światła w aucie
    2.Zapala się kontrolka wspomagania
    3. gaśnie całe oświetlenie samochodu zewnętrzne i wew. dmuchawa radio dosłownie wszystko oprócz świateł stopu :szok: <!-- s:szok: -->
    4. na desce rozdzielczej zapalają sie kontrolki trakcji, ABS'u, ręcznego (który piszczy sugerując awarię), wskazówki zegarów zatrzymują się w miejscu.
    5. co ciekawe nie zapala się kontrolka ładowania więc aku jest ok.
    6. Jak wcisnę na maxa gaz to prąd wraca, oświetlenie wszystko oprócz wspomagania.

    Mechanik wykluczył usterkę mechaniczną i rozkłada ręce. Aku ok, napinacz ok. Nie wiem co mam robić.
    Wysłał mnie do elektryka który twierdzi że to pewnie jakiś przekaźnik nadpalony.
    Dodam że jest to fabia 1,9TDI 101KM z 2001r. z przebiegiem ok 300 000km w wersji comfort.

    Proszę o pomoc koledzy :help: :help: :help:

  • zacznij od sprawdzenia wiązki - poszukaj bo było na forum, ona może być generatorem tych błędów.
    później możesz sprawdzić przewód ( jeden) do alternatora, lubi się nadłamać i aku pozostaje niedoładowany.

  • Witam mam problem z pompom wspomagania tzn gdy włączyłem samochód to pompa zaczeła wirowac to znaczy ze tak jakby cały czas pracowała przy kręceniu kierownica jaki moze tkwic problem ? z góry dzieki za odpowiedzi

  • [b]luk1985[/b], prześledź ten wątek od początku, podepnij auto pod kompa i zobacz jakie masz błędy. inaczej nikt ci nie pomoże bo nie wiadomo co szwankuje.
    rozumiem że wiązkę masz zabezpieczoną - tzn rozwiniętą i podwieszoną ??

  • Witam ponownie,

    Dzisiaj zabrałem się za moją skodzinkę jednak nic to nie dało.
    Po zdjęciu obudowy filtra i aku oczom moim ukazała się sławna wiązka, która o dziwo była już podwieszona
    (auto jest z 2001 roku i do 2008 jeździło u zachodnich sąsiadów). Przyjrzałem się jej bliżej, owszem była cała zawilgocona i dojrzałem przecięty jeden z kabli.
    Szczerze mówiąc to się ucieszyłem ponieważ miałem nadzieję że znalazłem przyczynę moich problemów. Przewód miał przeciętą izolację i był lekko napęczniały. Wyciąłem część izolacji oczyściłem przewód, polutowałem całość ponieważ część przewodu była przecięta oraz na koniec zabezpieczyłem wszystko taśmą wulkanizacyjną. Cały uradowany poskręcałem całość i ruszyłem w drogę. Niestety moje szczęście nie trwało zbyt długo ujechałem jakieś 10km i znów zaświeciły się kontrolki ABSu i kontroli trakcji, zgasło całe oświetlenie. Jedyną różnicą był fakt iż nie zniknęło wspomaganie kierownicy i ta kontrolka się również nie zapaliła. Resztę trasy czyli ok 200km przejechałem bez problemu.

    Proszę o pomoc
    Pozdrawiam

  • skoro jeden z przewodów miałeś uszkodzony to wielce prawdopodobne że będzie ich więcej.
    podjedź do jakiegoś elektryka co zna problem wiązki w fabii i niech posprawdza wszystko jak należy.
    wtedy Twoje problemy powinny ustać.

  • Witam
    Właśnie wróciłem od zaprzyjaźnionego mechanika.
    Podłączyliśmy moją Skodę pod kompa i ,,wyszło szydło z worka'' - akumulator nie jest OK (jak wspomniałem wcześniej).

    Mam pytanie , czy w trakcie wymiany akumulatora nie ,,stracę '' radia widocznego na zdjęciu?
    Nie mam pojęcia , czy jest ono kodowane.... kolega radzi w trakcie wymiany akumulatora podtrzymywać napięcie w samochodzie z dodatkowego źródła prądu.

    [img]http://img89.imageshack.us/img89/4343/zdjcie0375k.jpg[/img]

  • [quote="kapi"]
    rozumiem że wiązkę masz zabezpieczoną - tzn rozwiniętą i podwieszoną ??[/quote]

    Witaj kable sa ok od pompy własnie spawdziłem i napiecie na pompe jest takie jak powinno byc czyli zasilajacy co ida dwa kable czyli plus i minus.
    Są jeszcze dwa przewody po prawej i po lewej one do czego są bo nie orietuje sie w jednym jest prąd czyli z lewej strony od przodu auta a w drugim nie było wcale tzn był zaslepiony przez poprzedniego własciciela czyli ttak jakby chciał po prostu ukryc tą wade niedziałającej pompy tak jak nalezy.
    Wyglądało to tak było wspomaganie ale jak sie szarpło szybciej kierownica to zanikało a jak przy sciaganiu zderzaka zobaczyłem co jest to postanowiłem go podpiąc no i wtedy zaczeła wirowac pompa jakby cały czas sie kręciła kierownica, co leprze podłączyłem ten kabel i mimo tego ze ona ciagle pracowała dobrze działało wspomaganie gdy po krótkiej przejażdżce zobaczyłem ze cos jest nie tak zrobiłem tak jak było cyli zaslepiłem ten kabel i wróciło do normy działało az nie odpaliłem rano samochodu. po podłączeniu do kompa wyskoczyły dwa błedy nierozpoznane sporadyczne no i je usunołem ale to nic nie dało 😞 <!-- s:( --> Prosze o porade

  • no tak, temat się rozwinął...
    po pierwsze pisząc "wiązka" - mam na myśli wiązkę przewodów idącą do komputera sterującego w komorze silnika. ona powinna być odwinięta z czarnej taśmy / plastiku / lub czegokolwiek co ją osłania przed warunkami atmosferycznymi gdyż własnie w tej izolacji gromadzi się wilgoć i woda która powoduje różne rzeczy ...
    jeśli masz pompe TRW - to ten "prawy" jest od czujnika skrętu który odpowiada za obroty pompy wspomagania i powoduje że kierownica "lekko" chodzi. bo, wnioskuję że w tej chwili kontrolka wspomagania się świeci jak on jest odpięty ? - chyba że kontrolka na liczniku jest uszkodzona ...
    [quote="luk1985"]Wyglądało to tak było wspomaganie ale jak sie szarpło szybciej kierownica to zanikało a jak przy sciaganiu zderzaka zobaczyłem co jest to postanowiłem go podpiąc no i wtedy zaczeła wirowac pompa jakby cały czas sie kręciła kierownica,[/quote]
    myślę że czujnik do wymiany - podpiąć pod komputer i sprawdzić kanał 44 - wspomaganie, obroty pompy i kąt skręcenia kierownicy za co odpowiada ten czujnik - na załaczonym silniku oczywiście 😉 <!-- s;) -->

    pompa sama w sobie ma czujnik termiczny zabezpieczający przed spalenie pompy ,
    podsumowując :
    sprawdź WIAZKĘ tą od kompa - wyciągnij filtr powietrza wraz z obudową i najlepiej aku też z obudową, wtedy bedziesz wiedział jak ona wygląda, przy okazji sprawdź poziom płynu we wspomaganiu 😉
    następnie - sprawdź czujnik i błędy jakie generuje,
    a pompe zostaw na koniec gdyż jest najdroższym elementem do wymiany , ale skoro działa na biegu jałowym tzn że może być dobra.
    jeszcze jedna uwaga - wykręć czujnik wspomagania z przekładni - jeśli jest mokry , to zacznij zbierać na regenerację przekładni gdyż płyn zalewa czujnik i powoduje awarie.

  • [quote="kapi"]
    jeszcze jedna uwaga - wykręć czujnik wspomagania z przekładni - jeśli jest mokry , to zacznij zbierać na regenerację przekładni gdyż płyn zalewa czujnik i powoduje awarie.[/quote]

    Tak jak mówiłes wiazke mam w tej czarnej izolacji jutro wezme i bede dalej działac w tym kierunku by to naprawic bo przeciez bez wspomagania ciężko

    chciałem dodac iz teraz ta pommpa zaprzestała całkowitemu działaniu nie słychac by cos tam w niej chodziło po prostu twarda kierownica non stop.
    Chciałem zapytac jeszcze gdzie sie znajduje ten czujnik i gdzie go szukac?? czy musze wykręcic pompe by sie dostac i go wiciągnąc.
    Pytałes czy swieci kontrolka Akuratnie tak sie stało ze nie Swieci nawet przy przekręcaniu Stacyjki na stan gotowosci nie zauważyłem zadnej kontrolki by Swieciła wyjmowałem kabel zasilający albo osobno ten od czujnika skrętu i tez nic nie pojawiło mi sie na liczniku

  • [quote="luk1985"]Chciałem zapytac jeszcze gdzie sie znajduje ten czujnik i gdzie go szukac?? [/quote]
    zobacz tekst który cytujesz wyżej 😉 <!-- s;) -->

    [quote="luk1985"]Pytałes czy swieci kontrolka Akuratnie tak sie stało ze nie Swieci nawet przy przekręcaniu Stacyjki na stan gotowosci nie zauważyłem zadnej kontrolki by Swieciła [/quote]

    no to ciekawe czy kodowanie masz dobrze ustawione żeby system "widział" że masz wspomaganie kierownicy ( odpowiednie kodowanie modułu )

  • [quote="kapi"] Witaj Sciągłem vag 4.9 to było tam w ustawieniach kierownica bo w wersji 2.5 niestety tej opcji nie było skasowałem błędy no ale dalej wyslietlają sie dwa błędy tzn:

    Nie znany kod błędu
    przerwa lub zwarcie do plusa
    1317 Sterownik tablicy przyrządów-J285
    magistrala CAN brak sygnału - BŁĄD SPORADYCZNY

    skasowałem je i wspomaganie wróciło do tamtejszej normy to znaczy ze tak jak bez tego czujnika skrętu czyli wspomaganie całkiem nie działa poprawnie .
    własnie sprawdzam co moze byc przyczyną nie świecącej kontrolki wspomagania kierownicy!
    Może masz jakieś przypuszczenia gdzie szukac?
    pierw rozkręce licznik moze tam cos zostało przerwane albo cos w tym stylu

  • [quote="luk1985"]pierw rozkręce licznik moze tam cos zostało przerwane albo cos w tym stylu[/quote]
    jak nie masz co robić to prosze bardzo - zobacz czy diody sa na swoich miejscach 😉 <!-- s;) -->
    [quote="luk1985"]Może masz jakieś przypuszczenia gdzie szukac? [/quote]
    magistrala "gateway"
    sprawdz bloki pomiarowe wg instrukcji, a znajdziesz ją [url=http://chomikuj.pl/fabiaclub]>> tutaj <<[/url] w pliku : wartosci bloków-LIN.pdf
    jeszcze raz nadmieniam - zaopiekuj się wiązką...
    :zdrowko:

  • no i zrobiło się tak jak mówiłem czyli poprzedni właściciel zakleił diodę by nie było widać usterki ,wydaje mi się ze będę musiał wymienić ten czujnik skrętu i powinno być po problemie z tym wspomaganiem ,tyle ze taki czujnik troszeczkę kosztuje ,i nie wiem kiedy bym się za to zabrał no cóż zarazie jest dobrze ogólnie to myślałem ze ta Skidzina nie będzie juz miała przede mną tajemnic a tu BUM i widzisz co się porobiło Robiłem już naprawdę wiele w tej Skodzie no ale ona już chyba Tak ma

    KAPI WIELKIE DZIEKI ZA ZAINTERESOWANIE SIE MOIM PROBLEMEM :zdrowko: <!-- s:zdrowko: -->

  • [quote="luk1985"]WIELKIE DZIEKI ZA ZAINTERESOWANIE SIE MOIM PROBLEMEM [/quote]
    no problemo 😉 <!-- s;) --> ale to nie tylko Twój problem - widać usterka z czujnikiem skrętu i wiązka jest tak popularna ze za każdym razem "coś" wyskoczy : [quote="luk1985"]poprzedni właściciel zakleił diodę by nie było widać usterki [/quote]
    a takiemu to normalnie na tej podstawie oddał samochód i żądał zwrotu kasy - prawnie.

    :zdrowko:

  • Chciałbym założyć w skodzie fabii wspomaganie kierownicy, ponieważ jest to kompletnie standardowa wersja (BASIC). Prosiłbym o opinie czy jest to dobry pomysł i ile taka przyjemność mniej więcej by mnie wyniosła. Pozdrawiam.

  • kompletne wspomaganie czyli pompa z przewodami hydraulicznymi i przekładnia kierownicza TRW kosztuje około 2800 pln plus kasa za brakującą wiązkę elektryczną i montaż u kogoś kumatego. Mowa oczywiście o nowych częściach. być może na częściach używanych wyszło by taniej tylko pytanie czy się nie wysypią za jakiś czas.

  • Obawiam się padniętej elektroniki w pompie. Wiąże się to z wymianą pompy wspomagania.

  • [quote="kapi"][quote="luk1985"]pierw rozkręce licznik moze tam cos zostało przerwane albo cos w tym stylu[/quote]
    jak nie masz co robić to prosze bardzo - zobacz czy diody sa na swoich miejscach 😉 <!-- s;) -->
    [/quote]

    [quote]
    no i zrobiło się tak jak mówiłem czyli poprzedni właściciel zakleił diodę by nie było widać usterki
    [/quote]

    Tak oto opadła mi kopara w poniedziałek rano... Kapi to jakiś fabiowy Mistrz Jedi 😉