Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Temat utworzony · 618 Posty · 142308 Wyświetlenia
  • alternator/aku sprawdzone i OK.. dzis skoda pojechala do ASO.. i wyskoczyl im niby blad czujnika wspomagania "podaje niepelny sygnal" jak to powiedzial pan mechanio:/ no ale jak niepelny to chyba powinno trybic wspomaganie chcoiaz od czasu do czasu albo chociaz slabiej, cokoliwek. No i nie wiem.. wymniac ten czujnik/nie wyieniac?

  • witam, trochę czytałem na forum na temat czujnika ale nie mogłem znaleźć przypadku takiego jak ja mam.

    a wiec:
    w mojej fabii padła pompa, nie dawała znaków życia, zakupiłem drugą, zamontowałem i:

    • pompa chodzi na tak zwanych obrotach spoczynkowych, tak jakby nie działał czujnik, jednak nie świeci się kontrolka czujnika, po wypięciu czujnika kontrolka zapala się, a pompa dalej chodzi na obrotach spoczynkowych

    moje pytanie brzmi: czy to czujnik szwankuje?

    z góry dziękuje za odp

  • Witam! W moim wypadku czujnik świrował i objawy były takie, jak u wielu innych forumowiczów, czyli zapalająca się kontrolka, przygasanie świateł, odgłosy pracującej pompy na wyższych obrotach chwilami, oczywiście bez potrzeby. Wymieniłem czujnik i jest OK. U kolegi z forum, któremu również wymieniałem czujnik było tak samo. Sprawdzałeś błędy na VAGu? Bezpieczniki może?

  • W sumie bezpieczniki to raczej nie 😕 <!-- s:/ --> bo przecież pompa chodzi.

  • [b]horazz[/b], najpierw podepnij pod Vag-a i odczytaj błędy.
    Może po błędach będzie łatwiej dojść do tego co jest nie tak, niz strzelać w ciemno.
    Czasami może byc tak, że objawy sa podobne a okaże się coś innego i nie potrzebnie narazisz sie na koszty.

  • Też miałem podobny problem ;/ Świeciła sie kontrolka a potem wspomaganie przestało działać. Wymieniłem czujnik skrętu i przez parę dni miałem spokój. Potem znowu błąd powrócił ale teraz kontrolka sie nie świeci tylko wspomaganie sie zacina ;/ Może ktoś coś wie na ten temat.

  • Ja dzisiaj miałem ciekawostkę ze wspomaganiem ;] Jeździłem 1h, zaparkowałem na parking, wróciłem za 15 min , odpalam.. a tam mi świeci się kontrolka od wspomagania, i nie miałem wspomagania. No nic , a że do domu miałem kawałek to trzeba było napiąć mięśnie i powalczyć z kierownicą 😛 <!-- s:P --> jakoś po 15 km, nagle jak się zatrzymałem na światłach wspomaganie wróciło;]
    I teraz główkowałem, czytałem forum, czytałem książkę. Myślałem, na początku, że to niby ten czujnik skrętu, no ale wspomaganie wróciło;] I chyba coś może być z akumulatorem, ma już 5 lat, i w tym roku miałem zamiar zakupić nowy. Bo dioda od wspomagania nie sygnalizuje poziomu płynu ;] więc tą opcję odrzucam, wyczytałem , że jak pompa wspomagania będzie miała zbyt słabe napiecie zasilania, wtedy moze odmówić posłuszeństwa, a żeby zadziałała z powrotem, trzeba odczekać aż silnik naładuje akumulator.

    I jutro chce zakupić nowy akumulator ;] jeśli nie to, to wtedy ten czujnik ;]

    Jakieś opinie ??

    Aha, nie miałem, objawów zepsucia czujnika, nie mrugały mi światła itp..

  • Tak więc trochę walczyłem z tym wspomaganiem, wymieniłem akumulator na nowy (stary mial 5 lat) i też nie działało, samochód poszedł do elektryka i diagnoza była jedna , padła pompa napięcie jest na wyjściu, a pompa nie reaguje ;] sama pompa 1600zł rozmawiałem z kilkoma mechanikami ;] i doszedłem do wniosku, ze nie ma co kombinować i kupiłem cały zestaw : przekładnia+pompa+czujnik skrętu za 2350zł ;] dopiero za tydzien bedzie montowane gdyż tyle roboty ma mechanik ;]

    A moje pytanie brzmi dla znawców, jak sie zamontuje, to trzeba podpiąć pod kompa i ustawić jakąś wartość wspomagania czy coś ??

    Pozdrawiam...

  • No to możliwe że jest to akumulator. Mi przed wymianą czujnika skrętu światła migały. Elektryk polecił mi wymiane wiązek wychodzących o komputera;)

    Pozdrawiam olo12

  • [quote="heenry"]A moje pytanie brzmi dla znawców, jak sie zamontuje, to trzeba podpiąć pod kompa i ustawić jakąś wartość wspomagania czy coś ?? [/quote]
    tak, coś tam sie ustawia pod kompem, ale szczegółów nie potrafię podać

  • Napewno ustawia się czułość wspomagania są 3 zakresy, co do zakupu całego zestwu to niewiem czy to nie była zbyt szybka decyzja - obym się mylił.

  • [quote="MirekS"]Napewno ustawia się czułość wspomagania są 3 zakresy, co do zakupu całego zestwu to niewiem czy to nie była zbyt szybka decyzja - obym się mylił.[/quote]

    Rozmawiałem z różnymi osobami ;] i mogłem kupić samą pompe, ale nie wiadomo by było czy by współpracowała z danym czujnikiem, czy jakis blad by nie wyskoczyl. Samochod juz ma 8 lat, jak poszla mi pompa, to za jakis czas moze pojsc czujnik, lub przekladnia. taniej wychodzi caly zestaw, bo jeden montaż od razu bedzie i mysle, ze pojeżdze drugie 8 lat ;]

  • [quote="heenry"]nie wiadomo by było czy by współpracowała z danym czujnikiem, czy jakis blad by nie wyskoczyl. [/quote]
    ja miałem podobne rozterki na przełomie roku - ale ...
    odczytałem nr mojej przekładni i za pomocą etki dopasowałem inną przekładnie ( z seata )
    ważne tylko było z jakim czujnikiem dana przekładnia pracowała ( kupiłem używke - czujnik TRW "z kablem")

  • A u mnie koledzy zapali sie kontrolka i wtedy wspomaanie zaczyna minimalnie ciezej chodzic ale po wylaczeniu zaplonu i ponownym odpaleniu jest ok zdarza to sie raz na 500 km chociaz teraz moze i czesdciej testerem w ASR wywala błąd:
    816 sensor wspomagania kierownicy G250 czy to pierwsze oznaki pompy?
    dodam ze fabie niedawno kupiłem z nie dzialajacym wspomaganiem bez oleju we wspomaganiu ale po dolaniu wszystko było ok znajomy. kuzn mechanik mówi ze olej napewno poszedł w elektronike i jak jest dóżo wiórów to sie wkońcu pompa zepsuje ale narazie nie mam sie tym przejmowac
    a i światła tez nie swiecą sie równo tylko mrugaja??
    Co sądzicie? pozdrawiam

  • zacznij od wiązki pod komputerem - poszukaj na forum było troche o tym,
    wspomniany błąd nie musi oznaczać pompy , a może oznaczać padający czujnik skrętu.
    Jeśli płynu nie było to zaglądnąłbym do przekładni - może jest nieszczelna i ma wycieki ?
    [quote="bertone22"]A u mnie koledzy zapali sie kontrolka i wtedy wspomaanie zaczyna minimalnie ciezej chodzic [/quote]
    należało by sprawdzić, czy pompa się nie przełącza w tryb awaryjny - wtedy masz uszkodzony czujnik skrętu.

  • Wypowiem sie na ten temat bo też on mnie dotyczy, otóż mój elektryk stwierdził , że pompa padła było napięcie a pompa nie reagowała ;] wiec czujnik prawdopodobnie mam sprawny, ale z tego co sie dowiedzialem od mechaników, jak sie zakupi samą pompe, może być tak że nie bedzie wspołpracowac ze starym czujnikiem i mi sie wydaję że możesz mieć ten problem ;] ja zakupiłem cały zestaw przekładnia+pompa+czujnik, żeby nie było problemów, w czwartek bedzie montowane.
    Bo coś nie chce mi się wierzyć , że pompa i czujnik w tym samym czasie ci padło ;]

    Pozdrawiam ;]

  • Witam,
    dziś miałem dokładnie to samo:) po odpięciu klemy wszystko wróciło do normy... ale,jak doczytałem, pewnie nie obejdzie się bez zajrzenia w wiązkę.
    pzdr

  • a jak przestawic moc wspomagania wagiem ? (mam wer.311-2)

  • U mnie sie troszke ciezko kreci. Mechanik mi to ustawial, wiec musial dac na min. Tata ma skode z 2006 roku, leciutko chodzi. 🙂 <!-- s:) --> Mam porownanie, czyje bylo robione, a czyje nie.

  • sputnik raczej nie wnosisz nic do tematu . . . szukam odpowiedzi na kod waga ktory odpowiada za ta regulacje