Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Chłodnica - płyn/wentylator/wymiana/kontrolka

Temat utworzony · 442 Posty · 73817 Wyświetlenia
  • Koledzy z forum ci pomogą napewno jest ktoś z vagiem z twoich okolic i za ładny uśmiech naprawi 🙂 <!-- s:) -->

  • sprawdzanie vagiem to jest to samo co "badanie komputerowe"? miał takowe robione przed zakupem (w listopadzie) - zero błędów i pod koniec stycznia tego roku (bo wariowała kontrolka temperatury) i też zero błędów

  • TAK TO komputerowa diagnostyka

  • Zepsuty wskaźnik nie zagraża bezpieczeństwu 🙂 . tylko trzeba sobie zdać sprawę z tego ze można przegrzać silnik . Nie wiadomo jak działa kontrolka czy poprawnie czy nie. Przegrzanie silnika to praktycznie remont silnika 😞 <!-- s:( --> .
    Wjazd na komputer jest tu bardzo wskazany tak jak mówi kolega [b]FIGO-23 [/b]
    Moja rada jest taka że jak wentylator będzie chodził dłużej niż normalnie to najlepiej zatrzymaj sie zgaś silnik i otwórz maskę oraz przekręć pokrętło od ogrzewania na maxa żeby i tamtędy się to ciepło wydostawało 🙂 .

  • chodzi o wentylator nawiewający ciepłe lub zimne powietrze w aucie?
    a jak silnik by się przegrzał to drugim wskaźnikiem jest jeszcze kontrolka temperatury więc jakby co to ona powinna też dać znać

  • chodziło mi o wentylator z chlodnicy

  • Panowie,już to przerabiałem i u mnie przyczyną było coś innego. Miałem te same objawy: na zimnym odpalał a po 2-3 sek. piszczał czujnik temperatury (piszczeć przestawał po ponownym uruchomieniu), po dojechaniu na miejsce (silnik zagrzany) wskaźnik dalej leżał i ogólnie nie dogrzewał się. Na kompie wszystko OK. Pojechałem do znachora i okazało się że to uszczelka pod głowicą do wymiany - minimalna szczelinka a tyle objawów. Po wymianie uszczelki i całego zbiornika problem zniknął. Od razu szybciej się nagrzewa, nie piszczy no i powiedzieli by nie lać G12 bo jest agresywny i szybciej koroduje m. in. ta nieszczęsna uszczelka tylko lać borygo. Także może lepiej sprawdzić uszczelkę?

  • no ja też miałam wariacje z kontrolką temperatury, ale po oczyszczeniu zbiornika płynu chłodzącego przestała pikać (nie wiem czy to ma związek ale zawsze piszczała jak był duży mróz a jak mniejszy to już nie); a co do wskaźnika temperatury to teraz prawie za każdym razem po 1ym zapaleniu silnika wskaźnik się nie rusza, dopiero po ponownym wędruje do pionu; a wymiana tej uszczelki to jaki koszt u mechanika?

  • Wymiana uszczelki pod głowicą to spory koszt kilkaset złotków. koszt uszczelki jest nie duży ale robota to już jest duuużżyyyy koszt.

  • Ja za całość zapłaciłem 250 zł w tym robocizna, uszczelka i nowy zbiornik. Myślę że warto dać to do zrobienie by potem nie okazało się że roboty może być jeszcze więcej.

  • Gdzie w Fabii I jest umieszczony czujnik temperatury?
    Pytam, bo kiedys mialem Vectre (nigdy wiecej nie kupie Opla!) i tam czujnik byl umieszczony w chlodnicy. Padla pompa wodna (tam co chwile cos padalo!) i wskaznik temperatury pokazywal za niska temperature, bo woda w chlodnicy byla za chlodna - logiczne, nie bylo obiegu wymuszonego - ale silnik sie przegrzewal. W konsekwencji padla uszczelka pod glowica, zaczelo ubywac plynu. Naprawa byla bardzo droga. Czy Fabia ma ten czujnik tez w chlodnicy, czy gdzies w motorze?

  • ale jaki związek ma uszczelka pod głowicą ze wskaźnikiem temperatury??
    niestety, zauważyłam że na korku (od środka oczywiście) jest dużo smalcowatego osadu 😕 <!-- s:/ --> znajomy powiedział że to prawdopodobnie ta uszczelka pod głowicą poszła, ale żeby na razie tego nie robić... a ja się boję że coś poważniejszego się stanie jak to tak zostawię, proszę o radę

    [quote="Moher"]Panowie,już to przerabiałem i u mnie przyczyną było coś innego. Miałem te same objawy: na zimnym odpalał a po 2-3 sek. piszczał czujnik temperatury (piszczeć przestawał po ponownym uruchomieniu), po dojechaniu na miejsce (silnik zagrzany) wskaźnik dalej leżał i ogólnie nie dogrzewał się. Na kompie wszystko OK. Pojechałem do znachora i okazało się że to uszczelka pod głowicą do wymiany - minimalna szczelinka a tyle objawów. Po wymianie uszczelki i całego zbiornika problem zniknął. Od razu szybciej się nagrzewa, nie piszczy no i powiedzieli by nie lać G12 bo jest agresywny i szybciej koroduje m. in. ta nieszczęsna uszczelka tylko lać borygo. Także może lepiej sprawdzić uszczelkę?[/quote]

  • Uszczelka pod glowica leci prawie zawsze gdy sie mocno przegrzeje silnik. Jesli wskaznik zle pokazuje to bardzo latwo silnik przegrzac. W tym Oplu byla zepsuta pompa wodna silnik byl ciagle przegrzany a wskaznik tego nie pokazywal. Przeciwnie - wskaznik pokazywal za niska temperature, bo umieszczony byl na dole w chlodnicy a nie w bloku silnika.

  • [quote="zielona"]ale jaki związek ma uszczelka pod głowicą ze wskaźnikiem temperatury??
    niestety, zauważyłam że na korku (od środka oczywiście) jest dużo smalcowatego osadu 😕 <!-- s:/ --> znajomy powiedział że to prawdopodobnie ta uszczelka pod głowicą poszła, ale żeby na razie tego nie robić... a ja się boję że coś poważniejszego się stanie jak to tak zostawię, proszę o radę[/quote]

    Przy uszkodzonej głowicy najczęściej jest wyższa temp na wskaźniku, kolejna sprawa to maź na korku w okresie zimowym jest to naormalne zjawisko, ale na krótkich odcinkach. Natomiast w okresie letnim oraz na długich odcinkach w zimie to zjawisko nie ma prawa występować. Jazda z uszkodzoną uszczelką może doprowadzić nawet do zatarcia silnika jeśli za dużo płynu dostanie się do oleju i rozrzedzi go. Kolejna sprawa, jeśli jest to szanujący się warsztat powinien posiadać przyrząd do mierzenia obecności spalin w ukł. chłodzenia z jego pomocą można zdiagnozować czy uszczelka jest uszkodzona.

  • Cześć
    Kapie mi płyn chłodniczy po stronie kierowcy, zaraz przy plastiku, najprawdowpodobnie jest to chłodnica. Chciałbym się dowiedzieć czy można taką chłodnicę zregenerować, czy trzeba koniecznie wymienić.
    Dzięki.

  • _reg5

  • Przepraszam, nie przeczytałem regulaminu

  • [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=3145&highlight=ch%B3odnica]>>> Zobacz TU <<<[/url]
    [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=2242]>>> a tu manual dotyczący wymiany. <<<[/url]
    swoją drogą - albo używka albo nowa - zalezy od funduszy.

  • Sprawdź skąd dokładnie jest wyciek, być może skończy się na wymianie samej podkładki miedzianej pod termokontaktem lub wymianie opaski na wężownicy.

  • ech... a czy to nie przypadkiem chłodniczka? jak kiedyś fsiaku szlag ją trafił to w podobnym miejscu się lało.
    może być konieczne wytarganie deski... obym się mylił bo to masa roboty