Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Chłodnica - płyn/wentylator/wymiana/kontrolka

Temat utworzony · 442 Posty · 73831 Wyświetlenia
  • W każdym razie trzeba sprawdzić gdzie ucieka.

    Przy takich ilościach obstawiam dziurawe przewody lub chłodnicę.

    pozdro

  • Warto sprawdzić na bagnecie, czy w oleju nie ma lekkiej szarej zawiesiny(piany). :piwo: <!-- s:piwo: -->
    Jeśli tak, to warto wziąć pod uwagę uszczelkę pod głowicą. 😕

  • Dzisiaj oddane auto do mechanika, niestety uszkodzona chłodnica.

  • Chłodnica - to boli.
    Ja mam strasznie spocony silnik zaraz pod uszczelką, wczoraj starłem i sprawdzę dzisiaj czy się coś zmieniło. Po przejechaniu 200 km w ciągu doby ubyło mi z ponad MAX do poniżej MINI w zbiorniczku wyrównawczym :zdziwko: <!-- s:zdziwko: -->

  • No i dochodzi jeszcze planowanie głowicy przy wymianie uszczelki.

  • Witam

    Koledzy mam do was pytanko odnośnie upg,czy po wymianie upg trzeba wyregulować instalację gazową.
    Skąd takie pytanie,otóż niedawno właśnie wymieniałem upg i potej wymianie fabka na gazie zaczęła troszczkę szarpać gdy podwyrzszę jej broty.Dodam że posiadam instalację sekwencyjną i że przed wymianą upg wszystko grało zarówno na gazie jak i na bęzynie.A teraz tylko na bęnzynce ok a na gazie kicha,może ktoś z was przerabiał ten temat i mi pomoże.Z góry dziękuję.

  • Ja nie przerabiałem tego w poprzedniej fabce, ale uważam, że porządna reg. powinna wszystko uleczyć.

  • Witam

    Mam nadzieje że pomożecie. Dokładnie nie testowałem tego, ale jak co jakiś czas zajrzę do zbiornika z płynem chłodniczym to ten fakt zauważam.

    Podczas otwierania zbiornika wydostaje się z niego powietrze. Jest ono pod większym ciśnieniem, bo po wypuszczeniu całej ilości powietrza podnosi się aż poziom płynu.

    Do tej pory zaglądałem do tego raz na kilkaset km. Jak tak zaglądam, to też dolewam płynu do chłodnicy, bo zawsze jest poniżej kreski MIN.

    Auto to Fabia 1,4 z 2000 roku 16V, tylko benzyna

    z góry dzięki za pomoc.

  • Popraw dane bo piszesz o 16V niemieckiej jednostce napędowej a wpisane w danych 8V czeską jednostkę, bo to jest różnica i mógłbym przez to zdiagnozować problem. Wydostaje się powietrze jak otwierasz przy ciepłym płynie czy zimnym?

  • OK, Auto to Fabia 1,4 z 2000 roku [b]8[/b]V, benzyna.

    Otwierałem zawsze po dłuższym postoju, wiec nie wiem jak będzie gdy ciepłym silniku

  • No więc tak jest to jednostka czeska, która miała problemy uszczelką pod głowicą przez którą mogą być ubytki. Sprawdź w jakim kolorze jest olej na korku od wlewu oraz czy oleju nie przybywa. Para się unosi jeżeli płyn jest ciepły jak zimny to nie powinien.

  • Podepnę się pod temat. Ostatnio też ubywa mi sporo płynu ze zbiorniczka, fabia ma instalację lpg.

    Po zdjęciu osłony silnika mokre są następujące miejsca:
    http://img156.imageshack.us/gal.php?g=86408200.jpg<!-- m -->

    Czy jedno z nich to wlasnie ten plastikowy trójnik? To drugie to podejrzewam uszczelka pod głowicą. Masełka nie widzę ale w zbiorniczku jest widoczna para z pęcherzykami.

    Moglibyscie mi napisac czy znacie jakiegos dobrego i rozsądbego cenowo mechanika w rybniku? Co oprócz planowania głowicy trzeba zrobić przy wymianie uszczelki?

  • [quote="Gidbin"]Czy jedno z nich to wlasnie ten plastikowy trójnik? [/quote]

    Kolego, na żadnym ze zdjęć nie widać trójnika od wody. Najprawdopodobniej jest on schowany gdzieś w okolicach przepustnicy lub na prawo od niej - ale pod przepustnicą. Trzeba głębiej zaglądnąć i szukać przewodów od wody. Po nich dojdziesz jak po nitce do kłębka.

  • Hej, w weekend sprawdziłem i jest tak(sprawdzałem na zimnym silniku):

    • pod korkiem nie ma 'masła'. Olej to syntetyk, wymieniony 4tys km temu.
    • po przejechaniu około 10km ciśnienie w zbiorniczku już było, ale znacznie mniejsze niż po kilkuset km.
    • dodam jeszcze, że na postoju drga wskazówka obrotomierza(może ma to jakieś znaczenie)

    Czy możliwe że jest to uszczelka po głowicą? Może też coś z rozrządem? Nie wiem czy wogóle był wymieniany. (Podobno w tym samochodzie jest łancuch - i jak czytałem/słyszałem, niektórzy mówią aby wymienić po np 40tys a inni ze nawet mozna 300tys przejechać na nim-jak to jest?)

  • To że wskazówka obrotomierza drga to norma w tym silniku. A na ciepłym silniku jak wygląda sprawa oleju masełko czy nie? nie przybywa oleju?

  • Na ciepłym silniku niestety nie sprawdzałem czy jest masełko(wydaje mi się że nie, przecież chyba samo by nie opadło...? No ale mogę to sprawdzić(sprawdzę w weekend - autem jeżdze przeważnie w odwiedziny do teściów/rodziców)

    Oleju nie przybywa i nie ubywa - poziom ten sam co podczas napełniania. Olej nie jest też innego koloru ani nie ma osadu czy piany.

  • Czyli uszczelkę pod głowicą można wyeliminować.

  • hmmm... to jak nie ta uszczelka to jaka inna?

    Powietrze w jakiś sposób się dostaje, jeżdzę tak już może więcej jak pół roku, co jakiś czas spuszczę nadmiar powietrza i jade dalej. Zastanawia mnie co może być powodem tego. Czy może darować sobie tą inwestycję i poprostu jeździć tak, spuszczając co kilkaset km nadmiar powietrze ze zbiorniczka?

    A tak apropo - czy to prawda że w tym silniku jest łańcuszek? Czy wymienić go? Na liczniku jest 165tys i napewno 40 przejechane bez takiej zmiany( a prawdopodobnie dużo więcej już zostało przejechane bez tej zmiany)

  • Coś jest na pewno nie tak.

    Ale z drugiej strony korek w zbiorniczku jest tak zaprojektowany, że w razie potrzeby sam się odpowietrzy.

    pozdro

  • A miałeś wymieniany płyn chłodniczy albo był ponownie zalewany?