Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Rozrząd PB - temat zbiorczy

Temat utworzony · 465 Posty · 76603 Wyświetlenia
  • Ja mam zrobione już 172 tys i nie wymieniany był łancuch, przy ostatnim przeglądzie w aso nic o tym nie mówili, po jakimś czasie sam zadzwoniłem i zapytałem kiedy wymieniać to powiedzieli żeby jeździć aż się odezwie, jak myślicie wymienić go już?
    pozdrawiam Arek

  • [quote="francuz"]zapytałem kiedy wymieniać to powiedzieli żeby jeździć aż się odezwie[/quote]

    I tak też zrób.

  • Witam Formowiczów :motorek: <!-- s:motorek: -->
    mam fabię sedan grudzień 2004 r
    przebieg 113 tys
    Pragnę sie podzielić swoimi doświadczeniami z rozrządem w fabii 1,2 HTP 12V
    przy 96 tys przeskoczył mi łańcuch o 45 stopni (tak mi powiedzieli w ASO i dodali że miałem szczęście że o taki właśnie kąt bo inaczej byłoby po silniku)
    Normalnie zapaliłem silnik w letni dzień i poczułem spadek mocy i takie "falowanie obrotów". Wcześniej nie odczuwałem żadnych niepokojących objawów, jak hałas drgania problemy z rozruchem - wszystko działało normalnie. Poziom oleju kontrolowany był regularnie co tydzień stan oleju oscylował w górnej strefie bez potrzeby dolewek.
    Po kilku minutach nierównej pracy załączyła mi sie kontrolka silnika i obroty obcięło do 3 tys. Podjechałem do znajomego eklektyka i ten po podpięciu WAG-u zgłupiał bo wszystko wskazywało na uszkodzenie czujnika położenia wałka rozrządu a czujnik ten po sprawdzeniu na stanowisku elektronicznym był sprawny. Koniec końcem wysłał mnie do "zaprzyjaźnionego" mechanika twierdząc że awaria ma podłoże mechaniczne. Autem dało się jeździć ale tak jak mówiłem wyżej obroty nie mogły przekraczać 3 tys. ponadto występowały problemy z uruchomieniom i utrzymaniem obrotów na biegu jałowym.
    Nie ryzykowałem już eksperymentów z domorosłymi mechanikami i udałem się do ASO. tam w 5 min zdiagnozowali mi przyczynę i naprawili uszkodzenie - efekt 980 zł mniej w portfelu - ale sprawne autko :padam:
    w związku z tym wydaje mis się że czekanie aż łańcuch zacznie rzęzić nie opłaca się bo mogło sie skończyć o wiele gorzej np. wymianą głowicy.
    radze więc wszystkim mimo wszystko wymieniać łańcuszek co 90 tys mimo że nic nie wskazuje na jego zużycie - czasem sie to opłaca.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę wesołych Świąt :prawiemikolaj:

  • [quote="leszekp70"]życzę wesołych Świąt :prawiemikolaj:[/quote]

    [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=4657]TUTAJ[/url] składamy sobie życzenia 🙂 <!-- s:) --> .

  • czesc [b]leszekp70[/b], mam pytania:

    1. AZQ?
    2. [quote="leszekp70"]poczułem spadek mocy i takie "falowanie obrotów". [/quote][quote="leszekp70"]Po kilku minutach nierównej pracy [/quote]
      ja bardzo nierównej? jakie skoki obrotów
    3. oglądałeś nowy i stary łańcuch i ile ten stary był dłuższy, o ile się rozciągnął przez te 90kkm
    4. ruszasz zaroaz po odpaleniu czy dajesz silnikowi chwile pochodzić (ile?)
  • tak AZQ

    [quote="kros"]jak bardzo nierównej? jakie skoki obrotów?[/quote]

    silnikiem szarpało i na biegu jałowym musiałem robić "przegazówkę" żeby nie zgasł. obroty skakały od 500 1100 obrotów na rozgrzanym silniku na jałowym biegu. na zimnym po zdjęciu nogi z gazu od razu gasł. przy próbie wkręcenia silnika na wyższe obroty dochodził do 3 tys obr po czym odcinał zapłon spadały obroty do ok 2500 i znowu rosły to była taka sinusoida.

    [quote="kros"]3. oglądałeś nowy i stary łańcuch i ile ten stary był dłuższy, o ile się rozciągnął przez te 90kkm
    4. ruszasz zaroaz po odpaleniu czy dajesz silnikowi chwile pochodzić (ile?)[/quote]

    3 nie widziałem niestety starego łańcucha i nie wiem o ile się wydłużył.
    4 przeważnie ruszam zaraz po odpaleniu z tym że przez pierwszy kilometr staram sie nie "piłować" silnika

  • dzieki za info

    1. 1,2 12V 2006 (grudzień)
    2. bez awarii
      3 62000
  • Witam

    Wielkimi krokami zbliżam się do wymiany rozrządu

    Tak się zastanawiam czy zastosować części oryginalne czy zamienniki??

    Pozdrawiam

  • oryginalny

  • witam. pewnie że orginalny, niemam zaufania do części rzemieślniczych.

  • Części zakupić na allegro np http://allegro.pl/item526795484_rozrzad_skoda_fabia_vw_polo_1_4_16v_oryginal.html<!-- m -->

    czy może lepiej w sklepie skody

  • zajrzałem właśnie w książkę serwisową. Pisze tam że przy przebiegu 90tys należy sprawdzić pasek zębaty

  • Orginalne części Skody też robi jakaś fabryka X, i w cale nie znaczy że orginalne to najlepsze.
    Fabryka X część swojej produkcji pakuje w opakowania ze znakiem Skody itp. resztę puszcza z logo swojej firmy. I taki to orginał. A o jakości co niektórych części orginalnych książkę można napisać.
    Ja osobiście polecam paski Contitech, a rolki i napinacze Ruville. Proponuję też wymienić pompę wody. 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="maninnew"]Pisze tam że przy przebiegu 90tys należy sprawdzić pasek zębaty[/quote]
    A mi w czerwcu wymienią rozrząd już po 45 tysiącach (rok produkcji 2005 - robię rocznie średnio ledwo 11 tysięcy km) - ważne jest bowiem także jak dawno temu ten pasek był wymieniany poniewaz z czasem pracując pod obciążeniem guma zmienia właściwości i się rozwarstwia.
    Dlatego niektórzy kupując używany samochód wymieniają rozrząd z automatu - razem z olejem, płynem w chłodnicy oraz płynem hamulcowym. Po takiej operacji przyjmują stan zerowy i od tego momentu liczą przebieg międzyserwisowy.

  • Jeśli chodzi o rozrząd nie stosowałbym zamienników.

  • Witaj !

    Policz różnicę w cenie zamiennika i oryginału -gdyby zamiennik, padł ile musisz dołożyć do
    naprawy silnika !!! opłaci się???
    (sorry za szczerość )

    omron

  • No właśnie niektóre zamienniki są droższe od orginału, a jak ktoś się troszkę zna to może sobie poszperać i sprawdzić która firma robi części na pierwszy montaż.

  • Koledzy moja fabka ma przejechane 57000 km... data pierwszej rej 12.2003. Czy mam już się obawiać, że w każdej chwili mi może rozrząd paść ? czy mogę jeździć spokojnie. Obroty na luzie mam okolo 750. Nie wiem czy mam mieć już obawy czy też nie ?

  • czy ktos wie co ile powinno sie rozrząd wymieniac?