Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Ściąganie samochodu na prawo

Temat utworzony · 53 Posty · 14495 Wyświetlenia
  • Witam. Mam już swoją Skodzinke od sierpnia 2003r. i problem ściągania w prawo mam od samego początku. Mam kilku znajomych w pracy którzy też jeżdżą Fabiami i mają ten sam problem. Rozmawiałem również z mechanikiem Skody (dobrym mechanikiem) i powiedział mi że niestety jest to można powiedzieć wada fabryczna. Ale wada ta nie dotyczy tylko Fabii ponieważ kolega jeździ Fiatem Lineą i też ma taki problem także nie jesteśmy osamotnieni 🙂 <!-- s:) -->

  • moja Fabia I rocznik 2000 też ściągała zawsze minimalnie w prawo, nawet świeżo po ustawieniu geometrii w ASO, nawet nie próbowałem z tym walczyć bo było to nie szkodliwe zjawisko

  • ta ale czy jak jedziecie prosto kierownica jest skrecona minimalnie??

  • jak puszcze kierownice to utrzymuje się ona prosto.

  • a moja ciagnie wprawo

  • Moja fabia też ciągnie w prawo. Stacja diagnostyczna mówi że luzów nie ma, zbieżność ustawiałem po badaniu i bez zmian (w zasadzie to teraz fabia jeszcze ma minimalnie z 5 stopni kierownice w lewo skręconą to jest mało widoczne więc nie będę z tym do mechanika wracał pewnie jak kierownice blokował to za nią nie usiadł tylko spojrzał pod kątem). Pozostają opony: KLEBER I...coś tam i zimowe Barumy. Zaliczyło też się przez 9 lat parę dziurek i pewnie coś jest lekko zgięte - chociaż jeżdżę ostrożnie, ale żyjemy w Polsce a tu wyrwy to codzienność.

  • Nie wykluczaj łożyska - większy opór z jednej może powodować Sciąganie. Jeśli coś Ci buczy przy skręcaniu (tak jak przy jechaniu po 'tarce') to chodzi o łożysko.
    Zbieżność raczej na to nie wpływa - zbieżność to bazowy kąt rozchylenia, podcza jazdy koła i tak sie ustawiają prosto pod wpływem ciągu.
    No i najbardziej pesymistyczny wariant. Jak auto było bite, to moze po prostu miec krzywą budę..

  • Sprawdziłbym także hamulce i ciśnienie w oponach.

  • Mam podobny problem, ściąga samochód na prawo odkąd go kupiłem (jestem drugim właścicielem). Mechanik mówi że zawieszenie jest sztywne, zbieżność ok, w międzyczasie wymieniłem końcówki drążka i założyłem nowe opony, ponownie ustawiono zbieżność i dalej ściąga. Ostatnio wybrałem się na geometrię i diagnosta powiedział że samochód nie był bity i według pomiarów powinien jechać prosto. Dostałem wydruk na którym jednak są pewne odchylenia od normy, nie potrafię niestety zinterpretować tych wyników. Czy jest może ktoś na forum, kto mógłby podpowiedzieć czy rzeczywiście ustawienia kół są prawidłowe, albo może polecić dobrego diagnostę? Poniżej umieszczam wydruk z pomiarów.

  • Sprawdzałeś też , tylną oś?

  • Mechanik niczego nie dopatrzył się z tyłu, twierdzi że zawieszenie jest sztywne.

  • Moja też ściągała , na diagnostyce niby wszystko dobrze , po pół roku wymieniłem wszystkie tuleje wahaczy,łącznik, łożyska amorów i fabia przestała ściągać

  • Jak ściga i nie wiadomo dlaczego, to weź auto na szarpaki i poobserwuj tuleje - nie muszą być wybite, ale guma się po 50k km zużywa i traci swoje właściwości. u siebie wymieniłem tuleje wahaczy po 70k km i zupełnie inna jazda.
    Zakładam, że ciśnienie w oponach masz ok.