Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Kontrolka temperatury/wody/płynu/cieczy

Temat utworzony · 148 Posty · 48319 Wyświetlenia
  • Mimo iż nie mam doświadczenia w Fabii...to mam trochę wiedzy z silników gamy VAG...i tego typu objawy świadczą o czujniku rozuchowych temperatury podającym sygnał na deskę rozdzielczą i na komputer. Sprawdź spalanie...czy nie wzrosło oraz jakie masz obroty przy zimnym i rozgrzanym silniku. Możliwe jest że sygnał podawany jest prawidłowy...bo jest za niski ze względu na czujnik - wtedy obroty powinny bujac w okolicach 950-1100obr/min.

    Jeśli jednak to się nie sprawdzi...warto sprawdzić prócz samego płynu...to również czy wtyczka czujnika oraz drugi koniec przy wskazniku na desce nie są poluzowane.

  • Termostat około 60zł czujnik temperatury cieczy chłodzącej około 35zł... najpierw wymień płyny tak jak koledzy radzą, jak nie pomoże sprawdź styki tego czujnika, jak nie to go wymień...

  • koledzy mialem dokladnie to samo i plukalem raz dzialalo miesiac drogi raz to samo i skonczylo sie na wymianie uszczelki pod glowica i jest ok teraz ....siestety ja tez sie bronilem jak moglem ale okazalo sie to nieuniknione....

  • Tak jak myślałem...mrozy minęły i po problemie. 😉 <!-- s;) -->

  • Zbiorniczki (zamienniki) nie są takie drogie można je dostać już za niecale 20 zeta
    np.:
    http://moto.allegro.pl/item521941340_zbiornik_wyrownawczy_skoda_fabia_vw_seat_nowy_hit.html<!-- m -->

  • [quote="koko"]HeHe ...od wczoraj mam tak samo. Obstawiam jednak bunt spowodowany mrozem. Po odpaleniu zapala sie kontrolka. Gdy wyłącze silnik i ponownie uruchomie to jest już OK przez cały dzień. Tylko rano tak się dzieje. I właśnie odkąd zaczęły sie mrozy. 😛 <!-- s:P --> Zobaczymy czy jak się ociepli to przestanie.[/quote]

    No tak, teraz kiedy zima minęła (a zimą tego nie miałem) to pojawia mi się zaraz po odpaleniu pipczenie i migający wskaźnik czujnika temperatury. Po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu silnika to znika. Dodam, że przy pierwszym uruchomieniu (po nocy) silnika zgasł zaraz po odpaleniu. Musiałem przy wciśniętym pedale gazu go odpalić i chwilę potrzymać na wyższych obrotach. Potem wszystko było niby normalnie.

    Także zastanawiam się nad wymianą termostatu, bo czujnik miałem wymieniany (dodam też że wskazówka temperatury leży, czasem wstaje jak się dłużej pojeździ 😐 ), wymianę świec, bo mam przejechane 65 tys. km no i teraz jak czytam tego posta to nie wiem czy jeszcze profilaktycznie uszczelki nie wymienić.

    Ktoś miał taki przypadek? Bo nie wiem czy dobrze robię.

  • a gdzie czujnik przychodzi panowie ??

  • przy termostacie 🙂 <!-- s:) -->

  • Witam,
    Proszę o radę. Od dłuższego czasu świeci kontrolka temperatury wody. Charakterystyczne jest to , że zapala się jedynie rano na zimnym silniku, gdy wyłączę ciepły silnik i odpalę ponownie już się nie zapala. Czytałem już na forum o tym problemie, ale zawsze wskazywano na inne dodatkowe objawy. Tutaj takich nie ma. Wskaźniki temperatury ok. Wymieniłem czujnik temperatury wody, odłączyłem akumulator licząc na wyzerowanie komputera, ale to nie pomogło, poziom cieczy chłodzącej też ok. Oczywiście gdy zapala się ta kontrolka to pojawia się sygnał dźwiękowy. Proszę o radę , bo żaden ze mnie mechanik- pomysły mi się skończyły. Pozdrawiam

  • [quote="robtom74"]odłączyłem akumulator licząc na wyzerowanie komputera[/quote]

    skasowales bledy vagiem?

  • Ta kontrolka odpowiada również za poziom "wody", na zimnym Ci świeci i piszczy bo tafla jest ciut poniżej min, jak się silnik rozgrzeje zwiększa swą objętość i wtedy masz ciszę. Info masz od czujnika zabudowanego w zbiorniczku wyrównawczym.

  • dokładnie tak jak napisał MirekS. dolej trochę płynu do zbiornika i bedzie git 🙂 <!-- s:) -->

  • :wsciekly: <!-- s:wsciekly: --> witm mam pytanko co oznacza ten kod 16500 obwod temperatury chlodziwa silnika problem zakresu/dzialania wie ktos co to oznacz??? jade w pon. do aso

  • Prawdopodobnie padł czujnik temperatury silnika.

    Nie masz lepszego serwisu niż ASO?

    pozdro

  • Jeśli masz czujniki zespolone G2 i G62 to na pewno dolna instrukcja Ci pomoże:

    Z zaprzyjaźnionego forum:
    [quote]Sprawdzenie obwodów czujnika temperatury płynu chłodzącego (G2 i G62)

    Wyjąć 4 -krotną wtyczkę 1 z czujnika 2 temperatury płynu chłodzącego;

    • sprawdzić według schematu elektrycznego ciągłość przewodów między przyłączem pomiarowym, a 4-krotna wtyczką:
    • styk 1 + gniazdo 93,
    • styk 3 + gniazdo 108.
      Rezystancja przewodu: max. 1,5 Ω

    sprawdzić według schematu elektrycznego, czy nie występuje zwarcie przewodu między przyłączem pomiarowym i 4-krotną wtyczką, styk 1 a przewodem, styk 3, jak również z masą samochodu:

    • styk 1 + gniazdo 108,

    • styk 1 + masa samochodu.
      Wymagana wartość: ∞ Ω
      – sprawdzić dodatkowo, czy obydwa przewody nie mają zwarcia do potencjału plus akumulatora.
      Jeżeli nie zostanie stwierdzona żadna usterka w przewodach:
      Przeprowadzić pomiar rezystancji czujnika G62 temperatury płynu chłodzącego, styk 1 (masa) i 3 (sygnał).

    • zakres A: wskazuje wartości rezystancji dla zakresów temperatur 0 do 50°C,

    • zakres B: wartości dla zakresów temperatur 50 do 100°C.

    Przykłady odczytywania wartości:

    • 30°C znajduje się w zakresie A i odpowiada wartości rezystancji od 1,5 do 2,0 kΩ.
    • 80°C znajduje się w zakresie B i odpowiada wartości rezystancji od 275 do 375 Ω.
      Jeżeli nie zostanie osiągnięta wymagana wartość:
      – wymienić na nowy czujnik G62 temperatury płynu chłodzącego.
      Jeżeli nie stwierdzono w przewodach żadnej usterki i są prawidłowe wartości rezystancji:
      – wymienić na nowy komputer sterujący pracą silnika. [/quote]
  • a gdzie sie ten czujnik temperatury znajduje kolo chlodnicy czy przy zbiorniczku od plynu?

  • Witam, mam taki problem.
    Po odpaleniu silnika ( nawet po 1min) na zegarach zapala się kontrolka wskazująca temperaturę silnika/poziom płynu chłodzącego, a wskaźnik, który wskazuje stan paliwa "spada w dół".
    Płyn chłodzący jest w normie, zbiornik wyrównawczy został wymieniony na nowy lecz problem powtarza się w dalszym ciągu. Wentylator pracuje normalnie, a kontrolka włącza się nawet przy zimnym silniku ! Może ktoś napotkał się na podobny problem w swojej Fabi.
    Proszę o informację co do usunięcia usterki !!
    Skoda Fabia 1.4 MPI 68KM 2002r.

  • Wszystko wskazuje na uszkodzony czujnik w zbiorniczku, lub jego podłączenie elektryczne, co do wskaźnika paliwa być może pływak szwankuje.

  • Zbiorniczek nie ponieważ wymieniłem go na nowy. Też o tym od razu pomyślałem.
    A co do pływaka to co prawda jest taka możliwość lecz wskaźnik poziomu paliwa tylko w tedy spada gdy zaświeci się temperatura silnika.
    Czy tą usterkę mogą powodować zegary ? Lub mogła się poluzować kostka za licznikami ?

  • A czy (teoretyzując) może być tak, że po tej minucie coś się w zegarach nagrzewa i jest przebicie między wskaźnikiem paliwa a kontrolką? Prąd zamiast iść do wskaźnika i trzymać strzałkę idzie na diodę? Jeśli te dwie rzeczy dzieją się jednocześnie, to raczej kombinowałbym w tę stronę.