Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Poprawienie osiągów 1.4 16V 75KM

Temat utworzony · 52 Posty · 47372 Wyświetlenia
  • [quote="tomkierz"]Na razie zamówiłem listwe z wtryskami, kolektor ssący i przepustnice. Do tego będzie robiony jakiś porządny dolot, luźniejszy wydech, no i na koniec strojenie. Idę śladami użytkownika "Tofik" z VW Polo, na pewno znajdziecie temat o jego aucie. Ma ten sam silnik i jak narazie prawie 110KM. Do tego można założyć ostrzejsze wałki Schricka i przesunąć odcinke, ale to już wydatek przynajmniej 2.5K zł za nowe wałki... Silnik mam zdrowy, przebieg mały, więc licze przynajmniej na 105KM w pierwszym setupie bez wałków. Jak zobacze, że zaczyna już to w miare jeździć to przyjdzie i czas na wałki i 120-130KM.[/quote]

    Jak tam modyfikacje?

  • W końcu zabrałem się za założenie tych wszystkich gratów, które leżały już ponad pół roku w garażu i niestety nie mam dobrych wieści... Przez cały czas myślałem, że mój silnik ma oznaczenie AUA, czytając wszystkie tematy dotyczące wrzucenia części z AUB do AUA wyglądało to mega prosto i z relacji innych użytkowników(głównie forum polo) już po założeniu części silnik pracował w miare normalnie, więc nie trzeba było zakładać gratów w warsztacie, gdzie mamy zamiar robić strojenie. Jak się jednak okazało mój silnik ma oznaczenie BKY i różni się paroma rzeczami w porónaniu do AUA czy BBY... O ile z podłączeniem wszystkiego sobie poradziłem(trzeba było zaślepić EGR), tak już po odpaleniu silnika nie było tak różowo. Niestety oprócz masy błędów, związanych z wtryskami czy przepustnicą niestety silnik stwierdził, że nie ma zamiaru współpracować z tymi gratami, ustawił obroty w okolicach 1200rpm, a po wciśnięciu gazu do oporu obroty zwiększały się do zawrotnych okolic 1400rpm. Oczywiście do tego kontrolki EPC i ASR(ta kontrolka ma na pewno masę innych zastosowań oprócz sygnalizowania wyłączonego ASRu). Niestety po chwili pracy na wolnych obrotach wydech, w okolicach kolektora zrobił się czerwony co pomimo możliwości odpalenia od niego papierosa, mocno ostudziło mój zapał... Koniec końców auto stoi na podjeździe a ja szukam ratunku. Napisałem już do Unitronica, który ma chyba największe doświadczenie w tych silnikach. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, albo może mi powiedzieć czy np. strojenie na które zawiózł bym auto w takim stanie jest możliwe(może to jednak da się wszytko ze sobą zgrać ale potrzebna jest większa ingerencja w ecu(bądź jego zmiana na ten z AUB, zmianę dawki paliwa itd...), to czekam na odpowiedzi!

  • [b]tomkierz[/b], szkoda, że nie udało się. Mam nadzieję, że Ci się uda.

  • Panowie a da radę zrobić coś w benzynce 1.2 12V 64 KM ?????

  • [quote="mariomario"]Panowie a da radę zrobić coś w benzynce 1.2 12V 64 KM ?????[/quote]

    Pewnie to, co można w każdej benzynie, czyli modyfikacje dolotu i układu spalania (chyba wchodzi to w zakres zmian GT, np. [url=http://www.chojnacki.tuning.pl/wersjagt.html]tu oferta pewnej firmy[/url] ).

    Nie jestem specjalistą, więc poczekaj na opinie osób bardziej znających temat.

  • zawsze coś się da zrobić 😉 Tylko jaki sens pakować kasę jak nie odczujesz efektu w żaden sposób. Najlepiej przyzwyczaić się do tego co jest i inwestować w wygląd, nagłośnienie itp 😉 <!-- s;) -->
    Wszystko zależy co miałeś na myśli mówiąc "coś zmienić". Możesz zmienić dźwięk silnika, wydechu 🙂

  • Nie neguję sensu tuningu - w naturze człowieka jest poprawiać to co się ma - i to jest dobre :] <!-- s:] -->

    Tylko zastanawiam się czy jest sens tuningu słabszych silników. Czy poniesione nakłady (głównie finansowe) nie przerastają ewentualnych zysków?

    Czy nie lepiej tak jak pisze dr O. cieszyć się z tego co się ma, a po prostu przy zmianie samochodu pomyśleć o mocniejszej bryce?
    Ja jestem właśnie na etapie zamawiania Fabii i miałem dylemat czy wybrać 1.2 TSI 85 czy 105 KM (a może 1.4 85 KM).
    Po dłuższym namyśle wybrałem wersję 105 KM - by nie mieć po jakimś czasie ciągnot do poprawiania fabryki :] (105 oczywiście też można próbować tuningować - nie mówię, że nie 😉

  • mój dzisiejszy pomiar po zmianach. mam silnik BKY, a przekładałem graty od BBZ.

    (nie zmieniałem żadnych wałków, są fabryczne BKY) - [b]TondaB[/b] jest w błędzie co do wałków.

    zmienione:
    -kolektor wydechowy AFK, owinięty bandażem
    -portki z polo 6n2 1.4 16v 101KM
    -pusty katalizator (chyba w całości, nie otwierałem go, sam się wypruł)
    -kolektor dolotowy BBZ
    -przepustnica BBZ
    -wtryski BBZ
    -puszka filtra z civica 1.6 16v 106KM
    -sterownik silnika, licznik, stacyjka BBZ (zestaw startowy)

    tłumiki zostały fabryczne.

    [url=http://imgur.com/w8mXRy0][img]http://i.imgur.com/w8mXRy0s.jpg[/img][/url]

  • Najważniejsze że właściciel zadowolony 😉 <!-- s;) --> jakie plany dalej? Czemu nie swap?

  • Odpowiedz jest prosta. Nie mam kasy na swap. Na te graty wydalem kolo 1050zl, montowalem sam, a kumpel z wimaru ogarnial vcdsa.
    A nawet jakbym mial kase to wlozylbym 1.4 tsi z rs2, a nie 1.8t

    Dalsze plany to zalozenie dolotu jak nalezy z jak najlepszym doprowadzeniem zimnego powietrza (teraz jest prowizorka), zmienic tlumiki (nie przelotowe) i moze wywale calkiem katalizator.

    Ps. Ale jak mialbym naprawde kase to zalozylbym do tego silnika kompresor + ecumaster i wystroil.

  • [quote="RadekLwo"]
    A nawet jakbym mial kase to wlozylbym 1.4 tsi z rs2,
    [/quote]
    ... dookoła trąbią że to bardzo awaryjna jednostka.

    w sumie fajnie to wyszło. co na to [b]TondaB[/b] ? jego plan / propozycja była brana pod uwagę przez ciebie ?

  • była ale od początku miałem wątpliwości co do tych wałków. szukałem o nich dużo informacji i większość potwierdzalo ze to te same wałki.
    żeby to rozwiać trzeba by było wyjac z obu silnikow i zmierzyć skok krzywek.

    Edit.
    Doczytalem sie ze i tomkierz grzebal w tym silniku.
    Wprawdzie teraz ma 1.8T a jego post jest z 2012r ale warto wyjasnic jedna rzecz. Silnikow 1.4 16v bylo sporo i o roznych oznaczeniach.
    Dlaczego jego bky nie chodzilo na gratach aub? Poniewasz aub to tak jak aua silnik na jednej cewce, a bky na 4 cewkach. Bbz tez na 4 dlatego nic nie musialem programowac. Trzeba na to zwracac uwage. Bo dobranie zlego komputera do zlego silnika owocuje bledami i taka a nie inna praca.
    Reszta osprzetu jest taka sama w aub i bbz.
    Jedyne co zrobiono u mnie to wykasowanie wartosci wyuczonych, adaptacja przepustnicy i egru. Wio!

    Edit.
    UWAGA! Użytkownik [b]TondaB[/b] miał rację. Wałki dla wersji 75KM i 101KM są inne, gdzie te drugie są faktycznie ostrzejsze- ja się myliłem.