Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Chłodnica - płyn/wentylator/wymiana/kontrolka

Temat utworzony · 442 Posty · 73841 Wyświetlenia
  • Tak zapytałem bo pierwszą fabię miałem bez, a drugą mam zzz i przyznaję, iż jest to bardzo przydatny akcent.

  • Witam

    Dziś wymieniałem płyn chłodniczy,zlałem go i podczas uzupełniania najpierw wlałem do max poziomu a potem włączyłem silnik na chwile i znowu dolałem.

    Tyle co wyczytałem dobrze jest włączyć silnik,zostawi odkręcony korek ze zbiorniczka włączyć ogrzewanie na max i czekać aż się wiatrak przy chłodnicy włączy.Tak też zrobiłem,auto chodziło ponad 20 minut a wiatrak ani drgnął;/ temperatura 90* i nic..wiec zakręciłem zbiorniczek i pojeździłem jakieś 10 minut po okolicy i tez się nie włączył..\

    Pytanie: czy coś zrobiłem nie tak? kiedy się ten wiatrak włączy? i jeśli mam ogrzewanie ( bo działa na maxa ) to znaczy ze się odpowietrzyło??

    Dziękuje z góry za porady i komentarze.

  • Witam 🙂 <!-- s:) -->
    Moim zdanie problem tkwi w termicznym włączniku wentylatora lub samym wentylatorze.

    Musisz sprawdzić wentylator. Przez probówkę podaj tam napięcie. Napięcie może być z akumulatora. Jak wentylator się nie będzie kręcił to jest uszkodzony, a jeżeli będzie się kręcił to jest dobry.

    Sprawdź też włącznik termiczny (wt) . Podłączasz probówkę do dwóch styków z wt i wtedy wiatrak powinien się kręcić .

    Przy tych pomiarach nie jest ważne z jaką prędkością obrotową kręci się wiatrak ; ważne jest to żeby się kręcił.

    Wnoszę o przeniesienie tematu do działu elektrycznego,
    Dziękuję. 🙂

  • Myślę, że się nie włączył na wskutek temp na zew., by szybciej doprowadzić układ do wysokiej temp. i włączenia wentylatora wyłącz ogrzewanie i na postoju przytrzymaj na 2500 obr, aż do załączenia.

  • wydaję mi się że mam podobny problem, tzn u mnie wygląda to następująco gdy jade trasa to temperatura utrzymuje się równo na tej kresce
    [img]http://img849.imageshack.us/img849/8584/trasa1.jpg[/img]
    natomiast gdy wjadę do miasta, korki itp wtedy temperatura jest na środku
    [img]http://img703.imageshack.us/img703/6694/miastoh.jpg[/img]
    i teraz mam pytanie czy mam powodu do niepokoju czy wszystko jest wporządku ? Przyznam że nic mi nie pika i żadne kontrolki się nie zapalają 🙂 <!-- s:) -->
    Pozdrawiam

  • w moim autko bez względu na to czy miasto czy trasa wskazówka zawsze jest w pionowej pozycji (Patryk91- drugie zdjęcie). Tak powinno to właśnie wyglądać.

  • Patryk nie ma powodów by sie martwić . ja na trasie będziesz miał temperaturę poniżej 70 stopni to wymień termostat , a na razie jest jeszcze w normie.

    Pamiętaj o czyś takim jak podmuch zimnego powietrza co na trasie występuje i zawsze ta temperatura bedzie niższa.

  • [quote="TOMUŚ"]Patryk nie ma powodów by sie martwić [/quote]
    Jest się o co martwić.

    [quote="TOMUŚ"]Pamiętaj o czyś takim jak podmuch zimnego powietrza co na trasie występuje i zawsze ta temperatura bedzie niższa[/quote]
    Nie ważne czy trasa czy miasto, w 1,4 MPI wskazówka powinna być w pionie cały czas. Tak jak napisał [b]pl_alf[/b].
    [b]Patryk91[/b], zanim ruszysz termostat to zaopatrz się przynajmniej w uszczelkę po dniego. Jeśli okaże się sprawny to przynajmniej ją wymień bo po ruszeniu może potem ciec. Nie jest droga. Polecam zakup w Emidzie.
    Jakbyś potrzebował pomocy przy wymianie to dzwoń. Już to robiłem w takim silniku. Tel masz.

  • [quote="koleś"]Jest się o co martwić. [/quote]
    No wszystko rozumiem 😄 <!-- s:D -->
    a jeszcze jaki były mniej więcej koszt samej uszczelki + ewentualnie termostatu?
    i pytanie nr 2 Czym grozi zbagatelizowanie tej sprawy? Jakas poważniejsza usterka? Jest to szkodliwe dla silnika?
    Z mechanika to ja mam niewiele wspólnego (jestem informatykiem 😛 ) dlatego chciałbym jak najwięcej wiedzieć 🙂
    [b]koleś[/b], może w przyszłym tygodniu w końcu się ugadamy to dam moja fabie pod oko fachowca i zobaczymy w jakim to ona faktycznym stanie jest 😄

  • Koszt samego termostatu nie jest wysoki

    http://moto.allegro.pl/termostat-skoda-fabia-1-4-mpi-krajowy-nowy-katow-i1476888849.html<!-- m -->

    http://moto.allegro.pl/termostat-kompletny-skoda-fabia-1-4-mpi-nowy-i1476888769.html

    Raczej niczym nie grozi jazda z taką temperaturą jak u ciebie. Jedyne co przychodzi mi na myśl to większe zużycie paliwa (raczej nieznaczne). Po prostu skład mieszanki jaki jest podawany do komór spalania jest inny niż wymagany do optymalnej pracy silnika.

  • Ostatnimi czasy zaczęło ubywać mi płynu w chłodnicy, był też zanieczyszczony. Podejrzewam uszczelkę pod głowicą wczoraj wywaliło pół zbiorniczka a dziś po 10km jeździe na parkingu pojawiła sie mokra plama pozostało zero płynu. Czy to wina uszczelki, chłodnicy czy czegoś innego?

  • Jeśli pojawiła się plama na parkingu to wydaje mi się,że tak jak pisze [b]anubis[/b] powinieneś sprawdzić przewody od płynu chłodniczego, krucieć spustowy czy nie popuszcza na dole przy chłodnicy. Jeśli masz bąble powietrza w zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodniczego (a także masełko pod korkiem płynu chłodniczego i korkiem oleju) oraz zanieczyszczenie olejem to może sugerować uszczelkę. W najgorszym przypadku możesz mieć pęknięcie bloku silnika ale to rzadko bywa...lub pęknięcie pierścienia uszczelniającego pod tuleją cylindryczną. Ja miałem taki przypadek w swoim silniku, że pękł właśnie ten pierścień i cały płyn chłodniczy powędrował do miski olejowej.....a wcześniejsze objawy sugerowały uszkodzenie uszczelki pod głowicą.

  • Ja proponuję na początek jak koledzy wyżej. Posprawdzaj węże na łączeniach, chłodnicę itp. Być może jest taka sytuacja że masz walniętą uszczelkę pod głowicą i całe ciśnienie ładuje w układ chłodzenia przez co wywala płyn przez odpowietrzenie. Po której stronie została plama na parkingu?

  • _reg5

    Pozdrawiam
    sid

  • Może to nie mądre pytanie ale co oznacza prefiks F1 i F2? Nie zauważyłem tego punktu regulaminu.

  • F1 Fabia wersja I
    F2 analogicznie Fabia wersja II
    W Twoim przypadku F1

  • [b]Piotreks[/b], poprawilem. Na nastpeny raz pamietaj o regulaminie 🙂 <!-- s:) -->

  • Mam również problem z ubywającym płynem, co 400 - 500km po mieście muszę dolać do zbiorniczka płynu, byłem u mechanika i po oględzinach stwierdził że chłodnica cieknie bo w jednym miejscu jest jakby zapleśniała itp. wymieniłem chłodnicę i zadowolony jeżdżę, minęło 400km od wymiany i dziś zapala się kontrolka płynu :szok: otwieram maskę a tam poniżej stanu w zbiorniczku :zalamany: <!-- s:zalamany: --> pod korkiem masełka nie ma w zbiorniczku też, wycieków nie widać i już sam nie wiem o co chodzi. pojadę do mechanika niech powymienia może te wszystkie przewody gumowe może to pomoże. a wy koledzy co radzicie?
    pozdrawiam Arek

  • Dzięki za poprawę. Po wizycie na kanale wygląda to na dziurawą chłodnicę. Auto musiałem do mechanika odstawić.

  • sprawdź termostat