Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Łożysk i przeguby - temat zbiorczy

Temat utworzony · 99 Posty · 26230 Wyświetlenia
  • Sam wymieniałeś piasty?

  • nie.za pierwszym razem gosc,który robi skody od zawsze.kiedys w czasach 105 i 120 i favorit miał autoryzację.drugie w norauto a trzecie zaprzyjaźniony warsztat.w dwóch pierwszych przypadkach stałem i patrzyłem i o ile pamiętam nie używano do dokręcenia klucza dynamometrycznego.może to jest przyczyną?co do łożysk to kupiłem teraz jednak FAGA bo do wyboru było jeszcze vika za 90zł ale jak je wyjąłem z pudełka to stało,nie chciało się kręcić nowe łożysko.co by było gdyby je założyć?a może ktoś wie jakim momentem dokręcić nakrętkę.

  • [quote="tomek727"]może ktoś wie jakim momentem dokręcić nakrętkę.[/quote]
    [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=5721&highlight=dokr%EAcenie+piasty]Zobacz >>> TU <<<[/url]

  • Zbieżność masz w porządku ? bo jeśli coś nie tak to łożyska szybciej się wykańczają

  • witam.mam zapytanie czy ktoś słyszał o przypadku,żeby przegub się urwał?i to dwukrotnie.najpierw cztery lata temu w lewym kole podczas jazdy,auto miało wtedy 60tys.a wczoraj w prawym kole.urwały się tak,że trzpień z wieloklinem pozostał w piaście a kula przegubu z półosią osobno.chciałem dodać że wczoraj stało się to po wymianie piasty.czy mechanior mógł za mocno dokręcić nakrętkę i to jest przyczyna?czy po prostu te przeguby takie numery wycinają?przecież to jest niebezpieczny samochód.

  • Pierwszy raz słyszę o problemach z pregubami, a czy do dokręcenia był użyty klucz dynamometryczny czy ... brecha?

  • odkąd mechanicy posiadają klucze pneumatyczne to już innymi jest im ciężko się posługiwać.z tego co widziałem to nakretke złapał pneumatykiem a póżniej grzechotką dociągnął.ale pytanie brzmi czy za mocne dokręcenie nakrętki może spowodować urwanie przegubu?

  • [quote="tomek727"]czy za mocne dokręcenie nakrętki może spowodować urwanie przegubu?[/quote]
    raczej nie - szukałbym w innym miejscu,
    raz mi mechanik załozył przegub od ..... HTP :szok: i powiedział że jest "słabszy". ale gdy pękła osłona i chciałem ją wymienić to :cenzura: <!-- s:cenzura: --> takimu że szkoda gadać.

    wiec może u Ciebie było podobnie ? albo jakiś chiński zamiennik ?

  • tylko,że oba były oryginalne od nowości.jeden w lewym kole urwał się przy60 tys a drugi w prawym przy 125 tys.

  • A przypadkiem ten mechanik nie podgrzewał piasty palnikiem żeby wybić półoś?

  • Poda ktoś opis wymiany piasty z łożyskiem?

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 21-05-2010, 16:06[/i] ][/size]
    Poda ktoś opis wymiany piasty z łożyskiem? Chodzi mi o lewy przód.

  • nie.nie podgrzewał.wyszła bez problemu.jeżeli dokręcenie za mocne nie gra tu roli,a słyszałem od paru mechaników,że raczej nie to znaczy,że to jakaś wada tych przegubów.samochód jest w wersji basic,tam jest wiele częsci innych-mniejsza piasta ,mniejszy zacisk hamulcowy i klocki,mniejsze tarcze a zarazem cieńszy przegub.może jest on dostosowany do silnika 1.0 37 kw?i stąd problemy.ale trzeba to wyjaśnić ze skoda auto polska.nie zamierzam tak tego zostawić.ten samochód jest po prostu niebezpieczny.ile jest wypadków gdzie mówią stracił panowanie nad kierownicą pewnie jechał za szybko?a nikt nie bierze pod uwagę ,że w samochodzie się coś urwało nie z winy kierowcy.

  • Jak u Ciebie z technika jazdy?? Wiem,ze silnik maly, ale cos tam jezdzi.
    Widziales co robil mechanik przy wymianie piasty?? Nie wydaje mi sie, zeby piasta przy 125 tys latwo zeszla z wieloklina.
    Nie stukal Ci przypadkiem jak cofales ze skretem?? Moze to zwykle zmeczenie materialu.

  • Materiały - nowa piasta ( pod ABS lub bez) nowe nakrętki i śruby wg specyfikacji
    narzędzia specjalne - ściągacz do sworzni, nasadka 36 ( nie jestem pewny ...)

    1. odkręcić nakrętkę piasty następnie zdjąć koło

    2. zdjąć zacis, odpiąć czujnik ABS

    3. odkręcić śrubę trzymającą amortyzator

    4. odkręcić i wybić sworzeń wahacza oraz sworzeń końcówki drążka kierowniczego - najlepiej przyrządem.

    5. teraz można wyciągnąć zwrotnice z piastą i na prasie wycisnąć starą oraz osadzić nową piaste, użyć smaru molibdenowego

    6. montaż w kolejności odwrotnej z uwagami :

    7. zaleca się wymianę śrub na nowe.

    8. do montażu półosi użyć NOWEJ nakrętki.

    9. zachować momenty dokręcenia

    Momenty dokręcania:
    Osłona tarczy hamulcowej do zwrotnicy 10 Nm
    Śruba z rowkiem krzyżowym tarczy hamulcowej do piasty koła 4 Nm

    Nakrętka dwunastokątna wałka półosi do piasty koła układu zawieszenia 14" i 15"t Użyć nowych nakrętek!
    Nie smarować gwintu przegubu zewnętrznego wałka sprzęgłowego. 50 Nm i dokręcić o 45°
    Końcówka drążka kierowniczego do ramienia zwrotnicyt Użyć nowych nakrętek!
    20 Nm i dokręcić o 90°
    Przegub kulisty wahacza do wahaczat Użyć nowych śrub! Użyć nowej płytki z nakrętkami!
    20 Nm i dokręcić o 90°
    Zacisk hamulcowy FS-III do zwrotnicy 28 Nm
    Zacisk hamulcowy FS-II do zwrotnicy 25 Nm
    Łącznik stabilizatora z zaciskiem hamulcowym C54-II do zwrotnicy 125 Nm
    Łącznik stabilizatora do stabilizatora 40 Nm
    Śruby koła 120 Nm

    niektórzy demontują też łacznik stabilizatora.

    po wymianie pisaty należy sprawdzić / ustawić geometrię.

    jeśli o czyms zapomniałem proszę o dopisanie. :zdrowko: <!-- s:zdrowko: -->

  • Czy przy wymianie piasty konieczne jest założenie nowej nakrętki?

  • [quote="elpolacco"]Czy przy wymianie piasty konieczne jest założenie nowej nakrętki?[/quote]
    [b]tak - każdorazowo [/b]- chyba że chcesz "gonić" koła 😉 <!-- s;) -->

  • Jak starsza fabia to figę ci się uda wybić półoś ,ja próbowałem i kicha ,zwrotnica z półosią musiała iść na prasę .

  • najlepiej zainwestowac w sciągacz do łożysk ja tak wyjmowałem półoś i wyszła elegancko bez zanych oporów
    ktos juz pisał ze w castoramie kosztuje około 20zł kupiłem i do tego rodzaju sprawy jest idealny :hyhy: <!-- s:hyhy: -->

  • Też czeka mnie wymiana łożyska i tak długo wytrzymały 128 tys,tylko kupiłem łożyska firmy MAR 110zł miał może ktoś do czynienia z tymi łożyskami,sprzedawca mówił ze ludzie nie mieli z nimi problemów

  • Witam rok temu wymieniałem łożyska mcpersonów zrobiłem max 18tyskm i znów mam pukanie przy kręceniu kołem kierowniczym