Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 248231 Wyświetlenia
  • Skoro kupiłeś autko, wskazane byłoby wcześniej je sprawdzić na jakimś ASO skoro sprzedający zgubił książkę.

  • Motul marka sama w sobie ale trzeba pomyśleć czy nie będziesz miał problemu z dokupieniem w przypadku ewentualnej dolewki. Ja wlałem właśnie Castrola EDGE 5W40. Najważniejsze aby olej spełniał normy zalecane przez producenta.

  • Polecam Castrol jak wyżej, ważne żeby olej spełniał normy producenta.

  • Żeby nie zakładać nowego wątku - wlał mi mechanik jakieś 20k km temu Mobil 2000 (półsyntetyk), średnio jestem zadowolony z pracy silnika. Czy mogę się przesiąść na pełny syntetyk Mobil1 0W40 bez ryzyka?

  • Z pół syntetyka na syntetyk się nie przechodzi.
    A ile silnik ma już nastukane km?

  • [quote="MirekS"]Z pół syntetyka na syntetyk się nie przechodzi.
    A ile silnik ma już nastukane km?[/quote]

    112 tys. Karwa, u Porębskiego bez pytania mi półsyntetyk wlali przed zeszłą zimą.

  • No to ja bym pozostał już przy tym półsyntetyku.

  • Mirek, a kto Ci powiedział, że się nie przechodzi? Od dawna pokutuje taki przesąd i to głównie mechanicy go podtrzymują. A to jest bzdura totalna!

    Jeżeli silnik w aucie jest sprawny i nie pobiera dużo oleju to jaki jest sens jazdy na półsyntetyku? Tylko oszczędność w pieniądzach za olej.
    Żaden półsyntetyk nie chroni silnika tak dobrze jak pełny syntetyk. To nie podlega żadnej dyskusji.

    Sam mam za sobą zmianę oleju w Corolli 1.4 VVT-i z całkowitego syfu jakim był minerał 15W-40 na pełny syntetyk Mobil1 5W-30.
    Silnik pracuje o niebo lepiej w każdej temperaturze, nie rozszczelniło się nic, przez 15 tys. km nie trzeba robić żadnej dolewki.

    [b]zlloty[/b], najpierw określ mniej więcej zużycie oleju. Jeżeli mieści się w granicach rozsądku przy następnym przeglądzie wlewaj syntetyk.
    Może nie od razu klasy 0W bo nie popadajmy ze skrajności w skrajność... Wlej porządny syntetyk 5W40 i pojedź od przeglądu do przeglądu.
    Jeżeli nic niepokojącego się nie stanie to wtedy tak, na następnym 0W40 albo 5W30.

    Pozdrawiam

  • [quote="comfort"]
    [b]zlloty[/b], najpierw określ mniej więcej zużycie oleju. Jeżeli mieści się w granicach rozsądku przy następnym przeglądzie wlewaj syntetyk.
    Może nie od razu klasy 0W bo nie popadajmy ze skrajności w skrajność... Wlej porządny syntetyk 5W40 i pojedź od przeglądu do przeglądu.
    Jeżeli nic niepokojącego się nie stanie to wtedy tak, na następnym 0W40 albo 5W30.

    Pozdrawiam[/quote]

    Oleju nie brał i nie bierze ani kropli. Z serii Mobil1 5W40 znalazłem tylko olej HC, który nie jest pełnym syntetykiem.
    Czemu nie zalewać od razu 0W40? 0W określa najniższą temperaturę, w której olej nadaje się do smarowania. To ma jakieś znacznie dla silnika czy 0W, czy 5W?

  • Tutaj kolega [b]comfort[/b], ma całkowitą rację. Ja w poprzednim aucie przy przebiegu grubo ponad 200tys km zmieniłem z 15W na 10W i nic kompletnie się nie stało. Czytałem kiedyś wypowiedź gościa odnośnie tego na jakim oleju powinno się jeździć i sprawę skomentował prosto. Jeździ się na takim oleju jaki zaleca producent. Producent przecież nie zaleca oleju na pierwsze 100 czy 150tys tylko do końca żywotności silnika, a jeśli pojawiają się wycieki czy branie oleju to nie maskuje się tego zmianą oleju na gęstszy tylko naprawia usterki. Proste chyba.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 24-09-2011, 07:20[/i] ][/size]
    Jak można np do mojego silnika wlać 10W albo 15W? Przecież to zabójstwo dla pompowtrysków...

  • [quote="zlloty"]
    Czemu nie zalewać od razu 0W40? 0W określa najniższą temperaturę, w której olej nadaje się do smarowania. To ma jakieś znacznie dla silnika czy 0W, czy 5W?[/quote]

    w naszych siilnikach powinien być 5w50. Taki ASO leje....choć raz ASO mi wlało 5w40....bo takie akurtat mieli beczki....teraz znów leja 5w50.

    Polecam:
    http://allegro.pl/mobil-1-peak-life-5w50-benzyna-diesel-4-l-i1810279977.html<!-- m -->

    albo

    http://allegro.pl/mobil-rally-formu-5w50-oryginalny-fvat-w-wa-i1819511183.html

    Moja od 10 lat jeździ na Mobil 1. Tak jak pisałeś...też nie bierze ani grama oleju. To jest plus tego silnika...poziom nie drgnie. Mam 120tys przebiegu.

  • [quote="zlloty"]Oleju nie brał i nie bierze ani kropli. Z serii Mobil1 5W40 znalazłem tylko olej HC, który nie jest pełnym syntetykiem.
    Czemu nie zalewać od razu 0W40? 0W określa najniższą temperaturę, w której olej nadaje się do smarowania. To ma jakieś znacznie dla silnika czy 0W, czy 5W?[/quote]

    Ma takie znaczenie, że jest bardziej rzadszy od 5W30. Ale jeżeli faktycznie nie bierze ani kropli to ja bym się na Twoim miejscu nie zastanawiał dłużej i od razu lał 0W40.
    Zdziwisz się, jak poprawi się praca silnika 🙂 <!-- s:) -->

    [quote="kaliope"]w naszych siilnikach powinien być 5w50. Taki ASO leje....choć raz ASO mi wlało 5w40....bo takie akurtat mieli beczki....teraz znów leja 5w50. [/quote]
    Taki jest zalecany w instrukcjach obsługi? U mnie jest tylko wzmianka o normach VW jakie musi spełniać.
    A swoją drogą moje auto od początku jeździ na 5W50.

  • [quote="zlloty"]

    Oleju nie brał i nie bierze ani kropli. Z serii Mobil1 5W40 znalazłem tylko olej HC, który nie jest pełnym syntetykiem.
    Czemu nie zalewać od razu 0W40? 0W określa najniższą temperaturę, w której olej nadaje się do smarowania. To ma jakieś znacznie dla silnika czy 0W, czy 5W?[/quote]

    Generalnie nie ma znaczenia, za pomocą tego określić można także rodzaj oleju czyli:
    0-5 olej syntetyczny
    5-10 półsyntetyczny
    10 i więcej mineralny

    Jest to tzw wskaźnik lepkości, podaje jak zmienia się lepkość danego oleju wraz temperaturą.

  • Dodał bym że nie problem teraz zrobić olej mineralny 5w-40 w oparciu o hydrocracking. 😉

    Dawne określenia ze 15 w-40 to minerał , 10 w 40 pół syntetyk straciły sens....

    Pozdrawiam Michał

  • witam
    sory za laickie pytanie ale szukajka nie znalazla zadnego konkretnego opisu jak samemu wymienic olej tak krok po kroku najlepiej ze zdjeciami
    moze ktos ma gotowy opis lub link
    1.2 HTP 70 KM 2008
    pozdrawiam

  • [quote="and62"]witam
    sory za laickie pytanie ale szukajka nie znalazla zadnego konkretnego opisu jak samemu wymienic olej tak krok po kroku najlepiej ze zdjeciami
    moze ktos ma gotowy opis lub link
    1.2 HTP 70 KM 2008
    pozdrawiam[/quote]
    A filmik może być (?) ..... w Skodzie wymienia się podobnie . 😄 <!-- s:D -->
    http://www.youtube.com/watch?v=n8B9erdk0go&feature=player_embedded

  • tez tak bym chcial :hurra: <!-- s:hurra: -->

    znalazlem cos takiego:
    [url=http://www.skodaczesci.pl/porady/skoda/Fabia%20II/126]Wymiana oleju w silnikach 1,2 BZG i BZM[/url]
    to chyba prawie tak samo

  • Czy jeździ u nas jakieś auto na bardziej lepkim oleju np. 10W-60? Jak się spisuje w praktyce?

  • jeździłem na oleju castrol edge 10w60. Olej jest dobry i wysokiej klasy. Jednak lepsze rezultaty (wg mojej subiektywnej oceny) jeśli chodzi o komfort z jazdy i uruchamianie silnika bardzo zimnego dawał olej 5w40 Motul lub Valvoline, co objawiało się cichszą pracą silnika, łatwiejszym rozruchem i minimalnie mniejszym zużyciem oleju. Nie mam doświadczeń z olejem Mobil 1, bo nigdy nie udało mi się go zalać. Z racji silnika dCi i filtra cząstek stałych zalewam olejami w pełni syntetycznymi, klasy stosowanej dla aut posiadających uciążliwy filtr cząstek stałych.

  • To ciekawe co piszesz - mimo, że Motul czy Valvoline jest rzadszym olejem to silnik zużywał go mniej tak? W sumie to powinno być na odwrót.
    Odnośnie rozruchu to rozumiem, że był na podobnym poziomie tak jak na typowym oleju półsyntetycznym tak?