Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Klapa bagażnika - temat zbiorczy

Temat utworzony · 89 Posty · 43054 Wyświetlenia
  • Posiadam Fabie I Hatchback z 2000r. Mam problem z tylną klapą, a mianowicie gdy zamknę samochód klapa bagażnika się nie zamyka. Jakie mogą być tego przyczyny?

  • Witam. Jak rozumieć klapa się nie zamyka - znaczy,że po zamknięciu auta (zamknięciu drzwi) nadal można otwierać klapę ? Jak tak to może być sterownik centralnego,któryś siłownik master czyli lewy siłownik zamka lub tez prawy siłownik zamka. Możesz coś więcej napisać czy to oryginalny zamek centralny czy też niefabryczny dokładany. Pozdrawiam.

  • Posiadam fabryczny zamek centralny i po zamknięciu samochodu centralny nie zamyka bagażnika i można go dalej otworzyć.

  • wg mnie do sprawdzenia na pewno zamek w drzwiach kierowcy, oraz zamek w klapie bagażnika.
    jeśli był ori centralny, to w tylnym zamku są 2 mikrostyki i może jeden z nich daje błędny sygnał, ew. spotkała cie inna sytuacja:

    1. kable w klapie : http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=140&t=357433<!-- m -->
    2. mikrostyki : http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=122053

    podaje linki do forum golfa, ale to to samo i w fabii siedzi, skoro inni już to rozpracowali to po co się męczyć ? 😄

  • Witam,
    Tak jak w temacie mam pewien mały problem a mianowicie nie mogę otworzyć klapy bagażnika za pomocą przycisku w nim w mojej fabii 03 sedan. Za pomocą wajchy przy fotelu kierowcy nie ma problemu otwiera się jak ta lala ale już jak chcę otworzyć za pomocą przycisku na klapie już kicha 😕 mogę powiedzieć już że wszystkie lampki świecą dobrze, dźwięki wszystkie są i działają sprawnie, lampki w bagażniku też świecą gdy jest on otwarty oraz bezpiecznik też wymieniałem i nic 😕 <!-- s:/ --> może jest ktoś kto miał podobny problem albo kto może coś jeszcze doradzić czy jest jakiś mały myk czy jest to problem wyższej wagi i trzeba było by wymienić cały zamek w bagażniku.
    Z góry bardzo Dziękuję i Pozdrawiam

    1. czy otwarcie drzwi kierowcy powoduje zapalenie lampki w samochodzie? (ewentualnie czy otwarcie drzwi przy włączonych światłach i kluczykach w stacyjce powoduje piszczenie?) Jeśli nie, to masz walniętą krańcówkę. Dopóki komputer nie dostanie sygnału otwartych drzwi, przycisk zewnętrzny nie działa.

    A skoro krańcówki masz ok...

    Najpierw sprawdziłbym przewody dochodzące do przycisku na klapie. Zmierz napięcie, albo zewrzyj na krótko i zobacz, czy jest efekt (taki pomarańczowy dzyndzel przy zamku powinien się przesunąć). Jeśli się otwiera, to przełącznik w klapie. Jeśli się nie otwiera, to mogą to być albo przewody, albo zamek. Zmierz napięcie na przewodach do przycisku (zwykły multimetr, ustaw na 20V DC i jazda). Jeśli jest napięcie, to zamek jest walnięty. Jeśli nie ma napięcia (upewnij się, że otworzyłeś któreś drzwi), to coś z przewodami do przycisku.

  • A nie masz przypadkiem kluczyków w stacyjce, jak próbujesz otwierać??

    1. Tak gdy otworze drzwi kierowcy czy inne lampka zapala się.
    2. Tak gdy mam włączone światła i otworze drzwi piszczy mi.
    3. Nie nie mam kluczyków w stacyjce normalnie gdy otworze drzwi z pilota zawsze mogłem otworzyć sobie bagażnik a teraz kurde nie mogę jedynie ta wajchą w środku koło fotela.
    4. Normalnie gdy już tylko otwieram auto z pilota lampka w samochodzie mi się zapala.
  • Otwieranie z pilota - czyli to nie wina przycisku na klapie, a samego zamka (najprawdopodobniej). Poruszaj pomarańczowym dzyndzlem przy zamku - gdy dostaje sygnał otwarcia, silniczek przesuwa go o centymetr w prawo. Jeśli mimo naciskania guzika na klapie nie reaguje, to prawdopodobnie silniczek padł.

    Otwieranie za pomocą dźwigni jest mechaniczne (linka), dlatego tak daje się otworzyć.

  • Witam Szczypior. Myślę,że może być to uszkodzenie wiązki między klapą a karoserią lub też któraś z krańcówek w zamku klapy (jest przynajmniej 1). Możemy to oblookać przy najbliższej okazji. Dorabiałem u siebie takie oryginalne otwieranie (bo nie miałem) także mam to dobrze obcykane. Jakby nie patrzeć klapę dosyć często się otwiera. Temat Twojego posta jest dziwny "PB" , a nie Warsztat elektryczny lub mechaniczny. Pozdrawiam.

    [color=#CC0000]

    Marku - Temat przeniesiony - oczywiście 😉 <!-- s;) -->
    kapi[/color]

  • Witam

    Ja mianowicie mam trochę inny problem a mianowicie muszę naprawdę mocno trzasnąć klapą bagażnika aby przy zamykaniu "mrugnęły" światła migaczy . czy ktoś się orientuje co bym musiał wymienić ?? czy zamek w klapie czy może ten dolny (na progu )dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam

  • rozbierz zamek( ten w klapie) i sprobuj wyczyścić mikrostyki - może któryś nie łapie.
    w przypadku mikrostyków - jeśli masz 2 w zamku - możesz spróbować je zmostkować.
    ew. masz coś źle ustawione i niedomyka.

  • Przeczytałem cały temat ale dla pewności zapytam. Do zamka dochodzą 3 przewody. Domyślam się, że jeden jest od lampki bagażnika, która raz świeci a raz nie a drugi zapewne jest od alarmu bo po otwarciu samochodu jeżeli otwieram bagażnik (bez otwierania drzwi) to po ok 30sek samochód się zamyka. Ktoś to potwierdzi? Póki co nie mogę się dobrać do zamka bo mam zjechaną jedną śrubę. Efekt braku odpowiednich narzędzi 😞 <!-- s:( --> Teraz muszę zrobić jej operacje plastyczną a później chciałbym ją wymienić, tylko skąd taką dostać? To zdaje się nie jest torx tylko te spline.
    Wie ktoś czy fabie miały seryjnie aktywne lampki w drzwiach? Jeśli tak to które wersje. Krańcówki w drzwiach raczej mi działają chociaż piszczyk od zapalonych świateł wydaje się być jakiś inteligenty bo nie zawsze przy zapalonych światłach piszczy.

  • [quote="karster"]Do zamka dochodzą 3 przewody[/quote]
    niezawsze - zależy od wyposażenia
    [quote="karster"]Domyślam się, że jeden jest od lampki bagażnika, która raz świeci a raz nie [/quote]
    nie - oświetlenie ma okablowanie gdzie indziej.
    [quote="karster"]a drugi zapewne jest od alarmu bo po otwarciu samochodu jeżeli otwieram bagażnik (bez otwierania drzwi) to po ok 30sek samochód się zamyka.[/quote]
    tzn że coś z mikrostykami nie tak - sprawdź je najlepiej i najszybciej komputerem ( VAG/VAS) bo jeśli auto sie rygluje tzn że nie zostały otwarte żadne drzwi.
    [quote="karster"]mam zjechaną jedną śrubę.[b] Efekt braku odpowiednich narzędzi[/b] ...... skąd taką dostać? To zdaje się -> [b]spline[/b]. [/quote] najlepiej w ASO - koszt niewielki.
    najlepiej zakupić jakieś "zwykłe" klucze dla majsterkowicza - w końcu warsztatu nie prowadzisz 😉 <!-- s;) -->
    [quote="karster"]Krańcówki w drzwiach raczej mi działają chociaż piszczyk od zapalonych świateł wydaje się być jakiś inteligenty bo nie zawsze przy zapalonych światłach piszczy.[/quote]
    jedyna inteligencja jest między kierownicą a fotelem kierowcy 😉 innych oznak AI nie stwierdzono w Fabii 🙂
    jeśli jest jak piszesz - sprawdź krancówki jak pisałem wyżej.

  • [quote]nie - oświetlenie ma okablowanie gdzie indziej. [/quote]
    Upieram się przy tym, że jeden przewód jest od podświetlenia bagażnika - sam robiłem zworkę na krótko i wtedy lampka działała (mowa o wtyczce przy kasetce zamka bagażnika).

    Co do sygnalizatora zapalonych świateł, jest na tyle przemyślany, że nie wydaje zawsze dźwięków lecz tylko przy wyjętym kluczyku (zapalonych światłach no i otwartych drzwiach kierowcy). Do tej pory miałem do czynienia z sygnalizatorami, które piszczały nawet przy zapalonym silniku.

    VAG nic nie pokazał, w sumie to nawet jestem ciekawy czemu nic nie pokazał bo czasami mam problemy z regulacją temperatury (z tego co wyczytałem wina potencjometru).

    Dzięki za sugestię odnośnie śruby 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="karster"]Upieram się przy tym, że jeden przewód jest od podświetlenia bagażnika - sam robiłem zworkę na krótko i wtedy lampka działała [/quote]
    a lampka na liczniku sie zapala że masz klape otwartą ?
    sam swoje kable w klapie sprawdzałem i do oświetlenia bagażnika tam ich nie było 😄 <!-- s:D --> - tylko do "informowania" samochodu że klapa jest otwarta / niedomknięta / zamknięta - miałem 2 mikrostyki w zamku.

  • [quote]a lampka na liczniku sie zapala że masz klape otwartą ? [/quote]
    No właśnie żadna lampka mi się nie zapala, tzn ani od otwartych drzwi ani od kalpy bagażnika. Zastanawiam się dlaczego 😉 <!-- s;) -->
    Do kasetki dochodzą tylko te 3 przewody (plus zdaje się linka od manualnego otwierania) no i czasami jak nie świeci mi lampka w bagażniku to ruszam zamkiem i zaczyna świecić 😉

    [quote="kapi"]sam swoje kable w klapie sprawdzałem i do oświetlenia bagażnika tam ich nie było[/quote]
    Uwierz mi, że po zwarciu na krótko dwóch przewodów w tej kostce zapala się oświetlenie bagażnika.

    PS. Zastanawiam się, czy taki tani VAG z alledrogo za jakieś 30-40zł nie rozwali samochodu przy czym przyda się do czegoś...

  • [quote="karster"]czasami jak nie świeci mi lampka w bagażniku to ruszam zamkiem i zaczyna świecić

    kapi napisał/a:
    sam swoje kable w klapie sprawdzałem i do oświetlenia bagażnika tam ich nie było

    Uwierz mi, że po zwarciu na krótko dwóch przewodów w tej kostce zapala się oświetlenie bagażnika. [/quote]
    tzn że musisz rozebrać ten zamek i wymienić mikrostyk w klapie. ( albo dwa)
    uściślając - sygnał w tych przewodach informuje system samochodu że klapa jest otwarta i wtedy zapala się lampka która ma swoje zasilanie. ale też jeśli mikrostyk jest uwalony, wtedy system "widzi" klapę zamkniętą i zamyka samochód po 30 sek.
    może też być, że klapa zamknięta a światło się świeci 🙂 <!-- s:) -->
    zwykły kabelek jak piszesz nie zepsuje auta. Ty możesz to zrobić 😄

    co do kontrolek na liczniku - wszystko zależy od wersji wyposażenia samochodu. ja miałem comfort-a i tego nie miałem. dopiero po wymianie licznika na "wyższy model" te informacje się pokazywały.

  • Witam.

    Ja mam w mojej Fabii sedan problem raczej mechaniczny z otwieraniem klapy bagażnika, otóż aby to zrobić od zewnątrz (bo od środka nie mam żadnej wajchy przy fotelu) trzeba nacisnąć klapę potem wcisnąć przycisk pod rączką i się otwiera. Ja sobie radze ale żona już od jakiegoś czasu wszystkie zakupy wozi w środku auta bo ma z tym problem :zalamany: <!-- s:zalamany: --> . Waśnie chciałem spytać czy jest jakaś regulacja cyngli w zamku i ewentualnie gdzie bo podejrzewam ,że tu jest problem.

  • na rogach klapy masz takie gumowe "odbojniki" spróbuj nimi pokręcić i zobaczysz czy będą jakieś efekty