Witaj na forum Fabia Club Polska

Ubezpieczenia, agencje, porady prawne

Temat utworzony · 20 Posty · 2616 Wyświetlenia
  • Proszę o wpisywanie w tym wątku wszystkich informacji dotyczących ubezpieczeń, jak również zmian w prawie ubezpieczeniowym, oraz wyrażanie opinii ew. polecanie ubezpieczalni.

    W związku z kończącym się okresem ubezpieczenia mojej F2 chciałbym poznać Wasze opinie na temat ubezpieczalni.Gdzie warto a gdzie nie ubezpieczyć autko.Może zna ktoś jakiś link gdzie można obliczyć składkę, ustalić wartość auta wg. tzw. EURO TAXu.

  • co do ustalenia wartości auta - doświadczyłem na sobie że 2 firmy - Alianz i PZU mają "swoje" tabele i wg nich wyceniaja samochód. - w moim przypadku róznica wyniosła 5000PLN co stanowi ok. 10% wartości podstawy ubezpieczenia.

    WARTO :!: ubezpieczyć znizki - ja wlasnie na tym teraz wygrałem 😄 - usunięcie wgniotek "za free" bez straty zniżek. :hurra: <!-- s:hurra: -->

    jeszcze WARTO - jak ktoś dużo jeździ - ubezpieczyć szyby.

    polecam PZU - mimo swojej "renomy" molocha - na prawde sprawnie działają.

  • Kapi przyznam Ci rację co do PZU.Miałem swego czasu likwidowaną szkodę z OC innego gościa który miał polisę w PZU i powiem Ci że byłem zaskoczony szybkością działania.W ciągu tygodnia miałem kasę na koncie.Z tego co wiem to mają na to 30 dni a tu miła niespodzianka.No i dlatego zdecydowałem się tam ubezpieczyć.Pakiet autoszyba też mam i stwierdzam że naprawdę warto, choć do najtańszych nie należą.Usługi jednak mocno poprawili bo w końcu na rynku jest duża konkurencja.

    Wcześniej miałem w Alianz ale jeśli chodzi o szkodę nie sprawdziłem tego na własnej skórze, natomiast kolega skasował auto które miał właśnie tam ubezpieczone i wszystko także załatwili bez bólu, tylko czas oczekiwania na kasę był większy.
    Zrezygnowałem w zeszłym roku z powodu zawrotnego wzrostu cen i drastycznym podniesieniu stawek ubezpieczeniowych.Wszystko liczyli po zniżkach AC czyli mając np 50 % OC i 0% AC tak naprawdę płaciłeś za OC i AC 100%, więc darowałem sobie ich usługi.

  • W tej chwili mam ubezpieczone auto w Ergo Hestii. Ceny w miarę przystępne, na start dają 40% zniżki na ac (jak się ma 60% zniżek na OC i staż bezszkodowej jazdy).
    Ostatnio naprawiałem stuknięcie sarny z AC, likwidator przyjechał następnego dnia, auto prosto do warsztatu a resztę załatwia sobie warsztat z ubezpieczalnią.

  • Ja osobiście polecam AXA nigdy co prawda nie rozwiązywałem problemu jeśli chodzi o jakąś szkodę, jednak jeśli chodzi o składki jest szczególnie tanio jeśli się ma małe dzieci tak jak ja do tego ja jako stały klient mam możliwość przeniesienia max zniżek z OC na AC, do tego jeśli ktoś nie chce pełnego AC, ma możliwość ubezpieczenia tylko od kradzieży i pożaru za 43zł na cały rok z udziałem własnym 15% z dnia szkody.

  • Ja też ubezpieczyłem się ostatnio w AXA. Najkorzystniejszą ofertę mieli dla mnie, zwłaszcza, że Fabię ubezpieczałem po raz pierwszy na siebie. Mam dopiero 15% zniżek (od 2 lat zbieram zniżki, wcześniej nie miałem do kogo się dowiązać). I tak, jak napisał [b]MirekS[/b], dokupiłem sobie ubezpieczenie od kradzieży i pożaru no i NNW.

  • ile czasu będę miał na przeniesienie ubezpieczenia na nowe auto jeśli sprzedam obecne tak żeby mi nie przepadło tylko dopłacił różnicę ?

  • Ushu na nowy samochód musisz zawrzeć nową umowę. Chyba że kupując samochód używany pójdziesz do ubezpieczyciela poprzedniego właściciela i poprosisz o rekalkulację składki i zmianę danych. Taką transakcję wykonać do miesiąca czasu, bo wtedy masz 30 dni ochrony po poprzednim właścicielu.

  • kto dzisiaj zostawia komuś ubezpieczenie jak sprzeda auto chyba nikt, auto używane kupię i wiem że nie będzie ubezpieczone i dokładniej mi chodziło czy jeśli sprzedam swoje i pójdę do ubezpieczyciela gdzie kupiłem polisę i powiem że sprzedałem auto i kupiłem inne czy przeniesie mi swoje oc z fabii na nowe auto(używane) za dopłatą różnicy, tak żebym nie musiał nowej polisy kupować, da się tak zrobić ?

  • Sprzedałem. Zgłosiłem ubezpieczycielowi sprzedaż. Ubezpieczyłem drugie. Zapłaciłem całą składkę, a po 2 czy 3 tygodniach dostałem zwrot za "niewykorzystane" trzy miesiące. W chwili płacenia składki nie można było dopłacić różnicy. /Allianz/

  • [quote="ushu"]kto dzisiaj zostawia komuś ubezpieczenie jak sprzeda auto chyba nikt, auto używane kupię i wiem że nie będzie ubezpieczone i dokładniej mi chodziło czy jeśli sprzedam swoje i pójdę do ubezpieczyciela gdzie kupiłem polisę i powiem że sprzedałem auto i kupiłem inne czy przeniesie mi swoje oc z fabii na nowe auto(używane) za dopłatą różnicy, tak żebym nie musiał nowej polisy kupować, da się tak zrobić ?[/quote]

    Nie, nie da się tak zrobić.
    Kupując nowy samochód wykupujesz nową polisę bądź robisz rekalkulację poprzedniego właściciela. Inne opcji nie masz.
    Żebyś bardziej zrozumiał - weź do rąk polisę samochodu (ten duży papierek, a nie wycinek do dowodu) i dokładnie zobacz jak jest zrobiona polisa. Masz wpisany model samochodu, markę, rocznik, VIN, wersję wyposażenia, nr rejestracyjny... Jakim cudem chcesz to przenieść na drugi samochód? Nikt Ci tego nie zrobi. [b][u]Ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, nie do właściciela[/u][/b]

    Składasz pismo do swojego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, bo może się zdarzyć, że nowy właściciel będzie miał kolizję na Twoim OC i to zabezpiecza Cię przed utratą zniżki.

  • [quote="Wrona"][
    Składasz pismo do swojego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, bo może się zdarzyć, że nowy właściciel będzie miał kolizję na Twoim OC i to zabezpiecza Cię przed utratą zniżki.[/quote]

    Ja od wszystkich aut które sprzedałem, ubezpieczyciel robił sobie xero umowy kupna sprzedaży, natomiast mi na umowie przybijał pieczątkę wraz z datą wpłynięcia powiadomienia.

  • [quote="ushu"]kto dzisiaj zostawia komuś ubezpieczenie jak sprzeda auto chyba nikt, auto używane kupię i wiem że nie będzie ubezpieczone i dokładniej mi chodziło czy jeśli sprzedam swoje i pójdę do ubezpieczyciela gdzie kupiłem polisę i powiem że sprzedałem auto i kupiłem inne czy przeniesie mi swoje oc z fabii na nowe auto(używane) za dopłatą różnicy, tak żebym nie musiał nowej polisy kupować, da się tak zrobić ?[/Kolego jak sprzedajesz auto to wraz z ubezpieczeniem.Nie możesz sprzedać auta bez OC.Wyjątkiem jest sytuacja kiedy kupujący zrzeka się polisy ale musi Ci to dać na piśmie.Z reguły nikt tego nie robi.Po sprzedaży Ty powinieneś zgłosić się z umową sprzedaży do ubezpieczyciela w celu powiadomienia go o zbyciu auta.Później będzie on ścigać za niezapłacone OC nowego nabywcę.Co innego AC które nie jest obowiązkowe i nie przechodzi wraz z autem na nowego nabywcę.I tu możesz żądać o zwrot różnicy ale nie są to kolosalne pieniądze.

  • [quote="MirekS"]Ja od wszystkich aut które sprzedałem, ubezpieczyciel robił sobie xero umowy kupna sprzedaży, natomiast mi na umowie przybijał pieczątkę wraz z datą wpłynięcia powiadomienia.[/quote]

    Też tak można 🙂 <!-- s:) --> Ja składałam pismo. To zależy od agenta tak na prawdę. Sama też robię xero i mam spokój.

  • teraz już kapuje dzięki wielkie 🆗 <!-- s🆗 -->

  • ja ze swojej strony mogę dodać, OC się kupuje najtańsze bo po prostu musi być 🙂 <!-- s:) --> i tak nie będziemy z niego korzystać.
    natomiast jeśli chodzi o AC to polecam PZU.
    Rozwaliłem już 4 samochody firmowe i nigdy nie było problemu z lawetą, wypłatą kasy czy nawet naprawą w ASO.

    Ciekawostka taka w odniesieniu do przyszłości. Od 2014 roku będzie możliwość sprawdzenia "szkodowości" auta w Ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym 🙂

  • Z tym najtańszym OC to nie tak do końca bo często jak kupujesz OC AC i NNW w pakiecie to wyjdzie tak samo jakbyś kupił OC najtańsze, bo kupując sobie samo AC płacisz więcej u danego ubezpieczyciela niż zakupił byś u niego całość.Więc to pochłania ewentualną różnicę w OC.Ja ubezpieczam auto w ASO Skody i tam zawsze mam przystępną cenę.Akurat tam gdzie jestem mają 4 towarzystwa tj. PZU, Alianz, Generalli, Ergo Hestia.Auto ubezpieczone jest na sumę ubezpieczeniową 23000 zł, z wykupioną amortyzacją, naprawa w ASO bez udziału własnego, jeśli inny warsztat to 20% wkładu własnego.Zniżki jakie posiadam to OC-60%, AC - 40%.Pakiet OC+AC+NNW+auto szyba i wyszło o 450 zł taniej niż np w PROAMA a ponoć dają 70% zniżki 😛 <!-- s:P -->.
    Co do PZU to też miałem i wiem że są solidni jeśli chodzi o likwidację szkód.

  • [quote="stunciak"]ja ze swojej strony mogę dodać, OC się kupuje najtańsze bo po prostu musi być 🙂 <!-- s:) --> i tak nie będziemy z niego korzystać.
    natomiast jeśli chodzi o AC to polecam PZU.
    Rozwaliłem już 4 samochody firmowe i nigdy nie było problemu z lawetą, wypłatą kasy czy nawet naprawą w ASO.
    [/quote]

    Ubezpieczenie firmowe =/= ubezpieczeniu prywatnemu.
    TU wychodzą z założenia, że firma jest organizacją rozwojową, czyli zmienia flotę i żeby utrzymać klienta dba o niego właśnie w ten sposób. Poza tym firma ma swojego opiekuna. Osoba prywatna też ma opiekuna, tyle że dostaje mniej prowizji i szczerze mówiąc większości przypadków nie chce się szybko załatwiać. Jak widać wszystko idzie o kasę.

    Uwierzcie mi, że nie ma idealnego ubezpieczyciela. Każdy orze jak może 🙂 Ściągnąć kasę i niekoniecznie wypłacać 😛

  • Ubezpieczenie firmowe jest tzw negocjowalne nigdy nie przychodzi druk do wpłaty, tylko agent. Z PZU w firmie mieliśmy nieciekawa sytuację. Pracownik kogoś tam dotknął w zderzak na parkingu przed sklepem, nie było widać podobno żadnych uszkodzeń, ale napisał oświadczenie tylko o zdarzeniu. PZU zabrało zniżkę bez żadnej informacji dla właściciela samochodu i polisy, dowiedział się szef dopiero w chwili płacenia.Czy w takiej sytuacji nie powinni poinformować o zabraniu zniżek i całej sprawie?

  • [quote="Hose"]Czy w takiej sytuacji nie powinni poinformować o zabraniu zniżek i całej sprawie?[/quote]

    Nie. Sprawca powinien poinformować przełożonego o zdarzeniu wraz ze złożeniem spisanego oświadczenia, bo samochód należy do firmy a nie kierowcy (chyba, że kierowcą jest właściciel firmy, ale logicznie rzecz biorąc wie o zdarzeniu).