Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jakie opony, felgi - temat zbiorczy

Temat utworzony · 1814 Posty · 308798 Wyświetlenia
  • wlaśnie taki pośredni rozmiar był by lepszy 185/45?

  • [b]grodek92[/b] [b]Adaś[/b] przy tym silniku co i Ty masz jeździł nawet na 18, także 16 spokojnie.

  • 185/55 albo taniej 195/50 R15, ale u mnie przy o 15KM mocniejszym silniku w clio przesiadka z seryjnych 175/65 R14 na 195/50 R15 była mocno odczuwalna, więc jeśli chcesz zachować minimalny margines do manewrów na drodze to ja radziłbym Ci jak najwęższe opony 😉 <!-- s;) -->

  • Jakie będą najkorzystniejsze alufelgi dla mojej Fabii, jeżeli moc silnika kw/km to 47/64 :?: <!-- s:?: -->
    Obecnie śmigam na oponach 185/60/r14, nie żebym narzekał ale chciałbym je zmienić na jakieś alufelgi... Zimowe 165/70/r14 założyłbym na stalówki i nic bym nie zmieniał.

  • Czy opony o rozmiarze 195/60/15 zmieszczą się w nadkolach, czy ktoś ma zamontowane? Interesuje mnie wyłącznie ten rozmiar.

    Proszę o konkretną odpowiedź czy ten konkretny rozmiar się zmieści w nadkolach i nie będzie obcierał przy skrętach , obciążeniu itp. Nie interesują mnie informacje jakie rozmiary producent zaleca w homologacji bo to mam w dokumentach. Średnica koła 195/60/15 to 61,4 cm

  • [quote="Piioterr"]Jakie będą najkorzystniejsze alufelgi dla mojej Fabii, jeżeli moc silnika kw/km to 47/64 :?: <!-- s:?: -->
    Obecnie śmigam na oponach 185/60/r14, nie żebym narzekał ale chciałbym je zmienić na jakieś alufelgi... Zimowe 165/70/r14 założyłbym na stalówki i nic bym nie zmieniał.[/quote]

    Jeżeli masz opony 14 to dokup do nich felgi 14 i już.

  • [b]MirekS[/b], może i masz rację, tak będzie najlepiej 😉 <!-- s;) -->
    Poza tym chciałbym się dowiedzieć, czy jest taka możliwość aby wskazówka prędkości błędnie wskazywała prędkość,
    w przypadku kiedy zmieniam opony na większe lub mniejsze :?:
    Zastanawia mnie to bo przecież nasze samochody, obliczają chyba prędkość dzięki właśnie oponom...

  • Jeżeli zmieniasz oryginalne opony (homologowane do tego konkretnego samochodu) na takie o [b]innym obwodzie [/b]- to jak najbardziej, licznik będzie przekłamywał albo na + albo na -. Dlatego zauważ, że producent dopuszcza kilka rozmiarów opon, ale generalnie mają one podobny obwód. I tak im opona szersza, tym musi mieć mniejszy profil boczny.

  • [quote="Piioterr"]nasze samochody, obliczają chyba prędkość dzięki właśnie oponom...[/quote]
    jeśli się mylę, to poprawcie, ale wydaje mi się, że obliczają za pomocą czujnika ABS - ilość obrotów koła, więc tak jak [b]comfort[/b] napisał, są na necie nawet dokładne przeliczniki, które pokazują jak to się kształtuje przy różnych prędkościach

  • [quote="granit"]jeśli się mylę, to poprawcie, ale wydaje mi się, że obliczają za pomocą czujnika ABS [/quote]
    zależy jak układ jest zaprogramowany. może czytać z czujników ABS lub skrzyni biegów.
    przy czym awaria jednego z czujników uśmierca cały system 😉 <!-- s;) -->
    w obu przypadkach należy braż pod uwagę rozmiar kół jak pisał [b]comfort[/b]. przy zmianie na 17" w fabii nalezy zmienić kodowanie ABS. ale kto to robi ...... :]

  • [quote="kapi"]zależy jak układ jest zaprogramowany. może czytać z czujników ABS lub skrzyni biegów. [/quote]
    Ogólnie rzecz ujmując moja wiedza na ten temat się nie myliła, a dzięki Wam się poszerzyła 😉 <!-- s;) -->
    Więc nie warto brać opon a tym samym felg nie wymiarowych (nie zalecanych przez producenta), bo wtedy mogą wynikać z tego błędne obliczenia komputera w naszych autach...
    [quote="kapi"]w obu przypadkach należy braż pod uwagę rozmiar kół jak pisał comfort. przy zmianie na 17" w fabii nalezy zmienić kodowanie ABS. ale kto to robi ...... :] [/quote]
    a jeśli u mnie w Fabii nie ma ABS :?:

  • Mam pytanie Panowie przymierzam się do oponek na 15stki 6" i czy 205/50 będą ok? Patrząc na średnice koła jest ok ale czy nie będzie nic obcierać???? Niby podają że 195/50 na klapce ale wtedy koło jest mniejsze????
    Czy to 205 przejdzie?

  • [b]del-pack[/b], ja bym przy Twoim silniku nie montował 205 szerokich, 185 albo 195 będzie ok

  • [quote="granit"][quote="grodek92"]a przy 15 jaka najlepsza też 205 na 45? 🙂 <!-- s:) -->[/quote]
    do 60KM silnika 205 to gruba przesada, bardziej 185[/quote]

    Co Ty gadasz ... pomykam na 205/40 R17 i jest kosmicznie przy 60 KM 😄 😛

    Co do ABS ... nie zauważyłem zmiany, włącza się zawsze wtedy kiedy powinien.

  • w moim przypadku 185 nie wchodzi w gre, najbardziej pasowałoby mi 205/50/r15 bo średnica koła jest idealna wręcz z tym co jest teraz tylko czy przy tej szerokości nic nie będzie obcierało???? np przy maksymalnym skręce kół z przodu???bo tył wiem że spokojnie da rade.

  • Przy 205/50/15 nie będzie Ci obcierało.

    W Twoim przypadku koło będzie o 8,4 mm większe od standardu więc nie ma mowy o obcieraniu.

  • w tej chwili auto stoi na zimówkach 165/70/14 mam nowe z autem więc nic nie kombinowałem z zamienników wychodzi że jest niemal idealnie z 205/50/15.
    alternatywy to 195/55/15 lub 195/50/15 .

    ale chyba najsensowniej będzie z 205 i najładniej?

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 17-07-2012, 15:08[/i] ][/size]
    KUPIONE 205 , DZISIAJ BĘDZIE MONTAŻ JAK UMYJE AUTO WRZUCE ZDJĘCIA

  • [quote="mari0"]Co Ty gadasz ... pomykam na 205/40 R17 i jest kosmicznie przy 60 KM 😄 😛 <!-- s:P -->[/quote]
    opieram się na swoich doświadczeniach z autem mocniejszym o 15KM od Twojego i przesiadka z 175/65 R14 na 195/50 R15 spowodowała niesamowite zmulenie, zwłaszcza przy rozpędzaniu się powyżej 100km/h, ale co kto lubi, niektórzy do seicento wkładają 195 i jakoś tam się przemieszczają

  • 205/50/15 CONTINENTALA JEDNAK ZOSTAŁY ODDANE . BYŁY TO UŻYWKI I DWIE Z NICH DO NICZEGO JUŻ SIĘ NIE NADAWAŁA BIEŻNIK OK ALE KTOŚ JE MUSIAŁ ZWYKŁĄ ŁYŻKĄ ZDEJMOWAĆ.

    STANĘŁO W KOŃCU NA Barum Bravuris 2 195/50/15 JAK NARAZIE WRAŻENIA SUPER , ZDJĘCIA NIEBAWEM

  • [quote="del-pack"]STANĘŁO W KOŃCU NA Barum Bravuris 2 195/50/15 JAK NARAZIE WRAŻENIA SUPER ,[/quote]
    też jeżdżę na oponach tego producenta i jestem zadowolony 🙂 <!-- s:) -->

    PS. Nie pisz z Caps Lock'iem